Bohatý rok 2022 aneb Kompletní přehled novinek Garminu: Hodinky, náramky, cyklonavigace
Hlavní záložky
V porovnání s rokem 2020 či 2021 byl uplynulý rok 2022 extrémně plodný. Garmin sekal jeden model za druhým, že byl problém si novinky pořádně vyzkoušet a otestovat dřív, než byla uvedena další. Skoro to vypadalo, že Garmin chce dohnat to, co kvůli Covidu nestihl dříve.
Následující přehled je seskládán chronologicky, jak byly novinky postupně uváděny, a doplněn o odkazy na nejdůležitější články, které jsem o nich napsal. Hezké silvestrovské čtení.
Venu 2 Plus s možností volání
Hned na začátku ledna uvedl Garmin třetí model do řady Venu 2, a to Venu 2 Plus. V podstatě šlo o stejné hodinky jako Venu 2, jen vylepšené o možnost volání přes Bluetooth. Hodinky tak nemají SIM, slouží jen jako hlasitý odposlech pro mobilní telefon.
Velikost displeje je stejná jako u V2, tedy 1,3" v provedení AMOLED, ale zmenšil se průměr hodinek o téměř dva milimetry na 43,4 mm. Hodinky tak mají užší okraj a působí kompaktněji. Místo 45,4 mm mají jen 43,6 mm. Jsou to tedy nejmenší hodinky Garminu s displejem o této velikosti.
- Hodinky Venu 2 Plus nabídnou možnost volání přes reproduktor a mikrofon
- Recenze hodinek Venu 2:
- 1. Jaký je dotykový AMOLED displej a jak se ovládá
- 2. Nové doplňky a funkce, fitness a sportovní funkce
- Srovnání hodinek Fénix 7S a Venu 2S:
Fénix 7 s dotykem
Záhy na to, o nějakých čtrtnáct dní později, ukázal Garmin tolik očekávané nástupce řady Fénix 6, a sice Fénix 7. Ty mají stejně jako šestky tři různě velké modely s displeji o velikostech 1,2", 1,3" a konečně 1,4": Fénix 7S, Fénix 7 a Fénix 7X. Největší model zobrazí až osm datových polí a od menších se liší vestavěnou LED svítilnou.
Všechny zástupci této řady mají kromě klasického tlačítkového také dotykové ovládání, základní modely jsou vybaveny 16 GB paměti a mají sklíčko Gorilla Glass, prostřední přidávají solární dobíjení a nejvyšší pak safírové sklo, titanové provedení a 32 GB paměti. Kromě toho nabízejí i vylepšený satelitní přijímač. V průběhu roku pak Garmin přidal i další odvozené modely jako Tactix 7, Quatix 7 apod.
- Nová generace hodinek Fénix 7: Delší výdrž, dotyk a hudba v základu
- Recenze Fénix 7:
- 1. Nové funkce, dotykový displej, možnosti aktivit
- 2. Přesnější GPS, práce s mapami, výdrž a solární dobíjení
- Recenze hodinek Fénix 7S Pro Sapphire: Maličké, ale nabité funkcemi
- Patnáct zásadních důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7 nebo Epix
Epix s displejem AMOLED
Hodinky Epix jsou stejné jako Fénix 7, liší se jen displejem AMOLED. Tento rozdíl je ale naprosto zásadní a v podstatě dělá z Epixů hodinky pro úplně jiné zákazníky. Ti stále chtějí hromadu sportovních a fitness funkcí, ale také hodinky, co mají fakt nádherný displej, který zobrazí hezčí a bohatší aplikace.
Stejně jako Fénixy i Epixy mají dotykový displej a solidní výdrž, ochuzeny jsou o solární nabíjení. K dispozici jsou jen ve dvou verzích, titanová se safírem a ocelová se sklem Gorilla Glass. V nabídce je navíc jen jedna velikost, a to s displejem o velikosti 1,3".
- Hodinky Epix: Jako Fénix 7, ale s displejem AMOLED
- Megarecenze: Rok s hodinkami Garmin Epix:
- 1. Nové funkce, vzhled, displej AMOLED
- 2. Ovládání, menu, doplňky, fitness metriky
- 3. Tréninkové a MTB metriky, aktivity, datová pole
- 4. Přesnost GPS, správa a ovládání map, navigace, výdrž
- Podrobné srovnání hodinek Epix vs. Fénix 7: Výdrž, displej, provedení, datová pole a cena
Instinct 2 s extrémní odolností
Druhá generace odolných hodinek Instinct 2 přichází ve dvou provedeních, podobně jako Vívoactive 4, Venu 2 či Fénix. Menší velikost má kratší řemínek, menší lunetu a tenčí provedení - jde o model Instinct 2 a Instinct 2S. S novým hardwarem a lepším solárním nabíjením pak došlo k zásadnímu prodloužení výdrže.
Hodinky dostaly řadu nových sportovních aktivit, v podstatě umí to samé, jako Fénix 7. Kromě velikosti a hmotnosti je ještě jeden rozdíl mezi běžnou a solární verzí - Garmin Pay totiž nabízí jen verze solární, což je trochu škoda.
- Nová generace hodinek Instinct 2 s bambilionem nových funkcí a ve dvou velikostech
- Nový firmware pro Instinct 2 s ranním reportem a vylepšeným běžeckým výkonem
Náramek Vívosmart 5
Celkem zásadního updatu se dočkal po letech i náramek Vívosmart. Jeho pátá generace má výrazně větší displej, i když stále jen monochromatický. Náramek dostal celou řádku nových funkcí, poprvé se zde objevil Ranní report, který pak dostaly i další modely. Potěší také vyměnitelné řemínky a standardní nabíječka Garmin.
Forerunner 255 s bohatou nabídkou funkcí
Na nástupce modelu Forerunner 245 se čekalo velmi dlouho. Forerunner 255 přišel ve dvou velikostech, ta menší, Forerunner 255S má velikosti displeje 1,1", ta větší pak 1,3" (tedy stejně jako Fénix 7). Oby modely si pak můžete pořídit ve verzi s hudbou a bez ní.
Mezi hlavní novinky patří nový optický snímač, lepší přijímač GPS, barometr a řada fitness funkcí, které se zde navíc objevily poprvé - a teprve pak je dostaly hodinky z řady Fénix. Oproti Forerunner 955 se v podstatě liší jen absencí map a dotykového ovládání (a několika méně významných funkcí). Aktuálně jde o hodinky s nejlepším poměrem ceny a výkonu.
- Forerunner 255: Čtyři edice, dvě velikosti, barometr, přesnější GPS a delší výdrž
- Recenze Forerunner 255:
- 1. Novinky, displej, ovládání, doplňky, nové fitness funkce
- 2. Aktivity, datová pole, GPS, navigace, výdrž
- Forerunner 255 vs. Fénix 6: Lehčí, lépe vybavené, a přitom za parádní cenu. Kandidát na upgrade?
Forerunner 955: Levnější Fénix 7
Po Fénix 7 rozhodně nejočekávanější hodinky. Předchůdce, Forerunner 945, byl totiž uveden už na jaře roku 2019. V mezičase se pak objevil model Forerunner 945 LTE, který dostal vylepšený hardware s možností volání, ale nebyl nikdy nabízen na českém trhu. Forerunner 955 pak přišel v plné síle v polovině roku 2022, a to se zvětšeným displejem z 1,2" na 1,3", ale ve stejném těle, což znamená menší okraje okolo displeje.
Funkční nálož je plus minus stejná jako u Fénix 7, nechybí tedy nový optický snímač, přesnější GPS, dotykové ovládání, hudba či solární dobíjení. Poprvé se zde objevila řada funkcí, které teprve posléze dostaly hodinky Fénix 7, Epix a Instinct 2. Hodinky jsou lehčí a levnější než Fénix 7, což z nich činí velmi zajímavou koupi.
- Hodinky Forerunner 955: Dotykový displej, solární nabíjení, nové tréninkové funkce
- První dojmy: Hodinky Forerunner 955 vs. Fénix 7 a Epix
- Forerunner 955 vs. Forerunner 255: Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet
- Recenze hodinek Forerunner 955
- 1. Přehled nových funkcí, srovnání s Fénix 7/Epix, grafika a menu
- 2. Tréninkové funkce, sportovní metriky, přesnost GPS, datová pole
- 3. Aktivity, mapy a jejich ovládání, navigace, výdrž
- Forerunner 955: Zprvu nejlépe vybavené hodinky, dnes za Fénixy v detailech zaostávají
Cyklonavigace Edge 1040 se solárním nabíjením
Oproti modelu Edge 1030 se cyklonavigace Edge 1040 fyzicky moc nezměnila. Nepatrně narostly rozměry, milimetr či dva v každém směru. Displej zůstal stejný, jak velikostí, tak rozlišením. Zcela přepracované je ale prostředí, které více připomíná hodinky. Na domovské obrazovce jsou vidět pod sebou doplňky, historie apod.
Potěšila mě změna čipové sady, která je stejná jako u Fénix 7 a tudíž nabízí přesnější GPS a další satelitní systémy včetně duální GPS. A rovněž delší výdrž, ta se prodloužila výrazně. Edge 1040 vydrží až 35 hodin a 70 hodin v úsporném režimu se zapnutými všemi systémy, v režimu GPS pak může zvládnout i dvojnásobek. Novinkou je solární verze, která může přidat na každou hodinu jízdy na slunci až 20 minut výdrže.
- Cyklonavigace Edge 1040: Přesnější GPS, solární dobíjení a delší výdrž
- První dojmy: Cyklonavigace Edge 1040 se solárním dobíjením, brutální výdrží a novým prostředím
- Test výdrže Edge 1040: Dlouhá, opravdu dlouhá. A se solárním nabíjením ještě lepší
Cyklonavigace Edge Explore 2
Druhá generace cyklonavigace Edge Explore 2 byla uvedena přesně po čtyřech letech. Svým designem stále připomíná Edge 1030, od první generace je prakticky k nerozeznání - charakteristický je bílý lem okolo displeje. Nezměnily se ani fyzické rozměry, ani velikost displeje, který má stále tři palce.
Zlepšena byla výdrž, a to z 12 hodin na 16 hodin. Což stále je celkem málo oproti hodinkám jako Fénix 7 nebo Forerunner 955. Na druhou stranu tento údaj počítá s navigací a zapnutou mapou. Pokud si zapnete jen trasování jízdy bez mapy a navigace, dostanete se až na 34 hodin. Verze s aktivním dobíjením skrze držák pak nabídne teoreticky výdrž nekonečnou.
Hrudní pás HRM Pro Plus
Upravený hrudní pás má stejné funkce jako předchozí HRM Pro, což znamená snímání tepové frekvence a variability srdečního tepu, měření pokročilé dynamiky běhu a běžeckého výkonu a offline sledování tepové frekvence. Není však žlutý, ale bílý, a jeho hlavní výhodou je snadnější výměna baterie bez nutnosti použít šroubovák.
- Hrudní pás HRM-Pro Plus: Snímá kroky a tep i bez hodinek, zvládne i plavání
- Recenze hrudního pásu HRM-Pro (Plus): Nejen měření tepovky, ale řada dalších funkcí
Enduro 2 s extrémní výdrží
Stejně jako je první generace hodinek Enduro odvozená od Fénix 6X, tak druhá generace má jako základ Fénix 7X. No, základ - ty hodinky jsou úplně stejné a liší se fakt jenom výdrží, která je zhruba o 20 % vyšší. A také silnější svítilnou LED. Jinak jsou zde všechny funkce, co má Fénix 7X. Nabízí se pouze v nejvyšší safírové verzi, hodinky jsou nepatrně tlustší a o krapítek těžší.
Venu 2 Sq s displejem AMOLED
Nová generace „hranatých“ hodinek Venu 2 Sq je při stejné velikosti nepatrně tenčí, má větší displej, který už není čtvercový, ale obdélníkový a lépe tak využívá plochu hodinek. A místo starého LCD je tu moderní AMOLED, což se ke stylovým hodinkám hodí lépe.
Hodinky dostaly také řadu funkcí z kulatých Venu 2/2S, a sice snímač tepu čtvrté generace a s ním i Snímek zdravotního stavu. Novinkou je možnost přehrávat hudbu, za tuto verzi si připlatíte jen sedm stovek. Zamrzí absence barometru, který ale nemá ani první generace. Výrazně pak byla prodloužena výdrž.
Luxusní MARQ 2
Zatímco první generace luxusních hodinek byla postavena na modelu Fénix 5 Plus, druhá generace MARQ 2 stojí na druhé generací hodinek Epix s displejem AMOLED. Právě tento displej odlišuje druhou generaci od první - a je pro luxusní modely rozhodně lepší volbou, protože prostě vypadá lépe.
Zatímco ale Epix má lunetu o průměru 47 mm a displej 1,3", MARQ je o kousek menší - luneta má 46 mm a displej jen 1,2" s rozlišení 390 bodů. Stejně jako předchozí generace i ta nová nabízí celkem pět modelů, každý je zaměřen na jiného uživatele, a to jak designem, řemínkem, ale také funkcemi.
Instinct Crossover s analogovými ručičkami
Poslední novinka loňského roku Instinct Crossover je jakýmsi průnikem digitálního a analogového světa - něco jako u aut, kde se potkává více kategorií jako je městské a současně terénní auto. V podstatě si představte model Instinct 2, kterému zmizel sekundární kulatý displej a byly přidány analogové ručičky.
Displej samotný zůstává stejný, tedy není kulatý jako u Fénixů, ale čtvercový s oblými rohy, ale tím, že zmizel druhý kulatý displej, nabízí Crossovery více prostoru pro data. Když je potřeba, ručičky se „uklidí“ do pozice, kdy čitelnosti dat na displeji.
Diskuse k článku (0)