Zásadní důvod, proč je tak důležité mít barometr: Přesné počítání nadmořské výšky při aktivitě
Hlavní záložky
Barometr je pro mě a pro většinu z vás naprosto zásadní funkce/senzor. Umožňuje totiž na základě sledování tlaku a jeho změny určovat změn nadmořské výšky. Čidlo je tak citlivé, že pozná změnu výšky o pouhých několik metrů. Není tak problém například spočítat, kolik pater jste vystoupali po schodech, když nejel výtah.
Výška je tak sledována neustále, aniž byste museli zapínat aktivitu s GPS - můžete tak mít nadmořskou výšku třeba na vzhledu hodinek. Díky barometru také také hodinky poznají, že jedete jste na lyžích sjeli svah a nyní už jste na lanovce - a v takovém případě vypínají počítání vzdálenosti. Zkrátka využití je celá řada. Ostatně vše jsem již zmínil ve starším článku.
Podrobněji: Proč je dobré (a důležité) mít na hodinkách nebo cyklonavigaci barometr
Hodinky Vívoactive 5 bez barometru
Po dlouhé době se mi dostaly do rukou hodinky, co nemají barometr - jde o nový model Vívoactive 5. Barometr chybí také například ve Forerunnerech 45 a 55 nebo Venu Sq 2. Čili jde jen o ty levnější modely - všechny dražší už jej mají, a to včetně hodinek střední třídy jako Instinct 2 nebo Forerunner 255. V podstatě nás to tak trápit nemusí, protože většina produkce je barometrem vybavena.
Tip: Hodinky Vívoactive 5 s displejem AMOLED a pouze v jedné velikosti. Zdá se, že to Garmin myslí vážně
O tom tento článek ale není - spíš jen chci ukázat, jak užitečný tento senzor je a jaký by byl život bez něj. Barometr totiž zpřesňuje měření nadmořské výšky během aktivity. Když chybí, musí se hodinky nebo cyklonavigace spolehnout jen na GPS a to prostě nechcete. Na srovnání Vívoactive 5 s Venu 3 a Edge 1040 je jasně vidět, že bez barometru je měření úplně mimo.
Navíc hodinky v takovém případě neukazují nadmořskou výšku, výstup, sestup či sklon během aktivity. Což mi vadí skoro více, než kdybych neviděl vzdálenost. Chybí také graf průběhu nadmořské výšky a navíc při navigaci byste nevěděli, kolik vám ještě zbývá nastoupat. Zkrátka omezení je celá řada.
Dvakrát tolik nastoupaných metrů
Srovnal jsem hned několik aktivit, některé v terénu a v lese, některé mimo les v místě s dobrou dostupnosti satelitního signálu. A vždy hodinky Vívoactive naměřily plus minus dvakrát tolik nastoupaných metrů.
Aktivita 1 o délce 31,85 km (traily, les)
- Edge 1040: 526 m
- Vívoactive 5: 916 m (508 m po korekci)
Aktivita 2 o délce 21,25 km (traily, les)
- Venu 3: 313 m
- Vívoactive 5: 719 m (327 m po korekci)
Aktivita 3 o délce 71,05 km (silnice, otevřený prostor)
- Edge 1040: 719 m
- Vívoactive 5: 1 343 m (653 m po korekci)
Aktivita 4 o délce 45,55 km (traily, les)
- Venu 3: 642 m
- Vívoactive 5: 1 104 m (553 m po korekci)
Garmin Connect má naštěstí funkci pro automatickou korekci nadmořské výšky dle mapových podkladů, která upraví data tak, že v podstatě odpovídají tomu, co naměřily hodinky nebo cyklonavigace s barometrem. Ale i tak se data naměřená a data korigovaná rozcházejí i o deset procent. Navíc to nic nemění na faktu, že při aktivitě nemůžete sledovat nadmořskou výšku.
Diskuse k článku (6)