Zápisky bloggera (50): Komunita uživatelů Garminu se ohrazuje vůči předplatnému Connect+. Oprávněně?
Hlavní záložky
Na předplatné přechází postupně řada vývojářů softwaru a služeb, protože jednorázové nákupy negenerují dostatečný zisk s tím, jak se nástroje a služby stávají natolik dobré, že další upgrade již není nutný. Já to vidím třeba na balíčku MS Office - jsem schopen používat klidně verzi 2010, protože umí všechno, co potřebuju. Další updaty mají hodně novinek, ale ty jsou mi k ničemu.
Staré věci nepatří do koše
Pracovní notebook mám z roku 2017 a výkonem mi úplně dostačuje, pro iPhone 13 mini (2021) nebo iPad Pro (2017) platí to samé. V práci používáme Adobe InDesign 5.5 starý asi 15 let a opravdu nemáme důvod přecházet na vyšší verzi. Stejně tak jsem měl pro soukromé užití Adobe Photoshop Elements 2019 za jednorázový nákup. Postupně ale přecházím u řady produktů na předplatné, protože už prostě jinou možnost nemám.
Microsoft Office 365 mám v rámci předplatného OneDrive - tady je pro celou rodinu vč. 1 TB prostoru v cloudu, dále mám Apple Music a Spotify, obojí rodinné předplatné, Netflix kvůli dětem, Zoner Photo Studio X s ročním předplatným a s Photoshopem Elements jsem přešel na tříletou opakovanou licenci, což se dá považovat také za předplatné. Ve firmě jsme nuceni postupně přejít na předplatné Adobe Creative Cloud, protože všichni naši partneři už s tím pracují.
Dalším příkladem mohou bý online služby u auta - ty mám na 4 roky zdarma, ale jakmile uplynou, už platím za možnost ovládat auto na dálku (klima, startování, sledování paliva, plánování cest atd.). U mého auta tato doba uplyne letos, u manželky za dva roky. Ale nejsou to funkce, které nějak zvlášť potřebuju, jen je to pohodlné. S autem budu moct jezdit stále stejně.
Kdo nenabízí předplatné, jakoby nebyl
Zkrátka předplatné je trend a my s tím nic nezmůžeme. Dá se to chápat u služeb, které nejsou podmíněné nákupem hardwaru - notebooku, mobilu, tabletu, hodinek. Tam je to pro vývojáře/firmu jediný zdroj příjmu. Jiná situace ale nastává, když danou službu můžete využívat jen tehdy, když si pořídíte potřebný hardware, což u Garminu jsou hodinky nebo cyklonavigace.
Garmin financuje nabízené služby z prodeje hardwaru. Abyste mohli používat nové funkce, musíte si koupit nové hodinky, zpravidla jednou za tři roky. Pokud nové funkce a metriky nepotřebujete, můžete používat staré hodinky do doby, než odpadnou - rozbijí se, odejde baterka nebo nějaká součást, zpravidla barometr. A to může trvat i pět, deset let. I takoví uživatelé se najdou.
Tip: Názory uživatelů: Jak dlouho máte svoje hodinky a v jakém stavu je baterie?
Garmin si tak zajišťuje, že bude mít z čeho financovat vývoj a svoje příjmy do budoucna. Kdo chce mít více funkcí, koupí si novější a dražší hodinky. Tohle dává smysl a takto Garmin funguje léta. Cena softwaru (funkcí) je tak součástí hardwaru a všichni jsme to akceptovali. S hodinkami si kupujeme metriky, mapy, služby Connectu, analýzy dat atd.
Proč se Connect+ lidem nelíbí
Nemůžeme se proto divit, že uvedením „prémiových“ služeb a metrik šlápl Garmin řadě uživatelů do kuřího oka. Nejde o to, že by zpoplatnil něco, co dříve bylo zdarma (resp. v rámci již zaplacené cena za hardware), ale že nabídkou dodatečných služeb za peníze, navíc formou předplatného (když neplatíš, o všecko přijdeš) vytvořil nebezpečný přecedens do budoucna. Zkrátka že by v předplatném mohly být časem i esenciální služby.
Další podrobnosti: Garmin spustil předplacenou službu Connect+. Pokročilé funkce budou za peníze. Ty stávající zatím zdarma
Na Redditu, kde se proti Garminu poslední dobou zvedla už řada protestů, ať už šlo o pozdní uvedení EKG nebo řada kritických chyb hodinek Fénix 8, se objevila další diskuze, která má přes 10 000 lajků a 750 příspěvků, ve většině případů negativních. A protože mi příspěvek dává smysl, rozhodl jsem se jej otisknout. Ne však celý, první tři odstavce v podstatě jen shrnují to, co jsem už napsal výše - nechceme platit za jednu funkci dvakrát - jednou v ceně hodinek, jednou v předplatném. Navíc jsou agitací, kterou zde otiskovat rozhodně nepotřebuji.
Zajímavější je druhá, doplněná část hlavního příspěvku, která nabízí nějaké nápady do budoucna.
REDDIT: Nebyl bych proti, kdyby Garmin zavedl cenově dostupný model předplatného, který by v budoucnu poskytoval všechny hlavní aktualizace softwaru (včetně operačního systému) pro všechny jejich hodinky - ne jen omezené aktualizace pro prémiové modely nebo vybrané funkce na několik let. Mnoho jejich novějších hodinek má pravděpodobně hardware, který je schopen takové aktualizace podporovat.
Tímto směrem se však společnost Garmin zjevně nevydala. Místo toho budou aktualizace softwaru nadále využívány jako nástroj k prosazení nových verzí hardwaru (hodinek, cyklonavgací). Nyní jsme svědky snahy vytáhnout ze zákazníků ještě více peněz a testování, kam až mohou s touto strategií zajít. Nakonec to dopadne tak, že si budeme muset koupit nový hardware jen proto, abychom měli nárok na předplatné, které odemkne funkce, které bychom měli mít v ceně, a jako útěchu dostaneme několik kosmetických aktualizací aplikací.
Představte si, že by dnes byly uvolněny funkce jako routování po populárních trasách, ranní report nebo pokročilé tréninkové plány, ale zamčené za placenou zdí (paywall). Tyto funkce sice poskytují hodnotu, ale nejsou neodmyslitelně spjaty s možnostmi hardwaru. Tento přístup vytváří nebezpečný precedens a hrozí, že se naše uživatelská zkušenost časem výrazně zhorší.
Levné hodinky a předplatné s updaty do budoucna
Mně už dříve napadlo něco podobného - koupím si hodinky za ne úplně vysokou cenu a následně si vyberu funkce, které chci používat. A za ně zaplatím dotatečně právě předplatným. Budu mít jistotu, že po dobu životnosti hodinek budu mít updaty těchto funkcí a že se o mě bude Garmin celou dobu starat. A když budu chtít další funkce, příplatím si. Ale nebudu si muset koupit nový model, pokud ten stávající bude výkonem stačit.
Nemusely by tak exitovat desítky různých hodinek, byly by jen základní modely v různých velikostech a typem displejem (AMOLED, MIP) a do nich bych si dokupoval funkce. Existovala by tak například řada Fénix za, dejme tomu, deset tisích korun se základní porcí funkcí v ceně a k tomu předplatné podle toho, co mám za metriky navíc. Komu stačí funkce jaké má Forerunner 265, ten by si nepřiplatil třeba za nic, kdo bych chtěl mapy, routování, pokročilé metriky a AI analýzy, měl by patřičné předplatné.
Navíc by se vyřešil problém s updaty, uživatel vy věděl, že si kupuje s předplaným i plnou podporu do budoucna. A necítil by se podvedený, když například starší a levnější Forerunnery 255 dostanou funkce, které mladší a dražší Fénixy 7 Pro nemají. Místo na hardwaru by se vydělávalo na softwaru. A toto by mi dávalo daleko větší smysl než současný stav.
Jenže aby toto mohlo fungovat, musel by Garmin zcela přepracovat svůj byznys model a to, obávám se, není reálné.
Diskuse k článku (27)