Hodinky Epix: Jako Fénix 7, ale s displejem AMOLED

18.1.2022
Vedle řady hodinek Fénix 7 představil Garmin také hodinky Epix, které jsou od F7 odvozeny. Liší se v podstatě v jediném: dotykový displej není transreflexní, ale AMOLED
Garmin Epix

Hodinky jsou nabízeny v několika provedeních lišící se barvou i materiály


Zjednodušeně lze říci, že druhá generace hodinek Epix (ta první se datuje do roku 2015) je stejná jako Fénix 7, liší se jen displejem. Fyzické rozměry jsou shodné, stejně velký je i displej, stejné jsou funkce. Pokud bychom srovnávali s původním modelem Epix, změnilo se v podstatě všechno - primárně tvar, protože první hodinky Epix byly obdélnikové. 

Parádní barvy

Nemá ale smysl srovnávat se sedm let starým modelem, protože seznam novinek má zhruba tisíc řádků. Druhá generace Epix je spíše bráškou F7, který dostal pro odlišení jiné jméno. Dost dobře to také mohl být model Fénix 7 AMOLED a nic by se nestalo. Když si dáte na ruku Epix a Fénix 7, na první pohled rozdíl nepoznáte - samozřejmě až na displej. Ten má 1,3" a rozlišení 416 bodů, takže je velmi jemný. Sám teď používám Venu 2 se stejně velkým displejem a nutno říct, že jemné fonty a grafika jsou parádní.

Oproti Venu 2 si ale hodinky Epix zachovaly plně tlačítkové ovládání, takže dotyk lze zcela vypnout. Případně můžete mít kombinaci - při aktivitě dotyk vypnutý, ale v režimu hodinek zapnutý. Někomu dotyk vyhovuje, někomu ne. Já patřím do té druhé skupiny a jsem rád, že ovládání tlačítky zůstalo zachováno. Dotyk se ale dobře může hodit při ovládání mapy či zadávání navigačních dat, kde jsou tlačítka zdlouhavá. 

Ta výdrž...

Displej typu AMOLED má svoje zastánce i odpůrce. Jeho nesporná výhoda jsou nádherné barvy a čitelnost za šera nebo běžného světla - ale ani na přímém slunci to není špatné. Nevýhodou je energetická náročnost, takže hodinky s AMOLED obecně vydrží méně než hodiny s transreflexním displejem, který za denního světla nemusí vůbec používat podsvícení. Proto je displej hodinek standardně vypnutý a zapníná se jen na požádání, gestem, tlačítkem nebo poklepáním.

Rozdíl je dobře patrný při srovnání oficiálních dat: v režimu s vypnutým displejem vydrží hodiny 16 dnů, v režimu always-on pak 6 dnů. To je o více než polovinu méně, a to není málo. Menší je pak rozdíl při aktivitě, kdy se zapnutou GPS zvládnout hodinky 30 hodin místo 42 hodin. Je to jasné, hodinky se vybíjí velmi rychle samotnou aktivitou, takže zapnutý displej už nemá takový vliv. 

Bez soláru

Zatímco Fénix 7 nabízí i solární nabíjení, Epix se musí bez této funkce obejít. Ono to dává celkem smysl, protože spotřeba těchto hodinek je zkrátka taková, že by solární dobíjení ani nemělo moc smysl. Možná tu byly i technické problémy, kdo ví... Takže jediné, za co si můžete připlatit, je safírové sklo a titanovou lunetu, případně kožený pásek. 

Jinak všechny funkce a novinky jsou shodné s Fénix 7, což podrobně popisuji v jiném článku. Každopádně pokud se rozhodujete zda F7 nebo Epix, funkce řešit nemusíte, stejně jako dotykové ovládání. Opravdu jde jen a jen o typ displeje. A také o to, že Epix je k dispozici pouze v jediné velikosti. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 47×47×14,5 mm 
  • Hmotnost: 76 g včetně řemínku, 53 g tělo hodinek (základní provedení); 70 g včetně řemínku, 47 g tělo hodinek (titanové provedení); 
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,3“ (33,02 mm)
  • Rozlišení displeje: 416 pixelů 
  • Baterie: až 16 dnů s měřením tepu, až 42 hodin s GPS a 10 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Baterie se zapnutým displejem: až 6 dnů s měřením tepu, až 30 hodin s GPS a 9 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: 16/32 GB 
  • Cena: 21 990 Kč základní model, Sapphire Titan 24 490 Kč 

Diskuse k článku (0)
Tagy: 
Zdroj: 
Garmin