Jak používat režim UltraTrac na hodinkách Garmin a k čemu se hodí? Praktický test: Fénix 8 vs. FR 255
Hlavní záložky
Multisportovní hodinky řady Forerunner, Epix či Fénix nabízí výdrž s GPS v řádech desítek hodin, některé modely jako Enduro 3 dokonce až 120 hodin. To je pořádná porce i pro ultramaratony nebo několikadenní přechody hor. Co ale hodinky s výdrží okolo 30 až 40 hodin jako Fénix 8 AMOLED nebo Forerunnery 255, 265 nebo 965?
Řešením může být režim UltraTrac. Jde o nastavení GPS, které zaznamenává body prošlé trasy a data ze snímačů méně často. Třeba vaši pozici zaznamená jen zhruba jednou za minutu, jinak je GPS vypnutá. Díky tomu se výdrž hodinek prodlužuje o více než dvojnásobek. Například u modelu Fénix 8 AMOLED 47 mm uvádí Garmin v režimu GPS výdrž 37 hodin, zatímco v UtraTrac 81 hodin - tedy více než tři dny.
Kdy použít UltraTrac?
Je však logické, že režim UltraTrac není vhodný pro každou aktivitu. Například při jízdě na kole jste za minutu o několik set metrů dále, můžete několikrát změnit směr jízdy, jezdit po klikatých singletrailech, hodinky by neukazovaly aktuální rychlost apod. Naopak u chůze nebo dlouhého běhu nepotřebujete ukládat pozici každou sekundu a když půjdete na celodenní výlet, bude se naopak hodit delší výdrž. Během minuty velký kus cesty neurazíte, takže nižší periodicita ničemu nevadí.
Mezi jednotlivými uloženými pozicemi se pak směr a rychlost pohybu odhaduje z akcelerometru (u starších modelů), či z gyroskopu a elektronického kompasu u novějších hodinek, takže trasa se v globále blíží realitě. Čím pomalejší budete mít tempo, tím bude přesnější. Při rychlejším tempu už jsou rozdíly větší, zejména na zamotaných trailech v lese nebo když se třeba prudce otočíte nebo na chvíli rozběhnete.
Tip: Jak zpřesnit polohu v aktivitě: Inteligentní záznam GPS vs. záznam po sekundě
Jak zapnout UltraTrac
Režim UltraTrac si můžete zapnout jak globálně, tak pro každou aktivitu zvlášť. Můžete také využít předem definované profily ve Správci napájení, což umí Fénixy či Epixy (ale už ne Forerunnery). Stačí vstoupit do nastavení konkrétní aktivity, například Chůze, a v nastavení GPS/Automatický výběr zvolit UltraTrac.
A to je vše - během aktivity (chůze) příliš nepoznáte rozdíl mezi GPS a UltraTrac, jen vám bude občas vypadávat tempo a trasa bude trošku kostrbatější - například zatáčka o 90 stupňů se na mapě často projeví jako zkratka mezi bodem před zatáčkou a za ní. Stejně tak UltraTrac nezvládá prudké změny směru, i když se akcelerometr či kompas snaží. Ale to je už vyplývá z podstaty této funkce.
Problém může nastat ve chvíli, kdy máte zapnutou navigaci po trase. Může se stát - a podle uživatelů Redditu, když jsem pročítal diskuze - se i stává, že hodinky častěji než obvykle hlásí „off-course“, tedy že jste mimo trasu. S tím, jak GPS není aktivní neustále, si mohou myslet, že jste sešli z cesty. S tímto je dobré počítat. Já navigaci s UtraTrac netestoval, protože chodím místa, kudy chodím, často nejsou cesty na mapě, takže trasa nejde naplánovat.
UltraTrac se někdy hodí
Celkově mě UltraTrac potěšil, na testovacím okruhu, kdy jsem občas prudce měnil směr či dělal kličky a jednou se i rozběhl z kopce, mi výsledná délka vyšla prakticky stejná (FR 255) jako když jsem na druhých hodinkách měl zapnutý SatIQ (Fénix 8). Jasně, mapa se v bodech zvratu neshoduje, ale nastoupané metry byly shodné a celková vzdálenost se na pěti kilometrech lišila jen o 50 metrů.
Pokud se budete při aktivitě dívat na hodinky, všimnete si, že s UltraTrac nebude sedět aktuální tempo. Někdy zastavíte, a nic se nestane. Nebo se prudce rozběhnete/rozejdete, a tempo zůstane stejné. Zkrátka hodinky reagují se zpožděním, snímače jako kompas, akcelerometr a gyroskop se sice snaží, ale s minutovým snímáním GPS mají hodinky v tomto omezení, s nímž je třeba počítat.
Ale pokud jde o chůzi, nemám s UltraTrac problém, zvlášť na hodinkách jako Forerunnery 255 nebo Epixy 47 mm, které mají slabší výdrž v aktivitě (jen 30 hodin). Prodloužení o polovinu se může hodit, když se vydáváte třeba na několikadenní přechod hor a šetříte energii v powerbance.
Diskuse k článku (14)