Zápisky bloggera (33): Zvyknu si někdy na displej AMOLED? Proč je mě zatím stále lepší transreflexní MIP
Hlavní záložky
Svoje první hodinky s displejem AMOLED jsem si pořídil na konci roku 2021, byl to model Venu 2. Čistě dotykový model není můj šálek kávy, chtěl jsem si však zkusit, jak se s takovým displejem funguje a sportuje. Jenže vidle mi do toho hodila operace aorty, kterou jsem prodělal na Vánoce tého roku, takže spíš než abych sportoval, tak jsem ležel s 25cm jizvou na hrudníku.
Zajímavé čtení: Přežil jsem svou smrt: Operace hrudníku, protéza ascendentní aorty a doživotní omezení
Těsně poté uvedl Garmin nové Epixy, což už byly pro mě daleko vhodnější hodinky. V té době jsem měl jako svoje hlavní Fénixy 6X, což jsou svým zaměření ma provedením hodinky v podstatě shodné, jen s transreflexním displejem. Venu 2 jsem tedy poslal dál své dceři, které čistý dotyk a barvičkový displej naprosto vyhovoval, a jal se testovat Epixy.
Čtete dále: Tři roky na ruce: Stále skvělé hodinky Fénix 6X
Hlavní problém: Režim bludička
Zpočátku to byl hodně velký nezvyk. Displej, který aby vydržel, se musí v pohotovosti vypínat, režim bludička, v němž za jasného počasí není na kole vidět skoro nic, safírový displej, který čitelnost v řadě situací ještě zhoršuje. Oproti tomu stál perfektně viditelný a čitelný displej Fénix 6X s Gorilla Glass DX. Epixy to u mě zkrátka měly těžké i přes nádherné barvy, kontrast a rozlišení.
Během roku Garmin uvedl na trh řadu nových hodinek, jak s MIP, tak s AMOLED, řadu z nic mám v šuplíku a občas je vytáhnu kvůli testům, a to včetně Instinctů 2/2X nebo Forerunneu 55/255. Ale jako hlavní hodinky od léta 2023 používám Fénixy 7X Pro se safírovým sklem, na pravé pak nosím po většinu času Forerunnery 965.
Důvod je prostý - původně jsem chtěl mít jako hlavní Epixy Pro 51 mm, ale protože už jsem v té době Epixy měl a současně jsem používal Forerunnery 965, tak jsem se nakonec rozhodl pro Fénixy. A dobře jsem udělal. Transreflexní displej mi i přes všechny vady, jako horší barvy, méně přehledné zobrazení mapy či horší vidtelnost v šeru či za podmračeného počasí, totiž vyhovuje krapet více.
Nepřehlédněte: Recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED
A to zejména při jízdě na kole během dne, kdy nemusím displej tak, jako modely s AMOLED, probouzet z režimu bludička (režim nízkého jasu). Když mám hodinky na řídítkách, je to často i nemožné, protože se musím věnovat jízdě. U Fénixů 7X jen kouknu a vidím - tedy pokud nejsou příliš velké odlesky safíru, které mi často lezou dost na nervy.
Čtěte dále: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED
Kdyby hodinky svítily jako Edge 1050
Když teď ale jezdím s Edge 1050, uvědomil jsem si jednu věc. Tento transmisivní displej je navenek hodně podobný displeji AMOLED. Krásně svítí, má dobré barvy, kontrast. Jenže Edge 1050 nemá žádný režim bludička, automatika prostě dává to, co člověk potřebuje - a když do displeje pere slunce, tak svítí na maximum. Ani to sice zcela nestačí, ale pro ježdění už je to celkem v pohodě.
Nepřehlédněte: Recenze cyklonavigace Edge 1050
Kdyby takovou možnost měly hodinky s AMOLED, zejména model Epix Pro 51 mm s obří baterií, tak by to byla paráda. Jasně, hodinky by vydržely podstatně méně, ale tuto možnost bych používal v podstatě jen během pár měsíců okolo slunovratu. A po zbytek roku bych klidně jezdil s bludičkou, protože to většinu času stačí.
Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely
Jenže dnes, pokud si na kolo neberu Edge, ať už 1040 nebo 1050, tak jako hodinky preferuji cokoliv s MIP - v mém případě Fénix 7X Pro. A mezi námi, také mi vyhovuje, že jejich displej je při běžném nošení vidět neustále a nemusí se probouzet gestem. To sice funguje celkem spolehlivě, ale někdy jsou situace, kdy prostě gesto udělat nemůžete. Typicky když něco nesu v ruce nebo mám ruce na volantu.
Čekáme na Fénix 8
Čili pokud Garmin toto nějak pořeší ve Fénixech 8, tak nebudu mít problém přejít na AMOLED a na transreflexní displej zapomenout. Zásadní je v tomto případě spotřeba, aby nebylo nutné displej vypínat či při aktivitě mít v režimu bludička. Otázkou je, zda je to dnes technicky možné a nečekáme na nějakou zcela jinou technologii (hodně se skloňuje microLED). Ono se za pár týdnů či měsíců ukáže.
Nepřehlédněte: Fénix 8 a Fénix E dorazí začátkem září, osmičky s displejem AMOLED. Jaký ale bude model Fénix E?
Diskuse k článku (34)