Přehled VO2max: Jak si stojíte vzhledem ke svému věku a pohlaví? Jaký vliv má VO2max na další metriky

23.12.2024
Hodnota VO2max ukazuje, v jaké jste kondici. Jednak se liší pro muže a ženy, jednak je maximum odlišné pro různé věkové kategorie. Navíc zásadním způsobem ovlivňuje Stav tréninku a Skóre vytrvalosti
Srovnání hodnot VO2max

Maxima VO2max se liší nejen pro muže a ženy, ale také pro různé věkové kategorie


Protože ze zdravotních důvodů neběhám (a neběhal bych, ani kdyby mohl, protože mě tento druh pohybu prostě nikdy nebavil), moje hodnota VO2max po celá léta stagnovala. Kdysi se mi stanovila na hodnotě 53, to když jsem v roce 2017 o během přece jen pokoušel, ale od té doby jen klesala - a spadla mi až na 47 na konci roku 2023. 

Čtete dále: VO2max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici

Ovšem s tím, jak jsem začal v únoru 2024 jezdit s měřičem výkonu na kole, se zase probudila k životu. Aktuálně jsem na hodnotě 55 s peakem 59 někdy na konci léta, a tak zajímalo, jak si vlastně stojím. Tato hodnota totiž znamená pro různé věkové kategorie a pohlaví něco jiného.

Tip: Cyklistický výkon a odvozené metriky: VO2max, FTP, faktor intenzity, normalizovaný výkon atd.

Produktivní Stav tréninku

V době, kdy se mi VO2max zase začalo zvedat, jsem měl i Stav tréninku produktivní, a to i přes stagnující zátěž. Dokud se mi VO2max nehýbala (hodnota V02max hlásila „žádný trend“), tak jsem byl většinu času ve stavu regenerace či udržování. Což je pro mě zajímavé zjištění, dříve jsem měl za to, že je třeba jen zvyšovat zátěž a udržovat VST v optimu. 

Dává to logiku - když vám při stejné zátěži roste kondice, má to pozitivní přínos. A tak jsem začal hodnotu VO2max trošku zkoumat. Naopak, když vám V02max klesá, a to i přes rostoucí zátěž, bude váš Stav tréninku hodnocen jako neproduktivní. Což je v současné době - konec prosince - můj stav.

Hodnota V02max mi spadla během cca dvou měsíců z 59 na 55, jednoduše proto, že do svých jízd nedávám maximum - zejména kvůli počasí, které podporuje spíše turistické tempo než nějaké honění za výkonem. A myslím, že to bude stejné u většiny lidí, protože v zimě se prostě sportuje jinak než v létě. 

Jak si stojíte?

Neřeším teď, co hodnota VO2max znamená, od toho je tu starší článek, spíš mě zajímá, co konkrétní hodnota říká ve vztahu k věku a pohlaví. A k tomu slouží přiložená tabulka, která vše přehledně ukazuje. 

Pokud máte například VO2max 50 a současně vám je 25 let, je podle tabulky hodnocení vaší kondice Good, tedy Dobré - takový průměr. Pokud byste ale měli 45 let,už máte hodnocení Excellent - Vynikající. A v šedesáti pak Superior, tedy Špičková. Je logické, že mladý člověk má zcela odlišnou kondici a jeho plíce, krevní oběh a svaly pracují lépe než u staršího jedince; 60letý prostě nebude běhat jako mladík. Proto je třeba kondici zohledňovat k věku.

Stejně tak se liší hodnoty pro muže a pro ženy. S hodnotou 50 má hodnocení Superior už mladá žena - žebříček je zcela odlišný od mužského. Nicméně toto je přehled, co uvádí na svém webu Garmin (a to včetně zdroje), našel jsem ale řadu dalších tabulek, kde se jednotlivá rozmezí v procentech liší, takže je to fakt jen orientační.

Například podle tabulky Suunto s hodnotou 50 bych měl při svém věku nejvyšší hodnocení (u Garminu až 52,5). Což zde mimochodem není Superior, ale Excellent. Zkrátka je vidět, že každý si jednotlivá rozmezí stanovuje odlišně, stejně jako věkové kategorie. Je proto dobré dívat se do jediné tabulky a tam srovnávat, než sledovat tabulek více; data se dost liší. 

 

 

Co mě ale překvapilo, je odlišný překlad slovního hodnocení VO2max na Forerunnerech a Fénixech. Zatímco na F7X Pro či Instinct 2X v seznamu faktorů Stavu tréninku jsem měl u hodnoty 49 uvedeno Vynikající a v detailu Skvělá, na FR 255/965 pak v seznamu Velmi dobrá a v detailu Vynikající.

S hodnotou 55 mám pak na Fénixech 7x Pro hodnocení v přehledu Vynikající, ale v detailu Špičková, na Forerunnerech a Fénixech 8 pak v přehledu i v detailu Vynikající. Myslím, že by se překladatelé jednak mohli domluvit, jednak by bylo fajn sjednotit hodnocení alespoň v rámci jedněch hodinek.

Skóre vytrvalosti a VO2max

Zlepšení VO2max pomohlo také mému Skóre vytrvalosti, které mi loni v zimě kleslo z hodnoty okolo 7 500 na cca 6 800. Ale jak jsem začal jezdit na kole s měřičem výkonu a VO2max začala stoupat, začalo stoupat i Skóre vytrvalosti - přestože jsem v zátěži či délce aktivit nepřidal. A ve chvíli, když jsem dosáhl na hodnotu 59, blížilo Skóre vytrvalosti skoro až k 9 000.  

Čtete dále: Skóre vytrvalosti: Metrika, která kombinuje tepovku, VO2max a délku aktivit. Dá se využít při tréninku?

V detailu metriky pak hodinky psaly: „Zlepšení hodnoty VO2max s sebou přineslo zvýšení vašeho už tak skvělého skóre vytrvalosti. Úžasné“. Čili je vidět, že některé metriky ke svému lepšímu fungování potřebují měřit při aktivitách výkon. U běhu je to v pohodě, tam si hodinky výkon měří i bez dalšího příslušenství. Ale cyklisté to mají těžší, tedy dražší. 

Zkrátka s tím, jak se mi začalo hýbat VO2max díky měření výkonu, se mi otevřely dveře k dalším metrikám a přesnějšímu fungování těch stávajících jako Stav tréninku či Tréninková zátěž. A k tomu se mi přidala i další metrika, a sice Cyklistická úroveň, která podle délky a aktivit a průměrného výkonu ukáže, co je při jízdě na kole vaší nejsilnější stránkou. 

Tip: Cyklistická úroveň: Kombinovaná metrika, která zjišťuje vaše schopnosti při jízdě na kole


Diskuse k článku (41)
Tagy: 
Zdroj: 
Garmin