Recenze Garmin Epix: Mapy, navigace, venkovní aktivity, výdrž (3)
Hlavní záložky
Abyste získali komplexní obrázek o hodinkách Epix, je vhodné si nejprve přečíst předchozí dvě části článku. V první kapitole najdete vše o novém displeji AMOLED, dotykovém ovládání, jak funguje jas a vypínání displeje pro šetření energie. V druhé části pak popisuji změny v uspořádání a grafice menu, věnuji se spánku a funkci Body Battery, novinkám jako možnost stahování aplikací přímo z hodinek, možnostem datových polí v aktivitách, hudbě a Garmin Pay.
Aktivity: chodíme, jezdíme
Epix nabízí doslova neuvěřitelný seznam aktivit, které dokáže nějakým způsobem – alespoň částečně změřit. Já kvůli své dočasné indispozici po operaci mohl vyzkoušet jen pár z nich. Primárně šlo o kardio, jízdu na kole uvnitř, chůzi a plavání. Kromě datové obrazovky Výdrž (Stamina), kterou jsem popisoval v předchozí části článku, jsem nenarazil na žádné novinky oproti Fénix 6X. Epix má stejná nastavení, stejná datová pole, kterých umí zobrazit stejně jako F6X rovných osm.
Asi nejvíc mě s hodinkami Epix bavilo plavání, protože konečně jsem díky AMOLED displeji něco na hodinkách viděl i pod vodou, a to dokonce i se zamlženými brýlemi. Čím větší šero v bazénu bylo, tím lépe. F6X bez podsvícení jsou celkem marné, jakmile se brýle trochu zamlží, není vidět skoro nic. Snímač tepu na Epix funguje zdá se v pohodě, konzistentně. Jen při první aktivitě byl průměr 112, při další 107 a při třetí jen 92 tp/m.
Zkoušel jsem také srovnat Epix s F6X, kdy Epix byly na pravé ruce a F6X na levé. A zatímco tep na Epix byl měřen konzistentně a pohyboval se mezi 90 a 95 tp/m (průměr 92 tp/m), na F6X se celkem výrazně měnil v rámci intervalů. V jednom intervalu se pohyboval okolo 120 tp/m, v dalším jen okolo 95 tp/m. Průměr pak byl 107 tp/m. Přitom tempo bylo plus minus stále stejné. Stejně se mimochodem chovaly i Epixy při jedné aktivitě, kdy v první polovině byla tepovka okolo 115 a pak o nějakých 20 tp/m spadla a tam už zůstala.
Zajímavým zjištěním, když jsem nosil na rukou dvoje hodinky, byl v některých situacích celkem výrazný rozdíl při měření tepu na levé a pravé ruce. A to i když jsem oboje hodinky střídal. V klidu to bylo plus minus to samé, stejně tak při jízdě na kole, ale jakmile se ruce hýbaly (chůze, plavání), naměřila mi levá ruka zpravidla o něco více. Také jsem měl problém s měřením pulzní oxygenace na pravé ruce. Epixy to zvládly v pohodě, ale F6X ne a ne něco naměřit. Možná mám na pravé ruce jinak postavené žíly. A když už jsem u toho, měření PulseOx je výrazně rychlejší s novým snímačem hodinek Epix.
Po ukončení aktivity se jako obvykle zobrazí přehled, který je nyní daleko povedenější a názornější. Nemusíte už mačkat tlačítko Start pro podrobnosti, ty se automaticky ukážou listováním obrazovkami dolů. Data už nejsou jen textová, ale grafická – například se ukáže krásný graf tepu během aktivity. V podobném stylu se pak aktivity zobrazují také v přehledu historie v doplňcích. Drobnost, ale potěší.
A co všechno umí změřit hodinky během tréninku?
- VO2Max
- Tréninkový efekt
- Tréninková zátěž
- Lakátový práh
- FTP
- Dynamiku běhu
- Dobu regenerace
- Frekvenci dýchání
Vše najdete popsáno v tomto článku.
Jas při aktivitě
Když už jsem u aktivit, nemohu si dovolit nezmínit určitý „zádrhel“ týkající se jasu. Jak už jsem zmínil v první kapitole, hodinky i při zapnutém displeji fungují standardně v režimu sníženého jasu také při aktivitě. Pokud je displej vypnutý, při aktivitě neběží a probudí se gestem, dotykem či tlačítkem. Stejně to bohužel funguje i v režimu always-on: hodinky mají snížen jas do doby, než je probudíte gestem, dotykem či tlačítkem.
Pokud chodíte, běháte, lozíte, zkrátka máte hodinky na ruce, bude nejspíš v pohodě. Při běhu či chůzi není problém se podívat na hodinky zvednutím ruky a pak pokračovat dál. Ale co v případě, že máte hodinky na kole na řídítkách, kde je vozím téměř výhradně kvůli výrazně lepší viditelnosti dat než na ruce?
V takovém případě máte problém. V režimu sníženého jasu je venku vidět na displeji doslova „velký kulový“. Je tedy nutno displej aktivovat – a to znamená sundat ruku z řídítek a šmátrat po malých hodinkách. Je-li vypnutý dotyk, musíte stisknout tlačítko. Jiná možnost není, gesto totiž v tomto případě není dostupné. A když máte rukavice, jste na tom úplně stejně, i když byste měli aktivní dotyk.
Tady bych ocenil mít možnost displej jasný neustále, aby na něm bylo něco vidět i ve chvíli, když po něm nešmátráte. Jenže takovou možnost Garmin prostě nenabízí. Proč? Protože by to děsně žralo. Stejně tak mi vadí, že si nemohu v datových polích nastavit zobrazení černého textu na bílém pozadí, protože je to jednak čitelnější, jednak přirozenější. Ale opět: zase by to děsně žralo.
A ještě jedna věc mě trápí. Když při aktivitě vydržíte minutu v klidu, displej se vypne úplně. Zní to jako protimluv, ale představte si situaci: jedu na válcích nebo trenažéru a hodinky mám na řídítkách. Hodinky se v podstatě ani nehnou – na trenažéru vůbec, na válcích minimálně, pokud na nich umíte jezdit. A hu, každou minutu abyste je probouzeli. Nehledě na to, že se mi jednou zasekly a displej se probudit nepodařilo, bylo nutno aktivitu vypnout. Hm…
Ale abych jen nedštil síru. Při indoor aktivitách je displej obecně lépe čitelný než na Fénixech – a to i v režimu se sníženým jasem. Je to logické, uvnitř je řádově méně světla než venku, takže data na hodinkách jsou čitelná úplně v pohodě. Hodně je to patrné například při indoor plavání, kdy stačilo, aby se jen nepatrně zamlžily brýle a na Fénixech jsem viděl data jen stěží. S Epix podobný problém nenastává, vše je vidět naprosto luxusně.
Zcela přepracované GPS
Pokud si pořídíte safírovou verzi, získáte kromě safírového skla a větší porce paměti také duální přijímač GPS (resp. GNSS). To znamená, že příjem signálu GPS je možný na dvou frekvencích, což zpřesňuje lokalizaci hodinek. Když se budete nacházet v místě se špatným příjmem, může druhá frekvence pomoci. A v praxi, zdá se, opravdu pomáhá, i když to není „nebe a dudy“.
Kromě GPS umí hodinky – a to všechny modely – přijímat signál ze všech dalších systémů: Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS. Už to ale ní tak, že byste si vybrali například GPS+Glonass nebo GPS+Galileo, ale aktivují se rovnou všechny systémy a hodinky si vyberou ty, které mají v daném místě nejlepší signál. Samozřejmě to má vliv na spotřebu. Duální GPS je pak k dispozici jen ve spojení s ostatními systémy; prostě je zapnuto vše.
Když jsem zkoušel Epix proti F6X, oboje hodinky měly aktivní jen GPS, byl výsledek ve prospěch Epix – linky pohybu byla rovnější, bez výraznějších „hrbolků“, stejně tak v jednom nepřehledném místě udělaly Epix menší „smyčku“. Ve výsledku to na 2,5 km trase vytvořilo náskok F6X o 200 metrů. Zapnutí duální GPS + všech dalších systému už přesnost v místech, kde jsem se pohyboval, nikterak zvlášť nezlepšilo.
Prostě Epix je přesnější sám o sobě a zapnutí maximální přesnosti pomůže spíše tam, kde fakt je špatný terén s horší viditelností na oblohu. Navíc oproti F6X je nový čipset citlivější, při startu aktivity se chytne dříve, v podstatě okamžitě, a také nemá problém zachytit signál v případě, že jste pod střechou. Často se mi stávalo, že se Epix chytnul ještě předtím, než jsem vyšel ze dveří, zatímco s F6X jsem musel pak ještě venku čekat.
Nepřehlédněte: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X + záznamy trasy
Pokud jde o výdrž, zapnutí „all systems + dual“ bere zhruba 7 % baterie za hodinu, to znamená maximální výdrž okolo 14 hodin – bez aktivní mapy. Jakmile sledujete mapu nebo je zapnutá navigace, výdrž se celkem výrazně snižuje. Pokud je aktivní pouze GPS, hodinky si vezmou okolo 3–4 % za hodinu. U F6X Pro je to okolo 2 % za hodinu bez aktivní mapy.
Když jsem pak srovnával hodinovou aktivitu se zapnutou navigací, zobrazenou mapou po celou dobu, na Epix aktivní všechny satelitní systémy + duální GPS a na F6X aktivní GPS + Glonass, byla spotřeba ještě vyšší. Epix si vzal 11 % a Fénix 6X pak 8 % baterie. To už je o něco horší, ale stále ne špatné.
Správce map
U modelové řady Fénix 6 byly všechny hodinky verze Pro vybaveny 32 GB paměti, do kterých byly přednahrány mapy dle regionu, v nichž byly hodinky prodány. Například ve Fénix 6X mám uloženy tyto mapy:
- TopoActive Europe Central
- TopoActive Europe East
- TopoActive Europe West
- SkiWiew
- CourseView Worldwide DEM Basemap
- CourseView Intermediate Americas
- CourseView Intermediate Middle East + Africa
Plus jsem si doinstaloval TopoCzech V4 Pro. Tyto mapy můžete aktualizovat přes aplikaci Garmin Express na počítači. Při každém připojení dojde ke kontrole, zda je mapa aktuální. Nemáte ale možnost si dohrát třeba mapu Ameriky.
Epix a Fénix 7 pracují s mapami zcela odlišně. Máte k dispozici všechny mapy Garminu včetně topomap Ameriky či Asie, a to přes Správce map přímo v hodinkách (ale i v aplikaci Express). Základní modely s 16 GB paměti jsou prodávány bez mapy s tím, že vy nahrajete ty, co potřebujete – a současně se do paměti vejdou. S 16 GB ale toho moc nevykouzlíte, protože jen topomapa Evropy má 11,5 GB, TopoCzech pak skoro 518 MB a globální mapa světa 1 GB, takže pokud si chcete nechat nějaké místo pro hudbu, moc vám toho nezbude.
Safírová verze má stejně jako předchozí generace F6 velikost paměti dvojnásobnou a díky tomu jsou již mapy v hodinkách přednahrány – alespoň ty hlavní, co se týkají našeho regionu – SkiView či topomapa Evropy. TopoCzech si nainstalujete z aplikace Express přes dodávaný kupon, a zbytek si můžete dohrát dle libosti, místa máte dost. S dodávanými mapami mají Epix 15 GB volného místa. Stejně tak si můžete mapy aktualizovat přímo z hodinek.
Správce map je skvělá funkce a je škoda, že se nedostane do starší řady Fénix 6. Na jednu stranu chápu, že Garmin nechce moc podporovat starší zařízení zcela novými funkcemi (souhrn zdravotního stavu, výdrž/stamina či právě správce map), na druhou stranu mi pak ale není vůbec jasné, proč základní modely Fénix 7 a Epix mají jen 16 GB paměti. To je oproti Fénix 6 nepochopitelný krok zpět a uživatelé jsou tak tlačeni do koupě dražší safírové verze. A třeba u Fénix 7 je to rozdíl pět tisíc korun.
Mapy a ovládání mapy
Asi největším přínosem dotykového displeje je výrazně snadnější ovládání mapy. Zatímco bez dotyku musíte nejprve do menu, poté zvolit Posunout/Zvětšit a pak tlačítka nahoru a dolů měnit měřítko, a když chcete mapu posunout, musíte tlačítkem Start přepnout na vertikální či horizontální posun. Je to krajně nepohodlné a nepraktické.
S dotykem oproti tomu můžete mapou posunovat stejně jako na mobilním telefonu, ikonami plus a minus zmenšovat a zvětšovat měřítko, poklepání pak mapu přiblíží a současně se mapa posune na místo, kam jste poklepali. Stažením prstů pak mapu zase oddálíte – opravdu jak na telefonu nebo tabletu. Jednoduchým klepnutím pak přesunete terčík, podržením vyberete místo v okolí terčíku (pokud je cíl nejednoznačný) a pak můžete polohu buď uložit nebo spustit navigaci.
Pokud si mapu nastavíte jako datovou obrazovku u aktivity, můžete na ni umístit dvě datová pole, například rychlost a vzdálenost. Čitelnost je slušná, i když grafika mapy je oproti Fénixům příliš výrazná – hodně barvičková. Zatímco na Fénixech je text přes mapu černý, na Epix může být kromě černé i bílý s černým outlinem - asi záleží na profilu mapy. Datová pole jsou umístěna tak, aby nevadil případný navigační řádek s instrukcemi.
Velkou výhodou AMOLED displeje je kromě lepší čitelnosti za horších světelných podmínek, tedy zejména když je pod mrakem, prší apod., vyšší rozlišení displeje. zatímco Fénix 7 má jen 260 bodů, Epix nabízí 416 bodů. To znamená, že při stejném měřítku je mapa podstatně detailnější. Když si na Fénix 7 nastavíte např. měřítko 120 m, uvidíte stejné detaily jako na Epix při 200 m. A to znamená, že Epix se stejnými detaily zpbrazí větší kus mapy. Jasná výhoda.
Navigace s hodinkami
Epix samozřejmě umí mapy nejenom zobrazit, ale i na nich navigovat. Sice by se hodil větší displej jako má F6X nebo F7X, ale i na 1,3“ displeji to celkem jde. Musíte ale počítat s tím, že spodní část mapy je při navigaci je část mapy občas zakryta instrukcemi. A když máte na displeji ještě zobrazena dvě datová pole, mnoho z plochy pro mapu nezbývá. Když si vedle sebe srovnáte displej větších hodinek, je patrno, že 1,4“ je prostě lepší. A ne o málo.
O navigaci jsem se podrobně rozepsal jak v testu Fénix 5X, tak v článku o Fénix 6X, takže jen stručně. Navigovat se můžete nechat přímo k cíli (město, bod zájmu…) zadaném v hodinkách s tím, že trasu vypočítají podle nastavených parametrů hodinky, nebo si nahrajete kurz z aplikace Connect. Ten si vytvoříte buď přímo v Connectu na webu, nebo si importujete GPX z jiné aplikace – já používám Mapy.cz.
Při aktivitě se kromě standardních datových obrazovek zobrazují i další – na jedné vidíte graf stoupání, které vás čeká, takže víte, zda poběžíte/pojedete do kopce či z kopce, kolik výškových metrů ještě musíte zdolat apod. Další obrazovka ukazuje aktuální kurz a čas zbývající do konce, následuje trojice datových polí, z nichž se dozvíte, kolik zbývá do konce (vzdálenost a čas) a také ETA – čas, kdy dorazíte do cíle. Současně se na mapě, ale i na dalších obrazovkách, ukazují navigační instrukce současně se zvukovým a vibračním oznámením. Zkrátka klasika, která se už několik let nemění.
Tip: Navigace na hodinkách Fénix 6X Pro: Velký displej jednoznačnou výhodou
Pokud máte aktivní funkci ClimbPro, zobrazí se také souhrn všech stoupání, co vás čeká. Pokud není žádné stoupání aktivní, ukazuje datová obrazovka vzdálenost k němu. Při stoupání se pak ukazuje profil stoupání, vzdálenost to konce a průměrné stoupání v procentech. Zatímco na Edge se na obrazovku s ClimbPro přepne navigace na začátku stoupání automaticky, na hodinkách to musíte provést ručně.
Zde bych se ale podotknul jednu drobnost k výdrži. Se zapnutou navigací mají totiž hodinky výrazně vyšší spotřebu. Neustálé zobrazení mapy, která se natáčí ve směru jízdy, výpočet trasy a zobrazování instrukcí, si prostě něco vezme. Podle mých zkušeností to může být až dvojnásobek, záleží i na tom, jak často se na hodinky díváte, a tudíž aktivujete režim maximálního jasu.
Na AMOLED displej slušná výdrž
Ohledně výdrže hodinek Epix existující dva „tábory“ uživatelů (ať už reálných, nebo potenciálních). Jedni se na Epix dívají jako na konkurenci pro Fénix 6 nebo 7, a tudíž budou výdrž srovnávat s nimi, druzí srovnávající Epix s konkurenčními hodinkami jiných značek, které používají rovněž displej AMOLED. Pro ty první budou Epix hodinky, co vydrží málo, pro ty druhé naopak hodinky, co vydrží výrazně více než konkurence.
Jaká je realita? Když jsem používal hodinky v režimu s vypnutým displejem, který se aktivuje na požádání, přičemž při aktivitě je zapnut neustále, vydržely hodinky s 10 hodinami (třetina času indoor) aktivit 8 dní. Optický snímač byl aktivní, GPS v režimu standard (čili ne více pásem, ne více satelitní systému). V režimu zapnutého displeje, který byl vypnut v noci, pak při plus minus jedné a půl hodině aktivit denně, zvládly pět a půl dne.
Srovnejme to například s Apple Watch, které je nutno dobíjet denně, nebo Samsung Galaxy Watch 4, které zvládnou přibližně dva dny. Epix je ve srovnání s nimi výrazně lepší. Pravda, kdyby tu byly funkce jako LTE, možnost volání přes vestavěný mikrofon a další, výdrž by se snížila. Konkurence také nabízí více chytrých funkcí, jako přímé psaní zpráv na displeji, používání komunikátorů, náročnější aplikace, na což je nutno při srovnání myslet.
Nelze se ale ubránit srovnání s řadou Fénix. Model F7, který je velikostně stejný, by měl mít dle údajů výrobce výdrž zhruba o třetinu delší, pokud srovnáváme s Epix v režimu s vypnutým displejem. A testy DC Rainmaker to v podstatě potvrzují. Když se ale podíváme na F7X, tak už Epix ztrácí podstatně výrazněji. Také ve srovnání s Fénix 6X, které používám, je to slabší. Nechci ale být k Epix nespravedlivý, protože i těch pět šest dnů je stále slušný výkon. Navíc i dobíjení je rychlé, za hodinku je hotovo.
Epix, nebo Fénix?
Jak už jsem zmínil v první části článku, hodinky Epix jsem si pořídil čistě ze zvědavosti. Dopředu jsem tušil, že nejsem ta správná cílová skupina pro hodinky s AMOLED displejem, a to díky předchozímu testu modelu Venu 2, který má displej totožný. Ten je sice parádní, má super barvy a kontrast, je dobře viditelné zejména za horšího počasí nebo při pokojovém osvětlení, ale má svoje mouchy. Ty jsem podrobně popsal ve starším článku a je zbytečné je zmiňovat stále dokola.
Tip: Garmin + AMOLED: Stále zapnutý displej nemusí znamenat stále zapnutý displej
Jako předchozí uživatel Forerunner 935 a současný majitel Fénix 6X Pro Solar jsem zvyklý na to, že hodinky dobíjím tak jednou za 10-14 dnů. A že při odjezdu na dovolenou nemusím řešit nabíječku. To se hodilo loni v létě, kdy jsem strávil čtyři dny pod stanem, hodinky F6X běžely každý den 8–10 hodin, a já se domů vracel s nějakými 20 % kapacity baterie. To by se mi s Epix fakt nestalo. Ty by nevydržely ani polovinu tohoto času.
Nejde o to, že by byl problém jim trochu té šťávy z databanky, dobité jsou za hodinu, hodinu a půl (záleží odkud jsou nabíjeny), ale o to pohodlí – na nic nemyslet. Když vyrážíte na celodenní aktivitu s F6X (a případně F7/F7X) a k dispozici máte 20 %, víte, že to hodinky zmáknou (když nezapnete mapu). Epix ale v tuto chvíli už musíte dobít, alespoň na polovinu kapacity. Na to se dá samozřejmě zvyknout a přizpůsobit se. Tedy pokud nutně potřebujete AMOLED. Pokud ne, Fénix je jistota výrazně delší výdrže.
Poznámka: Moje dcera aktuálně používá Venu 2 místo FR 55. A byla docela rozhozená z toho, že hodinky místo tří týdnů najednou nezvládnou ani týden. Není prostě zvyklá dobíjet… A korunu tomu nasadil dotaz: „Táto, a proč dělají hodinky, co nic nevydrží?“
Nejlepší AMOLED hodinky?
Výše uvedené postřehy byly ale určeny spíše pro ty, co se rozhodují mezi modely Fénix a Epix. Epix ale nemíří primárně na uživatelé Fénixů, i když i z řad těchto uživatelů se budou rekrutovat noví zákazníci. Epix je určen především těm, co doteď mají hodinky jiných značek a jsou zvyklí na displej typu AMOLED. A tedy na relativně nízkou výdrž či zhasínání displeje, když jsou hodinky v klidu.
Například Apple Watch 7 má udávanou výdrž okolo 18 hodin, je tedy nutno je nabíjet každý den. S GPS pak sedm hodin, indoor aktivita 11 hodin, což opravdu není moc. Samsung Galaxy Watch 4 je na tom lépe, zvládne dvojnásobek času. Ovšem když zapnete režim displeje always-on, už vydrží jen den. Z tohoto srovnání pak Epix vychází jako jednoznačný vítěz, protože zvládne pracovat i s jedno až dvouhodinovou aktivitou denně okolo pěti dnů v režimu always-on.
Oproti běžným AMOLED chytrým hodinkám byl u Epix kladen důraz na co nejdelší výdrž. Nemá tak pokročilé funkce řady chytrých hodinek jako LTE, volání či složitější aplikace, které mohou částečně nebo úplně nahradit telefon apod. Epix je zkrátka sporttester s AMOLED displejem s co nejúspornějším provozem. Je tak ideální volbou pro ty, co chtějí jak sportovat, tak koukat na parádní displej. A pro všechny ostatní je tu Fénix.
Plusy
- Skvěle čitelný displej za horších světelných podmínek
- Lehké tělo, kvalitní provedení
- Dotykové ovládání
- Všechny možné funkce
Minusy
- Odlesky safírového skla
- Horší čitelnost displeje na slunci
- Pohasínání displeje při aktivitě
- Duální GPS a 32 GB jen pro safírovou verzi
Stručné parametry
- Rozměry: 47×47×14,5 mm
- Hmotnost: 76 g včetně řemínku, 53 g tělo hodinek (základní provedení); 70 g včetně řemínku, 47 g tělo hodinek (titanové provedení);
- Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
- Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,3“ (33,02 mm)
- Rozlišení displeje: 416 pixelů
- Baterie: až 16 dnů s měřením tepu, až 42 hodin s GPS a 10 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
- Baterie se zapnutým displejem: až 6 dnů s měřením tepu, až 30 hodin s GPS a 9 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
- Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
- Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
- Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m)
- Garmin Pay: ano
- Paměť pro hudbu: 16/32 GB
- Cena: 21 990 Kč základní model, Sapphire Titan 24 990 Kč
Diskuse k článku (3)