Srovnání hodinek Forerunner 165 a Forerunner 255: Podobná cena, ale rozdílné funkce, displej i ovládání

12.3.2024
Pokoušet se srovnávat dva roky staré hodinky s novinkou? Proč ne, když mají podobnou cenu a míří na stejné uživatele. Vyplatí se koupit Forerunner 165 s displejem AMOLED nebo lépe vybavené Forerunnery 255 s transreflexním MIP?
Forerunner 255 a Forerunner 165

Podobná cena, ale úplně jiné hodinky. Funkcemi i displejem


Základní hodinky Forerunner 165 s displejem AMOLED se začaly prodávat za cenu 6 990 Kč bez hudby a 7 990 Kč s hudbou. To není úplně málo, ale když srovnávám s koncovou cenou modelů Forerunner 265/265S, lze ušetřit čtyři tisíc korun. Nicméně jsou stále ještě hodinky Forerunner 255/255S s transreflexním displejem, které sice nemají tolik barviček, ale funkčně jsou skoro stejně vybaveny jako FR 265 a hlavně mají podobnou cenu jako FR 165. Model bez hudby lze sehnat pod sedm tisíc.

Nepřehlédněte: Recenze hodinek Forerunner 165: Základní běžecký model s AMOLED

A právě z toho důvodu jsem se je rozhodl aspoň v rychlosti srovnat – už jen proto, že oba modely mám k dispozici a souběžně jsem je používal dva týdny. Oba mám ve verzi s hudbou, tj. vybavené vlastním přehrávače a současně Wi-Fi, které usnadňuje případné updaty firmwaru, což se mi hodí při testování betaverzí. S hodinkami FR 265 jsem novinku srovnal stručně v recenzi, hodinkám FR 255 se ale budu věnovat podrobněji v tomto článku. 

Ceny modelů FR 165:

  • bez hudby – 6 990 Kč
  • s hudbou – 7 990 Kč

Ceny modelů FR 255:

  • FR 255 bez hudby – 6 990 Kč (Pulsmetry.cz)
  • FR 255 s hudbou – 8 490 Kč (Pulsmetry.cz)
  • FR 255S bez hudby – 7 490 Kč (Pulsmetry.cz)
  • FR 255S s hudbou – 8 490 Kč (Pulsmetry.cz)

Doporučené koncové ceny mají hodinky FR 255 vyšší, 8 390 Kč a 9 590 Kč. Lze předpokládat, že časem, nejpozději na Black Friday, klesne i cena FR 165 v běžné prodejní síti a pak budou hodinky o kousek výhodnější. 

Čtete dále: Rok a půl poté: Hodinky Forerunner 255. Stále je to pecka. Zkušenosti, postřehy, novinky

Barvičky a dotyk. Potřebujete to ale?

Hlavním rozdílem je samozřejmě displej. Někdo preferuje barvy a super kontrast displeje AMOLED, někdo dává přednost transreflexnímu provedení displeje MIP, který má parádní čitelnost na slunci. V přímém srovnání vyhrává – alespoň u mě – AMOLED, je fakt pěkný, data jsou lépe čitelná, vyšší rozlišení zlepšuje uživatelský zážitek. A i na slunci není čitelnost špatná, tedy pokud máte aktivní vyšší jas. V režimu bludička je to ale bída, což vidím třeba na řídítkách kola. Tam FR 255 jasně vede.

Tip: Budou mít všechny nové Forerunnery už jen displej AMOLED? Všechno tomu nasvědčuje. Konec MIP se blíží

Pokud jde o sportovní aktivity, tak mi vyhovuje spíše displej MIP, pokud o běžné užívání, tedy sledování dat během dne, čtení notifikací apod., tak AMOLED. Zvykl jsem si na to, že se hodinkám vypíná displej a gesto funguje bez problému. U některých modelů, jako právě u FR 165, mám problém s přílišným jasem v noci – displej fakt svítí a není to moc příjemné; méně to nejde. Zkrátka každý displej má něco do sebe a já bych ideálně kombinoval vlastnosti obou.

S displejem souvisí i rozdílné ovládání – všechny AMOLED hodinky mají dotyk, tedy i FR 165. Ne tak FR 255, ty se bez dotyku musí obejít; ten mají až hodinky FR 955. Mezi námi děvčaty, mně absence dotyku vůbec nevadí, naopak. Na druhou stranu řada uživatelů dotyk před tlačítky preferuje, buď proto, že jsou na šudlání zvyklí z mobilu nebo jiných zařízení, nebo protože jim to přijde pohodlnější. Pokud tedy chcete dotyk, není model FR 255 pro vás. 

Čtěte dále: Zápisky bloggera (18): Pro ovládání sportovních hodinek nepotřebuji dotyk. Bohatě si vystačím s tlačítky

Malé, střední a největší

Druhým velkým rozdílem je fyzická velkost. Forerunery 165 se po vzoru Vívoactive 5 nabízí jen v jedné velikosti pouzdra, a to 43 mm s displejem 1,2“ a rozlišením 390 pixelů, Forerunnery 255 pak ve velikosti 41 mm a 45,6 mm s displejem o velikosti 1,1“ (218 px) a 1,3“ (260 px) – stejně jako FR 265 nebo Venu 3. Forerunnery 165 se tak vejdou přesně mezi. Raději bych tu ale měl spíše než jednu univerzální velikost modely dva, po vzoru řady FR 255/265.

Tip: Recenze hodinek Vívoactive 5: Stylovka s displejem AMOLED, nově jen v jedné velikosti 

Proč? Protože pro někoho mohou být hodinky moc malé, pro jiného zase velké. Mé ženě naprosto vyhovuje velikost Venu 2S – 40 mm. Naopak moje dcera si libuje s Venu 3, které mají 45 mm. A u mužů je to stejné – někdo chce cibule jako F7X,  někomu sedí spíše F7S. Mně vyhovuje velikost okolo 47 mm, tedy Epixy, F7 či FR 965. Ale nemám problém nosit Fénix 7X Pro nebo Instinct 2X. Naopak Forerunnery 165 jsou pro mě fakt malé – jak displejem, tak pouzdrem. 

Další podrobnosti: Index velikosti displeje: Poměr mezi průměrem hodinek a jejich displejem. Které hodinky jsou na tom nejlépe?

 

 

Oba modely, FR 165 i 265, jsou velmi lehké a tenké, na ruce nepoznám rozdíl. Je už celkem jedno, jestli hodinky váží 39 nebo 49 gramů (FR 255S pak mají stejně jako FR 165 rovněž 39 gramů), či tloušťku 11,9 mm nebo 12,9 mm. Faktem je, že příliš tenké hodinky znesnadňují ovládání tlačítky, protože ta se nachází blízko pokožky a když máte chlupaté ruce jako já, taháte se při stisku za chlupy. 

Naopak některé modely jako Fénixy 7/7X nebo Instincty jsou už zase dost „tlusté“ – se svými cca 14,5 mm se už zachytávám za manžety, popruhy batohu nebo mlátím s hodinkami o futra. Forerunnery 255 jsou v tomto ohledu ideální a hodinky FR 165 už nezavazí vůbec, o nich fakt nevíte. Lehké, tenké, maličké. Aspoň v něčem je ta jejich velikost výhodou. 

Nepřehlédněte: Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)

Omezené snímače FR 165

Oba modely hodinek jsou vybaveny optikou 4. generace. Forerunnery 165 proto, že jsou levné, Forerunner 255 proto, že před dvěma lety pátá generace ještě nebyla k dispozici. Odlišné je ale provedení. Zatímco FR 255 mají krycí kroužek a rovné sklo, FR 165 zaoblené sklo (resp. plast) a bez krycího kroužku. Zde tedy bude optika náchylnější na případné poškrábání. 

Pokud jde o možnosti připojení, jsou na Forerunnery 165 hůře, nemají možnost připojit například elektrokolo, chytrý trenažér či snímače výkonu v pedálech kola – tím přichází i o možnost měřit cyklistickou dynamiku nebo VO2max. Běžecká dynamika ale nechybí, jen ji měří pouze ze zápěstí, ale už ne z hrudních pásů HRM-Pro nebo HRM-Run. Zvládnou však z hrudního pásu stáhnou offlajn data, což se hodí třeba při plavání. 

Tip: Dynamika běhu: Jaká data zaznamenávají hodinky a co z nich zjistíte? Hrudní pás už není třeba

Z důležitých vnitřních senzorů je tu vše, co potřebujete, a to včetně barometru. Forerunnery 255 mají navíc gyroskop, který se hodí v režimu UltraTrac, kdy hodinky odhadují pohyb v době, kdy nesnímají signál GPS. A když už jsem u satelitního příjmu, ten mají opět lepší hodinky FR 255 – nabízí totiž více pásem a současně umí SatIQ, tedy automatické přepínání mezi satelitními přijímači dle toho, jaký je aktuální příjem. FR 165 umí používat více systém současně, ale bez automatiky a duálu. 

Čtete dále: Zásadní důvod, proč je tak důležité mít barometr: Přesné počítání nadmořské výšky při aktivitě

Zajímavé mimochodem je, že hodinky dokážou při aktivitě zobrazit datové pole s teplotou, ale neumí ji při aktivitě zaznamenat/uložit - položka pro aktivaci této funkce v nastavení chybí, což je je celkem škoda. Zase další zbytečné omezení.

Bez pokročilého sledování tréninku

Pokud jde o fitness a zdravotní funkce, tam jsou na tom hodinky podobně. Tepovku, stres, noční VST, to všechno změří. Oba modely mají vylepšené Body Battery s faktory, které energii ovlivňují, podporují zdřímnutí, sledují spánek, sledují minuty intenzivní aktivity. Forerunery 255 nedávno dostaly také Spánkového poradce, který ovšem ve FR 165 chybí – a je otázkou, jestli se v nějakém dalším updatu objeví.

Nepřehlédněte: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

Zásadním rozdílem jsou však tréninkové funkce – a to hlavně Stav tréninku, který hodinky FR 165 nemají. Nesledují také tréninkovou zátěž, která je součástí Stavu tréninku. Podporují ale tréninkový efekt, čili při aktivitě i v jejím záznamu uvidíte jak anaerobní, tak aerobní přínos. Důležité pro mě je, že se stejně jako u Venu 3 zátěž počítá interně a pokud máte jiné hodinky se Stavem tréninku nebo Edge, tak se zátěž naměřená pomocí FR 165 započítá. 

Tip: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace

Vše pro běh. Ale co ostatní aktivity?

Další omezení se týká aktivit – na FR 165 sice vše základní zde najdete, ale týká se to především běhu – běh na dráze, trailový běh, běh na pásu atd. Pokud jde o cyklistiku, je zde pouze kolo – nemáte možnost definovat třeba jízdu na MTB či silničním kole zvlášť. Naopak docela mě překvapilo plavání ve volné vodě. Z indoor aktivit tu najdete kardio, sílu, pilates a jógu, ze sportů pak tenis, piklebal nebo padel. Ale to je tak všechno. FR 255 toho umí daleko, daleko více, vč. bruslení nebo lyžování.

Zásadní rozdíl je pak v možnostech zobrazení datových polí. FR 165 umí jen klasické čtyři, což je na 1,2“ displeji celkem přijatelné, ale FR 255S s menším displejem jich umí šest a větší FR 255 pak dokonce osm. Většině uživatelů sice čtyři pole stačí, ale pokud nechcete při aktivitě moc přepínat obrazovky, více znamená lépe. FR 165 jsou také poněkud omezeny co se počtu zobrazitelných dat týče; mají totiž méně metrik a méně možností. 

Kromě vlastních dat si můžete na obou modelech zobrazit slepou mapu (hodinky zvládají navigaci po trase), výškový profil či obrazovku s tepovými zónami. S oběma hodinkami funguje i cykloradar, bez problému se ukazuje po pravé straně indikace vzdálenosti. Stejně tak si můžete vytvořit sít světel a nechat automatiku, aby pracovala za vás. A tady je rozdíl: FR 165 mají čidlo jasu, takže automatika funguje na základě okolního světla, a nikoliv denní doby jak ou FR 255. 

Zcela specifickou aktivitou je pro hodinky jízda na kole. Zde, ve většině případů, totiž hodinky nesedí na ruce, ale v držáku na řídítkách. Tam přicházíte jednak o možnost snímat tepovku pomocí optiky, jednak o možnost probouzet displej pomocí gesta. A to je pro AMOLED docela nepříznivé – při aktivitě totiž je displej buď úplně vypnutý, nebo v režimu bludička – nízký jas. A zejména přes den na něm toho moc neuvidíte. 

Další podrobnosti: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED

V takovém případě jasně vedou hodinky s transreflexním displejem MIP. Pokud ale nepotřebujete při jízdě sledovat data, přepínat obrazovky a hodinky můžete mít bez problému na zápěstí, pak vám asi AMOLED vadit nebude. Když ale tak jako já chcete na data vidět a případně přepínat obrazovky, pak vám nezbude nic jiného než hodinky mít na řídítkách. A pak jsou Forerunnery 255 jasnou volbou. Navíc ukážou již zmíněných osm datových polí, což je jednoznačná výhoda.

 

Tak si to shrňme

Pokusil jsem se dát dohromady co nejpřesnější seznam toho, co v hodinkách FR 165 chybí oproti FR 255, případně čím se liší:

  • Displej typu AMOLED oproti MIP
  • Navíc ovládaní dotykem 
  • Pouze jedna velikost
  • Chybí Stav tréninku
  • Chybí tréninková zátěž
  • Chybí podpora běžecké dynamiky z hrudního pásu
  • Chybí kompletní cyklistické dynamiky
  • Chybí podpora duální GPS a SatIQ
  • Chybí řada sportů 
  • Jen čtyři datová pole
  • Omezené možnosti připojení snímačů
  • Chybí gyroskop

Snad jsem na nic důležitého nezapomněl; případně mi napište diskuze a já rád další rozdíly doplním.

Týdenní výdrž? Spíše ne

Hodinky s displejem AMOLED mají obecně horší výdrž než srovnatelné modely s displejem MIP. A v tomto případě to platí bezezbytku. Udávané výdrže Garminem jsou následující:

Forerunner 255:

  • Režim hodinek: 14 dnů
  • Aktivita s GPS: 30 hodin
  • Všechny systémy s hudbou: 6,5 hodiny

Forerunner 255S:

  • Režim hodinek: 12 dnů
  • Aktivita s GPS: 26 hodin
  • Všechny systémy s hudbou: 5,5 hodiny

Forerunner 165:

  • Režim hodinek: 11 dnů s vypnutým displejem
  • Aktivita s GPS: 19 hodin
  • Všechny systémy s hudbou: 6,5 hodiny

V reálném provozu mého zatížení, což jsou přibližně dvě hodiny GPS aktivity denně plus několikrát týdně indoor cvičení okolo půl hodinky, daly Forerunnery 165 čtyři a půl dne, model FR 255 pak vydržel šest dnů. Pokud bych měl denně maximálně hodinu venkovní aktivity, tak se s FR 165 můžu dostat na cca šest dnů a na více než týden s FR 255. Výdrž FR 255S by pak byla vždy o kousíček delší než u FR 165. 

Vítěz? Forerunnery 255, jednoznačně 

Ze všeho, co jsem o obou hodinkách napsal, je jasné, že Forerunnery 255 vedou na celé čáře. Mají podobnou cenu (která se ale u FR 165 časem trošku sníží, takže hodinky budou o kousek výhodnější), ale nabízí o řád více funkcí než FR 165. Jsou vhodnější v podstatě pro jakoukoliv aktivitu, mají dvě velikosti s větším a menším displejem, ukážou více datových polí, podporují více senzorů. 

Zkrátka, pokud vám nevadí displej, který vypadá jako z minulého století, pak bych neváhal a FR 255 před novinkou upřednostnil. Nicméně, jde-li vám především o uživatelský zážitek, tedy o to, jak jsou naměřená a sledovaná data prezentovaná, a ještě k tomu vám vyhovuje dotyk, pak volte FR 165. Ve všech ostatních případech hodinky za FR 255 zaostávají. 

Stručné parametry Forerunner 255

  • Rozměry: 45,6 × 45,6 × 12,9 mm
  • Hmotnost: 49 g
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelný, QuickRelease 
  • Displeje: 1,3" MIP transreflexní, rozlišení 260 px, bez dotyku
  • Výdrž: až 14 dní v režimu hodinek, až 30 hodin v režimu GPS
  • Vestavěné senzory: optický snímač Elevate 4. generace, PulseOX, barometr, akcelerometr, kompas, gyroskop
  • Paměť: 4 GB (verze Music)
  • Garmin Pay: ano

Stručné parametry Forerunner 165

  • Rozměry: 43 × 43 × 11,6 mm
  • Hmotnost: 39 g
  • Displej: 1,2" dotykový AMOLED, rozlišení 390 bodů, minerální sklo
  • Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelný, QuickRelease 
  • Výdrž: až 11 dnů v režimu hodinek, až 19 hodin s GPS, v režimu multiGNSS 17 hodin, s hudbou 6,5 hodiny
  • Vestavěné senzory: optický snímač Elevate 4. generace, PulseOX, barometr, akcelerometr, kompas, snímač světla
  • Paměť: 4 GB (model Music)
  • Garmin Pay: ano
  • Hodinky zapůjčil k testu obchod Pulsmetry.cz

Plusy FR 255

  • Dvě velikosti
  • Více aktivit
  • Více sportovních metrik
  • Delší výdrž 

Plusy FR 165

  • Krásný displej
  • Dotykové ovládání
  • Lepší mechanika tlačítek

Diskuse k článku (11)