Recenze hodinek Instinct 3 Solar: Uživatelské prostředí, nové funkce, sporty, výdrž a závěrečné dojmy (2.)

16.2.2025
Zatímco model s displejem AMOLED má takový čerstvý feeling, u solárního modelu až na pár drobných vylepšení v podstatě ani nepoznáte, že máte na ruce nové hodinky. Jaké jsou rozdíly oproti Instinctům 2/2X?
Černobílé Instincty

Asi největší nevýhodu displeje je jeho nízké rozlišení a malá velikost, na druhou stranu má parádní čitelnost


Pokud uvažujete o Instinctech třetí generace a chcete mít pocit, že máte v ruce fakt nové hodinky, je verze AMOLED přesně pro vás. Větší displej s barvami udělal z Instinctů v podstatě nové hodinky.

Solární verze je ale přesným opakem, je víceméně stejná jako Instincty 2/2X, shodný displej, sekundární kolečko, nedošlo ani ke zlepšení rozlišení. Na první pohled byste možná ani nepoznali, že máte v ruce Instincty 3. Podrobněji se tomu věnuji v první části podrobné recenze.

Nepřehlédněte první část recenze: Parádně čitelný, ale jinak stále stejný displej, tělo, provedení a svítilna

Staré známé prostředí

Zatímco model AMOLED dostal nové uživatelské prostředí, které je mixem Epixů a původních Instinctů, Instinct 3 Solar má naprosto totožný vzhled a funkčnost jako předchozí modely. Kdybyste nevěděli, že máte před sebou trojky, tak to naprosto nepoznáte. Stejné fonty, stejné rozmístění prvků, prostě staré známé prostředí a žádní překvapení.

Hodinky k testu zapůjčil obchod Pulsmetry.cz

Jedinou novinkou je možnost třídění doplňků do složek, což je super a na I2X mi to fakt chybělo. Díky tomu se mi hodinky daleko lépe ovládají. Na I2X mám řadu doplňků vypnutých (anebo je mám v menu Rychlé volby), jinak bych jich měl v hlavním přehledu přes 15, a to je už moc. Navíc černobílé prostředí je méně přehledné, doplňky vypadají podobně a často se mi stává, že ten hledaný při listování přejedu.

Tip: Podrobný návod: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích

Navíc složky si mohu pojmenovat malými písmeny (s velkým počátečním), což přehled doplňků graficky trošku „rozbije“. Zkrátka orientaci a používání hodinek to hodně pomohlo. Navíc je prostředí o něco rychlejší a neškube se tolik při používání CIQ doplňků jako Hydratace a Battery Widget, kde se I2X při listování někdy úplně zastaví. 

Hodinky jsou rychlejší také tam, kde to bylo na dvojkách k uzoufání – ukládání aktivity, načítání aktivity z historie, přepínání na „mapu“ během aktivity apod. Ale tak rychlé jako hodinky s AMOLED prostě nejsou. Počítám, že verze AMOLED má odlišný hardware, jsou totiž stejně rychlé jako třeba Epixy. Každopádně solární model je pro mě o kus použitelnější než I2X. 


Malá vložka: Když jsem někdy loni v létě psal o tom, co mi na Instictech 2X chybí, zmiňoval jsem tyto funkce a vlastnosti:

  • Vylepšené Body Battery 2.0 vč. sledování odpočinku a zdřímnutí
  • Přehlednější sledování stresu
  • Stav tréninku s dalšími detaily - například zaměření zátěže či přehled zátěže v jednotlivých dnech
  • Možnost poskládat doplňky do složek, aby v hlavním přehledu nebyl takový bordel
  • Kalendář, co ukazuje celý týden a nejen dnešek + zítřek

Kromě přehlednějšího sledování stresu Instincty 3 Solar všechno dostaly; tedy když pominu to, že Body Battery mi ukáže faktory jen v Connectu, zatímco verze AMOLED přímo v hodinkách.


Málo paměti

A tady narážíme na další rozdíl mezi solární a AMOLED verzí, a tím je velikost paměti. Zatímco AMOLED má 4 GB, přestože nemá ani přehrávač hudby ani mapy, solární model dostal 128 MB. To je sice dvojnásobek toho, co mají Instincty 2X, ale volného místa je stále pouze okolo 15 MB. A už jsem v diskuzích narazil na uživatele, kteří měli kvůli nedostatku paměti problém s aktualizací firmwaru přes aplikaci Express.

Mně aktualizace na verzi 6.29 přes OTA prošla bez problému, i když jsem měl jen 13 MB volného prostoru. Ale počítám, že toto Garmin nějak dořeší, jinak by měl zaděláno na problém. Verze AMOLED má více místa pravděpodobně z důvodu možnosti zobrazovat animace cviků, kterých jsou desítky. A teoreticky i nějaké funkce do budoucna (hudba, mapy…).

 

Lepší než Instincty 2X, ale horší než Instinct 3 AMOLED

Přehled vylepšení, které Instincty 3 získaly oproti druhé generaci, není nikterak zásadní. Všechno jsou to funkce, které známe z jiných modelů, jen je Garmin „zapnul“. A to samé klidně mohl udělat u druhé generace, protože hardware je v podstatě tentýž. Důvod je pouze obchodní, aby se prodávala novinka. 

A jaká novinky tedy dostanete?

  • Vícepásmové/dvoufrekvenční GNSS/GPS do všech modelů (Instinct 2X jej má) a to vč. SatIQ 
  • Zaměření tréninkové zátěže (v rámci Stavu tréninku)
  • Poměr tréninkové zátěže (v rámci Stavu tréninku)
  • Automatický přechod na multisport/triatlon
  • Detekce zdřímnutí 
  • Spánkový poradce
  • Závodní kalendář
  • Sdílení tréninků Garmin Share
  • Třídění doplňků do složek
  • Závodní kalendář

Poznámka: Funkce/doplňky Závodní kalendář a Primární závod už Instincty 2 dostaly na podzim 2022, ale pak je Garmin z hodinek zase stáhnul a finálně se v této řadě objevují až nyní.

Následující přehled se pak týká jen verze AMOLED:

  • Svalová mapa pro silové tréninky 
  • Animace silového tréninku 
  • Kompatibilita s aplikací Garmin Messenger
  • Režim velkého písma
  • Grafy v datových polích 

Hodinky mají všechny zásadní zdravotní a fitness funkce, měří spánek, tepovku, stres, noční VST, nově je tu výše zmíněný Spánkový poradce, podpora Zdřímnutí a vylepšené Body Battery. Oproti I3 AMOLED ale solární model neukáže faktory ovlivňující Body Battery a tato kombinovaná metrika vypadá úplně stejně jako na I2. Pokud jde tréninkové funkce, je zde vše zásadní jako Stav tréninku, Zaměření zátěže, Připravenost k tréninku či Závodní a tréninkový kalendář.

Další podrobnosti: 

Z výše uvedeného je patrné, že Instincty 3 AMOLED jsou prostě lepší hodinky. Displej má jednak větší rozlišení, jednak barvy a všechny doplňky, metriky, grafy atd. tak vypadají daleko lépe a přehledněji. A zatímco u černobílých Instinctů, ať už jde o I2X nebo I3 Solar, se raději dívám na data v mobilním Connectu, AMOLED verze ukazuje všechno krásně v hodinkách. A to je pro mě ten zásadní rozdíl. 

A některé funkce jsou u AMOLED vyloženě navíc. Jde například o nové Body Battery se zobrazením faktorů, grafy v datových polích (výkon, tepová frekvence), některé grafická pole jako ukazatel výkonu či tréninkového efektu, animací u indoor cvičení či Garmin Messenger (který by ale měl být i v soláru, jenže já ho tam nevidím). Prostředí AMOLED, které vychází z Epixů, také nabízí zvětšení fontu v menu a doplňcích. Zkrátka jakoby šlo o úplně jiný model, který sdílí jen tělo…

Čtěte dále: 10 důvodů, proč je jsou Instincty 3 AMOLED lepší než verze Solar s černobílým displejem. Rychlost, prostředí, funkce

Všechny sporty. Tedy skoro

Sportovní výbava je velmi povedená, najdete tu fakt všecko, když jsem procházel seznam, prakticky nic mi nechybělo. Řada sportů má i různé variace, a to zejména běh a cyklistika, ale také chůze – můžete si vybrat mezi během v terénu, na ovále, či na trailech v lese, možností je celá řada. Našel jsem tu dokonce jak bruslení na ledě, tak na inlajnech. Instincty 2 nemají ani jednu z těchto aktivit, Instincty 2X je na ledě. Ale koloběžka, ta chybí i nadále. 

Tip: Bruslení na ledě i na inlajnech: Velmi zvláštní rozdíly mezi Fénixy/Epixy, Instincty, Forerunnery a Venu 3

Hodinky zobrazí maximálně pět datových polí, možnosti jsou úplně stejné jako u starších Instinctů. Tři datová pole jsou velká a dobře čitelná, jedno je zobrazené v kolečku a jedno v dolní části displeje – to je menší, ale díky slušnému kontrastu stále čitelné. Displej AMOLED umí ukázat až šest polí, jsou však menší a na slunci hůře čitelná. Výhodou AMOLED je pak již zmíněná možnost zobrazovat v datových polích i grafy, což solární model neumí. 

Výdrží hodně. Ale…

Podle Garminu se výdrž Instinctů 50 mm oproti I2X nezměnila, výkonnější je pouze solární dobíjení, a to zhruba o polovinu. Papírově mají hodinky výdrž v pohotovosti 40 dnů a s GPS 60 hodin, kterou solár prodlouží až na 260 hodin (I2X 145 hodin). A výkonnější solární dobíjení hodinky opravdu mají, jak jsem ověřil v praktickém testu.

Tam, kde Instincty 3 Solar na slunci získaly 576 klux, Instincty 2X jen 388 klux. Zatímco starší hodinky dobily 10 %, novější 13 % - podle mých propočtů by to ale být min. 15 %. Pokud mají hodinky stejnou baterii, což předpokládám, měly by prostě dobít ze sluníčka více. Ale i tak je to na zimním slunci po pěti hodinách parádní hodnota a za dobrého počasí dělá ze solárních Instinctů 3 (ale i 2X) nekonečné hodinky

Podrobněji: Solární dobíjení: Praktický test hodinek Enduro 3, Instinct 3, Instinct 2X a Fénix 7X Pro na zimním slunci

V praxi se však bohužel nepotvrdilo, že hodinky mají totožnou výdrž (bez soláru) jako Instincty 2X. Naopak, výdrž je celkem zásadním způsobem nižší. Po sedmi dnech jsem měl s 16 hodinami GPS aktivit a dvěma hodinami indoor cvičení a plavání 37 %, zatímco Instincty 2X ve stejném režimu 49 % - a to fakt není zanedbatelný rozdíl. Hodinky se pak vybily po 11 dnech, kdy Instincty 2X měly ještě 15 %. 

 

 

p>Trochu to bylo dáno podmínkami, kdy Instincty 3 neumí nastavit gesto po západu slunce, takže podsvícení jsem měl na gesto nastavené neustále. Ale jen 5 %, což je někde na úrovni i2X 10–15 %. A i kdyby hodinkám pomáhal solár při aktivitách, nemyslím si, že by na tom byly Instincty 3 nějak extra lépe. Nižší výdrž při (předpokládané) stejně velké baterii znamená, že I3 mají rychlejší hardware, který si prostě vezme více energie. 

 

Běžně tedy hodinky zvládnou 11dnů výdrže s cca 25 hodinami GPS aktivity bez více systémů. A to je prostě paráda, i když je to méně, než kolik zvládnou Instincty 2X. Co mě však zarazilo, nebo či spíše překvapilo, je výdrž modelu AMOLED. Ty mají papírově 24 dnů a 40 hodin s GPS, ale podle mého vydrží déle než solární verze. A to je hustý a hraje to ve porspěch AMOLED.

V době publikování této recenze dokončuji test výdrže současně třech modelů - I2X, I3 Solar a I3 AMOLED (oboje 50 mm), kde se tématu budu věnovat podrobněji. 

Instinct 3? Spíš Instinct 2 Pro

U verze AMOLED jsou důvody pro update celkem jasné, protože máte oproti předchozí generaci zcela odlišný displej, který přináší řadu nových možností. Máte přehlednější prostředí, více funkcí nebo grafy v datových polích. Nic takového ale solární model nepřináší, v podstatě jde o drobnou evoluci druhé generace. V případě Instinctů 2X je rozdílů ještě méně, protože tyto hodinky už mají jak svítilnu, tak přesnější GPS.

Když budu srovnávat testovanou verzi 50 mm právě s I2X, tak získáte o něco rychlejší odezvu prostředí, lepší čitelnost displeje a pár drobných vylepšení jako složky pro doplňky, zdřímnutí nebo více metrik ve Stavu tréninku. Ovšem není to nic, kvůli čemu byste se měli okamžitě zbavovat staršího modelu. A v případě, že teprve plánujete si Instincty pořídit, byste měli zvážit cenový rozdíl, I2X se dají koupit za 7 500 Kč, trojky stojí 11 290 Kč. 

S trojkama si totiž nepolepšíte ani ohledně výdrže, ta je papírově stejná a v reálu dokonce horší, budete mít jen o trochu účinnější solární dobíjení. Ale ne 2×, jak uvádí Garmin, ale max. 1,5×, jak jsem ověřil v praktickém testu. Jiné to však bude v případě 45mm modelu. Ten už má vylepšení oproti Instinct 2/2S více, ať už jde o svítilnu, přesnější GPS či právě výdrž. Zatímco Instincty 2 zvládnou s GPS 30 hodin, Instincty 3 45 mm pak 40 hodin. Rozdíl v ceně je pak okolo třech tisíc korun, pokud beru v potaz I2 Solar. 

Instincty 3 ale budou mít jednu zásadní výhodu do budoucna, a to jsou updaty. Dvojky už nedostanou vůbec nic, zatímco trojky by tu a tam nějakou drobnou metriku nebo funkci dostat mohly. Osobně se mi Instincty 3 Solar 50 mm líbí více než Instincty 2X, jednak díky méně mohutné lunetě, jednak díky složkám, které fakt zrychlují práci s hodinkami a jednak díky lépe čitelnému displeji. 

Shrnuto a podtrženo. Jako majitel Instinctů 2 (a především bez soláru a tedy Garmin Pay) bych o upgradu rozhodně uvažoval. Jako majitel Instinctů 2X bych si to rozmyslel a klidně počkal na nějakou vánoční slevu, která určitě přijde. Anebo na dobu, až Instinct 3 Solar přijdou s nějakou pořádnou novinkou.

Nepřehlédněte první část recenze: Parádně čitelný, ale jinak stále stejný displej, tělo, provedení a svítilna

Stručné parametry

  • Rozměry: 50 × 50 × 14,4 mm 
  • Hmotnost: 58 g včetně řemínku
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné, kompatibilita hodinek s QuickFit
  • Displej: monochromatický, transreflexní, velikost 27×27 mm
  • Rozlišení displeje: 176×176 pixelů 
  • Výdrž baterie: až 40/nekonečně dnů v režimu hodinek, až 60/260 hodin s GPS (za lomítkem se solárním dobíjením)
  • Senzory: optický HR, PulseOx, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS, Glonass, Galileo, SatIQ
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Cena: 11 290 Kč 
  • Paměť pro aktivity: 128 MB

Plusy 

  • lehké a odolné provedení 
  • parádní výdrž 
  • výkonné solární dobíjení
  • skvělá čitelnost displeje

Minusy

  • malý a hrubý displej
  • nižší max. intenzita svítilny oproti I2X
  • málo novinek oproti Instinct 2 

Diskuse k článku (6)