Jak dávkovat sacharidy před dlouhým během a vyhnout se nárazu do zdi? Odborníci mají následující doporučení

4.4.2025
Před maratonem by podle odborníků měli běžci konzumovat karbohydráty s nízkým obsahem vlákniny a lehce stravitelné
Sacharidy před dlouhým během

Vědci doporučují zkonzumovat před dlouhým během až 10 gramů sacharidů na kilogram hmotnosti


Běžci se často večer před závodem scházejí na večeři s těstovinami, aby do sebe dostali nějaké sacharidy a navíc se společensky pobavili. Odborníci však tvrdí, že sacharidová nálož před maratonem nebo jiným vytrvalostním závodem není o jedné obrovské těstovinové večeři nebo nekonečném koši pečiva.

Navzdory rozšířenému názoru „sacharidová výživa neznamená nacpat se těstovinami“, říká Nancy Clarková, odbornice na sportovní výživu v oblasti Bostonu, která pracuje s maratonskými běžci.

Sacharidová příprava je výzkumem podpořená strategie, kdy se zhruba dva dny před maratonem jí a pije více sacharidů, aby se svaly nasytily glykogenem - formou glukózy, která je uložena ve svalech a játrech a kterou běžci používají při běhu.

Odborníci tvrdí, že ve dnech před závodem by běžci měli konzumovat dodatečné sacharidy s nízkým obsahem vlákniny a lehce stravitelné - například bagety, těstoviny, brambory a rýži - ale jen do doby, než se dostatečně zasytí.

Tip: Některé sacharidy jsou pro tělo prospěšné. Klíčem k úspěchu je výběr těch správných. Jak na to?

„Nemusíte nutně jíst více kalorií,“ říká Trent Stellingwerff, výkonnostní ředitel Canadian Sport Institute Pacific ve Victorii v Britské Kolumbii. „Prostě jen zaplníte větší část talíře sacharidy.“

Sacharidová výživa nezlepšuje výkonnost sportovců, kteří běhají vzdálenosti jako 10 km nebo 20 km, protože je nepravděpodobné, že by vyčerpali glykogen stejným způsobem jako maratonec, který uběhne 42 km během několika hodin.

Jak se vyhnout nárazu do zdi

Lidé mohou ve svalech a játrech uložit pouze určité množství glykogenu - a to na uběhnutí 42 km nestačí. Trénovaní vytrvalostní sportovci mohou udržet své tempo přibližně 30 až 35 km, v závislosti na běžci, uvedla Louise Burkeová, vedoucí katedry sportovní výživy na Australské katolické univerzitě. Tehdy už se glykogen v těle vyčerpá a maraton „začíná být opravdu velmi náročný“.

To je to, co běžci označují jako náraz do zdi.

„Ve svalech a játrech se nám prostě neukládá tolik, abychom to zvládli až do konce,“ řekl David Nieman, profesor biologie na Appalačské státní univerzitě, který uběhl 58 maratonů. „Pokud se vám podaří dostat do svalů a jater více sacharidů - glykogenu, můžete déle udržet závodní tempo.“

Podle Niemana existují tři způsoby, jak se běžci snaží vyhnout nárazu do zdi.

Zaprvé tréninkem. Čím více běžec trénuje, tím více glykogenu si jeho svaly mohou uložit. Za druhé, zkracováním. Běžci před maratonem snižují počet naběhaných kilometrů, aby dali svým svalům šanci vytvořit si zásoby paliva. A za třetí, před závodem a během něj jedí více sacharidů.

Nepřehlédněte: Jak začít, když chcete zaběhnou maraton? Tipy, rady, tréninkové plány

 

 

Podle vědců by sportovci měli před maratonem doplnit zásoby glykogenu ve svalech a až dva dny před závodem přijímat přibližně 10 gramů sacharidů na kilogram tělesné hmotnosti. Pro člověka, který váží 70 kilogramů, to znamená asi 700 gramů sacharidů denně, což je přibližně tolik, jako kdyby zkonzumoval dvě housky, dva banány, velkou sklenici pomerančového džusu, čtyři šálky bílé rýže, asi tři tucty gumových medvídků a dva půllitrové sportovní nápoje.

Místo popíjení vody den před maratonem zvolte raději sportovní nápoj se sacharidy, říká Stellingwerff. Nebo místo toho, abyste zaplnili polovinu talíře sacharidy, snažte se o to, aby tvořily tři čtvrtiny talíře - a méně bílkovin nebo tuků.

Množství sacharidů, které by měl běžec sníst jako zdroj energie pro maraton, závisí na typu postavy, trénovanosti a na tom, jak rychle hodlá běžet, uvádí odborníci.

„Sportovci, kteří překonávají hranice svých možností, například snaží se o nějaký osobní rekord, budou během maratonu spalovat více sacharidů,“ zmínil Patrick Wilson, docent tělesné výchovy na Old Dominion University.

Další čtení: Sedm snadných změn v jídelníčku: Jak jíst tak, abyste byli v lepší kondici. Drastické diety nejsou třeba

Jaké sacharidy jíst před závodem a během něj?

Před závodem mohou běžci po sacharidové nadílce pociťovat nadýmání a tíhu. Je to částečně proto, že s každým gramem glykogenu si tělo ukládá tři gramy vody - a tím i zvyšuje hmotnost.

„Po startu se navíc můžete cítit trochu ospalí,“ říká Stellingwerff. „Ale jak budete postupovat závodem, budete samozřejmě spotřebovávat glykogen a také vodu, kterou tělo používá na pocení.“

Když se na maraton zásobujete sacharidy, snažte se snížit množství vlákniny ve stravě; potraviny s vysokým obsahem vlákniny mohou přispět k nadýmání nebo případně k nečekaným přestávkám na toaletu během závodu. Burkeová, která v listopadu poběží newyorský maraton, uvedla, že snídá spíše cereálie, jako jsou rýžové křupky, než ovoce, müsli, celozrnnou pšenici nebo zeleninu.

„To je doba, kdy se snažíte tohle všechno vysadit,“ řekla Burkeová.

Vysoké množství laktózy z mléka a fruktózy z některých druhů ovoce nebo džusů také může způsobovat nadýmání nebo plynatost, řekla Wilsonová. Doporučuje běžcům, aby se drželi sacharidů, na které jsou zvyklí, a pokud mají pocit nadýmání ze sacharidové nálože, mohou se místo toho zaměřit na doplňování energie během závodu.

Maratonci se musí naučit, jak se během maratonu stravovat, řekl Clark. Během tréninku začněte s malou snídaní - například půlkou koblihy - před dlouhým během. Během běhu pak jezte krekry, gumové medvídky nebo sportovní gely.

„Ode dne, kdy začnete trénovat na maraton, začněte trénovat svá střeva,“ řekl Clark.


Diskuse k článku (13)
Zdroj: 
The Washington Post


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Běhám prakticky denně, někdy i 2x, cca 8-12 km. Po čaji na lačno, jaro leto lehký koktejl z bylinek a banánu, ale na jednu dávku tam je tak pětina banánu....Záleží také, jak je tělo nejen trénováno, ale co a kdy jí. Jíst koblihy jak se piše, nebo bagety, no nevím. Záleží z čeho jsou ty koblihy a bagety. Po běhu nebo před ním trochu iontového nápoje, po běhu celozrnný kváskový chléb, sýr atd...
Vaše jméno, přezdívka: 
Zdenek

Petina bananu? Mate deti?
Vaše jméno, přezdívka: 
Tomas

Co mají banány v čaji společného s dětmi? Max. to, že děti ty banány sní dřív než si je dá do čaje :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Petr

Záleží na zdatnosti jedince a jak je jeho tělo efektivní. Já mám jídlo 2x denně, v pracovním týdnu na snídani jen 80g sacharidů a hodně bílkovin a tuků. Oběd nemám a v 15h mám trénink. 30km volně běh nebo klidně interval 5x6min, sprinty ... cokoliv. A další jídlo je až večeře, kdy mám 300-400g sacharidů, zase hodně bílkovin a tuků. Kaloricky do sebe dostanu za den co je nutné, ale čím delší okno bez jídla, tím lepší výkon podám. Nejlepší je pro mě ráno na lačno o víkendu. Byl jsem schopen takhle dát půlmaraton v osobáku, 95% času zóna 4 a nepocítil jsem na sobě po takovém běhu žádnou únavu. Normálně jsem se pak nasnídal a fungoval po zbytek dne jak jsem zvyklý. Ale psousta lidí říká, jak se musí najíst apod ... ale to tělo to za pár hodin stejně nevytráví ani nezpracuje. Vždy záleží jak kvalitní jídlo jedinec sní a jak jeho tělo dokáže efektivně příjem využít. Ale když mi někdo řekne, že má za 3 hodiny hlad, tak neví, co je hlad :-) Je to jen závislost na cukru a chuť
Vaše jméno, přezdívka: 
Brad

No, jestli jsem to dobře pochopil, tak náraz do zdi přijde až někdy kolem 35 km, takže jestli běháš 30, tak je to asi ok. Mě se už několikrát stalo, že jsem se zapomněl najíst a pak jsem se na konci aktivity doslova trápil.
Vaše jméno, přezdívka: 
Mirek


V závodním tempu určitě. 30km a měl bych konečnou si myslím. Neumím posoudit, palbu jsem zatím běžel jen na půlmaratonu. 30km+ běhám zónu 2 a tam jsem v pohodě bez jídla i vody.
Vaše jméno, přezdívka: 
Brad

Ty rána na lačno o víkendu "závidím". Já se tohle snažil natrénovat taky, ale prostě to nejde. Je to trápení a neběží to a nemam energii. Musím dát snídani, pak trávení a až pak běh. Ale během dne pak můžu běhat i bez oběda a je to nejlepší.
Vaše jméno, přezdívka: 
Mila

Já se na lačno naučil tak, že jsem jezdil každý den do práce na kole 28km. Na půl 7 a nebyl čas ani chuť na jídlo. Pak si tělo zvyklo, začal jsem jezdit rychleji a rychleji a o víkendech jsem pak dokázal 40km, 50km a tak se to prodloužovalo. Pak jsem začal běhat a přenesl to i do něho. Když budu mít netréninkový den, je pro mě nejlepší mít jen jedno jídlo za ten den. Na to jsou nejlepší tuky, mají x více kalorií než sacharidy a dlouho se tráví a zasytí na delší dobu. Kdybych byl na rýži tak by to bylo jen hladovění a trápení se ...
Vaše jméno, přezdívka: 
Brad

Mam to historicky podobně. Jezdil jsem jen na kole a tam mi to nevadilo. Do běhaní se mi to ale nepodařilo přenést. Jím pravidelně 3x denně a to mi vyhovuje. Případně ale dokážu vynechat oběd při delším běhu/kole. No každej to má jinak prostě. Hlavní je najít to optimální :)
Vaše jméno, přezdívka: 
Mila

Na lačno nemůžu. Když jedu na kolo hned ráno, což praktikuju o víkendech, abych pak mohl být s rodinou, tak si dám velkou misku musli a na cestu si beru tyčinky (datle/arašídy), pokud jedu na víc jak dvě hodiny. V průměru dávám 1 tyčinku na 90 minut jízdy. Když mám celodeňák, tak si beru i normální jídlo (celozrnné pečivo, sušené maso atd.)
Vaše jméno, přezdívka: 
Matěj

Na kole to je v pohodě, i ty ořechy, pokud člověk nejede velkou intenzitu nebo není hyc v létě. Celý život jsem jezdil na kole a mohl jsem nalačno i s jídlem, ale co jsem se dal před pár lety na běh, tak tam mám jiné zažívání a upřednostňuju prázdný žaludek. I kdybych měl pětihodinový běh, tak ráno v 8 snídaně a pak až večeře v 18h nebo 19h. Při běhu mám nějaký jiný zažívání. I kdyby mi někdy tzv. došlo, je to pro mě příjemnější pocit než mít větry, křeče apod.
Vaše jméno, přezdívka: 
Brad

Já na kole praktikuju RAW tyčinky Bombus a nemám problém, dokonce jsem schopen jíst je i za jízdy, tedy zrovna když nejedu terén, ale třeba asfaltový přejezd. Ale co nemůžu, je dát si velké jídlo před jízdou, to by mi bylo blbě a jídlo by se vracelo. Před jízdou jen něco lehčího, co se dobře tráví - žádný řízek nebo svíčkovou. Obecně raději jezdím ráno, kdy je tělo nastartovaný, nebo přes poledne místo oběda.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Na kole byl můj žaludek obrněný vůči všemu :-) Když jsem jel na kole na celý den, dal jsem těsně před jízdou snídani a hned vyrazil. Pak večeře při návratu. Normálně vajíčka maso, chleba, ovoce, jogurt .. všechno na snídani a pak jsem za půl hodiny sedl na kolo a jel :-D
Vaše jméno, přezdívka: 
Brad
Zpět na článek