Srovnání: Hodinky Fénix 8 AMOLED vs. Forerunner 965. Ikonický design vs. skvělá nositelnost
Hlavní záložky
Když Garmin uvedl na začátku roku 2022 zcela nové hodinky Epix, byl jsem z nich poněkud rozpačitý. Prostě jsem si nedokázal představit, že by sportovní hodinky Garminu mohly mít displej AMOLED. V té době jsem používal Fénix 6X Pro Solar a Venu 2. Zatímco F6X byly pro mě hodinky esencí sportu, Venu 2 spíše stylové s dotykovým displejem a krásnými barvičkami.
Nepřehlédněte: Megarecenze hodinek Epix
AMOLED? AMOLED!
Ale čím více jsem Epixy používal, tím víc jsem si na AMOLED zvykal. A když pak přišly hodinky Forerunner 965, bylo to jako zjevení – tenké a lehké tělo ve velikosti Epixů, ale s displejem 1,4“. A tehdy jsem si říkal, jak super by bylo mít tohle provedení v balení Epixů. Částečně moje prosby vyslyšel Garmin s uvedením Epixů Pro 51 mm, ale to nebylo ono. Sice mají větší displej, ale současně velké a těžké tělo.
No a dnes? Na ruce mám Fénix 8 AMOLED 47 mm a mám v podstatě přesně ty hodinky, co jsem si vysnil. Tedy, mezi námi děvčaty, přece jen stále více inklinuji k displeji typu MIP, který mi přijde použitelnější pro outdoorovější aktivity, ale přesto Fénixy 8 ve středním těle asi nejvíce vyhovují mým požadavkům. Ale stále tu jsou již zmíněné Forerunnery 965, které vlastně umí skoro to samé a současně jsou výrazně levnější.
Čtěte dále: Transreflexní displej MIP: Výhody, nevýhody, technologie v pozadí, solární dobíjení
Oboje hodinky jsem současně měl na ruce již od uvedení F8 na trh – cca 14 dnů. Pak jsem testoval Endura 3 a souběžně jsem nosil Fénix 7X Pro na střídačku s Fénix 8. A nyní, co jsem dokončil recenzi na Endura 3, mám zase kombo F8 a FR 965. A stále se tak nějak nemohu rozhodnout, který z těchto dvou modelů bych používal jako hlavní, kdyby došlo na to, že jiné hodinky mít nebudu. A protože mi to stále vrtá hlavou, dal jsem všechny svoje myšlenky na papír.
Svítilna, potápění a hlasové funkce
Oboje hodinky jsou aktuálně top modely ve svých řadách. Forerunnery 965 jsou ale staré rok a půl, Fénixy 8 jsou čerstvou novinkou. V mnoha ohledech jsou si hodinky podobné. Mají 47mm tělo, 1,4“ displej a všechny sportovní, fitness a zdravotní funkce, co Garmin nyní umí. Forerunnery jsou však omezené hardwarově, mají starší snímač tepovky Elevate 4 (a tudíž bez EKG a měření teplota pokožky), nemají indukční tlačítka a hlasové funkce.
Nemůžete s nimi tedy volat, používat hlasovou navigaci bez externího zařízení (sluchátka, mobil), nelze je ovládat hlasem, hudbu si pustíte jen přes sluchátka a nejsou certifikované pro potápění. Vodotěsné ale jsou, ale oficiálně jen pro povrchové sporty – mají standardní tlačítka, která jsou sice vodotěsná, ale vocáď pocáď. Neměli byste je jednak používat pod vodou a jednak časem těsnění může selhat a dovnitř nějaká voda přece jen vnikne.
Čtěte dále: Plavání v moři s hodinkami. Škodí slaná voda? A co potápění?
Dalším – a pro mě celkem zásadním – rozdílem je svítilna LED v horní části, kterou poprvé dostaly hodinky Fénix 7X. Tu používám v podstatě denně. Na Fénix 8 svítí fakt parádně a hodí se nejen při nočních pochůzkách po domě, ale také když něco hledáte nebo si potřebujete přisvítit při večerní aktivitě. Máte také funkci nouzového světla SOS či slouží dobře jako blikačka při běhu nebo chůzi.
Když si ale toto odmyslím, tak jde funkčně o shodné hodinky, které mají navíc i podobné prostředí. Není divu, Fénix 8 dostaly do vínku právě upravené UI z Forerunnerů. A to včetně grafiky funkcí a doplňků, které ale byly upraveny pro potřeby Fénixů. Dědictví je tu ale znát na první pohled, ostatně o tom jsem už psal jednak v samostatném článku, jedna v recenzi.
Postřeh: Prostředí hodinek Fénix E a Fénix 8 má základ v modelu Forerunner 965. Vše tomu napovídá
Jedny lehčí, druhé outdoorovější
Hodně jiný je ale design a provedení. Shodná je kovová luneta, na FR 965 je ale tenčí a nemá přesah přes displej, takže jej hůře chrání. Krycím sklem je v mém případě Gorilla Glass, na FR 965 s antireflexní úpravou DX (hodinky mají méně odlesků), Fénixy 8 ale mohou mít také safír. Safírová verze má titanovou lunetu, verze s GG pak ocelovou. To samé platí pro dýnko.
Forerunnery 965 mají jen jedno provedení, a to s titanovou lunetou, sklem GG a polymerovým dýnkem. Jsou také krapítek tenčí (0,6 mm) a o dost lehčí. Se silikonovým řemínkem váží jen 53 gramů, zatímco Fénixy 73 g (titan) nebo 80 g (ocel). A na ruce je to hodně poznat. Pro aktivity jako je běh je lehčí provedení určitě pohodlnější, ale velcí kluci zase mohou preferovat těžší provedení Fénixů.
Design Fénixů se mi líbí daleko více, je nápaditější, luneta není tak tenká, dobře vypadají šroubky v packách řemínku a celkově působí hodinky vyváženěji. A jejich outdoorovější vzhled mi také sedí více – což je mimochodem problém u Enduro 3, které naopak připomínají spíše Forerunnery. Design je však ryze subjektivní záležitost a každý má jiné preference.
Nepřehlédně recenzi Fénix 8 AMOLED
- 1. Přehled modelů, displej AMOLED, provedení a krycí skla, nové funkce
- 2. Uživatelské prostředí, dědictví Forerunnerů, hlasové ovládání a volání
- 3. Potápění, fitness a aktivity, přesnost GPS, výdrž, solární dobíjení a dojmy
Indukce vs. mechanika
Celkem zásadní vliv na používání hodinek mají tlačítka. Špatná tlačítka výrazně snižuje uživatelskou přívětivost hodinek. A bohužel, u starších produktů měl Garmin s kvalitou tlačítek dost problém. Každé tlačítko mělo jinou odezvu, objevovaly se dvojstisky, různě dlouhé dráhy, zasekávání a nekonzistence. To se výrazně zlepšilo od řady Fénix 7 Pro a Epix Pro, kde jsou tlačítka naprosto skvělá.
Čtěte dále: Zápisky bloggera (20): Nekvalitní tlačítka dokážou zkazit dobrý dojem z hodinek. Jenže často zlobí
Forerunnery 965 jsou na to lépe než původní Epixy a Fénixy 7, ale tak dobrou odezvu jako Epix/Fénix 7 Pro nemají. Na mém modelu je citelný dvojstisk u tlačítka dolů a Lap, jinak je chod celkem slušný, tlačítka nedrhnou. Je to o třídu lepší než mých původních Epixech a pocit z ovládání není vůbec špatný. Etalonem je však pro mě stále řada Fénix 7 Pro a Epix Pro.
Fénixy 8 pak mají tlačítka indukční, s nimiž jsem musel sžít, ale výhodu (a současně nevýhodu) mají v tom, že nemají žádnou mechanickou odezvu, a tudíž vlastně netrpí žádnými výše zmíněnými neduhy. Jen jsem zejména na začátku měl problém s tím, že jsem je nedomáčknul. Po kalibraci se to zlepšilo, i když možná jde jen o placebo efekt – anebo jsem si zvyknul, nevím.
Tip: Nová tlačítka hodinek Fénix 8: Bez problému je můžete používat i pod vodou a hodinky neutopíte
Sportovní, zdravotní a fitness funkce
Prakticky shodné jsou hodinky v oblasti nabízených sportovních aktivit. Pokud si odmyslím ty, co jsou spojené s potápěním a vodními sporty, pak se plus minus shodují, alespoň když jsem projížděl seznamy v hodinkách. Chybějící vodní sporty jsou spojené s nižší úrovní vodotěsnosti, příkladem je wakeboarding, wakesurfing, rybolov, tubing apod. Řada sportů má i různé variace, a to zejména běh a cyklistika, ale také chůze – můžete si vybrat mezi během v terénu, na ovále, či na trailech v lese, možností je celá řada.
Co se mi líbí na Fénixech 8, je oddělení aktivit a aplikací, podobně jako na Venu 3. Už se tak nemíchají jednotlivé sporty mezi aplikace či hry. To výrazně zlepšilo orientaci. Celkově se s aktivitami pracuje lépe na Fénixech, máte jen jeden seznam oblíbených, a ne dva jako na starších modelech. Zajímavou novinkou, pokud máte aktivní dotyk, je pak možnost gestem do strany přepínat mezi běžící aktivitou a ovládáním hudby.
Nic se také nezměnilo ohledně zdravotních a fitness funkcí, hodinky měří spánek, tepovku, stres, noční VST, spánkový poradce, Body Battery či změnu noční teplotu oproti baseline. Podobné je to u tréninkových funkcí – Stav tréninku, zaměření zátěže, skóre vytrvalosti, skóre do kopce, cyklistický úroveň, připravenost k tréninku. Tady je to plichta.
Nepřehlédněte velké přehledy funkcí a metrik:
- Zdravotní a fitness metriky Garminu: Tepová frekvence, stres, VST, tlak, EKG či spánek
- Sportovní a tréninkové metriky Garminu: Zátěž, zóny tepu, VO2max, výkon či stamina
Navigace: Něco lepší, něco horší
V některých ohledech byla na Fénixech 8 vylepšena navigace, má nyní více možností. Ovšem její ovládání se z mého pohledu zhoršilo, není tak přímočaré a jednoduché. Místo jednoho streamu datových a navigačních obrazovek jsou nyní streamy dva a mezi nimi musíte přepínat. A to jednak zdržuje, jednak je to nepohodlné na kole pří jízdě.
Co je ale naprosto skvělá funkce, je hlasová navigace, zvlášť, když máte hodinky na ruce a nemůžete se na ně z nějakého důvodu podívat. Tady má reproduktor určitě svoje opodstatnění. Zvuk sice není tak hlasitý jako na Edge 1050, ale pokud nejste zrovna v hlučném městě, tak povely slyšet jsou. Faktem ale je, že hodinky často nějaké odbočky zcela minou, prostě je považují za rovnou trasu, takže se stejně na displej pro kontrolu občas podívat musíte.
Čtěte dále: Navigace s Fénix 8: Odlišné chování, oddělené obrazovky, komplikované ovládání a hlasové instrukce
Na obou hodinkách mám pak problém se zobrazením dat na mapě, když si zobrazím dvě datová pole. Jednak jsou celkem velké (oproti Epixům), jednak se šipka s pozicí neukáže mezi nimi, ale vyskočí nahoru. A pak je vidět daleko menší část mapy/cesty před vámi. Epixy či Fénixy 7 toto mají vyřešeno daleko lépe. A koneckonců i F8 Solar nebo Endura 3; tam se sice šipka neukáže tak nízko jako na starších modelech, ale stále je to lepší.
A ještě jedna drobnost: Fénixy 8 mají aktuálně stále tlusté čáry silnic na mapě třetích stran, a tedy i TopoCzech. A je to fakt ošklivé a nepřehledné. Na FR 965 je to už opravené, takže počítám, že na F8 je to otázka času.
Tip: Mapa na hodinkách Fénix 7, Epix a Forerunner 955/965: Tlusté čáry okolo silnic jsou konečně pryč
Výdrž: Fifty fifty
Když byly hodinky Fénix 8 představené, očekával jsem, že budou mít delší výdrž. To se splnilo jen částečně, a to u modelů Solar s displejem MIP. U modelů AMOLED zůstala výdrž v pohotovosti, vzrostla jen výdrž v aktivitě – ale ne o moc. U F8 47 mm z 30 hodin na 37 hodin se zapnutým displejem (oproti Epixům 47 mm). Pohotovost zůstala na víceméně stejné hodnotě - 17 dnů (dříve 16 dnů).
Forerunnery 965 pak umí 30 hodin v aktivitě s GPS a 23 dnů v pohotovosti. Když jsem srovnával se starými Epixy (30 hodin/16 dnů), tak opravdu v kombinovaném provozu vydržely FR 965 o den déle. U Fénixů 8 se však výdrž v zásadě srovnala díky menší spotřebě při aktivitě. Oboje hodinky se mi v náročném provozu podařilo „odrovnat“ za šest dnů. Za tu dobu jsem měl každý cca dvě až tři hodiny s GPS, nějaký test navigace a pár aktivit v posilovně.
Forerunnerům tak mizí šťáva rychleji v aktivitě, Fénixům zase v pohotovostním režimu. Svou roli hraje i to, že Fénixy 8 zatím neumí automaticky zapnout úsporný režim ve spánku, kdy se mi odpojí mobil; na FR 965 to dříve také nešlo, ale letní update konečně přinesl i tuto možnost. Fénixy 7 a Epixy to umí už od začátku, proč ne F8, netuším. Přes noc tak ubyde na FR 965 výrazně méně energie.
Celkově je výdrž slušná, ale pro někoho to může být málo. Když si dáte o dovolené celodenní aktivitu, můžete přijít až o polovinu baterie. Se zobrazením mapy a navigace si Fénixy 8 berou 7,5%, což znamená výdrž max. 13 hodin. A to jen s GPS, nikoliv s více systémy. Ty zapínám jen při chůzi, při cyklistice si vystačím se základní GPS, protože rychlost, a tudíž vzdálenost mi hlídá senzor.
Pokud chcete výdrž delší, můžete zvolit Fénixy 8 51 mm, a dostanete se na nějakých 12 dnů; tolik mi vydržely Epixy Pro 51 mm a Fénixy 8 jsou na tom podobně. Ale už budete o poznání větší a hlavně těžší hodinky.
Co mi chybí?
Ačkoliv jsou oboje hodinky z hlediska funkcí skoro dokonalé – přece jen jde o top modely, kam Garmin nacpal všechno, co umí – na každých mi něco chybí. Třeba Fénixy 8 aktuálně (fw 11.89) stále nemají zálohu a obnovu systému, nemohou nastavit navigační obrazovky, nevyhovují mi analogové ciferníky a chybí mi úsporný režim pro režim spánku (viz výše). Nyní to musím dělat jen manuálně a to celkem obtěžuje.
Tohle všechno ale Forerunnery 965 mají, dokonce i s ciferníkem, který zobrazí šest datových polí a který mi i graficky docela vyhovuje – jen má málo možností nastavení barev. Někomu by na FR 965 mohly chybět profily napájení v aktivitách, ale to se hodí jen tehdy, když potřebujete v aktivitách často měnit více parametrů současně – jako příjem satelitního signálu, jas displeje či dotyk. Užitečná funkce, ale já ji nepoužívám.
Tip: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Profily napájení pro jednotlivé aktivity
Ultimátní Fénixy, výhodné Forerunnery
Asi nejlepším parametrem Forerunnerů 965 je jejich skvělá nositelnost – mají velký displej, ale současně kompaktní tělo, a hlavně nízkou hmotnost. Toho dosahují především menší odolností, na lezení do hor bych si určitě vzal Fénixy. Ty jsou robustnější a luneta lépe chrání sklo, takže věřím, že případnou „nehodu“ by zvládly lépe. Hodí se také lépe pro vodní sporty, ať už povrchové či potápění.
Faktem je, že Fénixy 8 AMOLED 47 mm jsou aktuálně – alespoň pro mě – nejhezčí a nejpovedenější hodinky Garminu. To, čeho jsem si cenil při uvedení FR 965, a tedy střední velikosti v kombinaci s 1,4“ displejem (a tudíž nepříliš výrazným okrajem okolo displeje), doplňují fakt povedeným designem, který ctí tradici Fénixů. (Což se třeba nedá říct úplně o modelu Enduro 3.)
A samozřejmě přichází s pár vychytávkami, které ocením já i řada uživatelů, ať už jde o hlasové funkce (na ty se fakt hodně rychle zvyká), přesnější snímač tepovky či svítilna LED. Já osobně bych byl radši, kdyby hodinky byly lehčí, ale holt jsou staveny pro potápění a tam to nelze ošulit. Kdybych si tedy měl vybrat, vedou Fénixy 8.
Ale! V poměru ceny výkonu jsou jednoznačným vítězem Forerunnery. Funkčně budou stačit každému a těch pár věcí navíc oceníte jen tehdy, pokud je někdy zkusíte. Dokud jsem neměl hodinky se svítilnou, nechyběla mi. Dokud jsem neměl hlasovou navigaci, nechyběla mi. A pokud si toto odmyslíte, jde v podstatě o stejné hodinky, jen v jiném balení.
Pokud se tedy rozhodujete mezi těmito modely, jde v podstatě jen o to, zda máte finance na Fénixy 8 či nikoliv. V druhém případě neuděláte chybu s Forerunnery 965. Ale je tu ještě jedna věc, která nahrává Fénixům – a tou jsou tři velikosti těla. Zatímco F8 si pořídíte v provedení 43 mm, 47 mm a 51 mm, FR 965 nikoliv. Zejména pro ženy mohou být hodinky s 47 mm už dost velké.
Stručné parametry
Fénix 8 AMOLED 47 mm
- Rozměry: 47×47×13,8 mm
- Hmotnost: 80 g včetně řemínku, 59 g tělo hodinek (ocelové provedení); 73 g včetně řemínku, 52 g tělo hodinek (titanové provedení)
- Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
- Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,4“ (35,56 mm), rozlišení 454 pixelů
- Baterie (za lomítkem v režimu always-on): až 16/7 dnů s měřením tepu, až 47/37 hodin s GPS a 10 hodin všechny systémy + přehrávání hudby
- Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5 (ne všichni prodejci)
- Paměť: 32 GB
- Konektivita: Wi-Fi, NFC, Bluetooth
- Hlasové ovládání a hlasité handsfree (mikrofon + reproduktor)
- Senzory: optický snímač Elevate 5 (EKG, PPG), akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas, hloubkoměr
- Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer, Youtube)
- Svítilna LED
- Vodotěsnost: 100 m pro plavání a vodní sporty, 40 m potápění
- Cena: 24 990 Kč základní model, safírový 27 490 Kč
Forerunner 965
- Rozměry: 47,2 × 47,2 × 13,2 mm
- Hmotnost: 53 g vč. řemínku
- Displej: 1,4" dotykový AMOLED, rozlišení 454 bodů
- Krycí sklo Gorilla Glass DX
- Titanová luneta, řemínek 22 mm, vyměnitelný (s nástrojem)
- Výdrž baterie: až 23 dnů v režimu hodinek, až 31 hodin s GPS, v režimu SatIQ 22 hodin a v režimu multiband 19 hodin
- Konektivita: Wi-Fi, NFC, Bluetooth
- Senzory: optický snímač Elevate 4, akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas
- Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5
- Paměť: 32 GB (hudba a mapy)
- Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer, Youtube)
- Cena: 13 990 Kč (Pulsmetry.cz)
Diskuse k článku (18)