Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako základ pro kombinované fitness metriky

5.4.2025
Skoro tři roky měří hodinky průběh VST během spánku. Tato metrika má vliv na Stav tréninku a i Připravenost k tréninku. Jak hodnocení vypadá a co znamená? (doplněno a upraveno)
Měření VST během spánku

Variabilitu VST měří hodinky po celou dobu, co spíte


Se Snímkem zdravotního stavu, který se objevil poprvé v hodinkách Venu 2 a který poprvé umožnil nahlédnout na průběh variability srdečního tepu (VST, anglicky HRV - heart rate variability), souvisí také funkce Stav VST. Ta měří variabilitu srdečního tepu v průběhu celého vašeho spánku a na základě ní pak hodinky upravují dvě fitness metriky: vylepšený Stav tréninku a Připravenost k tréninku.

Tip: Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví

Metrika Připravenosti k tréninku spojuje spánek, dobu regenerace, stres a právě VST do jediného skóre, které vám řekne, zda je vhodné aktuální den si fakt máknout, nebo spíše odpočívat, či dát jen něco lehčího. Čím vyšší skóre je, tím lépe jste připraveni na zátěž.  

Nepřehlédněte:

  • Připravenost k tréninku: Kombinovaná metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace po náročném tréninku
  • Stav tréninku: Zatímco Připravenost k tréninku doporučuje, jak moc máte být aktivní, Stav tréninku hodnotí vaše dosavadní aktivity

Magické zaklínadlo VST

Variabilita srdečního tepu se odvíjí od tepové frekvence: Zjišťuje prodlevy mezi jednotlivými pulzy srdce a jejich vzájemné změny. Představte si, že vaše srdce udeří 60× za minutu, to znamená, že vaše tepová frekvence je v tomto okamžiku rovna 60 tp/min. To ale neznamená, že srdce bije pravidelně, jednou za sekundu. Tep není pravidelný a mezi sousedními pulzy není pokaždé jedna sekunda. Jednou je kratší, jednou delší a tyto změny dávají dohromady právě variabilitu srdečního tepu.

Srdce je řízeno autonomní nervovou soustavou (ANS), což je část nervového systému, která není ovladatelná vůlí. ANS se skládá ze dvou částí označovaných jako sympatikus a parasympatikus. Sympatikus je ta část ANS, která je aktivní, pokud jste vystaveni nějakému stresu. Je to část, která uvádí všechny systémy do stavu pohotovosti. Parasympatikus je naopak klidná část, která tiše udržuje provoz, když jste uvolnění a nechystá se vám právě na krk skočit tygr.

Pokud je aktivnější sympatikus, zvýší se většinou vaše tepová frekvence a váš tep je pravidelnější, takže se sníží VST. Pokud je aktivnější parasympatikus, tepová frekvence se sníží a srdce bije tehdy, když má zrovna čas vyhovět potřebám vašeho těla, a ne podle tak striktního režimu, jako když je u kormidla sympatikus. V takovém případně se VST se zvýší. Díky tomu je VST skvělým ukazatelem rovnováhy mezi aktivitou těchto dvou částí autonomní nervové soustavy, a tedy i nepřímým měřítkem stresu. 

Čtěte dále: Variabilita srdečního tepu VST: Zásadní ukazatel pro fitness metriky i zdravotní stav. Podrobný přehled

 

Nejdříve se stanoví optimum

Funkce Stav VST měří variabilitu srdečního tepu po celou dobu spánku. Čím je toto číslo vyšší, tím lépe – vaše tělo regeneruje. VST souvisí i s měřením stresu, v podstatě lze říct, že stresové skóre je od VST odvozeno. Pokud vaše srdce bije méně pravidelně (vyšší VST), máte nižší stresové skóre a naopak. Čím nižší VST, tím větší fyziologický stres a vaše tělo je více v napětí – připraveno k akci. A současně méně odpočívá. 

Poznámka: VST ale nesmí být příliš vysoké, pak už to může značit srdeční arytmii. Obvykle se za hranici označuje 120 ms. 

V doplňku hodinek uvidíte graf průběhu VST za aktuální noc a také průměrné hodnoty za posledních sedm dní. Na první stránce doplňku se pak zobrazí slovní hodnocení stavu VST, který ukazuje, zda se váš sedmidenní průměr udržuje v optimálním rozsahu. Toto optimum se stanoví při prvním nošení hodinek, a to po 19 dnech. Pokud jste už předtím nějaké hodinky, co VST měřily, měli, tak se z nich data přenesou díky synchronizaci TrueUp do hodinek nových. Není tak nutno čekat znovu 19 dnů. 

Tip: Jednotný Stav tréninku: Vylepšená synchronizace zajistí stejná data a metriky na všech zařízeních

Každý má svoje optimum jinde. Mně se pohybuje mezi 25-35 ms, někdo může mít hodnoty kolem 80 ms. A když pak budu mít noční průměr 33 ms, budu mít stav Vyvážený. Ovšem ten, kdo má optimum 60-80 ms a dostane se na zmíněných 33 ms, už to bude špatně a stav VST bude NízkýZkrátka vše je relativní a hodnocení není vázáno k absolutním hodnotám, které by byly stejné pro každého. 

Od VST se odvíjí i stres

Měření VST je také základem pro jinou metriku, a sice Skóre stresu. To je měřeno v průběhu celého dne (když jste v klidu) a má vliv na to, jak se bude dobíjet nebo vybíjet vaše celodenní energie Body Battery, jaké hodnocení spánku získáte či jaká bude vaše Připravenost k tréninku. Zjednodušeně se dá říct, že vyšší skóre stresu znamená nižší VST. Stres měří i hodinky, které funkci nočního VST nemají - například starší Forerunner 745 nebo 945. 

Nepřehlédněte: Skóre stresu: Základní ukazatel zjišťující zatížení vašeho organismu

Na dalších obrazovkách doplňku pak najdete také čtyřtýdenní pohled na VST, který je vidět i v deníku Connect. Některé starší modely totiž možnost čtyřtýdenního pohledu v hodinkách nemají, jde například o Fénixy 6 nebo Instincty 2 a Instincty 3 Solar. Ničemu to ale nevadí, zásadní je pohled sedmidenní (resp. průměr), který má vliv na další metriky. 

Poprvé se noční měření VST objevilo v létě (2022) v hodinkách Forerunner 255 a Forerunner 955. Následně se dostalo do Fénix 7 a Epix (a odvozených modelů), Instinct 2 a dokonce starších hodinek Fénix 6 a Forerunner 945 LTE. Obyčejný model FR 945 má ovšem smůlu, stejně jako FR 745. Původně jsem měl v článku také přehled všech modelů, které noční VST měří, ale dnes už je to zbytečné. Z aktuálních sportovních modelů jej nemají pouze stařičké Forerunnery 55. 

Mění se optimum v čase?

Když hodinky na pár dnů sundáte, o hodnocení VST přijdete. Je nutno je mít zase několik dnů na sobě (zpravidla stačí čtyři), aby se hodnocení zase obnovilo. Do té doby uvidíte jen jednotlivá noční měření. Optimum bude stejné jako dříve stanovené. Pokud ale hodinky nemáte na sobě třeba jen jeden den, průměr a hodnocení se ukáže. 

Co ale když se vaše VST změní dlouhodobě v důsledku operace, nemoci či jiné změny fyzického stavu? Pak budete mít hodnoty mimo optimum a hodnocení se změní na Nevyvážené či dokonce Nízké. A to se stalo mně, když jsem v minulosti vysadil lék z kategorie betablokátorů, který snižuje srdeční aktivitu, a současně zvyšuje VST.

Nepřehledněte: Jak fungují beta-blokátory: Snižují stres, tepovou frekvenci i krevní tlak

 

 

Čili po jeho vysazení to u mě mělo efekt přesně opačný - srdeční aktivita, tedy moje klidová (KST) i maximální tepovka se při aktivitách zvýšily, naopak VST pokleslo a dostalo se z dříve změřeného maxima. V tu ránu se mi i přes optimální tréninkovou zátěž dostal Stav tréninku do Přetížení, moje Připravenost k tréninku pak do režimu Nízká. A to vše jen kvůli nízké VST.  

Čtete dále: 

Optimum postupem času přizpůsobuje, jeho úprava ale trvá celkem dlouho, i několik týdnů. Dříve jsem měl s betablokátorem spodní hranici optima 31 ms, teď mám 22 ms. Noční hodnoty mám v době aktualizace článku okolo 26-30 ms. Jenže já nejsem zdravý jedinec, mám protézu aorty a lehkou nedomykavost chlopně, což na to má jistě vliv. Škoda, že hodinky neměřily VST ještě před operací, takže nyní nemám srovnání. Ale KST jsem míval okolo 48 tp/m, dnes je to 58 tp/m. 

Tip: Přežil jsem svou smrt: Operace hrudníku, protéza ascendentní aorty a doživotní omezení

Drobné odlišnosti

Faktem je, že různé hodinky měří VST trošku odlišně, což dobře dokumentuje moje dřívější srovnání, kde jsem měl na sobě po dvě noci hodinky Fénix 6X, Epixy, Forerunner 255 a Fénix 7S. Každé hodinky změřily VST trošku jinak, odchylka samozřejmě není nikterak významná. 

Důvodem může být jiné usazení na zápěstí, přece jen, abych mohl srovnat přesně, musely by každé hodinky být na stejném místě, což bezesporu nebyly. Na výše uvedením příkladu je ale vidět, že i když byly hodinky nošeny na stejném zápěstí, optima se poskládala trochu jinak. Svůj vliv mají jistě i různé verze snímače Elevate, například na F6X mám gen3, na FR 965 gen 4 a na F7X Pro nebo Endurech 3 pak gen5.

Stav VST i noční průběh se ale synchronizuje v rámci Physio TrueUp, takže důležité je, co ukazují vaše primární hodinky - pokud jich máte více. V rámci Jednotného Stavu tréninku se totiž synchronizuje jak spánek, tak průměr stresu i celkové VST. 


Diskuse k článku (16)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Přidám jednu zajímavost. Ano, pokud klesne VST na "nízký", hned to hodí trénink do "neproduktivní". Tentokrát jsem toho moc nedbal, protože jsem se cítil dobře a trénoval dál. Asi po týdnu se mi podařilo "přebít" stav "nízký" produktivním tréninkem...Takže momentálně produktivní ač stav stále nízký. 3x zvýšení Vo2Max asi přesvědčilo i garmin...
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

Mně nízké VST háže do přetížení, ale asi to záleží "kus od kusu", tedy na konkrétním člověku. Mně se VO2max pohybuje plus minus jeden bod nahoru, jeden dolů, takže produktivní trénink mám jen tehdy, když si dám pauzu a vystřelím nahoru se zátěží. Ale je mi to v zásadě jedno, v jakém stavu je můj trénink, důležité je, jak se cítím a co mě baví. Spíš sleduju stav nočního stresu a KST.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Já srovnání mám - před operací srdce (plastika mitrální i trikuspidální chlopně) jsem měl optimum mezi 50-60 a teď ho mám mezi 20-30.
Vaše jméno, přezdívka: 
David Ondrejkovič

No, tak to na tom budeme podobně. Plastiku chlopně mám mimo jiné taky...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Mně noční VST lítá z optima celkem často, spíš dolů než nahoru, moc si z toho nedělám. Jen se divím, jak zásadní vliv to má na Stav tréninku, který mi pak píše Přetížení, přitom se cítím naprosto nepřetíženě.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jarda


Dobrej clanek, jak je nepresne mereni VST pomoci hodinek, lepsi provadet test po probuzeni pres HRV4Training, nebo Elite HRV: https://the5krunner.com/2025/02/23/elite-athletes-hrrest/
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

Už jsme to tu myslím řešili - řešením je nahodit Snímek zdravotního stavu každé ráno. Dělám to tak a VST mi vychází úplně jinak než noční průměr; ten mám třeba 30 ms, ale ranní měření klidně 50 ms.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

jj, pravda a nevis, zda kdyz bych si provadel mereni VST pouze rano pres snimek zdravotniho stavu, tak zda se to promitne do pripravenosti k treninku?
Vaše jméno, přezdívka: 
miras

Nepromítne, SZS není metrika jako taková a nemá na nic vliv, je pouze orientační. Na kombinované metriky má vliv pouze stres, spánek, noční VST, zátěž, KST atd.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Máte prosím někdo zkušenost s náhlým zhoršení stavu VST? Poslední cca 2-3 týdny mi vytrvale klesalo, až jsem se z mého optima (65 - 75) dostal přes nevyvážený stav do nízkého (aktuálně 58)ačkoliv ostatní matriky jako spánkové skóre, stresové skóre, klidový ST se téměř nezměnily. Nepomohlo ani vynechávání tréninků...
Vaše jméno, přezdívka: 
pepahavelka@seznam.cz

Fenix 7 , pokles VST 14 dní původní noční průměr 58 teď 38. Stres 7dní 27.Klidovy tep 51.Na začátku jsem se pozoroval a vysadil 4 dni pohybu,teď už to ignorují.Vnimaná námaha a únava subjektivně v pohodě. Časy v normě...
Vaše jméno, přezdívka: 
XY

Mám to podobně. Jednou mi to leze z optima nahoře, jindy dole. Stačí lehčí nachlazení, který ani člověk nevnímá... důležitý je, jestli se současně s tím mění i KST, noční stres apod.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Co mě trochu štve, že to do průměru započítává i hodnotu, kdy jsem vzhůru třeba 5 min -jdu se napít apod. Pak to hodně srazí celkový noční průměr…
Vaše jméno, přezdívka: 
David

Jj, počítá to celou noc, vč. doby neklidu a bdění. S tím asi nic nenaděláme.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Taky se mi VST změnilo po úraze, když jsem měl prášky - a dlouho trvalo, než se upravil rozsah. Jenže pak jsem prášky vysadil a zase čekal, až se zase optimum změní. No, ideál to teda není :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Metůd

Žádná metrika není ideální. Jde o orientační měření.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek