Garmin Epix 2: Nová generace po sedmi letech. Čím bude jiná?
Hlavní záložky
O tom, že se chystá druhá generace hodinek Epix, se už v kuloárech špitá delší dobu. Stejně jako F7, Venu2 Plus a Instinct 2, i u Epix 2 se předpokládá, že se novinka ukáže na lednovém veletrhu CES v USA. O velikosti lunety či displeje jsem zatím podrobnosti nenašel, vypadá to ale, že rozměry budou shodné jako u F6 či F7, tedy 47 mm luneta a 1,3" displej.
Tip: Recenze první generace hodinek Epix
Dotykový displej AMOLED
Ovládací tlačítka jsou stejné jako u Fénixů, ovšem pozor! Starý model Epix měl jak možnost ovládat hodinky kompletně pomocí tlačítek, tak pomocí dotykového displeje - to se hodilo zejména při práci s mapou. Domnívám se tedy, že by novinka mohla mít stejnou kombinací ovládání. A aby se ještě více Epix 2 odlišil od Fénixů, mohl by dostat displej dypu AMOLED, který nabízí vyšší rozlišení a lepší barevné podání. Je však energeticky náročnější.
Tip: První informace o řadě hodinek Fénix 7
Na srovnávacích obrázcích s F7 si můžete všimnout odlišné grafiky menu a doplňků. Na Epix 2 je vše tenčí, na F7 naopak tlustší. Displej typu AMOLED má totiž odlišnou technologii než běžné a starší LCD. Zatímco u OLED svítí jen body s nějakou informací a vše ostatní je černé, displeji LCD je jedno, zda zobrazuje černou, bílou nebo barvu. Proto je AMOLED v určitých situacích úspornější - když zobrazují například jen digitální čas na černém pozadí.
Naopak ve chvíli, kdy svítí celý displej, čili pozadí je bílé a text černý, je AMOLED energeticky náročnější. LCD pak v tu chvíli vede - a to i v čitelnosti, protože černý text na bílém pozadí je přirozenější číst než bílá na černém pozadí. Garmin navíc u LCD displeje nabízí transreflexivní podklad, takže na denní světle není třeba podsvícení. To se zapne až za šera a za tmy.
Když svítí, tak „žere“
Jak snižuje režim always-on výdrž na hodinkách je patrno na příkladu Venu 2. Zatímco ve chvíli, kdy se displej vypíná, hodinky vydrží 11 dnů. V režimu neustále zapnuto pak jen dva dny. U AMOLED displejů tedy platí, že režim always-on je vhodné používat jen při aktivitě, v režimu hodinek ať je raději vypnutý. Kromě toho v režimu always-on není možné používat všechny vzhledy, ale jen ty, které nejsou energeticky náročné.
Dalším omezením displeje typu OLED je horší čitelnost za denního světla - displej musí svítit na plné „kule“. Naopak v interiéru nebo za tmy je to přesně naopak, AMOLED vypadá úžasně. AMOLED také nabídne lepší kontrast mezi bílou a černou a rovněž i výraznější barevné podáni - zkrátka jako na mobilním telefonu. LCD na hodinkách Garmin oproti tomu nabídne mdlé podání barev a počet zobrazených barev je z úsporných důvodů omezený.
Jaké budou novinky?
Na obrázku spodní strany hodinek si také můžeme všimnout čtvrté generace snímače tepu, který se poprvé objevil u modelu Venu 2. S tím přichází také lepší možnost snímání okysličení krve či určování hladiny glukózy. Všimněte si také, že zatímco u F6 jsou šroubky na přední straně v lunetě, zde se přesunuly do úchytu řemínku. Luneta tak má čistý design (stejně jako u Fénix 7). Stejně jako u F7 čekám na nové funkce jako snímač EKG a další senzory, třeba pro snímání hladiny cukru v krvi.
Čili shrnuto: Pokud se potvrdí spekulace, hodinky Epix 2 budou Fénixy s dotykovým AMOLED displejem. A to je to nejlepší, co mohl Garmin udělat. Kdo bude chtít klasiku, pořídí si F7. Kdo jednodušší ovládání a hezčí displej, Epix 2.
Diskuse k článku (0)