Hodinky s displejem microLED: Výhody a nevýhody oproti AMOLED a MIP. Technologie a srovnání
Hlavní záložky
Garmin postupně přesouvá svou pozornost k displejům typu AMOLED. Většina modelů zvedených v poslední době už je vybavena tímto displejem a já se tomu nedivím. Uživatelský zážitek je výrazně lepší, máte plno barev, krásný kontrast, černá je černá, v interiéru se hodinky s tímto displejem daleko lépe používají.
Zásadní nevýhodou je větší spotřeba, zvlášť, když hodinky svítí venku na maximum. Garmin proto zatím omezil maximální svítivost na 1000 nitů, což je v porovnání s konkurencí prostě málo. Za jasného slunečného počasí na displeji prostě toho nevidíte moc, zejména, když je zobrazena mapa. Naopak, jakmile slunce zajde, je pod mrakem, jste v lese či je šero, AMOLED krásně svítí.
Čtěte dále: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965, Fénix 8 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED
Konkurenční hodinky si mohou dovolit svítit více, protože ty tolik neřeší výdrž. Prostě je dobíjíte každý druhý třetí den a neřešíte to. Třeba modely od Applu a Samsungu nejsou primárně nabízené jako sportovní hodinky, ale jako chytré hodinky. Umožňují volat přes mobilní síť, datovat, připojit se k internetu, spouštět náročné aplikace. A tam už je fuk, zda máte 1000 nebo 2000 nitů, večer jdete nabíjet společně s mobilem.
Na slunci vede transreflexní MIP
Právě proto Garmin u modelů, kde je kladený důraz na výdrž, používá transreflektivní displej MIP, což je typ LCD pamatující si stav jednotlivých pixelů. Energii tak potřebují jen tehdy, když jim změníte stav - a kdy tedy zobrazují jiná data. Garmin má v nabídce displeje černobílé - hodinky Instinct - a barevné - Fénix 7, Fénix 8 Solar, Enduro 3 (a odvozené modely jako Tactix, Descent či Quatix).
Tip: Transreflexní displej MIP: Výhody, nevýhody, technologie v pozadí, solární dobíjení
Výhodou displeje MIP je navíc transreflexní vrstva, která odráží okolní světlo - takže za slunečného počasí je displej krásně vidět. V šeru a v interéru však už potřebujete podsvícení. Nové modely mají však možnost nastavit automatiku, takže podsvícení má jen takovou intenzitu, jaká je v dané chvíli potřeba. Zatím jde o hodinky Fénix 7 Pro, počítám, že Fénix 8 Solar a Enduro 3 přibudou záhy.
Čtěte dále: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle
Pokud to mám hodnotit za sebe, tak cca v 90 % času mi vyhovuje více AMOLED, ale jakmile si sednu na kolo a dám hodinky na řídítka, preferuji MIP. V tomto případě totiž hodinky s AMOLED běží v režimu nízkého jasu a za jasného počasí není skoro nic vidět, zejména pokud je aktivní mapa. V lese či za šera už ale displej AMOLED problém nemá, naopak, může být lepší než MIP.
Zkrátka je to takové trochu nešťastné, bylo by super mít kombinaci obou světů - a sice displej, co bude dobře vidět za všech okolností. Teoreticky by Garmin mohl zvýšit na AMOLED maximální úroveň jasu, ale pak už tu nebudou hodinky s výdrží při aktivitě 20-60 hodin, ale podstatně nižší. A Garmin si na dlouhé výdrži zakládá.
Nepřehlédněte: LCD displeje: Srovnání transmisivní vs. reflexní vs. transreflexní technologie. Jak funguje podsvícení?
Výhody displeje microLED
Řešením by mohl být displej microLED, který má řadu výhod. V současné době je ovšem jeho výroba dražší než u AMOLED, což brání jeho většímu rozšíření do hodinek. Našel jsem jej třeba u televizorů Samsung nebo Sony, ale ta cena je zabijácká oproti standardním obrazovkám. Zatím je to zkrátka jen pro fajnšmekry a nevím o výrobci hodinek, který by tento displej již použil.
Garmin však v nedávném leaku ukázal, že na hodinkách s microLED pracuje a že se blíží doba, kdy budou uvedené na trh. Věřím, rok 2025 je rokem, kdy se s prvními hodinkami ukážou přední výrobci jako již zmíněný Apple nebo Samsung u svých prémiových modelů. Garmin by pam měl uvést Fénix 8 microLED, počítám, že na začátku v nejprodávanějším 47 mm provedení - jako kdysi první Epixy, když si je testoval na zákaznících.
Nepřehlédněte: Chystá Garmin další hodinky? V Connectu se objevily modely Fénix 8 Pro a Fénix 8 microLED
Nejdřív se pojďme podívat, jaké výhody by měl mít displej microLED a jaké problémy by měl řešit na hodinkách:
Jas: Jednou z nejvýznamnějších vlastností technologie microLED je jeho schopnost dosáhnout mnohem vyšší úrovně jasu než displej typu OLED, což je ideální pro venkovní viditelnost. Pro hodinky to znamená lepší čitelnost na jasném slunečním světle - což je klíčové pro všechny venkovní aktivity, pro mě zejména pro jízdu na kole.
Odolnost: V porovnání s technologií OLED jsou diody microLED vyrobené z anorganických materiálů, takže jsou odolnější a méně náchylné k vypalování nebo degradaci v průběhu času. To zvyšuje životnost displeje. Displej (AM)OLED používá organický materiál a ten časem může degradovat (vypalování pixelů). Mimochodem, samotná zkratka AMOLED zmiňuje organický původ LED ve svém názvu - Active Matrix Organic Light Emitting Diod.
Energetická účinnost: Snad nejzásadnější výhodou pro nositelná zařízení je nízká spotřeba. Displeje microLED spotřebovávají výrazně méně energie, zejména při vyšších úrovních jasu, což má přímý vliv na životnost baterie. V případě hodinek by to mohlo znamenat výrazně delší výdrž zejména v aktivitě, kdy displej svítí na maximum.
Tloušťka displeje: Menší náročnost na zástavbu budu moct výrobci hodinek uvést ještě tenčí modely než nyní, případně věnovat více místa jiným důležitým součástem, například větším bateriím, což by mohlo prodloužit životnost baterie. Anebo přidání solárního dobíjení.
Tip: Hodinky s AMOLED displejem nemají solární dobíjení. Zatím. Garmin ale něco chystá
Posledně jmenovanou výhodu má i displej AMOLED oproti MIP - proto jsou hodinky Fénix 8 Solar tlustší než jejich protějšky s displejem AMOLED. A je to na hodinkách přímo vidět, displej MIP je umístěn hlouběji pod krycím sklem než u modelů s AMOLED. Tam máte v podstatě máte pocit, že se dotýkáte přímo displeje.
Malá vsuvka: Zde si jen dovolím krátké odbočení. Když před mnoha lety byly uvedeny první monitory a televizory označované jako LED, nešlo ve skutečnosti obrazovku typu OLED, ale jen o odlišný typ podsvícení - místo světelných trubic používají právě diody LED, samotný displej je stále typu LCD. Díky tomu je podsvícení rovnoměrnější a trvalejší v čase.
V porovnání s LCD displejem je technologie OLED (ale i microLED) mnohem jednodušší, protože LED diody samy vyzařují světlo a lze je samostatně ovládat. Výsledkem jsou displeje, které nabízejí mnohem lepší kvalitu obrazu (kontrast, doba odezvy) a jsou také vysoce efektivní, protože neobsahují žádné filtry jako displeje LCD.
Výzvy a problémy
Technologie microLED vůbec není nová, byla vytvořena před více než 20 lety. Jenže vyrobit microLED je daleko náročnější než u microLED, čili ano, umíme to, ale ne levně. Možná to tak nevadí u televizorů nebo notebooků, kde je uživatel ochoten akceptovat obecně vyšší cenu, ale u hodinek, které se aktuálně pohybují v cenách od deseti do třiceti tisíc, by už mohlo další zdražení znamenat neúspěch na trhu.
Zkrátka při výrobě displeje microLED se musí výrobci vypořídat s těmito výzvami:
Složitost výroby: Vytvoření displeje microLED zahrnuje přenesení milionů malých LED diod na základní desku, což je velmi složitý proces. To činí výrobu náročnější a omezuje současnou dostupnost displejů microLED. Vyšší chybovost také znamená, že ne všechny vyrovené displeje lze použít.
Vysoké náklady: Vzhledem ke složitému výrobnímu procesu je výroba displejů microLED stále mnohem dražší než výroba (AM)OLED. Někde jsem narazil na srovnání, že srovnatelný displej s microLED může stát klidně desetinásobek (např. AMOLED 10 dolarů, microLED 100 dolarů).
Škálování pro menší displeje: Zatímco technologie microLED byla úspěšně použita ve velkých obrazovkách, jako jsou špičkové televizory, zmenšení této technologie pro menší zařízení, jako jsou chytré hodinky, je stále výzvou. Dosažení vysokého rozlišení a hustoty pixelů na malé obrazovce vyžaduje přesnou výrobu, což je v současné době problém.
Rok 2025. Rok microLED
Já osobně se na microLED velmi těším, protože by se touto technologií mohly vyřešit všechny potíže, které mám s AMOLED - nízký jas, vysoká spotřeba. Pak by hodinky byly při aktivitě na slunci daleko použitelnější a na MIP bychom si už ani nevzpomněli.
Každopádně je třeba překonat problémy s výrobními náklady a složitostí výroby, než se dočkáme široké dostupnosti hodinek (a možná i cyklonavigací) s tímto displejem. Jakmile budou tyto překážky vyřešeny, mohla by se technologie microLED stát standardem pro prémiové chytré hodinky, které nabídnou delší výdrž baterie a jasnější displeje. Nepůjde však o levné Forerunnery, ale fakt jen nejvyšší modely Fénix, MARQ apod.
Pokud by se Garminu skutečně podařilo uvést na trh model Fenix 8 microLED už někdy na jaře, jak naznačuje únik, byl by ve velké konkurenční výhodě. Sice tomu moc nevěřím, přece jen Apple a Samsung také nespí, ale kdo ví. Možná jsme hodinkám s microLED blíže, než si myslíme a během následujcích let se microLED stane standardem.
Když to shrnu, microLED nabízí výrazně nižší energetické nároky ve srovnání s běžnými displeji LCD a AMOLED. Anorganická povaha microLED jim dává výhodu delší životnosti oproti OLED a jim pak umožňuje zobrazovat jasnější obraz s minimálním rizikem vypálení obrazovky. A konečně tenké provedení může při stejné tloušťce hodinek přinést i nepatrné zvětšení baterie.
Diskuse k článku (44)