Recenze Garmin Epix Sapphire: Menu, doplňky, aktivity a datová pole (2)

15.2.2022
Ve druhé části článku o hodinkách Epix se věnuji struktuře menu, aktivitám, datovým polím, hudbě či Garmin Pay. Změny se dotkly spánku, Body Battery, novinkou je datové pole Výdrž, zkrátka je toho dost
Indoor aktivita

Epix dokáže na 1,3" displeji zobrazit až osm datových polí. Mně nejvíce vyhovuje sedm s jedním centrálním polem


V přechozí části článku jsem se věnoval především displeji a ovládání hodinek včetně dotyku. Některé teze o nepříjemných vlastnostech se rozvedl ve zvláštním článku, protože šlo částečně o subjektivní pohled na věc. Přiznám se, že tento typ displeje mi na sportovních hodinkách tak úplně nesedí a ve chvíli, kdy se vynadíváte na super barvy a krásný kontrast, vám může AMOLED přinést některá překvapení. Bohužel ne příjemná.


Nepřehlédněte další části recenze:


Grafika a logika menu

Jako zůstalo stejné ovládání pomocí pětice tlačítek, je z velké části shodné i menu. Do něj se dostanete podržením levého prostředního tlačítka. První trojicí jsou tu položky Vzhled hodinek, Hodiny (budík, časovače) a Historie. Následuje Nastavení, které už ale má odlišnou grafiku. Zatímco první tři položky jsou bez ikon a zarovnány vlevo úplně na kraj, položky Nastavení již mají ikonu, a tudíž jsou částečně posunuty ke středu – a to je přehlednější. Další podmenu jsou ale již opět bez ikon a texty naražené na levý okraj.

V tomto ohledu mi zobrazení na Fénix 6 přijde přehlednější, protože tam jsou položky, které nemají ikony (čili podmenu) vystředěné, větším fontem a navíc oddělené linkou. Je to grafičtější a hezčí. Skoro mi to na Epixech přijde jako nedodělané, že to jen tak někdo nahodil a čeká, že si najde čas to vylepšit v příštích verzích firmwaru. Když totiž zobrazíte tři položky pod sebou, ta horní a spodní je zleva useknutá za okrajem. To se prostě nepovedlo. Stačilo ty položky vycentrovat. 

Jinak menu je podobné svým uspořádáním jako dříve, ale některé položky jsou přeskládány. Například Telefon a Wi-Fi jsou nově ve složce Připojení, Vzhled hodinek, Stručné doplňky a Ovládací prvky najdete ve složce Vzhled, Sledování aktivity se nově jmenuje Zdraví a wellness a podobně. Liší se i překlad, například Podsvícení je nově Jas – je to ale logické, AMOLED nemá podsvícení, body svítí samy o sobě. Zkrátka pokud máte v krvi menu předchozí generace Fénix, bude vám chvíli trvat se zorientovat.

Tip: Epix a Fénix 7 umožňují téměř kompletní nastavení hodinek z mobilní aplikace Connect. Najdete zde v podstatě kopii menu z hodinek, takže se v něm můžete vrtat, aniž byste to dělali složitě a zdlouhavě na hodinkách.

Doplňky: Něco navíc, něco chybí

U doplňků se žádá revoluce nekoná, vše je při starém. Epix nabízí zobrazení zkráceného výpisu, tj. tři doplňky najednou s tím, že jsou stručné i informace či grafy. Po klepnutí nebo stisku tlačítka Start se zobrazí detaily, případně další „stránky“ doplňku. Pokud je doplněk grafický, dotykem si můžete graf posouvat více do historie. Doplňky můžete libovolně přeskládat, zapínat a vypínat. Klasika.

Mimochodem, je tu jedna zajímavost, na kterou jsem přišel omylem. Když máte aktivní dotyk a podržíte prst na některém údajů vzhledu hodinek – například srdeční, tep, kroky, východ slunce – hodí vás systém přímo na daný doplněk. Nemusíte tak listovat, prostě jen podržíte prst na údaji, který vás zajímá. Fakt boží. (A umí to i Venu 2 Plus.)

Jak jsem ale doplňky listoval, zjistil jsem, že mi dva doplňky chybí: Můj den (toho jsem si všiml už na Venu 2) a Statistiky zdraví. Oba tyto doplňky byly vlastně souhrnem dalších doplňků, jakousi složkou, která sdružovala spolu související doplňky. Například Můj den obsahoval všechny aktivity daného dne, počet kroků, aktivní a celkové kalorie, nastoupaná patra a minuty intenzivní aktivity. Statistiky zdraví pak srdeční tep, Body Battery a stres. Nebylo tak třeba mít v přehledu doplňků žádný z těchto ukazatelů, což výrazně šetřilo místo. Na Epixech a Venu 2 bohužel je nutno mít každý tento doplněk v přehledu zvlášť.

Přesnější spánek?

Změnou oproti starší generaci Fénix 6 je odlišné měření spánku. Toho jsem si všiml už na hodinkách Venu 2 a Epix (+ Fénix 7) novou metriku přebírají. Počítám, že to může být částečně jiným algoritmem, částečně novým snímačem tepu ELEVATE 4. Jak Venu 2, tak Epix ukážou spánek delší než Fénix 6X Pro. Pro srovnání měření na obou modelech:

Epix Pro:

  • Délka 7:31 h
  • Skóre 76 
  • Kvalita uspokojivý
  • Hluboký 41 min
  • Lehký 4:21 h
  • REM 2:26 h
  • Vzhůru 24 min

Fénix 6X Pro:

  • Délka 7:03 h
  • Skóre 75
  • Kvalita uspokojivý 
  • Hluboký 50 min
  • Lehký 4:37 h
  • REM 1:36 h
  • Vzhůru 50 min

Předchozí noc jsem pak srovnával spánek na F6X Pro a Venu 2 a opět byl rozdíl v délce ve prospěch Venu 2 – zkrátka F6X Pro vyhodnotilo v obou případech dobu „vzhůru“ plus minus dvakrát delší. A bylo jedno, zda byly Fénixy ve spánku na levé či na pravé ruce. 

Body Battery 2.0

S hodnocením spánku souvisí i změna metriky Body Battery, který nově ve své metrice zahrnuje i kvalitu spánku. Pokud jste spali špatně, pak se hodnota BB nezvedne tolik, jako na Fénix 6. Zatímco na F6X jsem se ráno na 100 dostával celkem běžně, na Epix či Venu 2 se s bídou dostanu na 80. Pravdou ale je, že po operaci fakt spím hůř, a i když mi hodinky ukážou třeba 7,5 hodiny, hodnocení mívám jen okolo 60–70 bodů, a tedy uspokojivé. 

Pro srovnání: Na F6X Pro se Body Battery během noci zvedlo z 33 na 87 (délka spánku 7:03 h), zatímco na Epix z 38 na 82 (délka spánku 7:31 h). To znamená, že na F6X Pro došlo ke zvýšení o 54 bodů, zatímco na Epixech jen o 44 bodů. Přitom na Epixech byl spánek vyhodnocen lépe. 

Se zdravím souvisí i nový doplněk/aktivita (je tu duplicita) Snímek zdravotního stavu, který souhrnně ukazuje všechna měření provedené stejnojmennou aplikací nebo doplňkem (jsou totožné). Jde o dvouminutové měření, u kterého je třeba být v klidu; měří se tep, stress, variabilita srdečního tepu, okysličení krve a frekvence dýchání. Záznam pak lze v aplikaci Connect exportovat do PDF a třeba poslat ošetřujícímu lékaři.

Connect IQ z hodinek

Zajímavou, ale aktuálně nepříliš využitelnou novinkou, je obchod Connect IQ přímo v hodinkách. Mezi aplikacemi se nachází Connect IQ Store, v němž najdete jednak všechno, co jste si do hodinek nainstalovali (i přes mobil), a jednak doporučené aplikace. Já jich v době psaní tohoto textu našel pět: Accuweather, Spotify, Surfline, Strava Releative Effort a Komoot. První jsem si nainstaloval, zbytek nepotřebuji. Komoot sice používám, ale spíše jen jako inspiraci, než že bych si přímo stahoval nabízené trasy GPX. 

Dobré je, že si z této aplikace můžete cokoliv odinstalovat, současně pak vidíte velikost volné paměti pro aplikace. Já s pěti kousky mám 20 MB volného místa, jedna aplikace se obvykle vejde do půl megabajtu, takže prostoru je dostatek. Ostatně na Epix v zásadě nic moc nepotřebujete, hodinky toho umí tolik, že externích aplikací, doplňků či vzhledů stačí jen pár. 

Všechny možné aktivity

Epix a Fénix 7 jsou nejuniverzálnější hodinky, co má Garmin v nabídce. Změří tak v podstatě jakoukoliv základní aktivitu, na kterou si vzpomenete – když procházím nabídku sportů, ani se je nesnažím spočítat. Je tu vše od základních jako běh, kolo, chůze, plavání, přes variace jednotlivých sportů (MTB, gravel, silniční cyklistika, elektrokolo…), dále indoor aktivity, sporty jako kajak, paddleboard, lezení, triatlon, multisport, lyže, běžky, snowboard až po různé fitness aktivity.

Některé aktivity jako je jóga, pilates nebo posilování jsou doplněny grafickým znázorněním cviků vč. animací, takže přesně víte, co máte dělat a lze se hodinkami při cvičení řídit. U posilování jsou dokonce zobrazeny svalové skupiny, které se při daném cviku zapojují. Pokud si tedy vyberete nějaký trénink, můžete si jej jednak projít „naprázdno“, jednak cvičit podle jednotlivých cviků. Praktické. 

Tréninků je v deníku Connect uložena celá řada, a to pro různé aktivity. Stačí si vybrat, uložit trénink do svých tréninků a pak odeslat do hodinek. Následně si pak před startem patřičné aktivity vyberete konkrétní trénink a spustíte aktivitu. Samozřejmě je možné spustit aktivitu i bez přednastaveného tréninku, pak se třeba u jógy nebo pilates měří jen délka a tep během aktivity. U aktivity Síla se počítají jednotlivé série, u každé si můžete měnit hmotnost a počet opakování, pokud je hodinky nezměří správně. 

Až osm datových polí

Před příchodem Fénix 6 zobrazily hodinky Garminu maximálně čtyři datová pole na jedné obrazovce. Pokud jste chtěli více, museli jste si doinstalovat některé z datových polí Connect IQ. Fénix 6/6S přišel s šesticí polí a Fénix 6X dokonce s osmičkou! A to je velká paráda, protože často vám při aktivitě stačí jen jedna datová obrazovka. 

U řady Fénix 7 je to stejné. Fénix 7/7S zobrazí šest datových polí, F7X stejně jako F6X celých osm. Pro mne je ideální počet sedm – jedno centrální zvětšené pole a tři nad a pod ním. Epix ale, přestože má stejnou velikost displeje jako Fénix 7 (1,3“), dokáže zobrazit také osm polí jako F7X. V tomto ohledu tedy Epix u mne vede.

Na 1,3“ displeji jsou i v režimu sedmi polí čísla dostatečně velká, jen se do některých polí už nevejdou popisky – do centrálního, do horního a do spodního. V režimu šesti polí a méně jsou popisky všude, v režimu osmi polí pak chybí v samostatném horním a dolním poli. Nabídka obsahu datových polí je široká, nechybí teplota, kroky, kalorie, srdeční tep, hodiny, západ a východ slunce, nadmořská výška, data okruhů, data z powermeterů apod. 

Kromě vlastních datových polí nabízí Epix hned několik dalších datových obrazovek, které jsou zpravidla grafického charakteru: sledování srdečního tepu, výkon, výdrž (stamina), virtuální partner, kompas, nadmořská výška, mapa, ovládání hudby a hodiny. Některé aktivity mají pak specifické datové obrazovky, například sjezdové lyžování, protože je třeba měřit aktivitu trochu specificky – aby se do celkově ujeté vzdálenosti nepočítala lanovka či vlek. A kdyby vám nějaká aktivita nebo datové pole chybělo, můžete si je stáhnout pomocí Connect IQ. 

Datová pole přes mobil

Standardem displeje typu AMOLED je zobrazení bílého textu na černém pozadí, případně barevných dat na černém pozadí. Důvod je jasný – zatímco u transreflexního displeje jsou aktivní vždy všechny body, u AMOLED svítí jen ty, co jsou třeba. A protože černá = bod nesvítí, šetří tento typ zobrazení energii. Kdyby to bylo naopak, černý text na bílém pozadí, měl by displej podstatně vyšší spotřebu, protože by bylo nutno aktivovat všechny bílé body, co tvoří pozadí.

U každé aktivity lze pak nastavit tyto další položky:

  • automatická pauza při zastavení (nebo zpomalení na určitou rychlost)
  • automatické kolo (po určitém čase nebo vzdálenosti)
  • režim napájení z přednastavených profilů
  • metronom (frekvence, zvuk, vibrace)
  • mapa – zobrazení, barvy…
  • trasování – profil výpočtu pro navigaci (vyhýbat se silnicím, trasování dle oblíbenosti tras apod.)
  • ClimbPro (viz dále)
  • 3D vzdálenost a 3D rychlost
  • dotykové ovládání

a typ satelitních přijímačů – je možno nechat výchozí nastavení systému nebo si pro každou aktivitu nastavit vlastní. Základem je GPS, dále je možno aktivovat všechny systémy (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS), kdy si hodinky vyberou ty systémy, které mají v daném místě nejlepší signál, všechny systémy a současně dvě pásma GPS a konečně UltraTrac pro maximální úsporu.

Novinkou pro Epix a Fénix 7 je možnost kompletního nastavení aktuální aktivity v mobilní telefonu v aplikaci Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky, zvládnete i v mobilu. Na velkém displeji je to samozřejmě daleko pohodlnější a rychlejší. Naprosto skvělá funkce.

Výdrž aneb Stamina

Nové datové pole, resp. celá datová obrazovka, Výdrž (v angličtině Stamina) je v podstatě něco jako predikce toho, kolik toho v aktuální aktivitě (běh a cyklistika) zvládnete. Na začátku aktivity počítá s tím, že máte k dispozici 100 % energie. Na základě VO2max dokáže předpovědět, kolik byste ještě se současným nasazením ujeli nebo uběhli kilometrů, případně jak dlouho ještě můžete běžet či jet na kole. 

Pro určení VO2max na kole ovšem potřebuje snímače výkonu v pedálech, takže v mém případě to fungovalo jen z části – při jízdě (indoor na válcích) jsem jen viděl, jak mi ubývá energie. I z toho ale leccos poznáte. Bohužel při běhu jsem tuto funkci nemohl vyzkoušet kvůli aktuálnímu zdravotnímu stavu, jenž mi neumožní běhat. Proto se jí budu věnovat někdy příště, možná už v testu Fénix 7.

ClimbPro a MTB metriky

Funkce ClimbPro analyzuje naplánovanou trasu, kterou hodláte absolvovat, a vytáhne z ní všechny úseky, které se jeví jako náročnější stoupání. Jednotlivá stoupání pak ukáže na přehledném grafu nadmořské výšky, díky čemuž víte, jaké průměrné stoupání vás čeká, jak náročné budou jednotlivé části stoupání, kolik budete muset nastoupat metrů a jak dlouhé stoupání je. Současně víte, kolik takových kopečků vás po cestě čeká. 

Tip: Funkce ClimpPro přehledně ukazuje, kolik stoupání vás čeká a jaká budou

Zatímco ClimbPro je datová obrazovka, která ukazuje údaje data během aktivity, MTB metriky se ukážou až po uložení jízdy v deníku Connect. Jde o tzv. dynamiku jízdy a je to funkce určená pouze pro horská kola – aktivuje se jen tehdy, zvolíte-li patřičnou aktivitu. Konkrétně jde o funkce Plynulost a Obtížnost jízdy

První metrika ukazuje, jak se vám během jízdy daří udržovat stejnou rychlost. Přitom se samozřejmě zohledňují se faktory jako stálost rychlosti během celé jízdy, plynulost v zatáčkách a další. Obtížnost (v deníku Connect označeno jako Vytrvalost) pak měří náročnost jízdy, přičemž se zohledňují faktory jako sklon stezky a úhly zatáček. Pokud tedy pojedete lesním trailem, kde je řada překáže, klopenek, cesta se vlní nahoru a dolů, pak bude obtížnost vyšší než u rovné cesty po silnici, kde to můžete rozpálit třicítkou.

Tip: Obtížnost, plynulost a skoky: Jak navigace Edge a hodinky Fénix 6 měří MTB dynamiku jízdy

Hudba hezky do uší

Standardní funkcí všech modelů Epix (a Fénix 7) je přehrávání hudby. A to nejen ovládání přehrávače v mobilu, ale vlastní hudby uložené v paměti. Do hodinek můžete nahrát tisíce písniček, záleží na tom, kolik máte volné paměti. U základních Epixů to může být problém, protože jen Topo mapa Evropy zabere okolo 12 GB a když k tomu přidáte ještě Topo Czech, moc prostoru vám nezůstane. Safírová verze je v tomto ohledu podstatně lepší. 

Tip: Jak funguje přehrávání hudby v hodinkách Garmin

Podporováno je jak nahrávání hudby přes aplikaci Express, tak stahování playlistů ze Spotify (prémiový účet), Amazonu a Deezeru (nejsem si jist, zda  v Česku). Pro mě tato funkce bohužel postrádá smysl, protože jsem předplatitelem Apple Music. A upřímně, už několik let se při aktivitách obejdu bez sluchátek, protože na kole vám akorát sviští okolo uší a hudba zaniká. A aby nezanikala, musí být nahlas. A když je nahlas, tak nevnímáte své okolí, což zejména na silnici nebo ve městě je dost problém.

Garmin Pay

Jak základní, tak safírová verze přichází s podporu Garmin Pay, tedy placení, případně vybírání z bankomatu pomocí hodinek. Tuto službu už nabízí řada českých bank a služeb, konkrétně jde o tyto:

  • Air Bank: MASTERCARD
  • Banka Creditas: MASTERCARD
  • ČSOB: MASTERCARD, VISA
  • Česká spořitelna: VISA
  • Curve: MASTERCARD
  • Fio Bank: MASTERCARD
  • Komerční banka: MASTERCARD, VISA
  • Moneta Money Bank: MASTERCARD, VISA
  • Poštovní spořitelna: MASTERCARD, VISA
  • Raiffeisen Bank: MASTERCARD
  • Revolut: MASTERCARD, VISA
  • TransferWise: MASTERCARD
  • mBank: MASTERCARD, VISA
  • Česká spořitelna: MASTERCARD

V aplikaci Connect přidáte platební kartu zadáním údajů, po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což na dotykovém displeji je rychlejší než tlačítky. Pokud máte aktivní snímač tepu, stačí PIN zadat jen jednou za 24 hodin, případně po sundání a nasazení hodinek. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to.

V poslední části článku se věnuji jednotlivým aktivitám, navigaci, GPS, práci s mapami a výdrži

Stručné parametry

  • Rozměry: 47×47×14,5 mm 
  • Hmotnost: 76 g včetně řemínku, 53 g tělo hodinek (základní provedení); 70 g včetně řemínku, 47 g tělo hodinek (titanové provedení); 
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,3“ (33,02 mm)
  • Rozlišení displeje: 416 pixelů 
  • Baterie: až 16 dnů s měřením tepu, až 42 hodin s GPS a 10 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Baterie se zapnutým displejem: až 6 dnů s měřením tepu, až 30 hodin s GPS a 9 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: 16/32 GB 
  • Cena: 21 990 Kč základní model, Sapphire Titan 24 990 Kč

Diskuse k článku (0)
Tagy: