Zápisky bloggera (33): Zvyknu si někdy na displej AMOLED? Proč je mě zatím stále lepší transreflexní MIP

3.8.2024
Dokud Garmin nepřijde s nějakou zásadní inovací displeje AMOLED, bude mi klasický úsporný transreflexní vyhovovat více. Proto se těším, co se nakonec ukáže v řadě Fénix 8
Epixy Pro 51 mm

Tyhle hodinky se mi fakt moc líbí, ale nakonec jsem jako hlavní zvolil Fénixy


Svoje první hodinky s displejem AMOLED jsem si pořídil na konci roku 2021, byl to model Venu 2. Čistě dotykový model není můj šálek kávy, chtěl jsem si však zkusit, jak se s takovým displejem funguje a sportuje. Jenže vidle mi do toho hodila operace aorty, kterou jsem prodělal na Vánoce tého roku, takže spíš než abych sportoval, tak jsem ležel s 25cm jizvou na hrudníku.

Zajímavé čtení: Přežil jsem svou smrt: Operace hrudníku, protéza ascendentní aorty a doživotní omezení

Těsně poté uvedl Garmin nové Epixy, což už byly pro mě daleko vhodnější hodinky. V té době jsem měl jako svoje hlavní Fénixy 6X, což jsou svým zaměření ma provedením hodinky v podstatě shodné, jen s transreflexním displejem. Venu 2 jsem tedy poslal dál své dceři, které čistý dotyk a barvičkový displej naprosto vyhovoval, a jal se testovat Epixy.

Čtete dále: Tři roky na ruce: Stále skvělé hodinky Fénix 6X

Hlavní problém: Režim bludička

Zpočátku to byl hodně velký nezvyk. Displej, který aby vydržel, se musí v pohotovosti vypínat, režim bludička, v němž za jasného počasí není na kole vidět skoro nic, safírový displej, který čitelnost v řadě situací ještě zhoršuje. Oproti tomu stál perfektně viditelný a čitelný displej Fénix 6X s Gorilla Glass DX. Epixy to u mě zkrátka měly těžké i přes nádherné barvy, kontrast a rozlišení.

Během roku Garmin uvedl na trh řadu nových hodinek, jak s MIP, tak s AMOLED, řadu z nic mám v šuplíku a občas je vytáhnu kvůli testům, a to včetně Instinctů 2/2X nebo Forerunneu 55/255. Ale jako hlavní hodinky od léta 2023 používám Fénixy 7X Pro se safírovým sklem, na pravé pak nosím po většinu času Forerunnery 965. 

Důvod je prostý - původně jsem chtěl mít jako hlavní Epixy Pro 51 mm, ale protože už jsem v té době Epixy měl a současně jsem používal Forerunnery 965, tak jsem se nakonec rozhodl pro Fénixy. A dobře jsem udělal. Transreflexní displej mi i přes všechny vady, jako horší barvy, méně přehledné zobrazení mapy či horší vidtelnost v šeru či za podmračeného počasí, totiž vyhovuje krapet více.  

Nepřehlédněte: Recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED

A to zejména při jízdě na kole během dne, kdy nemusím displej tak, jako modely s AMOLED, probouzet z režimu bludička (režim nízkého jasu). Když mám hodinky na řídítkách, je to často i nemožné, protože se musím věnovat jízdě. U Fénixů 7X jen kouknu a vidím - tedy pokud nejsou příliš velké odlesky safíru, které mi často lezou dost na nervy.

Čtěte dále: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED

Kdyby hodinky svítily jako Edge 1050 

Když teď ale jezdím s Edge 1050, uvědomil jsem si jednu věc. Tento transmisivní displej je navenek hodně podobný displeji AMOLED. Krásně svítí, má dobré barvy, kontrast. Jenže Edge 1050 nemá žádný režim bludička, automatika prostě dává to, co člověk potřebuje - a když do displeje pere slunce, tak svítí na maximum. Ani to sice zcela nestačí, ale pro ježdění už je to celkem v pohodě.

Nepřehlédněte: Recenze cyklonavigace Edge 1050

Kdyby takovou možnost měly hodinky s AMOLED, zejména model Epix Pro 51 mm s obří baterií, tak by to byla paráda. Jasně, hodinky by vydržely podstatně méně, ale tuto možnost bych používal v podstatě jen během pár měsíců okolo slunovratu. A po zbytek roku bych klidně jezdil s bludičkou, protože to většinu času stačí.

Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

Jenže dnes, pokud si na kolo neberu Edge, ať už 1040 nebo 1050, tak jako hodinky preferuji cokoliv s MIP - v mém případě Fénix 7X Pro. A mezi námi, také mi vyhovuje, že jejich displej je při běžném nošení vidět neustále a nemusí se probouzet gestem. To sice funguje celkem spolehlivě, ale někdy jsou situace, kdy prostě gesto udělat nemůžete. Typicky když něco nesu v ruce nebo mám ruce na volantu. 

Tip: Zápisky bloggera (28): Tak dlouho testuju hodinky s displejem AMOLED, až jsem se vrátil k MIP. Fénix 7X Pro

Čekáme na Fénix 8

Čili pokud Garmin toto nějak pořeší ve Fénixech 8, tak nebudu mít problém přejít na AMOLED a na transreflexní displej zapomenout. Zásadní je v tomto případě spotřeba, aby nebylo nutné displej vypínat či při aktivitě mít v režimu bludička. Otázkou je, zda je to dnes technicky možné a nečekáme na nějakou zcela jinou technologii (hodně se skloňuje microLED). Ono se za pár týdnů či měsíců ukáže.

Nepřehlédněte: Fénix 8 a Fénix E dorazí začátkem září, osmičky s displejem AMOLED. Jaký ale bude model Fénix E? 


Diskuse k článku (34)
Tagy: 


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Já kvůli doslova vyblitému displeji od Garminu přešel k Honoru a vrátil se až k Venu 3 a pizdeji k Forerunneru 965. S nějakými odlesky nebo slabým kontrastem nemám problémy. Možná kdybych byl mladší, zůstanu u transleflexního, ale k večeru, kdy už mám unavené oči, je amoled displej bez konkurence. Nikdy bych už nešel zpět.
Vaše jméno, přezdívka: 
Traveller_cz

No, zrovna večer je upravený displej Fénix 7 Pro v pohodě. Má lepší kontrast a automatické podsvícení. Horší je to spíš ráno či odpoledne, kdy nestíhá transreflex a současně je slabé podsvícení. Pro mě jsou hodinky AMOLED jarní, zimní a podzimní a MIP letní :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Transreflexni display je pro sporttester s omezenou velikosti baterie naprosto ideální. Je to zařízení, které má nepřetržitě zobrazovat údaje bez jakékoliv interakce uživatele jako např.mobil. Jeho výhodou je pak bezchybná viditelnost na přímém slunci. Ale taky o čem se vůbec nemluví jeho nízká svítivost v noci, kdy je lepší neoslňovat oči aktivním světlem. Doufám, že výrobci u něj zůstanou. Neměnil bych.
Vaše jméno, přezdívka: 
Raymond

Byl jsem k amoledu taky skeptický ale líbily se mi Epix PRO 51 mm tak jsem to risknul. Mám je půl roku a zpět bych už neměnil. Rozdíl ve výdrži na baterii není nijak markatní. Na zhasnutý displej se dá zvyknout.
Vaše jméno, přezdívka: 
Alvarez

Zhasnutý displej je jedna věc. Ale nízký jas při aktivitě druhá...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem


Mám dotaz - a co vám brání při aktivitě mít vyšší jas? Já mám po celou dobu nejvyšší jas (kromě nočního klidu) a jsem maximálně spokojen. I při jizdě na kole - kdy mám tedy hodinky na ruce.
Vaše jméno, přezdívka: 
Traveller_cz

Po určité době (max 15 sekund) se hodinky VŽDY přepnou do režimu nižšího jasu... Na webu jsem to psal už tolikrát, že to snad ani nemá cenu opakovat znovu. Když jsou jsou hodinky na řídítkách, jsou za denního světla v podstatě nečitelné. AMOLED Garminu NEUMÍ pracovat v režimu vysokého jasu déle než 15 sekund.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Aha, no to se omlouvám, nečtu zde úplně vše. Nehledím na hodinky nikdy déle než pár vteřin (neb bych si rozbil hubu) a tedy jsem si nevšil, že by jas za tu poklesnul.
Vaše jméno, přezdívka: 
Traveller_cz

Dokud jsou hodinky na ruce, tak je to naprosto ok. Ale na řídítkách kola, zejména se safírem, je to přes léto fakt slabota - zejména když chci vidět na mapu. Ta prostě není vidět vůbec :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Já teda mám hodinky na řidítkách a vidím naprosto normálně… na to aby na nich nebylo nic vidět vy člověk musel koukat prakticky z 0° úhlu…
Vaše jméno, přezdívka: 
JJRT_Applemag

Ja som rád, že Garmin skúša rôzne technológie displejov. V podstate z toho získa zákazník.
Vaše jméno, přezdívka: 
Laco

Nejvetsi rozdil mezi MIP displejem a amoled displejem je ve mnohem vyssim rozliseni pri amoled displeji a pri prohlizeni map je rozdil opravdu propastny.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

A taky 72 barev VS 42000 ;-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Pastelka

Spotřebu u AMOLED by mohla ± řešit kombinace se solárem, u které bych čekal podstatně větší efektivitu než u transflektivních displejů. (Samozřejmě záleží na lokalitě a čase.) Ale je tu ještě třetí věc: vypalování displeje. Nižší jas u always-on IIUC tu není jen kvůli spotřebě, ale i aby se tolik nevypaloval displej. Možná by se snesl vyšší jas v průběhu aktivity, a mimo aktivitu jen bludička. Takže asi pokrok, ale stále kompromis. Ale prý microLED nebude mít problém s vypalováním, takže třeba Fenix 9 přinese použitelnou alternativu k transflektivním displejům.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Jsem zvědavý, jak budu spokojený s Amoled displejem u Edge 1050. Snad bude dobře fungovat automatická regulace jasu. Zatím jsem měl večer při úvodním spuštění pocit, že ten displej svítí až moc a také mě moc nepotěšilo, že musím opět sprárovat všechny snímače.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

Snímače není nutno znovu párovat, stačí je načíst z Connectu při prvotní inicializaci. Snadné a rychlé.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Já už jsem znovu spároval všechny snímače a přenastavil profily aktivit a teprve až později jsem zjistil, že když rozkliknu Edge 1040 v mobilní aplikaci Connect, je tam volba "Přenos snímačů a profilů aktivit". Tak příště už snad budu chytřejší :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

Technická: Edge 1050 má klasický transmisivní LCD, ne AMOLED. Hádám, že je to kvůli vypalování displeje při vyšším jasu.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Žádný vypalování už dávno neprobíhá to je minulost
Vaše jméno, přezdívka: 
JJRT_AppleMag

Aha, měl jsem se podívat do specifikace, než jsem začal psát příspěvěk. Díky za upozornění.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

Není divu, on totiž displej Edge 1050 fakt vypadá jako AMOLED - barvy, kontrast, rozlišení...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Mám Epix Pro 51 mm a zatím jsem snad až na jejich vyšší hmotnost (98 g) spokojen. Ta mi v některých situacích trošku vadí. Například při rychlém běhu si utahuju silikonový řemínek na maximum, aby to na ruce "nebloncalo". Při jízdě na kole mi zase vadí terenní nerovnosti, ale naštěstí mám Edge, takže pokud se potřebuju někam přesunout i s hodinkami, tak hodinky se mnou cestují v brašně na rámu kola. U vodních sportů jako je plavání, kanoistika nebo paddleboard žádný problém, jen pod hodinkami mám pak na kůži neopálený pruh. Párkát jsem teď večer za tmy ocenil svítilnu, protože přes den bylo na běhání úmorné horko a musím říct, že umístění svítilny mi vyhovuje, protože při běhání si svítím hezky pod nohy. Chodci na to mohou mít jiný názor, ale nechal bych svítilnu, tam kde je teď. Pokud bych měl porovnat Amoled displej s displejem, jaký mají Fénixy, tak Amoled mi přece jen vyhovuje víc. Upřednostnil bych krásné barvy a vyšší rozlišení Epixů před Fénixy s Always-on a výrazně lepší viditelností na přímém letním slunci.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel Babák

Lidi kterým jde o funkčnost a skvělou čitelnost za každých podmínek, AMOLED nepotřebují. To jen Applisti ho chtějí a houfně přecházejí na Garmin, protože ty jejich shity vydrží sotva 2 dny nabité :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Pastelka

Tak já jsem Apple nikdy neměl. Přecházel jsem z Fenix 6 a risknul jsem Epix PRO 51mm přestože se mi do amoledu nechtělo. Po půl roce můžu směle říct že MIP už zpátky nechci.
Vaše jméno, přezdívka: 
Alvarez

Epixy Pro 51 mm jsou naprosto parádní, když jsem zvažoval, jestli F7X Pro nebo Epixy, tak to bylo 50 na 50... ale nakonec jsem si nechal F7X, protože v AMOLEDu už mám FR 965 (a dcery mají FR 165 a Venu 3)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

AMOLED má taky něco do sebe, ale ta spotřeba je prostě furt moc vysoká. A kdo je zvyklý na Fénixy tak asi nechci hodinky, co vydrží jen pár dnů. To bude ten problém. i kdyby ty barvy byly sebelepší.
Vaše jméno, přezdívka: 
Pavel

Jen pár dní? :) u 51mm mi hodinky při 100% ukazují 33dní a při každodenní aktivitě na GPS nabíjím 1x za 14dní
Vaše jméno, přezdívka: 
JJRT_AppleMag

no .... Epix gen 2 51mm má výdrž neskutečnou a vřele ho doporučuji :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Kačena

Presne tak, sice mam Epix 47 mm, ale souhlasim, podle toho, co jsem cetl, tak Epix51 ma velkou baterii a zaroven velkou vydrz:-). A zcela urite prichazejici F8/Epix3 na tom bude s baterii jeste lepe, mininalne v 51 mm variante.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Jenže za cenu toho, že při aktivitě displej buď zhasíná nebo svítí málo. Kdyby displej svítil stejně jako Edge 1050, tak hodinky vydrží v aktivitě ne víc jak 10-15 hodin.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Nevim, ja osobne jsem snad nikdy nemel problem ze by displej svitil malo, zhasinani beru. A nemuzes to porovnavat s Edge 1050, kde je mnohem vetsi displej.
Vaše jméno, přezdívka: 
Miras

Když chci jet na kole s hodinkama na řídítkách, tak je jas za denního počasí nedostatečný. Zvlášť s mapou, vidíme jen černý puk :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

No a není lepší mít cyklonavigaci? Já stále přemýšlím nad tím, proč bych měl mít hodinky (co mi měří tepovou frekvenci a jiné hodnoty) na řídítkách? Ale je fakt, že jsem pouze hobby cyklista (cca 6k km ročně) a jezdím po trasách, co znám.
Vaše jméno, přezdívka: 
Traveller_cz

Tak na měření tepovky můžeš použit hruďák… ale samozřejmě pokud ho někdo nemá, tak je nesmysl vozit hodinky na riditkách …
Vaše jméno, přezdívka: 
JJRT_AppleMag
Zpět na článek