Sportovní hodinky Forerunner 165: Základní běžecký model s displejem AMOLED oficiálně + české ceny

19.2.2024
Garmin oficiálně uvedl základní běžecký model hodinek s displejem AMOLED. Mají jeden rozměr, velikostí se blíží modelu Vívoactive 5. V nabídce je verze s hudbou i bez hudby. Srovnání s Forerunnery 255 a 265
Forerunner 165

Hodinky jsou v prodeji ve čtyřech barevných kombinacích. A některé jsou fakt odvážné...


Garminu dosud chyběl v nabídce levný sportovní model s displejem AMOLED, který by seděl pod úrovní hodinek Forerunner 265. Ty se jako levné rozhodně označit nedají, stojí přes deset tisíc a za tuto cenu se už dají koupit mapové Forerunnery 955 s téměř  všemi funkcemi, co Garmin do hodinek dává.

Skutečně levným běžeckým modelem tak donedávna byly jen hodinky Forerunner 55 a o kousek výše stojící Forerunnery 255 - oboje s transreflexním displejem MIP. Forerunnery 55 jsou opravdu jen základem, s malým displejem, bez barometru, hodně ořezané. Ale pro záznam běhu dostačující, jen chybí metriky navázané na výškoměr jako GAP (Grade Adjusted Pace).

Tip: Fotosrovnání: Hodinky Forerunner 965, Venu 3 a Vívoactive 5. Dotyk, AMOLED a tři různé velikosti

Velikost jako Vívoactive 5

Tuto mezeru Garmin vyplnil modelem Forerunner 165, hodinkami, které jsou svými funkcemi lehce pod úrovní Forerunnerů 255, ale s displejem AMOLED. Nechybí tak barometr a tedy i výškoměr, dostali jsme také Ranní report či běžeckou dynamiku (ale už ne cyklistickou), optický snímač je ale jen ve čtvrté generaci stejně jako u VA5 nebo FR 265/965. 

Recenze běžeckých hodinek Forerunner 55 za 3 990 Kč. Co vám bude chybět oproti Fénix 7?

Velikost je pouze jedna, a sice 43 mm podobně jako u Vívoactive 5; stejný je i displej o velikosti 1,2" s rozlišením 390 px. Pro někoho to bude akorát, pro jiného málo. Stejně jako u VA5 i tady Garmin nenabízí dvě velikosti a to rozhodně nehraje těmto hodinkám do karet. Uživatelé jsou různí a když může nabízet více velikostí pro FR 255/265, mohl klidně udělat i FR 165 a FR 165S.

Tip: Index velikosti displeje: Poměr mezi průměrem hodinek a jejich displejem. Které hodinky jsou na tom nejlépe?

 

Hudba a barvy

Hodinky jsou dostupné v provedení bez hudby a s hudbou (otázkou je, zda verze bez hudby bude dostupná i v Česku), a to celkem ve čtyřech barvách: tyrkysová s modrým řemínkem, šedá s bílým, černá s tmavě šedým a fialová s růžovým. Řemínky jsou dvoubarevné, vnější část má barvu stejnou jako tělo hodinek, vnitřní je světlejší, případně má jiný odstín. Mně se nejvíce líbí fialová s růžovým řemínkem (a tu si asi objednám i na test).

Velká recenze hodinek Forerunner 265:

V pohotovosti by měly hodinky vydržet 11 dnů, v aktivitě pak 19 hodin, což je na AMOLED této velikosti v pohodě; Forerunnery 265 či VA5 jsou na tom podobně. Určitě to může být zajímavá varianta pro ty, co chtějí klasický sportovní model ovládaný tlačítky - a tedy ne VA5 či Venu 3 - a současně AMOLED. FR 265 jsou totiž fakt drahé. 

Nicméně, pokud soudím podle čtenosti tohoto článku od doby, kdy jsem jej publikoval poprvé, nebude o tyto hodinky až takový zájem. Uniklé fotky FR 265 nebo FR 965 měly výrazně větší úspěch. Ono je to asi dáno tím, že jsou fakt malé - 43 mm je prostě model spíše pro dámy než pro muže. Ale těm se naopak mohou líbit více než FR 265S, které jsou ještě menší a hlavně dražší. 

Forerunner 165 nebo 255

Pokud vám nezáleží na displeji a chcete jen levné, ale současně dobře vybavené běžecké hodinky, budou vás zajímat modely asi FR 165 a 255 (FR 265/265S jsou už hodně drahé). Kromě displeje se tyto modely liší i výbavou, ale rozdíl není tak propastný. Oběma chybí Připravenost k tréninku, oba mají běžeckou dynamiku, barometr či optiku 4. generace.

Jenže hodinky FR 255 mají navíc dvě velikosti, možnost zobrazení až 8 datových polí, podporují cyklistickou dynamiku (a tedy pedály s wattmetery), umí duální GPS a zvládají SatIQ - automatický výběr signálu dle potřeby, mají více aktivit a lepší tréninkové metriky. Navíc větší provedení má i delší výdrž jak v pohotovosti, tak v aktivitě. 

Čili pokud vám jde především o funkce a současně chcete ušetřit, skoro dva roky starý model FR 255/255S je prostě lepší. Je totiž výrazně levnější než Forerunnery 265, oproti kterým jim chybí jen Připravenost k tréninku. Navíc v Česku podle všeho nebude v prodeji verze bez hudby, což tyto hodinky ve finále zdraží o tisícovku pro ty, co by se bez hudby obešli. 

Čtetě dále: Rok a půl poté: Hodinky Forerunner 255. Stále je to pecka. Zkušenosti, postřehy, novinky

 

Srovnání s Forerunnery 265

A jak by dopadlo srovnání s Forerunnerů 165 s FR 265, které jsou o čtyři tisíce dražší? Tam je rozdíl ještě větší, protože tento model má navíc zmíněnou Připravenost k tréninku a stejně jako FR 255 nabízí dvě provedení - 41 a 46 mm s displejem 1,1" a 1,3". 

Co mají hodinky FR 265 navíc:

  • kombinovaná metrika Připravenost k tréninku;
  • metriky Stav tréninku a Tréninková zátěž;
  • podpora multisportů, a tedy triatlonu;
  • podpora snímačů pro měření výkonu a podpora chytrých trenažérů (a dalších typů snímačů - pravděpodobně i elektrokola);
  • více sportovních profilů, včetně profilů souvisejících s lyžováním a snowboardingem;
  • Spánkový poradce;
  • složky v doplňcích;
  • zkratky;
  • osm datových polí (oproti čtyřem);
  • podpora vícepásmové/duální frekvence GPS a SatIQ.

Pokud tedy nepotřebujete pokročilé tréninkové funkce a stačí vám jen záznam běžeckých a dalších aktivit, mohly by vám hodinky FR 165 stačit. Určitě je to lepší volba než FR 55, které jsou fakt jen základem a mají fakt mizerný displej - je malý a navíc s hrubou grafikou. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 43 × 43 × 11,6 mm
  • Hmotnost: 39 g
  • Displej: 1,2" dotykový AMOLED, rozlišení 390 bodů, minerální sklo
  • Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelný, QuickRelease 
  • Výdrž baterie: až 11 dnů v režimu hodinek, až 19 hodin s GPS, v režimu multiGNSS 17 hodin, s hudbou 6,5 hodiny
  • Vestavěné senzory: optický snímač Elevate 4. generace, PulseOX, barometr, akcelerometr,  kompas, snímač světla
  • Paměť pro hudbu: 4 GB (model Music)
  • Wi-Fi: model Music
  • Garmin Pay: ano, obě verze
  • Cena: 6 990 Kč bez hudby, 7 990 Kč s hudbou

Poznámka: Je pravděpodobné, že verze bez hudby nebude v Česku v prodeji, tj. v nabídce bude jen model za 7 990 Kč vč. hudby a Wifi.


Diskuse k článku (30)
Zdroj: 
Ilustrace 91mobiles.com