Je lepší jíst před tréninkem, nebo po tréninku?

6.11.2024
To, jak si načasujete jídlo, může ovlivnit váš výkon a regeneraci. Na jednu stranu každému může vyhovovat něco jiného, na druhou stranu výzkumy mohou dát určitá doporučení
Před nebo po cvičení?

Obecně platí, že není vhodné cvičit s plným žaludkem


Všichni jsme to zažili: Je šest hodin večer a vy jste právě přišli z práce. Chcete si jít zaběhat, ale máte hlad. Měli byste se nejdříve navečeřet a riskovat žaludeční nevolnost? Nebo byste měli nejdřív vyběhnout a mít potenciálně méně energie na to, abyste to zvládli?

To je otázka, která trápí i ty nejdisciplinovanější sportovce. A aby to bylo ještě složitější, výzkumy na toto téma jsou omezené a odpovědi závisí na vašem konkrétním zdravotním stavu a vašich cílech. Přesto se odborníci shodují, že je třeba mít na paměti několik obecných úvah. Deník New York Times dal dohromady několik tipů a rad, které mohou pomoct. 

Co jíst a kdy

Odborníci na zdraví doporučují jíst před cvičením i po něm, a to z různých důvodů. Většině lidí dodá vyvážené jídlo bohaté na sacharidy a bílkoviny dvě až čtyři hodiny před cvičením dostatek energie na celou dobu tréninku. To také poskytuje tělu dostatek času na trávení a může pomoci snížit gastrointestinální potíže, jako je nevolnost, zvracení, pálení žáhy či dokonce reflux, uvádí doktorka doktorka Martha Gulatiová, kardioložka z Cedars-Sinai v Los Angeles, která se specializuje na pomoc svým pacientům při změně životního stylu prostřednictvím stravy a cvičení.

Tip: Sedm snadných změn v jídelníčku: Jak jíst tak, abyste byli v lepší kondici. Drastické diety nejsou třeba

Pokud máte několik hodin před plánovaným cvičením, mělo by „předtréninkové“ jídlo obsahovat kvalitní bílkoviny (například lososa, kuřecí maso nebo tofu), komplexní sacharidy (například hnědou rýži, ovesné vločky nebo sladké brambory) a zdravé zdroje tuků (například avokádo, vejce nebo ořechy), zmiňuje doktorka Cecilia Cordova Vallejosová, fyzioterapeutka pro sportovní medicínu na Johns Hopkins Medicine.

Svačina zhruba 30 minut před tréninkem vám pak navíc dodá energii - zejména pokud cvičíte středně intenzivně nebo vysoce intenzivně déle než 90 minut, uvedla doktorka Vallejosová. Doporučila proteinovou tyčinku nebo dokonce jen balíček energetického gelu, protože jsou nenáročné na žaludek. Doktorka Gulatiová pak doporučila banán nebo kousek oblíbeného ovoce.

Čtěte dále: Tyčinky a gely Volchem: Protein a energie na cesty. Praktické zkušenosti a tipy

Po skončení tréninku se snažte konzumovat bílkoviny - ideálně 20 až 40 gramů do dvou hodin, doporučuje Mezinárodní společnost pro sportovní výživu -, abyste podpořili růst svalů a regeneraci. Do tohoto rozmezí by se vešla plechovka tuňáka, kuřecí prsa nebo tři míchaná vejce se sýrem.

 

Plánování jídel závisí na konkrétních cílech

Načasování jídel může záviset také na vašich zdravotních nebo kondičních cílech. Pokud trpíte onemocněním, jako je cukrovka, při kterém musíte regulovat hladinu cukru v krvi, jsou doporučení trochu odlišnější, říká Jill Kanaleyová, profesorka výživy a fyziologie cvičení na univerzitě v Missouri.

Některé výzkumy naznačují, že pro osoby s cukrovkou 2. typu je lepší, když před cvičením posnídají. V jedné studii z roku 2017, které se zúčastnilo 64 dospělých s diabetem 2. typu v Indii, například vědci zjistili, že ti, kteří před cvičením snídali, měli mnohem lepší kontrolu hladiny cukru v krvi než ti, kteří před cvičením nejedli.

Pro lidi s diabetem 1. typu mohou být tipy pro stravování odlišné, dodala Kanaleyová. Některé výzkumy například naznačují, že hladovění před středně intenzivním nebo vysoce intenzivním ranním tréninkem může být pro lidi s diabetem 1. typu bezpečné a potenciálně i vhodnější, v závislosti na hladině glukózy po probuzení.

Nepřehlédněte: Některé sacharidy jsou pro tělo prospěšné. Klíčem k úspěchu je výběr těch správných. Jak na to?

Ovšem cvičení na lačno může mít i své nevýhody. V jednom internetovém průzkumu mezi přibližně 2 000 vytrvalostními sportovci, který byl zveřejněn v roce 2020, někteří účastníci uvedli, že se vyhýbají cvičení na lačno. A to proto, že jim to nepomáhá v tréninku, zhoršuje to jejich sportovní výkon a mají posléze větší hlad.

Pokud byste chtěli snížit bolest a zlepšit růst a obnovu svalů po tréninku, mohla by vám k dosažení tohoto cíle pomoci konzumace většího množství bílkovin - a jejich rozložení do celého dne, uvedla Vallejosová.

Máte-li potravinové alergie nebo jiná dietní omezení či zdravotní potíže, zvažte konzultaci s lékařem, sportovním lékařem nebo odborníkem na sportovní výživu, s nímž sestavíte plán, který bude vyhovovat vašim potřebám.

Podtrženo a sečteno

Každopádně věnujte pozornost tomu, jak se vaše tělo cítí, když jíte (nebo nejíte) před cvičením. Pokud si 30 minut před ranním tréninkem dáte svačinu bohatou na bílkoviny nebo tuky a zvedne se vám žaludek, zkuste podle doktorky Gulatiové přejít na svačinu s vyšším obsahem sacharidů. Pokud cvičíte s nižší intenzitou, jako je pomalá chůze nebo jóga, možná nemusíte jíst před cvičením vůbec. 

Postupem času zjistíte, co vaše tělo potřebuje, dodala. „Neexistuje žádná univerzální rada,“ řekla dodala Gulatiová. „Každý má jiné potřeby, cíle, stravu a rozvrh,“ dodala, „ale pokud budete trpěliví, najdete rutinu, která vám bude vyhovovat.“


Diskuse k článku (4)
Tagy: 
Zdroj: 
New York Times


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Jím podle potřeby - ale ideálně tak, abych před aktivitou měl dost sacharidů, a současně ne plné břicho. Čili tyčinka ideál, mám taky rád kombinaci s banánem. Po běhu pak proteiňák, když není po ruce normální jídlo.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pepa

Tak vzhledem k tomu že každý normální člověk má pět jídel denně S rozestupem 2 až 3 hodiny Pak je normální že před tréninkem si nikdo nenapere žaludek aby se mu zvedal Ale dá si lehkou svačinu a pořádně se nají až po tréninku Řekl bych že to není asi žádná atomová věda
Vaše jméno, přezdívka: 
karlos

Tak vzhledem k tomu ze kazdy clovek ma jine potreby, jine casy kdy se muze najist, a jak mu to vyhovuje tak kazdy normalni clovek posloucha svoje telo a jeden muze jist trikrat denne, jiny dvakrat a nekdo da 6 jidel. A trenink si *******, nejsi profesional, to uz si nam Vsem ukazal, ze jsi jen ****. Takze si jdes zacvicit, zabehat a pohonit perez, ale trenink nemas. Dam ti jednu radu do zivota, ale jen ke cviceni a k jidlu. Ostatni si muzes zaplatit a ja ti poradim ****. Takze, kdyz jdes zvedat cibky a prohlizis se pred zrcadlem, tak si svacinu klidne dej, do hodiny mas lehci jidlo v krvy a muze i ponoct k delsimu a lepsimu cviceni bez unavy. A po cviceni zas nech zaludek odpocinout. Veskerou krev mas ve svalech a klidne dej nejdriv rychlý cukry a trochu bilkoviny. Najezd se klidne az po 2 hodinach. Az dostanes chut. Tak a ja utikam pro syna do skolky, jelikoz to co ty tady predvadis mu musim povypravet. Ze na svete jsou i lidi hloupy a zly.
Vaše jméno, přezdívka: 
Diky

No za předpokladu že každý kdo se zabývá trochu sportem a životosprávou tak opravdu dodržuje jídlo 5x denně což je všeobecně zažité pravidlo tvrzení že každý to máme jinak je trochu liché jelikož jsem ještě nezažil nikoho kdo by se před nějakým sportovním výkonem pořádně nažral rozepisovat se dopodrobna nemá absolutně cenu jelikož všechno na co reaguje karlos je jako píchnutí do vosího hnízda. Jinak na činky mě moc neužije Já se raději věnuji triatlonu i když výškou a váhou jsem určený úplně pro jiný sport Jinak pozdravuj synka
Vaše jméno, přezdívka: 
karlos
Zpět na článek