Srovnání: Forerunner 955 zprvu nejlépe vybavené hodinky, dnes za Fénix 7 v detailech zaostávají
Hlavní záložky
Když jsem v roce 2017 přecházel z hodinek Vívoactive HR na Forerunner 935, měl jsem celkem jednoduchou volbu. Vybíral jsem mezi Fénix 5 a právě FR 935. Hodinky byly funkčně stejné, lišily se jen provedením a hmotností. Kovové Fénixy versus plastové Forerunnery.
U další generace Fénix 6 a Forerunner 945 už to bylo jiné. Jednak měly Fénixy větší displej, jednak byly funkčně o něco lépe vybavené. Šlo spíše o drobnosti než nějaké zásadní funkce, ale i tak, už jsem rozbité Forerunnery 935 nenahradil za model FR 945, ale pořídil jsem si rovnou Fénix 6X Pro Solar. Obří displej a výrazně delší výdrž vyvážily vyšší hmotnost a větší velikost na zápěstí.
Tip: Forerunner 945: Nejlepší triatlonové hodinky ve srovnání s Fénix 6
Když jsem pak řešil, čím nahradím Fénix 6X Pro Solar, měl jsem celkem jasno - Fénix 7X. Jenže pak přišlo zklamání z hůře čitelného displeje a vyšší míry odlesků, stejně jako o něco větší hmotnosti. Takže jsem používal souběžně F6X Pro a Epixy, které sice jsou nic moc na slunci, ale v interiéru je jejich displej naprosto parádní.
Nepřehlédněte: Garmin Epix: Jak jsem mezi novinkami hledal ideální hodinky
Design nic moc, ale parádně čitelný displej
Proto jsem se hodně těšil na Forerunner 955, hodinky, které měly být ideální - displej o velikosti 1,3", nízká hmotnost, slušná výdrž. Jenže pak přišlo rozčarování ve formě nenápaditého designu, výrazného černého kraje, větší tloušťky než u FR 945 a hrubé grafiky menu a funkcí. Ostatně v recenzi FR 955 jsem to zmínil celkem jasně: „Epix/F7 vypadají profi, zatímco FR 955 spíše jako hračka.“
Co ale musím na FR 955 ocenit, je displej, resp. jeho odlesky. Je tu obyčejná Gorilla a i když je s dotykem, model, který jsem testoval (bez soláru), na tom byl s čitelností a odlesky stejně jako FR 945 či F6X. Prostě nádhera. Solární model už má odlesků o něco více, ale stále je to ještě celkem v pohodě. V porovnání se safírovými Fénixy 7 je to jako nebe a dudy.
Recenze hodinek Forerunner 955
- 1. část: Přehled nových funkcí, srovnání s Fénix 7/Epix, grafika a menu
- 2. část: Tréninkové funkce, sportovní metriky, přesnost GPS, datová pole
- 3. část: Aktivity, mapy a jejich ovládání, navigace, výdrž
Recenze hodinek Forerunner 255
- 1. část: Novinky oproti FR 245, displej, ovládání, doplňky, fitness funkce
- 2. část: Aktivity, možnosti tréninku, datová pole, GPS, navigace, výdrž
Lepší hardwarová výbava?
Když byly hodinky FR 955 uvedeny na trh, podivoval jsem se, že už základní model má 32 GB paměti pro hudbu a mapy, stejně jako duální GPS - dvě možnosti, které byly Epixům a Fénixům v základu odepřeny. Jak Epix, tak Fénix 7 bez safíru mají jen 16 GB paměti a chybí duální příjem GPS.
Dokonce i levnější hodinky FR 255 mají multifrekvenční GPS, a já dodnes nechápu, že Garmin dal hodinkám o polovinu levnějším funkci, kterou Epixy a Fénix 7 nedostaly. Ne, že by se bez obojího nedalo žít, ale je to přinejmenším zvláštní. Nehledě na to, že se majitelé základních Epixů a F7 mohou cítit být ošizeni.
Tip: Proč jsou hodinky Fénix 7 hůře vybavené než Forerunner 955?
Zpočátku měl model FR 955 řadu funkcí navíc oproti Fénix 7 a Epix, ale tento rozdíl se postupně vyrovnal - šlo například o ranní report, nový stav tréninku či připravenost k tréninku. Naopak, Fénixy a Epixy později dostaly funkce, které hodinkám FR 955 chybí.
A do budoucna se budou tyto nůžky spíše rozevírat, což je ostatně vidět na novinkách v postupně uváděných firmwarech pro Epix a Fénix 7, které jsou bohatší než u FR 955. Zkusme se tedy podívat na rozdíly, kterých si na FR 955 vs. Fénix 7/Epix všímám.
Odlišná grafika a fonty
Na první pohled mají Epix/Fénix 7 a Forerunner 955 stejné provedení menu i grafiky menu a doplňků. Ale je to opravdu jen první pohled. Záhy si totiž všimnete prvního rozdílu: Model Epix má díky většímu rozlišení fonty menší (a také jiné) – a tudíž zobrazí více textu na jednom řádku. To se hodí například při čtení zpráv z mobilního telefonu, Epix zobrazí v některých případech až dvakrát více textu na jedné obrazovce.
Rozdíl je také oproti Fénix 7, které mají sice větší fonty než Epix, ale stále celek působí vzdušněji. Například ve zkráceném výpisu doplňků jsou texty na FR 955 texty nahuhňané, zatímco na Fénix 7 volnější - protože jsou o kousek menší.
Rozdíl je také u čtení zpráv. FR 955 mají při čtení vlevo ikonku pro smazání zprávy, která omezuje dostupný prostor na obrazovce. A tak i Fénix 7 se stejně velkým fontem jako má FR 955 zobrazí na jedné obrazovce více textu. A Epix zobrazí ještě o kousek více - zhruba o polovinu než FR 955. Zkrátka všechno na první pohled vypadá stejně, ale kvůli různým velikostem fontů současně jinak.
TIp: První dojmy: Hodinky Forerunner 955 vs. Fénix 7 a Epix
Doplňky podobné, ale liší se
Odlišné jsou také doplňky, i když na první pohled vypadá jejich zkrácený výpis stejně jak na FR 955, tak na Fénix 7/Epix. Konkrétně na nich je ale hodně poznat, že software tvořil jiný tým než software pro Fénix/Epix. Doplňky jsou jiné jednak použitými fonty, jednak rozložením prvků i stylem. Například doplněk východu a západu slunce je na Fénixech s hezkou grafickou „lunetou“ a sluníčkem, na FR 955 jen suše textový, navíc na Fénixech je vylepšen o další možnosti.
Nebo Počasí – na Fénix 7/Epix se zobrazí v přehledu na další hodiny a dny čtyři položky, u FR 955 jen tři. Dále chybí předpověď směru a síly větru pro jednotlivé hodiny, ukazují se jen srážky – jako na Fénix 6. Nebo tepová frekvence – ve zkráceném výpisu má Fénix 7/Epix graf tepu za poslední čtyři hodiny, FR 955 ukazuje tepovou zónu, tedy stejně jako na FR 945/Fénix 6.
Pro mě celkem zásadním rozdílem je zobrazení kalendáře. Zatímco na Fénix 7 se zobrazuje události celého následujícího týdne, což je velmi užitečné, na FR 955 jen ty dnešní a zítřejší - stejně jako na FR 945 nebo Fénix 6. Oba modely ale ukazují v kalendáři doporučený trénink pro dnešní den; ten se mimochodem ukazuje i ranním reportu.
Zkrátka mi to připadá, jako kdyby dostali programátoři modelů Fénix a Forerunner stejné zadání, ale každý si to udělal tak nějak po svém. Podtrženo a sečteno, grafika hodinek, doplňků či aktivit se mi více líbí na F7/Epix. A když to vezmu ještě dál, tak ještě víc mám radši grafiku a provedení menu na Fénix 6.
Tip: Grafika a funkce doplňků: Rozdíly mezi Forerunner 955 a Epix/Fénix7
Novinkou pro Fénixy jsou také Akcie - grafický přehled vývoje ceny nejen akcií, ale i hlavních indexů včetně aktuální ceny a trendu poklesu či růstu. Ostatní hodinky včetně starší modelů si mohou tento doplněk stáhnout z Connect IQ, zde je ale pouze textový bez grafů a nemá tolik možností.
Tip: Přehled oblíbených akcií: Nová funkce pro Fénix 7 a Epix, ale i pro starší modely
Nastavení spotřeby
Stejně jako Fénix 7 také hodinky Forerunner 955 mají úsporný režim, který lze na rozdíl od FR 255 plně konfigurovat. Ale je tu jedno velké omezení: nelze ho zapnout automaticky na dobu spánku. Hodinky tak v noci nešetří energii tolik, co by mohly.
Například na F6X nebo Epix mám nastaveno, aby se v noci odpojilo připojení k mobilu a nastavil se úsporný vzhled hodinek. Pokud chcete v noci šetřit s FR 955, je třeba úsporný režim zapnout manuálně.
Chybí zde také profily napájení pro jednotlivé aktivity. Na Fénixech si můžete nastavit různé profily práce s energií a ty pak přiřazovat různým aktivitám. V nich lze nastavit typ přijímače satelitního signálu, připojení/odpojení mobilu, sledování tepu, pouštění hudby apod. Je to velmi praktické a hlavně rychlé.
Srovnání výdrže
Zatímco hodinky Fénix 6 a Forerunner 945 měly stejnou výdrž, u Forerunner 955 a Fénix 7 je to jinak: Fénix 7 vydrží déle, a to jak v režimu hodinek, tak při aktivitě. A rozdíl není úplně malý. Je také efektivnější solární nabíjení.
Forerunner 955 (druhý údaj verze Solar):
- režim hodinek 15/20 dní
- režim GPS: 42/49 hodin
- režim se všemi systémy: 20/22 hodin
- režim se všemi systémy a hudbou: 8,5 hodiny
- UltraTrac: 80/110 hodin
- expediční režim: chybí
Fénix 7 (druhý údaj verze Solar)
- v režimu hodinek: 18/22 dní
- v režimu hodinek s úsporou baterie: 57/173 dnů
- GPS: 57/73 hodin
- režim se všemi systémy: 40/48 hodin
- režim se všemi systémy s hudbou: 10 hodin
- UltraTrac: 136/289 hodin
- expediční režim: 40/74 dní
Data ve vzhledu hodinek
A snad posledním rozdílem, na který jsem přišel, je jiná práce se vzhledy hodinek. Na Fénixech můžete při aktivním dotyku podržet prst na nějaké datové hodnotě a pokud se k ní váže nějaký doplněk, rovnou se zobrazí - funguje to krásně třeba u počasí, tepovky, stresu, Body Battery, nadmořské výšce apod.
Forerunner 955 ale mají jinu funkci, a to je možnost přepínání dat ve vzhledu hodinek. Například hned u prvního vzhledu z nabídky si v dolní části můžete zobrazit přehled zdravotních dat: stres, tep, Body Battery, kroky a patra – a následně si přepínáte klepnutím na ikonu, který údaj se zobrazí ve středu jako číslo. Když ale vypnete dotyk, zůstane viditelný jen posledně zvolený údaj a ikony zmizí.
A co do budoucna?
Na příkladu Fénix 6 a Forerunner 945 si můžeme ukazát, jak to bude s Fénix 7 a Forerunner 955 v budoucnu. Zatímco hodinky F6 postupně dostaly řadu funkcí, ať už jde o nové aktivity či noční VST a nový Stav tréninku, na Forerunner 945 jakoby Garmin zapomněl.
Čili pokud na začátku léta majitelé Fénix 7 litovali, že si nepočkali na lépe vybavené hodinky Forerunner 955, nyní už nemusí. Fénixy nejenže běžecký top model ve funkcích dotáhly, ale jsou na tom nyní funkčně o kousíček lépe. Tedy pokud se neřeší hůře čitelný displej, tam má zase navrch FR 955.
Hodinky FR 955 mají ale jednu naprosto zásadní výhodu, a tou je cena. Základní model bez soláru stojí už pod dvanáct tisíc korun, zatímco Fénixy 7 se dají sehnat nejlevněji o dva tisíce dráže. A za tyto peníze dostanete model v ocelovém provedení, a tudíž těžší než titanové provedení, s 16 GB paměti a bez duální GPS.
Stručné parametry
Forerunner 955
- Rozměry: 46,5×46,5×14,4 mm
- Hmotnost: 53 g včetně řemínku
- Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
- Displej: transreflexní MIP, průměr 1,3“, dotykový, Gorilla Glass DX
- Rozlišení displeje: 260 pixelů
- Baterie (Solar): až 15/20 dnů s měřením tepu, až 42/49 hodin s GPS, 8,5 hodiny s GPS a hudbou, UltraTrac 80 hodin
- Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
- Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, barometr, teploměr, GPS (duální), Glonass, Galileo
- Vodotěsnost: 5 ATM (max 50 m)
- Garmin Pay: ano
- Paměť pro hudbu a mapy: 32 GB
- Doporučená cena: 13 490 Kč za model bez solárního dobíjení, 15 990 Kč se solárním nabíjením
Fénix 7
- Rozměry: 47×47×14,5 mm
- Hmotnost: 79 g včetně řemínku, 56 g tělo hodinek (základní provedení); 73 g včetně řemínku, 50 g tělo hodinek (titanové provedení);
- Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
- Displej: transreflexní MIP, průměr 1,3“ (33,02 mm), Gorilla Glass DX/safír
- Rozlišení displeje: 260 pixelů
- Baterie (Solar): až 18/22 dnů s měřením tepu, až 57/73 hodin s GPS a 10 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
- Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
- Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS (duální pro safírovou verzi), Glonass, Galileo
- Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m)
- Garmin Pay: ano
- Paměť pro hudbu: 16/32 GB (safír)
- Doporučená cena: 16 990 Kč základní model, solární 19 490 Kč, Sapphire Titan 21 990 Kč
Diskuse k článku (0)