Zápisky bloggera (8): Novinky, které Garmin pravděpodobně chystá pro příští rok a nehezký moribundus

2.11.2023
Protože jsem na pár dnů ulehnul s nepříjemným nachlazením, měl jsem čas se trochu zamyslet na budoucími modely hodinek Garminu. Nejsem sice markeťák amerického výrobce, ale představu mám celkem jasnou a ucelenou
Budoucí modely Garminu?

Některé inovace v modelových řadách hodinek jsou zjevné, jinde jde o věštění z křišťálové koule


Zatímco v letech s Covidem, tedy 2020 a 2021, uváděl Garmin novinky spíše sporadicky, v roce 2022 se novými produkty roztrhl pytel. Ostatně, když jsem vytvářel svůj novoroční přehled s novinkami roku 2022, napočítal jsem patnáct produktů - a to jen z kategorie hodinek a cyklonavigací. 

Tip: Bohatý rok 2022 aneb Kompletní přehled novinek Garminu: Hodinky, náramky, cyklonavigace

A nejinak tomu bylo první polovinu roku 2023, kdy Garmin přidal další hodinky a cyklonavigace, a v září pak třetí generaci Venu a pátou Vívoactive. Zkrátka aktuálně má nové, případně relativně nové modely ve všech řadách a nelze tedy čekat, že by v blízké budoucnosti stále uváděl tolik novinek jako dosud. Zkusme se ale podívat, co by mohlo přijít jako první...

Outdoorové modely

Někdy v polovině roku 2024 očekávám osmou generaci Fénixů a třetí Epixů. Z analýzy (pokud se tomu dá tak říkat) uvádění nových modelů v řadě Fénix mi vychází, že Fénix 8 - a tudíž i Epix 3 - přijdou nejdříve v červnu 2024, případně v srpnu. Dříve to nedává smysl, Garmin neuvádí novou generaci dříve než po roce. Hodinky Fénix 6 vyšly také více než rok po uvedení Fénix 5 Plus. 

Tip: Hodinky Fénix 8 a Epix 3 dorazí až příští rok. Lze dokonce odhadnout, který měsíc. Vyplatí se počkat?

Už začátkem roku 2024 by se ale mohla ukázat třetí generace Instinctů. Dvojka byla uvedena v lednu 2022, na jaře 2023 se přidal největší model Instinct 2X. A já věřím, že o něj je zájem - aspoň soudím dle sebe. Jde o parádní hodinky s řadou funkcí a super cenou. Počítám, že Instinct 3 už budou mít optiku páté generace, Garmin Pay a duální GPS pro všechny modely. Stejně jako solární dobíjení.

Čtěte dále: Velká recenze hodinek Instinct 2X Solar

Velký otazník se vznáší nad řadou Enduro. Aktuální model je v podstatě jen Fénix 7X s delší výdrží. Už ale F7X (a Epixy Pro 51 Pro) mají výdrž naprosto parádní, takže si nejsem jist, zda tu místo pro tento model je. Navíc kdo chce optiku páté generace či vylepšený displej MIP, půjde aktuálně po modelu F7X Pro. Pokud přece jen přijde Enduro 3, pak bude muset nabídnou něco víc než jen krapet delší výdrž.

Tip: Hodinky Enduro 2: Stejné jako Fénix 7X, ale s delší výdrží

V blízké budoucnosti se pak dá očekávat aktualizace odvozených modelů od F7 a Epix, a to Tactix 7 s MIP displejem, Quatix či Descent - je ale otázka, jestli jen dostanou optiku Elevate 5 a půjde o totéž provedení, nebo zda Garmin s novou optikou rovnou počká na další generaci. Logické by za mě bylo spíše to první řešení, ale ekonomické možná to druhé.

Čtěte dále: Tactix 7 AMOLED: Epix Pro 51 mm už nejsou jediné. Garmin uvedl další velké hodinky do rodiny AMOLED

 

Modely z řady fitness

Daleko více nejasností a věštění z křišťálové koule panuje okolo fitness modelů Forerunner. Garmin postupně doprodává nejnižší model FR 45, nejlevnějšími hodinkami se tak stanou Forerunnery 55. Ty jsou v prodeji přes dva roky, čili toereticky by si už nástupce zasloužily. Mají fakt maličký displej, nadílka funkcí také nic moc a nabízí jen optiku třetí generace. 

Tip: Recenze běžeckých hodinek Forerunner 55 za 3 990 Kč. Co vám bude chybět oproti Fénix 7?

Forerunnery 255 a 955 jsou relativně nové, na trhu teprve přes rok a čtvrt. Spíše než nástupce ale tak trochu čekám, že je buď je Garmin zařízne úplně a bude mít Forerunnery stejně jako Venu či Vívoactive pouze s AMOLED, nebo se bude muset přesunout do jiného číslování - třeba FR 655, 755 atd. Protože jako „nástupce“ už uvedl modely FR 265 a FR 965 - i když to jsou nástupci jen podle číslování, nikoliv funkcemi. 

Nepřehlédněte:

Model FR 745 je ještě větší záhadou. Na trhu je tři roky, jenže jeho místo už loni v podstatě zabraly hodinky FR 255. Osobně nevidím pro jeho nástupce místo. Snad jen kdyby Garmin uvedl něco jako Forerunner 755, ale bez map a současně se všemi pokročilejšími funkcemi, které FR 255/265 nemají (stamina, skóre výdrže...). Pak by to teoreticky dávalo smysl. Ale už asi ne jako MIP model, ale s displejem AMOLED. 

Více info: Hodinky Forerunner 745 jsou mrtvé. Dostanou nástupce, nebo je čeká konec?

Čili za mě by bylo optimální, kdyby Garmin měl v řadě Forerunner čtyři modely:

  • základní - nástupce FR 55 (FR 65?) - s displejem MIP (protože je levný)
  • střední - FR 265/nástupce (a časem ukončení FR 255)
  • vyšší - FR 755 s AMOLED, v podstatě stejné hodinky jako FR 965, ale bez map
  • nejvyšší - FR 965/nástupce (a časem ukončení FR 955) s mapami

Nástupce FR 55 by si vystačil s optikou čtvrté generace, zatímco všechny ostatní modely by již dostaly generaci pátou s možností měřit EKG. Je možné, že Garmin plánuje uvedení FR 265 Pro a FR 965 Pro, kde by jen vylepšil některé vlastnosti (Elevate 5, výdrž), ale hodinky jako takové by zůstaly stejné. Ale všechno jsou to jen spekulace. 

Čtěte dále: Garmin spustil měření EKG v dalších hodinkách: Fénix 7 Pro, Epix Pro, Tactix 7 a Venu 3. Ale co Evropa?

 

Dostihl mě moribundus

V sobotu o podzimních prázdninách jsem ráno vyrazil na kolo čekaje, že déšť, co vidím na radaru, se vyprší nad Vysočinou. Bohužel, nestalo se tak, dorazil i na severní Moravu a já musel v sedmi stupních čekat na autobusové zastávce 50 minut, než přejde. A i pak mě po cestě potkalo několik přeháněk. Samozřejmě neměl jsem do deště žádné oblečení... 

Hned v neděli ráno jsem vyrazil na další kolo, stejně jako den předtím o délce přes tři hodiny. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se blížily nějaké problémy. V pondělí v práci jsem už ale něco málo cítil a v noci na úterý už bylo jasno. Úplně zahleněný krk. Přes den ještě dobré, ale v noci na středu se to rozjelo úplně: svalová bolest, hnusný pocit v krku, bolest hlavy, únava. 

Hodnoty stresu 50+, klidová tepovka 58 tp/m (běžně 50-52 tp/m), noční VST 20 ms, běžně 35-40 ms - v podstatě to samé jsem zažil o jarních prázdninách, kdy jsem prochladl - světě div se - za podobných podmínek na kole. Tehdy jsem jel hodinu v dešti, měl jsem ale aspoň dešťovku, takže mi promokly „jen“ nohy. A zdravotní údaje z hodinek jsme tehdy měl podobné.

Tip: Když se blíží nemoc, měření stresu, VST a klidové tepové frekvence to bezpečně pozná

Opět jsem se utvrdil v tom, že hodinky bezpečně poznají, že se blíží nemoc, a to dříve než já. Špatné hodnoty spánku jsem měl už den dopředu, stejně jako hodnoty klidové tepovky či stresu. Kdybych nasadil léčbu hned, mohlo být o něco veseleji. A tak v době psaní tohoto textu střídám židli a postel. 

Čtěte dále: Skóre stresu: Základní ukazatel zjišťující zatížení vašeho organismu. Faktory, které jej ovlivňují

Kniha o Sluneční soustavě jde do finále

Souběžně s léčbou nachlazení finišuji velkou knihu o Sluneční soustavě. S týmem autorů na ni pracujeme už více než rok a datum vydání se z nedostatku času a lidských zdrojů několikrát odložilo. Jde o encyklopedii velkou nejen obsahem, ale i formátem - v knihkupectví ji opravdu nepřehlédnete. 

Najdete v ní vše o planetách, Slunci, měsíci, planetkách, kometách i trpasličích planetách jako Pluto, ale také o vzniku a budoucnosti Sluneční soustavy, našem místě v galaxii Mléčná dráha či o znečištění oběžné dráhy Země tisícovkami satelitů. Vše důkladně a ze všech stran zpracovali autoři časopisu Tajemství vesmíru, astronomové a popularizátoři astronomie. 

Strukturu encyklopedie jsme navrhli tak, že hlavní tělesa Sluneční soustavy řadí za sebe topograficky. Menší tělesa pak podle jejich významu. Informovaný výklad doplňují rozšiřující kapitoly a rozsáhlá grafická schémata, která mnohdy vydají za tisíc slov. Věřím, že kniha nadchne všechny fanoušky vesmíru a našeho solárního systému především. Během pár dnů připravím i ukázky, protože na tuto knihu jsem fakt pyšný.

Tak zase za týden u dalšího vydání blogu!


Diskuse k článku (17)
Tagy: