Rok 2024: Novinky, které Garmin uvedl letos. Kromě nových Fénixů překvapil Edge 1050
Hlavní záložky
Letošní rok nebyl na novinky tak bohatý jako roky 2022 a 2023. Když jsem procházel svoje texty, překvapilo mě, že v podstatě šlo jen o nejlevnější Forerunnery 165, novou řadu Fénix 8 a cyklonavigaci Edge 1050. Tedy pokud jde o produkty, které zajímají mě, například golfové hodinky nebo stylovky pro malá zápěstí jdou zcela mimo mě.
Produkty jsem seřadil podle toho, jak přicházely na trh.
Hrudní pás pro ženy HRM-FIT
Tento hruďák je určen speciálně pro ženy. Funkcemi jde o tentýž hrudní pás jako HRM-Pro, jen má navíc speciální klipy/úchyty na sportovní podprsenku. Jeden je uprostřed přímo v místě, kde se nachází snímač, dva jsou pak na okrajích v místě, kde se nacházejí snímače. Klipy jsou na venkovní straně, takže je na těle vůbec necítíte.
Další podrobnosti: HRM-Fit: Hrudní snímač tepovky určený speciálně pro ženy. Připevňuje se na sportovní podprsenku
Běžecký základ Forerunner 165
Garminu až do letoška chyběl v nabídce levný sportovní model s displejem AMOLED, který by seděl pod úrovní hodinek Forerunner 265. Tuto mezeru Garmin vyplnil modelem Forerunner 165, hodinkami, které jsou svými funkcemi lehce pod úrovní Forerunnerů 255, ale s displejem AMOLED. Nechybí tak barometr a tedy i výškoměr, dostali jsme také běžeckou dynamiku (ale už ne cyklistickou), optický snímač je ale jen ve čtvrté generaci stejně jako u Vívoactive 5 nebo FR 265/965.
Velikost je pouze jediná, a sice 43 mm podobně jako u Vívoactive 5; stejný je i displej o velikosti 1,2" s rozlišením 390 px. Hodinky jsou dostupné v provedení bez hudby a s hudbou a dají se sehnat za opravdu dobré peníze. V pohotovosti vydrží 11 dnů, v aktivitě pak 19 hodin, což je na AMOLED této velikosti v pohodě; Forerunnery 265 či VA5 jsou na tom podobně. Za mě je ale stále lepší koupí FR 255, za stejné peníze máte výrazně více funkcí.
Nepřehlédněte:
- Recenze hodinek Forerunner 165: Základní běžecký model s displejem AMOLED
- Srovnání hodinek Forerunner 165 a Forerunner 255: Podobná cena, ale rozdílné funkce, displej i ovládání
Cyklonavigace Edge 1050
Na začátku léta překvapil Garmin s novou cyklonavigací, která v podstatě navazuje na Edge 1040. Funkce a velikosti displeje jsou stejné, oba modely se ale liší typem displeje. Zatímco Edge 1040 má klasické transreflexní LCD čitelné parádně na slunci, Edge 1050 přišel s transmisivním LCD, které potřebuje stále podsvícení. Chová se v podstatě jako AMOLED - čím více okolního světla, tím více displej musí svítit.
Ve většině případů je displej lépe čitelný než Edge 1040, výjimkou je opravdu přímé slunce. Má také lepší kontrast, více barev a hlavně vyšší rozlišení, skoro dvojnásobné. To pomůže především při zobrazení mapy, ale hezčí je i samotné prostředí, které bylo navíc upraveno. Nové funkce z Edge 1050 se posléze objevily i ve starších modelech.
Nepřehlédněte: Recenze Edge 1050, cyklonavigace s parádním displejem
Hodinky Fénix 8: Nadvláda displeje AMOLED
Asi nejočekávanější produkt Garminu tohoto roku. Hodinky překvapily především hlasovými funkcemi a certifikovaným potápěním, které u řady Fénix čekal jen málokdo. Na druhou stranu, nejsou to funkce, které každý využije - ale potěší. Zásadním krokem bylo zrušení řady Epix, verze s displejem AMOLED je nyní přímo součástí řady Fénix 8.
Co ale mnohé nepotěšilo, je omezení modelů s transreflexním displejem MIP. Zatímco AMOLED je dostupný ve třech velikostech, každý ve dvou provedeních (titan a ocel), MIP pak jen ve velikostech 47 a 51 mm a pouze v titanu se safírem. Absence oceli by ani tak nevadila, většina uživatelů preferuje safír/titan, ale chybějící nejmenší velikost zejména ženám chybět bude.
Čtěte dále:
Fénix E: Odlehčené hodinky Fénix 8
Kromě řady Fénix 8 uvedl Garmin také odlehčené a hlavně levnější hodinky Fénix E. Ty jsou vybaveny displejem AMOLED a přicházejí v ideální střední velikosti 47 mm. Hodinky mají ocelové provedení a sklo Gorilla Glass, titanovo-safírová verze není k dispozici. Oproti Fénix 8 47 mm AMOLED se bohužel nezměnila velikost displeje, ta zůstala na 1,3". Nemůžeme chtít všechno.
Proto tu najdete jen optický snímač Elevate pouze ve 4. generaci, a tedy bez možnosti měřit EKG či teplotu pokožky. No, někde Garmin šetřit musí. Kromě zmíněné optiky navíc chybí svítilna LED, stejně jako možnost potápění či hlasového ovládání a volání, omezením je také jen 16 GB pro mapy a hudbu. V podstatě jde jen o „přebarvené“ staré Epixy.
Tip: Recenze hodinek Fénix E: Odlehčené osmičky s kompromisy za nižší cenu
Odolné hodinky Enduro 3
Zatímco řada Enduro 2 byla úplně stejná jako Fénix 7X, jen s prodlouženou výdrží, Enduro 3 jsou už úplně jiné hodinky, které mají s Fénixy 8 Solar 51 mm společnou snad jen velikost. Jinak mají úplně jiný design, odlišně řešení solární dobíjení, které je zhruba 2× účinnější, nemají indukční tlačítka a hlasové funkce. Garmin u nich klade maximální důraz na výdrž.
Díky tomu ale mají také výrazně nižší cenu, oficiální koncovka je nižší o 7 500 Kč a reálně lze tyto hodinky sehnat pod 20 tisíc korun. Mohou tak bez problému konkurovat i starším Fénixům 7X Pro, které se v titanu/safíru prodávají jen o něco levněji. Funkcemi jsou ale o kousek dále, resp. mají zajištěnou podporu do budoucna.
Nepřehlédněte: Recenze hodinek Enduro 3
Malé stylovky Lily 2 GPS
Tato řada hodinek a další jako Vívomove stála u mě vždy na pokraji zájmu. Hodinky bez GPS mají velmi omezené možnosti pokud jde o sportovní aktivity, ty se omezují většinou jen na počítání kroků či na cvičení uvnitř. S GPS jsou ale hodinky daleko více využitelné. Garmin proto do řady malých hodinek Lily 2 (38 mm) přidal nejen GPS, ale také řadu sportovních aktivit a nových fitness a zdravotních metrik.
Novinek je v podstatě tolik, že by se daly označit za novou generaci, tedy Lily 3. Upravený byl i design, více připomíná řadu Venu - zejména packami pro uchycení řemínku. A cenový rozdíl oproti standardnímu modelu je dost malý, jen okolo patnácti stovek. To za GPS fakt stojí.
Tip: Hodinky Lily 2 Active: Malý stylový model pro ženy dostal GPS a řadu sportovních i fitness funkcí
Luxusní hodinky MARQ 2 z damaškové oceli
Damašková ocel je materiál známý svým jedinečným zvířeným vzorem, který vzniká několikanásobným skládáním a kováním vrstev oceli. Pokud vám nestačí běžné materiály jako titan nebo karbon, mohou vás zaujmout právě nově uvedené hodinky MARQ 2 Adventurer Damascus Steel Edition.
Kromě provedení zde nenajdete žádnou novou funkcí, stále jde o staré dobré MARQ 2, které vycházejí z původních Epixů. Mají relativně malý 1,2" displej, optiku 4. generace a stejný firmware a funkce jako právě Epixy. Pokud někdo čekal upravené Fénixy 8, bude asi zklamaný - počítám, že se časem objeví třetí generace MARQ 3, která z nich bude vycházet.
Další podrobnosti: Nejdražší hodinky Garminu: Nový model MARQ 2 z damaškové oceli. Má to ale háček
Jak vidíte, fakt se mnoho novinek loni neukázalo. Toho jsem ale využil k tomu, abych otestoval a publikoval řadu různých zkušeností s hodinkami, jejich srovnání a některé produkty, byť staré, jsem vyzkoušel poprvé. Jde například o radar RTL 515, bez kterého už skoro nejezdím, čí pedály s wattmetery XC200. Ostatně stačí se podívat do kategorie recenze, která doslova přetéká. Jen letos v ní přibylo přes 30 článků.
A na co se můžeme těšit příští rok? O tom zase v dalším článku...
Diskuse k článku (13)