Recenze hodinek Instinct 2X Solar: Outdoorové provedení, černobílý displej, menu a ovládání, srovnání (1.)
Hlavní záložky
Když se na trhu v roce 2018 poprvé objevily hodinky Instinct, vypadalo trochu jako špatný vtip: malý černobílý displej, navíc v jakémsi pseudo-obdélníkovém tvaru na hodinkách s klasickým kruhovým tvarem. Mělo to ale svůj důvod – displej je velice úsporný, což vede k nižší spotřebě. Odolné provedení pak vyhovuje třeba využití v armádě, hodinky totiž mají armádní certifikaci.
Nepřehlédněte další části recenze:
- 2. Srovnání s Fénix 7X, fitness metriky, tréninky a aktivity
- 3. Datová pole, senzory a GPS, výdrž a solární dobíjení, závěrečný názor
Počítám, že se setkaly s úspěchem, jinak by Garmin neuvedl o dva roky později model se slunečním dobíjením a úspornějším čipem, což znamenalo zdvojnásobení výdrže a ve chvíli, kdy na hodinky svítí slunce, pak se výdrž protáhla teoreticky do nekonečna. Oproti Fénixům mají totiž hodinky Instinct Solar výrazně větší „sluneční“ plochu. Zatímco původní model vydržel s GPS jen 16 hodin, verze Solar až 30, případně 38 hodin s aktivním solárním dobíjením.
V roce 2022 pak Garmin uvedl druhou generaci společně s hodinkami Fénix 7 a Epix. Design zůstal zachován, ale bylo zvětšeno rozlišení displeje, prodloužena výdrž a přidána řada funkcí. A navíc se objevila i menší verze Instinct 2S pro menší zápěstí. Větší hodinky mají průměr lunety 45 mm, menší 40 mm, což je shodné jako u Venu 2/2S, či Vívoactive 4/4S. Displej podivně hranatého tvaru doplňuje další, kulatý, a sice v pravého horním rohu.
Více informací: Nová generace hodinek Instinct 2 s bambilionem nových funkcí a ve dvou velikostech
Velké, větší, největší!
Až dosud existovaly hodinky Instinct 2 ve dvou velikostech, nově se k nim pak přidává ještě jedna, větší – Instinct 2X Solar. Už název napovídá, že se nabízejí pouze solárním dobíjením, a tudíž mají automaticky funkci Garmin Pay, která u nesolárních modelů chybí. Tloušťka středních a velkých je přitom stejná, 14,5 mm, ty nejmenší jsou pak pak něco tenčí - 13,3 mm.
A zatímco eskový model má displej o velikosti 20×20 mm s rozlišením 156 bodů, střední 23×23 mm s rozlišením 176 bodů, největší Instincty pak 27×27 mm. Ovšem rozlišení zůstalo zachováno, tedy 176 bodů. To znamená, že displej je sice fyzicky větší, ale zobrazení je celkově hrubší. Na jedné straně vývojáři nemusí upravovat své aplikace pro jiné rozlišení, na druhé straně černobílý, relativně velký displej není nikterak detailní, a tedy i atraktivní.
A jaké jsou souhrnně novinky modelu I2X?
- zvětšený displej na 27×27 mm
- větší pouzdro - 50 mm
- větší plocha solárních panelů - o 50 %
- šroubky v lunetě (po vzoru Fénix 6X)
- výrazně větší výdrž a efektivita solárního dobíjení vč. zisku (v luxech) solárního dobíjení po vzoru Fénix 7
- duální frekvence GPS (novější čipset obecně)
- svítilna – červená a bílá, u taktického provedení i zelená
- nové aktivity (ty dostaly také nové modely Fénix 7 Pro a Epix Pro)
A cena? 10 990 Kč (11 990 Kč v taktické verzi), což je naprostá paráda vzhledem k tomu, že hodinky mohou většinou funkcí konkurovat Fénixům. Chybí zde „jen“ mapy, a tudíž i mapová navigace, dále stamina (výdrž), závodní kalendář či přehrávání hudby (podrobněji hodinky srovnávám v druhé kapitole). A samozřejmě je tu – dnes už „starý“ – optický snímač Elevate 4. generace, zatímco F7/Epix Pro už mají generací pátou.
A nové sporty? Těch je hezká řádka (ponechal jsem anglické názvy): Basketball, Volleyball, Field Hockey, Ice Hockey, Football/Soccer, American Football, Lacrosse, Rugby, Ultimate Frisbee, Cricket, Softball Baseball, Ice Skating, Archery, Overland, Whitewater, Kayak, Boxing, Mixed Martial Arts, Snorkel, BMX, Motocross, Table Tennis, Squash, Racquetball, Badminton, Platform Tennis.
Mně osobně potěšily především brusle. Ne že by ty aktivity změřily něco víc než třeba standardní běh/chůze, ale už si nemusíte v deníku Connect po uložení měnit aktivitu na tu správnou. Ostatně více jsem se o tom rozepsal v dřívějším článku.
Tip: Odolné hodinky Instinct 2X s větším průměrem, výrazně delší výdrží a svítilnou po vzoru Fénix 7X
Mimochodem, všimli jste si, že Garmin má nyní tři outdoorové řady? V každé jsou tři modely o různých velikostech – 40/42 mm, 45/47 mm a 50/51 mm. Čili to, co začalo řadou Fénix, se nyní rozšířilo i do dalších. A je to jen dobře, protože zákazníci mají konečně možnost výběru. A vždy to vlastně vzniklo tak, že byl uveden model střední (Epix 47 mm a Instinct 45 mm) a ve chvíli, kdy bylo jasné, že o hodinky je zájem, přidaly se další velikosti. (To neplatí pro Fénixy, které historicky začaly rovnou s tou největší – kvůli tehdy slabé výdrži baterií.)
Zatímco ale Fénixy Pro a Epixy Pro se v jednotlivých velikostech funkčně neliší, hodinky Instinct 2X Solar jsou aktuálně o něco lépe vybaveny než modely menší. Například mají duální GPS a LED svítilnu. Právě svítilna je pro celkem zásadní důvod ke koupi, zvlášť, když I2X jsou sice velké, ale velmi, velmi lehké. A současně mají naprosto parádní výdrž.
Extrémně odolné provedení
Vzhled hodinek je velmi podobný Fénixům, mají tedy velmi širokou a mohutnou lunetu a zapuštěný displej, aby nedošlo k náhodnému poškození. Luneta ale není ocelová či titanová, ale polymerová vyztužená uhlíkovými vlákny. Toto provedení by mělo být dokonce odolnější než u Fénixů, a to především proti poškrábání. Na Fénixech 6X či Epixech už mám na povrchové úpravě drobné „designové nevzhlednosti“.
Oproti menším modelům, řadě Fénix 7 a Epix se vrátily šroubky přímo do lunety, takže hodinky připomínají více Fénix 6X – ostatně s nimi jsem nafotil pár srovnávacích fotek. Líbí se mi také barevná provedení, kromě standardně nudné šedé a taktické zelené je tu červená s doplňující černou a bílá s doplňující černou, kterou jsem testoval – černé proužky na lunetě jsou v místech, kde se nacházejí šroubky, tak že ty nejsou tak výrazné. Bílé provedení je navíc moc hezké, hodinky nepůsobí tak outdoorově a mohutně.
Hodinky jsou stejně „tlusté“ jako právě Fénixy a mají i stejný průměr lunety – když dáte vedle sebe Instinct 2X a Fénix 7X, tak budou mít fyzicky stejné rozměry. Čím se ale liší, je hmotnost. Zatímco titanové F7X váží 89 gramů s řemínkem a 61 gramů bez řemínku, I2X mají 67 gramů s řemínkem a 45 gramů bez řemínku (vč. stěžejek). Na ruce jsou tak sice velké, ale krásně lehké – jsou lehčí než třeba titanové Epixy (47 mm). A to se počítá.
Na spodní straně hodinek je pak klasický optický snímač 4. generace, který je aktuálním standardem. Optiku páté generace mají jen daleko dražší a novější modely Fénix 7 Pro a Epix Pro. Snímače je přesnější zejména při aktivitě, kdy je místo dvou diod aktivních rovnou šest. Nabíjecí konektor je pak stále stejný.
Čtěte dále:
- Hodinky Epix Pro. Tři velikosti, svítilna LED, nový optický snímač a měření EKG. Trojka to není, ale...
- Hodinky Fénix 7 Pro se svítilnou pro všechny verze, novou optikou a přípravou na EKG
Hodinky se ovládají klasicky pěticí tlačítek, které mají podlouhlé provedení, nikoliv kulaté jako u Fénixů. Odlišná je také odezva a zdvih tlačítek. Ty jednak tolik nevyčuhují jako u Fénixů, jednak mají velmi krátký zdvih a přesný stisk s celkem tichým cvaknutím. Celkově má z jejich mačkání daleko lepší pocit než u mých Epixů, které mají jakýsi „dvojstisk“ a jednak jsou hlučnější.
S řemínky je to trochu složitější
Jak už jsem naznačil, hodinky jsou si hodně podobné s Fénix 6X a 7X, více však s F6X, protože mají šroubky přímo v lunetě, zatímco F7X v úchytech řemínku. Ten má u Instinctů stejnou šířku v místě uchycení, tedy 26 mm, ale dále se lehce zužuje, takže nepůsobí tak široce jako u Fénixů X. Což možná někteří ocení, osobně mi to přijde celkem zbytečné – když velké hodinky, tak pořádný řemínek.
Standardní řemínek nemá systém QuickFit (je s ním ale kompatibilní), ale svůj vlastní. V místě uchycení je výrazně mohutnější a vtočený dolů, takže hodinky nelze položit na stůl narovno – připomíná mi to Forerunnery 45. V místě uchycení je řemínek pevný a nejde s ním hýbat. Proto jsem do článku s prvními dojmy nafotil srovnání s Fénixy na zábradlí, protože na stole to prostě nešlo. Je to mimochodem stejný systém jaký používá tato řada už od první generace.
Řemínek lze vysadit tenkou špičkou zatlačením na stěžejku zvenku úchytů (pacek). Zpátky se už dává poněkud hůře, ale jde to. Má klasické silikonové provedení a s ním váží hodinky 67 gramů, tedy o 15 gramů méně než F6X Pro Solar a dalších sedm gramů méně oproti Fénix 7X v titanu. Na ruce jsou fakt lehké, a kromě větší tloušťky a „cibulovému“ provedení s nimi nemám problém. Jediným problém, který hodinky mají, je tloušťka originálního řemínku v místě uchycení, kvůli čemuž je celý „systém“ hodně mohutný.
Ale! Stačí řemínek vycvaknout, vytáhnout stěžejku a nacvaknout klasické řemínky QuickFit 26 mm a je po problému. Řemínek pak lze normálně ohýbat a ani nevadí vestavěnému světlu (viz dále). A na ruce to celé pak působí méně mohutně a nositelněji. Proč Garmin sáhl pro proprietárních řemíncích a nepoužil QuickFit (přitom kompatibilitu na webu uvádí) nevím, ale lze se toho snadno zbavit. Těchto řemínků mám doma hned několik, a tak jsem záhy po pořízení prvních fotek originál sundal a nasadil také bílý, ale pohodlnější QuickFit. (Který občas s třídám s modrým nebo žlutým.)
Retro displej
Asi nejzásadnějším parametrem pro rozhodování, zda si pořídit tyto hodinky, bude displej. Na jedné straně jsou to funkce, které jsou při dané ceně naprosto parádní. Na straně druhé tu máme malý černobílý displej, který tyto funkce omezuje v jejich zobrazení a použitelnosti. Hlavním rozdílem je právě tato „zobrazitelnost“ – vše vypadá, jako byste měli Ferrari, ale někdo vás chytnul za nárazník a nedovolil se vám rozjet více než na padesátku. Na druhou stranu toto úsporné provedení umožňuje hodinkám nízkou hmotnost a současně solidní výdrž.
A právě tento zásadně odlišný displej je zásadním poznávacím znakem řady Instinct. Má čtvercový tvar napasovaný do kulatého prostoru – a proto jsou lehce ořezané rohy, aby čtverec mohl být co největší. Nejsem si jist, co Garmin přimělo vytvořit takový „patvar“, původně jsem myslel, že je to kvůli větší ploše soláru, ale první Instincty solár neměly. Faktem ale je, že prostor pro solární dobíjení je zde oproti Fénixům obrovský a solár má tak zásadní přínos pro výdrž hodinek.
Tip: Původní odolné hodinky Instinct: s černobílým displejem, ale velkou odolností
Displej je typu MIP, tedy stejný jako u Fénixů, a to včetně transreflexní vrstvy. Ta zajišťuje skvělou čitelnost na slunci, kde mohou hodinky fungovat bez podsvícení. Naopak v interiéru je tmavý, takže podsvícení je zpravidla nutnost. Oproti Fénixům je displej černobílý, ale opravdu černobílý, tj. nemá ani odstíny šedi, světle šedá se vytváří řidší hustotou bodů v ploše. Celek tak působí jak digitálky z devadesátek.
Právě toto provedení zajišťuje naprosto minimální spotřebu. Jenže má to i nevýhody, a tou hlavní je velmi nízké rozlišení, které zůstalo ze středního modelu – 176 bodů. Ten má velikost 23 mm (0,9“), zatímco I2X nabízí 27 mm (1,1“). A proto je zobrazení fontů a grafiky tak hrubé, přičemž absencí barev či alespoň úrovní šedi nelze fonty vyhladit. Přitom Forerunner 255 na stejně velkém displeji o velikosti 1,1“ nabízí jednak 216 bodů, jednak má barvy, takže fonty je možno vyhladit a celek tak působí lépe.
Pěkně schovaný, ale lesklý
Zmíněná velká luneta je nejen velmi odolná, ale také velmi mohutná – je mohutnější než na Fénixech 6X/7X, a to už je co říct. A nejen to. Displej je zde podstatně více zapuštěný pod úroveň lunety, odhadem dva, možná i tři milimetry, zatímco u Fénixů se nachází jen těsně pod ní. To výrazně snižuje riziko poškrábání krycího skla.
A je to dobře, protože zatímco na Fénixech máte buď Gorilla Glass DX nebo safír, zde je pouze levnější minerální „noname“ sklo, které nemusí být tak odolné. Navíc má oproti Gorille jednu zásadní nevýhodu – výrazně se leskně, úroveň odlesků je stejná jako u safíru. A to považuji za největší negativum hodinek. Určitou roli zde bude hrát solární vrstva (sklo je označované jako Power Glass), ale kombinace Gorilly DX a soláru by jistě dopadla lépe.
Zkrátka když si dám vedle sebe Fénix 6X a Instinct 2X, dopadá to pro druhé jmenované hodinky dost špatně. Taková sluníčková prasátka do obličeje, to není nic příjemného. V interiéru zhoršují čitelnost odlesky bílých zdí a oken, venku mraky a stromy. Na druhou stranu hodinky nemají mapy a u datových polí či vzhledu hodinek se odlesky dají přežít. A v interiéru mi přijde čitelnost stále lepší než u safírových Fénixů.
Nepřehlédněte: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání
Kromě odlesků váš zrak bude zachytávat i velká plocha soláru, která má v určitém světle velmi výraznou měděnou barvu a doslova přebíjí displej samotný – zejména když je pod mrakem a na hodinky nesvítí přímé slunce, nebo v interiéru. Odlesky společně se solární plochou vytváří velmi zajímavou barevnou kombinaci. A navíc to zvýrazňuje netradiční tvar displeje.
Když přijde tma
Když byly uvedeny hodinky Fénix 7X, potěšil nás Garmin vestavěnou svítilnou LED v horní části hodinek. Ta měla dostatečně světlo na to, abyste večer doběhli domů nebo si mohli přisvítit, když něco hledáte a zrovna vypadne proud. Navíc červené světlo pomáhá při běhu – v režimu kadence svítí bílá, když ruka jde dopředu, a červená, když dozadu. Světlo také umí vyblikat SOS apod.
V modelu Enduro 2 už bylo světlo dvakrát silnější, a to samé světlo dostaly i hodinky Instinct 2X. Umí jak bílou, ta červenou a taktická verze navíc zelenou. Pustíte ho buď z menu rychlé volby, zkratkou nebo dvojstiskem tlačítka Power – to je stejné jako u Fénixů. Na světlo jsem si tak zvykl, že mi teď Epixy se svítícím displejem přijdou jako nepoužitelná bludička.
Jen musíte počítat s tím, že při maximální intenzitě jde výdrž rapidně dolů. F7X vydrží v režimu základního svícení 6 dní, ale s maximálním svitem už jen 5 hodin. S červeným světlem pak 23 hodin. A to je sakra velký rozdíl.
Tip: Jak dlouho vydrží světlo Fénix 7X v režimu hodinek a s GPS
Menu a ovládání
Na první pohled je vidět, že Instincty přebírají menu z Fénixů, jen je upravené pro černobílý displej s nízkým rozlišením a sekundárním displejem, kde se zobrazuje ikona dané položky v menu nebo ikona doplňku. Ikony totiž nejsou zobrazeny přímo na řádku s položkou/doplňkem, což šetří místo. Ovládání hodinek je sakumprdum stejné a nic vás nemůže překvapit, pokud jste už předtím nějaké tlačítkové hodinky Garminu měli.
Omezení displeje je ale celkem velké, třeba u doplňků nejsou v náhledech vidět celé tři doplňky, ale z horního a spodního jen část. Vybraný doplněk či položka menu se navíc zvětší, což zlepšuje orientaci. Zajímavé je, že prostřední doplněk nebo položka v menu (výběr) není uprostřed jako na běžných hodinkách, ale posunutý trochu dolů. Důvodem je sekundární displej – kdyby byla položka uprostřed, zasahovala by do jeho prostoru.
Pravdou také je, že ryze černobílé zobrazení doplňků moc nepomáhá orientaci. Nejenže tu nejsou ikony (jen v sekundárním displeji, ale až po výběru doplňku), ale grafické informace u doplňků jsou černobílé – vadí mi to zejména u grafů či u notifikací. Zkrátka nějak to není bez těch barev ono – ani by mi nevadilo hrubé rozlišení.
Co mi ale vadí více, je pomalejší odezva systému - už jen při listování seznamem doplňků poznáte, že Fénixy či Forerunnery jsou prostě rychlejší. To se dá ale přejít. Co je horší, je velmi pomalé ukládání aktivit, trvá to klidně i půl minuty. To samé načtení aktivity z historie, zobrazení dat je zde skoro nekonečné. Také při placení pomocí Garmin Pay jsou hodinky po zadání PINu někdy jak zpomalený film. Tady by měl Garmin určitě zapracovat na optimalizaci systému.
Rychlé menu pro rychlý přístup
Kromě běžného menu mají hodinky i možnost používat Zkratky – podržením tlačítek nebo stiskem jejich kombinace se dají spouštět některé funkce. Například já používám podržení tlačítka Start pro spuštění platby Garmin Pay, podržením tlačítka Dolů pro spuštění odpočtu, soutiskem Start a Dolů vypínám a zapínám dotyk atd. Možností je celá řada a vše se definuje v menu Systém/Zkratky.
Je tu ale i další možnost, jak se dostat rychle k funkcím, a to menu Rychlé volby, do kterého se dostanete podržením tlačítka pro zapnutí. Podržením tlačítka Menu se pak dostanete k nastavení, kde lze měnit pořadí funkcí (ikon) a případně nové přidávat a nepotřebné odebírat. Jsou tu klasické volby jako Budík, Stopky, Telefon, Garmin Pay, Svítilna apod. Zatímco zkratky používám často, Rychlé menu spíše výjimečně.
Hodinky k testu zapůjčil obchod Pulsmetry.cz
V další kapitole najdete srovnání s řadou Fénix 7, fitness metriky, tréninky a základ přehled aktivit
Diskuse k článku (2)