Megarecenze: Rok s hodinkami Garmin Epix – Tréninkové a MTB metriky, aktivity, datová pole (3.)

15.12.2022
V třetí části velké recenze o nejzajímavějších hodinkách Garminu najdete vše o tréninku, stamině, měření výkonu, datových polích a možnostech aktivit
Garmin Epix

Aktuálně nejzajímavější hodinky Garminu, které mají stejné funkce jako Fénixy, ale atraktivnější a v mnoha ohledech lepší displej


Hodinky Epix si právem zaslouží pozornost. Mají stejné funkce jako Fénix 7, ale podstatně lákavější displej. V první části jsem se venoval právě jemu - jak se chová AMOLED v běžném životě a při aktivitách, jak je čitelný na slunci a jak si safírové sklo poradí s odlesky. V druhé části jsem se zaměřil na dotykové ovládání a první porci fitness metrik jako připravenost k trénink ua stav k tréninku. 

Nepřehlédněte jednotlivé části:


Ranní zpravodajství 

Poprvé se funkce Ranní report objevila v hodinkách Forerunner 255/955, později byla přidána do modelů Epix a Fénix 7. Jde o takový souhrn informací, které se vám mohou hodit pro plánování aktivit na aktuální den. Zobrazí se záhy poté, co se probudíte, pokud si tedy tuto možnost necháte aktivní; samozřejmě jde vypnout, stejně jako nastavit jednotlivé položky, co se budou zobrazovat. Ty jsou následující:

Kompletní přehled: Nový firmware pro hodinky Epix a Fénix 7 s Ranním reportem a dalšími funkcemi 

Kalendář pro závodníky

Další z novinek, kterou dostaly Epixy (a Fénix 7) z hodinek Forerunner 255 a 955, je Závodní kalendář – i když lepší překlad by byl Kalendář závodů. Ten sdružuje všechny závody, které si v deníku Connect vložíte do kalendáře. A ty pak přehledně ukazuje právě v tomto doplňku – countdown a počasí v místě závodu v daný den. V deníku si ke každému závodu můžete zadat vzdálenost, obrázek, a dokonce nahrát GPX s profilem trasy. 

Daleko zajímavější jsou ale doporučené tréninky, které hodinky navrhují na základě blížících se závodů a cílům, které jste si v nich nastavili – zejména pro běh. Pokud si tak dáte do kalendáře třeba maraton, upraví se tréninkové plány podle něj. Podle vašeho aktuální VO2max hodinky také odhadnou, za jak dlouho byste mohli závod dokončit. Pokud jsou uložena GPX trasa, budou hodinky v odhadu přesnější, protože budou znát i stoupání a klesání na trase závodu.

Stejně tak váš „trenér“ navrhne odpočinek, pokud se sníží vaše připravenost k tréninku na základě špatného spánku, nízké noční VST a dalších ukazatelů. Můžete si dokonce zadat více závodů a jeden označit jako primární – a k tomu bude směřovat vaše hlavní příprava. Čili tréninkový plán bude navržen tak, aby reflektoval více událostí. Události ale nemusí být jen závody, ale třeba i vaše cíle – například uběhnout 5K za 25 minut. Zkrátka možností je celá řada. 

Výdrž neboli Stamina

Nové datové pole, resp. celá datová obrazovka, Výdrž (v angličtině Stamina) je v podstatě něco jako predikce toho, kolik toho v aktuální aktivitě (běh a cyklistika) zvládnete. Na začátku aktivity počítá s tím, že máte k dispozici 100 % energie (někdy i trošku méně, záleží na vašich aktivitách před tím). Na základě VO2max dokáže předpovědět, kolik byste ještě se současným nasazením ujeli nebo uběhli kilometrů, případně jak dlouho ještě můžete běžet či jet na kole. 

Aktuální stamina ukazuje v rozmezí 0–100 %, kolik vám zbývá sil při aktuální úrovni úsilí. Tento pohled kombinuje obecnou únavu s dočasnějšími omezeními, která vznikají v důsledku anaerobního úsilí, jako jsou sprinty, stoupání nebo ataky. Oproti tomu potenciální stamina neřeší aktuální únavu, ale sleduje spíše dlouhodobé parametry vašich aktivit a jde tedy spíše o jakýsi trend. Aktuální stamina může kolísat nahoru a dolů, zatímco ta potenciální klesá téměř rovnoměrně. 

Při běhu je vidět jak potenciální, tak aktuální stamina, na kole bez měřičů výkonu jen ta potenciální. Ale průběh aktuální staminy spočítané na základě VO2max pro běh pak můžete vidět v deníku Connect. Aspoň tak to funguje u mě. 

Tip: Výdrž neboli Stamina: Jak dlouho ještě zvládnete běžet nebo jet na kole?

Běžecký výkon i bez hruďáku

V nových modelech Garmin nabídl nově nativní měření výkonu bez nutnosti instalovat datová pole z Connect IQ. Nejprve bylo nutno mít na sobě hrudní pás s podporou dynamiky běhu, posléze už hodinky zvládly určovat výkon jen s optickým snímačem. Výkon si můžete zobrazit nejen při běhu, ale i v deníku Connect po skončení aktivity. V datových polích nechybí průměrný výkon, aktuální výkon, výkon v posledním kole apod. 

Druhou důležitou funkcí je úprava průměrného tempa s korekcí nadmořské výšky – do kopce totiž běžíte při stejném tempu s vyšším úsilím než po rovině, naopak z kopce bude úsilí nižší. A to právě GAP reflektuje. Upravené tempo si můžete nechat zobrazit i přímo v aktivitě, ale moc přesné to nebude, záleží na příjmu signálu, přesnosti barometru apod. 

Třetí funkcí zajímavou funkcí, která už ale není nová, je pak detekce běhu a chůze. Když si při běhu dáte pauzu, v grafu to poznáte odlišným průběhem, a hlavně zelenou barvou. Ve výpisu se pak ukáže čas běhu, čas chůze a doba nečinnosti – dobu, kdy jste stáli a odpočívali (třeba u občerstvovací stanice při závodu nebo na křižovatce). 

Tip: Běžecký výkon: Základní přehled – možnosti, senzory, nastavení, podpora modelů hodinek

Hodinky samozřejmě umí změřit i komplexní statistiky dynamiky běhu, nově i bez hrudního pásu - přímo ze zápěstí. je samozřejmě lepší a přesnější mít připojeno externí čidlo jako footpod nebo hrudní pás HRM-Run/2 nebo HRM-Pro/Plus. Dvě datové obrazovky pak ukážou přímo při běhu hodnoty jako je vertikální oscilace, délka kroku, doba kontaktu se zemí či vyvážení levé a pravé nohy. Kompletní statistiky jsou pak vidět v deníku Connect, kde je můžete vyhodnotit.

Tip: Dynamika běhu: Jaká data zaznamenávají hodinky a co z nich zjistíte? Nově i bez hrudního pásu

ClimbPro a MTB metriky

Funkce ClimbPro analyzuje naplánovanou trasu, kterou hodláte absolvovat, a vytáhne z ní všechny úseky, které se jeví jako náročnější stoupání. Jednotlivá stoupání pak ukáže na přehledném grafu nadmořské výšky, díky čemuž víte, jaké průměrné stoupání vás čeká, jak náročné budou jednotlivé části stoupání, kolik budete muset nastoupat metrů a jak dlouhé stoupání je. Současně víte, kolik takových kopečků vás po cestě čeká. 

Detailně: Funkce ClimpPro přehledně ukazuje, kolik stoupání vás čeká a jaká budou

Zatímco ClimbPro je datová obrazovka, která ukazuje údaje data během aktivity, MTB metriky se ukážou až po uložení jízdy v deníku Connect. Jde o tzv. dynamiku jízdy a je to funkce určená pouze pro horská kola – aktivuje se jen tehdy, zvolíte-li patřičnou aktivitu. Konkrétně jde o funkce Plynulost a Obtížnost jízdy. 

První metrika Plynulost ukazuje, jak se vám během jízdy daří udržovat stejnou rychlost. Přitom se samozřejmě zohledňují se faktory jako stálost rychlosti během celé jízdy, plynulost v zatáčkách a další. Obtížnost (v deníku Connect označeno jako Vytrvalost) pak měří náročnost jízdy, přičemž se zohledňují faktory jako sklon stezky a úhly zatáček. Pokud tedy pojedete lesním trailem, kde je řada překáže, klopenek, cesta se vlní nahoru a dolů, pak bude obtížnost vyšší než u rovné cesty po silnici, kde to můžete rozpálit třicítkou.

Tip: Obtížnost, plynulost a skoky: Jak navigace Edge a hodinky měří MTB dynamiku jízdy

 

Všechny možné aktivity

Epix a Fénix 7 jsou nejuniverzálnější hodinky, co má Garmin v nabídce. Změří tak v podstatě jakoukoliv základní aktivitu, na kterou si vzpomenete – když procházím nabídku sportů, ani se je nesnažím spočítat. Je tu vše od základních jako běh, kolo, chůze, plavání, přes variace jednotlivých sportů (MTB, gravel, silniční cyklistika, elektrokolo…), dále indoor aktivity, sporty jako kajak, paddleboard, lezení, triatlon, multisport, lyže, běžky, snowboard až po různé fitness aktivity.

Před příchodem Fénix 6 zobrazily hodinky Garminu maximálně čtyři datová pole na jedné obrazovce. Pokud jste chtěli více, museli jste si doinstalovat některé z datových polí Connect IQ. Fénix 6/6S přišel s šesticí polí a Fénix 6X dokonce s osmičkou! A to je velká paráda, protože často vám při aktivitě stačí jen jedna datová obrazovka. 

U řady Fénix 7 je to stejné. Fénix 7/7S zobrazí šest datových polí, F7X stejně jako F6X celých osm. Pro mne je ideální počet sedm – jedno centrální zvětšené pole a tři nad a pod ním. Epix ale, přestože má stejnou velikost displeje jako Fénix 7 (1,3“), dokáže zobrazit také osm polí jako F7X. A nová řada Epix Pro pak nabízí osm datových polí na všech modelech, a to včetně nejmenšího 42mm provedení. 

Na 1,3“ displeji jsou i v režimu sedmi polí čísla dostatečně velká, jen se do některých polí už nevejdou popisky – do centrálního, do horního a do spodního. V režimu šesti polí a méně jsou popisky všude, v režimu osmi polí pak chybí v samostatném horním a dolním poli. Nabídka obsahu datových polí je široká, nechybí teplota, kroky, kalorie, srdeční tep, hodiny, západ a východ slunce, nadmořská výška, data okruhů, data z powermeterů apod. 

Datová pole: Vše, co potřebujete

Standardem displeje typu AMOLED je zobrazení bílého textu na černém pozadí, případně barevných dat na černém pozadí. Důvod je jasný – zatímco u transreflexního displeje jsou aktivní vždy všechny body, u AMOLED svítí jen ty, co jsou třeba. A protože černá = bod nesvítí, šetří tento typ zobrazení energii. Kdyby to bylo naopak, černý text na bílém pozadí, měl by displej podstatně vyšší spotřebu, protože by bylo nutno aktivovat všechny bílé body, co tvoří pozadí.

Z datových obrazovek u běhu lze volit tato:

  • Vlastní data (až osm datových polí, nespočet položek)
  • Zóny tepu (grafické zobrazené aktuálního tepu v zóně)
  • Hodiny (vč. stavu nabití baterie)
  • Výdrž (Stamina)
  • Výkon
  • Dynamika běhu 
  • Dynamika běhu 2
  • Virtuální partner (aktivita proti uložené aktivitě nebo nějakému cíli)
  • Mapa 
  • Kompas
  • Nadmořská výška (graf průběhu)
  • Ovládání hudby

Některé aktivity mají pak specifické datové obrazovky, například sjezdové lyžování, protože je třeba měřit aktivitu trochu specificky – aby se do celkově ujeté vzdálenosti nepočítala lanovka či vlek, dále třeba plavání (obrazovka odpočinku) nebo elektrokolo se stavem nabití baterie a dojezdu. A kdyby vám nějaká aktivita nebo datové pole chybělo, můžete si je stáhnout pomocí Connect IQ. 

Čtěte dále:

U každé aktivity lze pak nastavit tyto další položky:

  • automatická pauza při zastavení (nebo zpomalení na určitou rychlost)
  • automatické kolo (po určitém čase nebo vzdálenosti)
  • režim napájení z přednastavených profilů
  • metronom (frekvence, zvuk, vibrace)
  • mapa – zobrazení, barvy…
  • trasování – profil výpočtu pro navigaci (vyhýbat se silnicím, trasování dle oblíbenosti tras apod.)
  • ClimbPro 
  • 3D vzdálenost a 3D rychlost
  • dotykové ovládání

a typ satelitních přijímačů – je možno nechat výchozí nastavení systému nebo si pro každou aktivitu nastavit vlastní. Základem je GPS, dále je možno aktivovat všechny systémy (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS), který je přesnější, všechny systémy a současně dvě pásma GPS a konečně UltraTrac pro maximální úsporu.

Můžete si také nechat nastavit automatiku SatIQ s tím, že ideální přijímač vybere mobil na základě aktuálních podmínek. Když je signál dobrý, přepne jen na GPS, když je slabý, zapne všechny systémy a případně i multiband. Nemusíte se tak rozhodovat, jestli preferujte spíše kvalitní příjem a tudíž přesnější záznam trasy, nebo lepší výdrž. Hodinky to udělají za vás.  

Novinkou pro Epix a Fénix 7 je možnost kompletního nastavení aktuální aktivity v mobilní telefonu v aplikaci Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky, zvládnete i v mobilu. Na velkém displeji je to samozřejmě daleko pohodlnější a rychlejší. Naprosto skvělá funkce.

Profily napájení pro aktivity

Pro každou aktivitu si můžete vytvořit vlastní profil napájení, případně vybrat jen z těch přednastavených. V každém profilu lze nastavit jas a případné vypnutí displeje, připojení k mobilu, senzorům či vypnutí snímače tepu. Správu režimů najdete v sekci Správce nápajení - Režimy napájení. Předdefinované jsou Prodloužený, Max. přesnost, Max. výdrž baterie a Režim Bunda.

Například režim Max. výdrž baterie má všechno vypnuto a GPS v režimu Ultratrac, což se se hodí pro dlouhé expedice. V tomto režimu mi hodinky ukazují 42 hodin. Režim Bunda je vcelku standardní, tedy nemění žádná nastavení systému, jen vypíná snímač tepu na zápěstí. Použití se nabízí v případě, že hodinky nemáte na zápěstí - ale třeba na řídítkách kola. Hodinky s ním vydží 32 hodin.

A konečně je zde režim Prodloužený. V tomto režimu jsou požita stejná nastavení, jako jsou aktuální v systému - tedy výchozí režim snímače tepu, příslušenství, komunikace s telefonem apod. Aktivní je příjem signálu GPS. V seznamu není vidět režim Normální, který je výchozím režimem pro aktivity a je vidět jen v nastavení aktivit. Tento nelze editovat a vše je v něm nastaveno v režimu „beze změny“, tedy v podstatě stejně jako v režimu Prodloužený. 

Tip: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Profily napájení pro jednotlivé aktivity

Tréninkové metriky

A co všechno umí změřit hodinky během tréninku, případně jaké metriky ukáže po jeho dokončení? 

  • VO2Max (nově i pro cyklistiku)
  • Tréninkový efekt
  • Tréninková zátěž
  • Laktátový práh
  • FTP (pro jízdu na kole) - s měřičem výkonu
  • Dynamika běhu
  • Výkon (pro běh i cyklistiku)
  • Doba regenerace
  • Frekvence dýchání

Pro změření některých výkonových a fitness ukazatelů je potřeba mít externí snímače. Ty umí FR Epixy připojit všechny, a to jak ANT+, tak Bluetooth. Já používám hrudní pás HRM-Run2 a HRM-Pro, snímač rychlosti a kadence. Například pro watty na kole to jsou snímače výkonu v pedálech, pro watty pro běh hruďák HRM-Pro či Running Dynamics POD Foot (umisťuje se na boty). Z dalších to je například externí teplotní čidlo či ovládání akční kamery Virb. 

Z interních senzorů je to pak samozřejmě optický snímač, dále barometr, akcelerometr, gyroskop a teploměr. Ten ukazuje o pár desetin stupňů více než třeba Fénix 7 nebo FR 255, ale to je v rámci tolerance. Vlastně žádné hodinky, které jsem testoval, se v teplotě nikdy zcela neshodly a někdy byly rozdíly i více než stupeň. Nejméně měřily hodinky Fénix 7, nejvíce Epix, F6X, FR 255 a FR 955 jsou tak někde mezi. 

Pokročilé tréninky

Některé aktivity jako je jóga, pilates nebo posilování jsou doplněny grafickým znázorněním cviků vč. animací, takže přesně víte, co máte dělat a lze se hodinkami při cvičení řídit. U posilování jsou dokonce zobrazeny svalové skupiny, které se při daném cviku zapojují. Pokud si tedy vyberete nějaký trénink, můžete si jej jednak projít „naprázdno“, jednak cvičit podle jednotlivých cviků. Praktické. 

Tréninků je v deníku Connect uložena celá řada, a to pro různé aktivity. Stačí si vybrat, uložit trénink do svých tréninků a pak odeslat do hodinek. Následně si pak před startem patřičné aktivity vyberete konkrétní trénink a spustíte aktivitu. Samozřejmě je možné spustit aktivitu i bez přednastaveného tréninku, pak se třeba u jógy nebo pilates měří jen délka a tep během aktivity. U aktivity Síla se počítají jednotlivé série, u každé si můžete měnit hmotnost a počet opakování, pokud je hodinky nezměří správně.

Pokud spustíte aktivitu Běh, zobrazí se vám před startem samotné aktivity doporučený trénink a současně i předpokládaný přínos pro tréninkovou zátěž, stejně jako slovní zdůvodnění, proč právě takový trénink. Doporučený trénink se zobrazují i v Ranním reportu a v kalendáři. Doporučený trénink bere v potaz vaši připravenost k tréninku, a tedy stres, spánek, VST – například když se špatně vyspíte, je navrhovaný trénink jen velmi lehký apod.

Grafické detaily aktivit

Pokud si svoje aktivity prohlížíte skrze doplněk Historie nebo třeba Poslední aktivita/běh/kolo…, potěší vás nový pohled na detail aktivity. Na Fénix 6 a starších hodinkách se po otevření aktivity ze seznamu ukáže základní přehled se vzdáleností, časem, případně mapou. Po stisku tlačítka Start si můžete vybrat textové podrobnosti, tréninkový efekt, zóny srdečního tepu, mapu, nadmořskou výšku atd. Nemáte ale možnost všechna data graficky zobrazit pohromadě.

Na Epixech, Fénix 7 či Forerunner 955 se po otevření detailu aktivity zobrazí stejný náhled s mapou a základními údaji, nově je tu ale možnost rolovat obrazovkami s grafy pomocí tlačítek nahoru a dolů. Po základním souhrnu vás tak čeká graf tepové frekvence, zóny srdečního tepu (a případně výkonu ve wattech), průběh nadmořské výšky a konečně tréninkový efekt s tréninkovou zátěží. A stejně jako na Fénix 6 se i zde po stisku Start dostanete k dalším detailům. Stejný přehled aktivity se pak ukáže po jejím dokončení.

Tip: Souhrn aktivity běhu a jízdy na kole: Rozdíly mezi hodinkami Forerunner 955 a Fénix 7/Epix


V poslední části recenze se věnuji mapám, navigaci, přesnosti GPS a výdrži.


Diskuse k článku (0)
Tagy: