VO2max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici
Hlavní záložky
Hodnota VO2max je v podstatě maximální objem kyslíku, který jste schopni využít při fyzické aktivitě. Čím více kyslíku z vdechovaného vzduchu vaše tělo je schopno využít v zátěži, tím jste efektivnější a můžete rychleji běžet či podávat jiné výkony.
Oč tu (doslova) běží?
Z technického hlediska popisuje toto skóre maximální tempo, jakým jste schopni přivádět do těla kyslík, předávat ho svalům a využívat ho na efektivní vytváření aerobní energie. Z osobního hlediska se jedná o pozoruhodný a flexibilní nástroj, z kterého lze vyvodit řadu závěrů ohledně vašeho zdraví a výkonnosti.
Stejně jako většina aspektů fyzické výkonnosti, i efektivita, s jakou vaše tělo využívá kyslík – a tedy i rozsah vašeho skóre VO2max – závisí do určité míry na genetických předpokladech. Máte-li malou kapacitu plic, vaše plíce nejsou schopny nasytit kyslíkem zvětšený objem krve vytlačený ze srdce. To jakým způsobem bude okysličená krev využita ve svalech závisí na svalové fyziologii (schopnosti svalů zužitkovat kyslík).
Každopádně skóre VO2max je dynamické a reaguje na to, jak žijete a jak trénujete. Se správným přístupem může prakticky každý své skóre VO2 Max zlepšit. Je ale logické, že nejmenší šanci na zlepšení skóre VO2 Max mají špičkoví sportovci, kteří jsou už tak ve vynikající formě. Naopak ti málo trénovaní mají velkou šanci hodnotu svého maxima posunout.
Tip: Laktátový práh: Základní vodítko k tomu, abyste správně trénovali
Jak se měří VO2max
Nejpřesnější měření probíhá ve speciálních laboratořích na ergometrech (běžeckých či cyklistických). Někde se používají testy na dráze se speciálním telemetrickým zařízením, které nese běžec na zádech. Zařízení je velmi lehké a váží kolem 1 kg. Výsledky VO2max se udávají buď v absolutních číslech (ml kyslíku za minutu, tedy ml/min), nebo přepočtené na kilogram tělesné hmotnosti za minutu (ml/min/kg).
Fitness hodinky tuto hodnotu odhadují na základě vašich výsledků při běžeckých nebo cyklistických aktivitách. Stačí tedy absolvovat několik běhů, do kterých dáte patřičnou dávku energie, nebo jízd na kole. Pozor, běžecké a cyklistické VO2 Max se liší - u cyklistiky potřebujete pro změření čidlo výkonu v pedálech, u běhu stačí hrudní pás. Změřená hodnota VO2max se ukáže v doplňku Výkon nebo Stav tréninku.
Nepřehlédněte: Přehled VO2max: Jak si stojíte vzhledem ke svému věku a pohlaví? Jaký vliv má VO2max na další metriky
Jakou hodnotu VO2 max mají sportovci?
Spotřeba kyslíku v klidu činí kolem 0,3 l/min, přičemž jen necelých 20 % přijatého kyslíku se zužitkuje, zbytek vydýcháme. Při maximálním zatížení však spotřeba a využitelnost kyslíku velmi strmě vzrůstá. VO2max u průměrného netrénovaného mladého muže se pohybuje mezi 3–3,5 l/min. resp. 45-50 ml/min/kg, u žen mezi 2-2,5 l/min resp. 35-40 ml/min/kg. Špičkoví sportovci dosahují absolutních hodnot mezi 5-7 l/min (muži) a 3,5/5 l/min (ženy). Vysoce nadprůměrné u mužů je možno považovat relativní VO2 max vyšší než 70 ml/min/kg a u žen 60 ml/min/kg.
Muži
- 97,5 – Oskar Svendsen – cyklistika
- 96,0 – Espen Harald Bjerke, norský lyžař
- 96,0 – Bjørn Dæhlie, norský lyžař
- 93,0 – Kurt Asle Arvesen, norský cyklista
- 92,5 – Greg LeMondcycling, americký cyklista
Ženy
- 78,6 – Joan Benoit – vytrvalostní běžkyně
- 76,6 – Bente Skari, lyžařka
- 76,0 – Flavia Oliveira – brazilská cyklistka
- 74,0 – Charlotte Kalla, lyžařka
- 72,8 – Jarmila Kratochvílová, mistryně světa v běhu na 400 a 800 m
Diskuse k článku (0)