Mohou vám fitness hodinky skutečně pomoci zlepšit kondici? Nebo jste jen závislí na datech? Co radí odborníci?

6.3.2024
Nositelná zařízení dnes mohou sledovat vše od variability srdečního tepu až po délku kroku. Přístup k tolika údajům však nemusí vždy znamenat lepší zdraví. Někdy to může vytvářet až závislost
Sportovní hodinky

Řada lidí - stejně jako já - by se bez hodinek či cyklonavigací v pohodě obešla. Stali se však rukojmím dat


V posledních několika letech se zlepšování kondice začalo podobat získání titulu v oboru datových věd. Existují glukometry a potní náplasti, přístroje pro sledování spánku a kroků, monitory srdečního tepu a snímače kadence. Existují hodinky, prsteny, náramky, hrudní pásy a monitory s klipem, které slibují, že odhadnou vaši maximální hodnotu VO2, vaše dýchání a další.

Nepřehlédněte: Sportovní a tréninkové metriky Garminu: Zátěž, zóny tepu, VO2max, výkon či stamina. Kompletní přehled

I když nepoužíváte nositelné zařízení, pokud máte chytrý telefon, máte pravděpodobně většinu stejných údajů k dispozici prostřednictvím zdravotní aplikace. Sledování tréninku sice není nic nového, ale nyní je běžným spotřebitelům k dispozici ohromné množství dat - takových, která byla dříve vyhrazena profesionálním sportovcům.

Ale dělá více údajů lepšího, rychlejšího, silnějšího a zdravějšího člověka? Mohou vás tyto nástroje skutečně motivovat, vést k lepší roční fyzické kondici nebo maximalizovat přínos tréninku?

Ne všechna data jsou dobrá nebo užitečná, říkají lékaři, fyziologové a trenéři, a mít více dat neznamená mít efektivnější trénink. Skutečné otázky se netýkají nositelných zařízení, ale jejich uživatelů.

Tip: Nestačí jen běhat nebo jezdit na kole. Trénink není kompletní bez posilování

Nositelná zařízení nabídne jen orientační měření

Nositelné zařízení je jakékoli sledovací zařízení nošené na těle, které měří jednu nebo více tělesných funkcí, ať už jde o srdeční tep, dobu spánku, počet kroků nebo dýchání. Většina z nich, jako například ty od společností Fitbit, Garmin, Coros, Whoop a Oura, není považována za zdravotnické prostředky a není regulována ani hodnocena úřady pro kontrolu potravin a léčiv.

Americká organizace F.D.A., která schvaluje tato zařízení pro použití ve zdravotnictví, totiž nedávno varovala spotřebitele, že nositelná zařízení, která tvrdí, že měří nebo odhadují hladinu cukru v krvi bez propíchnutí kůže, by neměla být používána pro léčbu cukrovky. 

 

 

Bez ohledu na to ale řada těchto zařízení obsahuje metriky, které se obvykle sbírají v laboratorních podmínkách. Jedním z měření, které může být užitečné pro sportovce, je například VO2max, tedy maximální množství kyslíku, které tělo dokáže využít během intenzivního cvičení.

Tip: Přehled VO2max: Jak si stojíte vzhledem ke svému věku a pohlaví? Jaký vliv má VO2max na další metriky

Toto číslo se obvykle zjišťuje v laboratoři cvičením při různých intenzitách, přičemž se nosí maska, která zaznamenává spotřebu kyslíku a produkci oxidu uhličitého. Nositelná zařízení však tvrdí, že toto číslo odvozují pomocí rovnice založené na vaší tepové frekvenci, což je podle odborníků třeba brát s rezervou.

Jiné údaje, jako je počet kroků a uražená vzdálenost, jsou obecně přesnější.

Nepřehlédněte: Minuty intenzivní aktivity: Hodinky, cyklonavigace, specifika, nastavení a omezení. Kompletní průvodce

Mohou vás motivovat k většímu pohybu?

„Hodinky pro sledování aktivity jsou pomocníky, nikoliv podněcovateli změny chování,“ řekl David R. Bassett, Jr. emeritní profesor kineziologie, rekreace a sportovních studií na univerzitě v Tennessee v Knoxville.

Jinými slovy, samotný přístroj vám neusnadní trénink ani nezlepší spánkové cykly. Může vám však pomoci identifikovat trendy ve vašem cvičebním režimu a sledovat vaše pokroky, pokud se snažíte zlepšit.

Čtěte dále: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled

Vědci, kteří zkoumali vliv nositelných zařízení na chování, skutečně zjistili souvislost mezi jejich používáním a zvýšeným pohybem. Dr. Bassett však dodal, že když jsou výzkumníci nablízku, je tu pocit odpovědnosti.

„Nositelná zařízení jsou velmi dobrá při změně chování, pokud se provádí v kontextu intervenční studie fyzické aktivity,“ doplnil Dr. Bassett, který se dlouhodobě zabývá studiem nositelných zařízení.

Tato touha zapůsobit na lidi může být podle výzkumníků také prospěšná. Aplikace Strava, která sleduje tréninky a umožňuje uživatelům sdílet své aktivity, se stala všudypřítomnou právě díky tomu. Soutěživí běžci a cyklisté často žertují: „Když to není na Stravě, stalo se to vůbec?“

Tip: Skóre vytrvalosti: Metrika, která kombinuje tepovku, VO2max a délku aktivit. Dá se využít při tréninku?

 

Mohou z vás udělat lepšího sportovce?

Výzvou pro sportovce, kteří chtějí zlepšit svou práci s daty, je nalézt ten správný typ informací a určit, jak často je potřebují využívat. Pro profesionály a ty, kteří s tréninkem začínají, platí, že méně je více.

„Začátečník a profesionální sportovec často používají tato zařízení neuvěřitelným způsobem podobně,“ uvádí Darian Allberry, vedoucí oddělení zapojení uživatelů ve společnosti Coros, která vyrábí hodinky s GPS. Chtějí vědět, jak daleko doběhli a jak rychle se pohybovali. Dodal, že tyto údaje mohou být ale někdy naopak rušivé.

Na počátku února Sara Hallová, profesionální maratonská běžkyně, která se účastnila amerických olympijských maratonských zkoušek, zahodila uprostřed závodu hodinky GPS, aby se vyhnula rozptylování. Stejně tak je pro začínající běžce důležitější naučit se naslouchat signálům svého těla - únavě, bolestem, návalům energie - než sledovat své tempo nebo tepovou frekvenci.

Podle pana Allberryho mohou mít z nositelných zařízení největší prospěch právě sportovci střední kategorie - běžci a cyklisté, kteří chtějí dosáhnout osobního rekordu nebo nového milníku.

Tip: Jste připraveni běhat? 20 tipů pro začínající běžce

Pokud doufáte, že zaběhnete maraton rychleji, a chcete například zkusit zmírnit své tempo na základě zón tepové frekvence, může vám s tím nositelné zařízení pomoci. Sporttester, ať už hodinky nebo cyklonavigaci, by mohli využít také cyklisté, kteří plánují svůj trénink na základě výkonových zón. Pokud si ho však koupíte, ujistěte se, že vyhovuje vašim potřebám.

Čtěte dále: Jak to vypadá, když uběhnete maraton. Tempo, běžecká dynamika a výkon a další metriky

Pokud se však jen snažíte častěji vyrazit ze dveří, sledování hromady dat z hodinek pravděpodobně není zcela nezbytné, zmínil Dr. Ethan Weiss, lékař z Kalifornské univerzity v San Franciscu. „Máme určitou závislost na datech, všichni je milujeme,“ řekl Dr. Weiss. „Rádi měříme věci pro samé měření.“

Někdy svým pacientům říká, že jakýkoliv jiný předmět umístěný na zápěstí by je mohl přitáhnout k větší aktivitě daleko lépe. „Uvažovali jste o tom, že byste si pořídili psa?“ zeptal se jich.


Diskuse k článku (3)
Tagy: 
Zdroj: 
The Washington Post