Recenze hodinek Fénix E: Odlehčené osmičky s kompromisy za nižší cenu. Bude to ale stačit?

11.9.2024
Když to shrnu do jedné věty, Garmin představil světu staré Epixy s novým softwarem. Takže máte po ruce téměř všechny funkce Fénixů 8, ale určitými omezeními a horšími fyzickými vlastnostmi
Nové (?) hodinky Fénix E

Nová Éčka mají oproti Fénixům 8 ve stejné velikosti menší displej - 1,3" místo 1,4", tedy jako Epixy. Se stříbrnou lunetou a indexy, které jsou vidět jen za jasného počasí, ale působí černý okraj velmi mohutně


Kromě řady Fénix 8 a Enduro 3 uvedl Garmin také odlehčené, a hlavně levnější hodinky Fénix E (asi jako Entry, Economy nebo Edition). Ty jsou vybaveny displejem AMOLED a přicházejí v ideální střední velikosti 47 mm, a to ve dvou ve dvou barevných provedeních – s černou a stříbrnou lunetou. Žádné další modely nejsou k dispozici, takže pokud chcete například transreflexní MIP, máte smůlu. Na druhou stranu Fénixy 7 Pro jsou aktuálně lepší hodinky za nižší cenu. 

Tip: Odlehčené hodinky Fénix E: Méně funkcí, ale také nižší cena. Takový základní model

Hodinky Fénix E mají pouze ocelové provedení a sklo Gorilla Glass, titanovo-safírová verze není k dispozici. Žádný překvapivý design nám Garmin nenabídnul, v podstatě jde jen o lehce upravené původní Epixy z roku 2022. Proto je zde stejně jako Epixů i celkem široká luneta, která má jen trošku odlišné provedení. Také velikost displeje je stejná, 1,3“, zatímco Fénixy 8 47 mm AMOLED dostaly 1,4“, což se prostě hodí. Nemůžeme chtít všechno.

Hodinky Fénix E byly zapůjčeny z obchodu Runlab Kobras

Skoro jako Epixy

Na první, ale i na jakýkoliv další pohled, je zkrátka zřejmé, že jde opravdu jen o „oživené“ Epixy. Shodné jsou fyzické rozměry 47 × 14,5 mm (průměr a tloušťka), hmotnost 53 gramů (tělo), vč. řemínku pak 76 gramů, velikost displeje 1,3" (33,02 mm) či rozlišení displeje AMOLED – 416 pixelů. A protože hodinky vycházejí z ocelové verze Epixů, jsou zde i další omezení. 

Původní Epixy totiž mají v základu jen 16 GB paměti, zatímco u řady Epix Pro už bylo standardem pro ocel 32 GB. Stejně tak chybí podpora pro vícepásmovou GPS a hlavně SatIQ – toto jsem kritizoval už na ocelových provedeních Epixů a Fénix 7 a musím to opět připomenout i zde. Dnes je to prostě krok zpět. A konečně je tu v obou případech jen čtvrtá generace optického snímače, což znamená, že do budoucna přijdete o měření EKG a už nyní se musíte obejít bez měření teploty pokožky při spánku. 

Megarecenze Epixů a zkušenosti po roce:

Také výdrž se nikam nepohnula a zůstala zcela totožná – 16/6 dnů v pohotovosti, resp. 42/30 hodin v aktivitě s GPS. Přitom Fénixy 8 47 mm mají výdrž o krapítek lepší. Už to napovídá, že hardware hodinek bude stejný jako o modelu starého 2,5 roku. Nejsou tu proto ani indukční tlačítka, ani reproduktor či mikrofon, dokonce ani svítilna LED. Zkrátka Garmin prodává lehce upravené Epixy za „novou“ cenu – ta činí 19 990 Kč.

Nepřehlédněte: Fotosrovnání: Hodinky Fénix E vs. Epix. Fyzicky stejné, rozdíly zejména v uživatelském prostředí

Co dostanete nového?

I proto jsem k této recenzi přistoupil nanejvýš úsporně, protože se nic tak zásadního nezměnilo, je zde jen pár novinek softwarového charakteru, kterým se budu věnovat až v recenzi hodinek Fénix 8 nebo postupně v samostatných článcích. Navíc podle čtenosti prvních zkušeností s Fénixy E ani nečekám, že by o recenzi byl nějaký větší zájem, což je z výše uvedeného hlediska pochopitelné. 

Novinky v řadě Fénix E:

  • Přepracované uživatelské rozhraní, zejména u AMOLED verzí
  • Upravené rozhraní pro zvětšení či zmenšení měřítka mapy
  • Rychlé přepínání mapy směr na sever 
  • Nová nabídka rychlého přístupu k výběru vrstev map
  • Funkce rychlého odemknutí dotyku (dočasně odemkne dotyk, například pro mapu během tréninku)
  • Nová nabídka „Aktivní navigace“ během navigace pro úpravu trasy, přidání waypointu apod.
    Nová konsolidovaná funkce „Uloženo“ pro vyhledávání uložených tras/cestovních bodů atd.
  • Dynamické plánování okružní trasy s nastavenou délkou přímo v hodinkách. Když sběhnete z trasy, hodinky ji přeplánují tak, aby byla dodržena délka
  • Možnost nastavení upozornění, která vám připomene, abyste se po ujetí poloviny trasy otočili. Pokud je např. cílová vzdálenost 10 km, oznámí vám hodinky při pátém kilometru, že jste v polovině
  • Přidána možnost nastavení obtížnosti lyžování
  • Plány silového tréninku (na dobu 4-6 týdnů, prostřednictvím služby Garmin Connect)
  • Nová aplikace pro odpočítávání času do různých událostí 
  • Online zpracování chyb na trase po ukončení aktivity, které využívá data z interních snímačů hodinek k jejich opravě. Když prostě někde GPS ustřelí, Garmin Connect vaši trasu následně „opraví“
  • Slučování notifikací do složek podle aplikace (například všechny zprávy Whatsapp), což by mělo vylepšit orientaci 
  • Nové Centrum upozornění, které odděluje notifikace od doplňků (lze vypnout)

Počítám, že některé z těchto novinek se ukážou i ve starých modelech, zejména ty, co nesouvisí s uživatelským prostředím. Ale nic z toho není tak zásadní, co by člověka přinutilo přemýšlet nad novou generací.

 

Gorilla, nebo Gorilla? 

První srovnání hodinek s jiným modelem jsem automaticky udělal s Epixy. Je to logické, Fénix E z nich vycházejí. Mám safírový model, takže mě nepřekvapilo, že mají Epixy více odlesků a horší kontrast za všech okolností – je to očekávatelné. Když jsem ale vyměnil Epixy za Forerunnery 965, které mají Gorilla Glass DX, přišlo překvapení. Fénixy E mají odlesků daleko více a o poznání horší kontrast – více se blíží Epixům než Forerunnerům. Přitom krycí sklo by mělo být stejné. Cože?

Shodou okolností jsem před pár dny dostal do mailu zprávu od čtenáře, který srovnal vedle sebe Fénixy 6 a Fénixy 7, oba modely v čistém provedení s Gorillou. A jaké bylo překvapení pro něj i pro mě, že se Fénixy 7 leskly daleko více než šestky. A podobné je to i ve srovnání FE vs. FR 965 – papírově stejné sklo, ale odlesků mají Fénixy E o dost více. Zejména venku tak mají Forerunnery lepší displej a to výrazně. Skoro to vypadá, jako kdyby Fénixy E měly nějaký „poloviční safír“. Anebo Gorilla Glass 3, které se také leskne jako psí kulky…

A pak to přišlo! Prošel jsem komplet parametry hodinek Fénix 7, Fénix 8, Fénix E, Forerunner 955 a Forerunner 965 a jaké bylo moje překvapení, že sklo Gorilla Glass DX je uvedené pouze u Forerunnerů, zatímco u Fénixů bez safíru Garmin má v parametrech Gorilla Glass. Bez dalších podrobností. Třeba u Venu 3 nebo FR 265 je Gorilla Glass 3, které má oproti DX horší optické a fyzické vlastnosti, ale u Fénix 7/8/E jen Gorilla Glass. Nic víc. A přitom bych skoro přísahal, že dříve bylo u Fénixů 7 uvedeno sklo verze DX.

Čtete dále: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání

Čili těžko říct, jaká verze Gorilly na testovaných hodinkách je, každopádně má o dost horší optické vlastnosti než GG DX na FR 955/965, ale také na starších modelech řady Fénix 6. Ostatně na hodinky Fénix 6X Pro vzpomínám dodnes, protože měly MIP displej takřka bez odlesků a super kontrastem, protože zde bylo právě sklo DX – a to samé platí i pro FR 945, FR 955 či FR 965. Nevím, kde udělali soudruzi v Garminu chybu, ale toto je za mě fakt krok zpátky. 

Upravené prostředí a ovládání

Hodinkám zůstala klasická pětice tlačítek, nechybí ani dotykový displej, lze je tak ovládat čistě tlačítky, stejně jako čistě dotykem (tedy na 99 %). To znamená, že prakticky každá funkce je zde přístupná pomocí obou typů ovládání. Pokud máte rádi dotykové ovládání, můžete téměř vše provádět pomocí dotyku. A pokud dotyk nesnášíte, můžete jej zcela vypnout. Je to na vás. Dokonce to můžete udělat i pro jednotlivé sportovní profily.

Zatímco Fénixy 7 a Fénixy 6 měly uživatelské prostředí (UI) stejné (během let nedošlo k žádnému zásadnímu updatu – šlo jen o drobnosti), Fénixy E/8 mají UI zcela přepracované. Zjednodušeně řečeno, UI je z velké části zkopírované z Forerunneru 965, ovšem s upraveným hlavním fontem. Oproti Epixům je zde jednak zde více různých barviček, přechodů a pozadí, jednak došlo k přeskládání určitých položek, aby byly lépe dostupné (ale některé jsou zase lépe utopené). 

Třeba nastavení displeje je přímo v hlavní nabídce, protože sem asi budete chodit celkem často. Zde však nastavíte jen jas pro režim hodinek, pro nastavení aktivity musíte nově do menu Režim zaměření (cože?), dále Aktivita a teprve zde najdete jas/gesto pro aktivitu. Zkrátka, pokud hledáte vše na původním místě, budete chvíli tápat. Může to trvat i několik dnů, než si zvyknete na nová umístění různých nastavení a položek.

Více úrovní velikosti písma

Odlišné jsou také doplňky, které standardně nejsou cyklické – když dojdete na konec, jste na konci a hotovo. Pro první položku se musíte přerolovat zpět nahoru. Důvodem je nové Centrum oznámení, které sdružuje notifikace a které se vydělilo z doplňků. K němu se z ciferníku dostanete tlačítkem nahoru, zatímco do doplňků jen tlačítkem dolů. Centrum oznámení je ale možné vypnout a používat doplňky cyklicky, postaru. 

Nově se zde přímo vytvoří složky Zdraví a Trénink, kde jsou sdružená patřičná data. Ty mám i na svých „starých“ hodinkách, ale musel jsem si je vytvořit ručně, stejně jako složku Můj den a Počasí. Některé doplňky byly lehce graficky upraveny, je vidět, že základem nebyly Epixy, ale právě zmíněné Forerunnery. Například týdenní skóre stresu už nemá spojnicový graf, ale sloupcový, což je za mě méně přehledné. Nebo Počasí, to je z Forerunnerů přebrané kompletně. 

Upraveny byly notifikace, které se nyní sdružují dle aplikace, což je přehlednější – podobně jako maily v e-mailovém klientu. Všecky zprávy Whatsapp jsou tak u sebe, všechny notifikace z Connectu také apod. Navíc jsou přístupné v jiném menu – už nejsou mezi doplňky, ale zvlášť v Centru oznámení. Dostanete se k nim po stisku tlačítka nahoru ze vzhledu hodinek. Když si ale vypnete Centrum oznámení, můžete k notifikacm přistupovat jako k jednomu z doplňků postaru.

Zkrátka celé je to takové novější, vycizelovanější, graficky i funkčně. Pokud jste používali dříve např. Forerunnery 965 nebo Venu 3, jako já, tak vás nové prostředí až tak nepřekvapí. Co mě potěšilo, je možnost lépe nastavit velikost fontu – už nejen ve dvou úrovních, která se navíc neaplikovala zcela všude, ale v deseti krocích a má to vliv na všechny texty. Paráda. 

Poněkud mě ale zklamaly ciferníky, jdou zde jen tři základní, z nichž můžete vycházet, přičemž jen jeden nabízí možnost mít ručičky, zbytek je digitální. Také si můžete nechat zobrazit jen čtyři datová pole. Je to dost bída a na rozdíl od Epixů či Fénixů 7 se mi vlastně nelíbí ani jeden. Pokud vám to nebude sedět tak jako mě, musíte sáhnout do Connect IQ, nyní už konečně s možností za aplikace pohodlně platit. Fénixy 8 mají možnosti ciferníků daleko širší. 

Fitness, zdraví a sport

Pokud jde o sporty, najdete tu fakt všecko – ostatně plnou nálož mají už hodinky Fénix 7 Pro. Nově jsem tu narazil na šnorchlování, což ale zdá se je pouze jen upravené varianta povrchového plavání. Řada sportů má různé variace, a to zejména běh a cyklistika, ale také chůze – můžete si vybrat mezi během v terénu, na ovále, či na trailech v lese, možností je celá řada. Hodinky zobrazí až osm datových polí na jedné obrazovce, ale to také není žádná novinka.

Nic se také nezměnilo ohledně zdravotních a fitness funkcí, hodinky měří spánek, tepovku, stres, noční VST, spánkový poradce, Body Battery či změnu noční teplotu oproti baseline. Podobné je to u tréninkových funkcí – Stav tréninku, zaměření zátěže, skóre vytrvalosti, skóre do kopce, cyklistický úroveň, připravenost k tréninku – co k tomu napsat. Vše najdete v samostatných článcích na webu; nenarazil jsem na žádnou novinku. 

Nepřehlédněte velké přehledy funkcí a metrik:

Když jsem srovnával přesnost GPS s Epixy a Forerunnery 965, dopadlo to podobně. A to jsem strávil hodně času v údolích a lesích, a i když jsem záměrně měl čistou GPS, nikoliv více systémů (SatIQ tyto hodinky nemají), tak jsem nenarazil při zkoumání projetých tras na žádný problém či ústřel. 

Co se mi líbí, je oddělení aktivit a aplikací, podobně jako na Venu 3. Už se tak nemíchají jednotlivé sporty mezi aplikace či hry. Zajímavou novinkou, pokud máte aktivní dotyk, je pak možnost gestem do strany přepínat mezi běžící aktivitou a ovládáním hudby. Dotyk navíc můžete mít vypnutý a gestem shora jej na chvíli aktivovat, třeba kvůli ovládání mapy. Taková drobná vylepšení, která potěší. 

Co chybí oproti Fénix 8

Pokud byste si nechtěli pořizovat Fénixy 8, ale chtěli byste ušetřit za Éčka, přijdete o celkem hezkou řádku novinek, které jsou spojeny s novým hardwarem osmiček. Konkrétně jde o:

  • Nový kryt snímačů chrání mikrofon a barometr (mezi tlačítky)
  • Nový design tlačítek odolný proti vniknutí vody pomocí indukčních tlačítek, takže v pouzdře není žádný otvor
  • Rekreační potápění do hloubky 40 m s certifikací EN13319
  • Funkce pro potápění (doplňky/datové stránky, datová pole atd...)
  • Přístup k telefonnímu asistentovi prostřednictvím mikrofonu a reproduktoru (pomocí telefonu)
  • Možnost přijímání telefonních hovorů prostřednictvím mikrofonu a reproduktoru (pomocí telefonu)
  • Záznamník hlasových poznámek (na hodinkách)
  • Nový offline hlasový asistent

No, není toho málo a je třeba zvážit, jestli to stojí za ušetřené peníze. Mně by asi nejvíce vadil menší displej, přece jen ten tlustý černý okraj okolo displeje a tlustší luneta jsou docela rušivé. 

 

Výdrž? Ujde…

Garmin uvádí 16 dnů v režimu vypnutého displeje a 6 dnů v režimu always-on. Se zapnutou GPS je to pak 42, resp. 32 hodin, což není špatné – je to například více než vydržely modely Fénix 5 a Fénix 5 Plus. Nutno si ale uvědomit, že režim always-on při aktivitě znamená, že za jasného počasí na displeji toho moc neuvidíte (režim „bludička“) a je třeba si gestem nebo tlačítkem displej rozsvítit na maximum. Holt omezení AMOLED, s kterým je třeba počítat.

Papírové hodnoty výdrže:

  • v režimu hodinek: 16/6 dní 
  • v režimu hodinek s úsporou baterie: 21 dní
  • GPS: 42/30 hodin
  • všechny systémy: 32/24 hodin
  • všechny systémy s hudbou: 10/9 hodin
  • expediční režim: 14 dní

V režimu s vypnutým displejem, který se aktivuje na požádání, přičemž při aktivitě je zapnut neustále, mi vydržely Fénixy E s 12 hodinami aktivit (polovina indoor) šest dní. Optický snímač byl aktivní, GPS v režimu standard (čili ne více pásem, ne více satelitních systému). Při venkovních aktivitách jsem zapínal spíše sporadicky, většinou byla aktivní datová pole. Při chůzi jsem měl aktivní optiku, na kole hruďák a čidlo rychlosti.

Nepřehlédněte: Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED

Epixy jsem ale byl schopen „rušit“ za necelých 5 dnů, to když jsem měl každý den přes dvě hodinky na GPS. A protože jsou Fénixy E vlastně Epixy, tak je to zde podobné. V průměru počétejte s tím, že hodinky vydrží šest až sedm dnů; záleží hodně na tom, zda venku bude hodně světla, či naopak málo. A také na tom, zda hodinky používáte v režimu AOD či nikoliv. Displej AMOLED je totiž velký žrout. Zatímco hodinky s MIP při indoor aktivitách skoro nežerou (F7X Pro téměř 200 hodin), Fénixy E mají výdrž necelých 50 hodin.

Ajaj, co ty mapy?

Aktuálně mi na Fénixech E vadí několik věcí, z nichž některé jsou, zdá se, dědictvím hodinek Forerunner 965, které posloužily jako základ pro uživatelské prostředí. Docela mi vadí nemožnost nastavit si automatickou aktivaci úsporného režimu během spánku, což na Epixech a Fénixech 7 funguje. Také mi chybí starý graf historie stresu, který je nyní převzat z Forerunnerů – dříve byl spojnicový, dnes sloupcový, což mi přijde méně přehledné. 

Asi nejvíce mi ale vadí datová pole na mapě. Když si zobrazím dvě data na spodní straně, šipka s pozici vyskočí do horní poloviny a vy najednou vidíte menší kus mapy před sebou – to samé mají i Forerunnery 965, kde mě to štve už dlouhodobě a blbě se s nimi naviguje. Přitom na Epixech a Fénixech 7 (ale i FR 955) to bylo lepší, šipka byla dole mezi datovými poli (která byla menší) a tudíž jste viděli o kus dál před sebe. Pro navigaci i celkovou orientaci je to rozhodně lepší.

Trošku také bojuju s přeházeným menu, ale to je jen otázka zvyku. Naopak nemožnost načíst nastavení z Fénixů 7/Epixů je docela bolestivá, hodinky jsem musel nastavit kompletně odznovu, což zejména u aktivit znamená hromadu práce a trvá, než to celé doladíte. V menu navíc chybí možnost pro zálohování, takže když mi dorazily Fénixy 8, musel jsem to dělat znovu. Dost opruz.

Podpora do budoucna

Jediná výhoda Fénixů E, která mě napadá, je nový software, který je shodný s Fénix 8 – máte tedy jak přepracované menu, nové fonty a několik drobných funkčních vylepšení. A také jistotu, že následujících několik let budete dostávat novinky, zatímco staré Epixy ostrouhají. Ale upřímně, pokud nyní Epixy máte, není aktuálně jediný důvod, proč si pořizovat Fénixy E. Za mě jsou Epixy Pro stále lepší volbou za stejnou cenu. 

A ještě lepší nabídkou pak Forerunnery 965, které jsou levnější a v některých ohledech lepší – jsou tenčí, mají větší displej a delší výdrž. Můžete je pořídit za 14 tisíc korun, navíc dostanete 32 GB paměti a SatIQ, tedy i přesnější GPS, a lepší krycí sklo GG DX. Prostředí je velmi podobné, protože Fénix E z FR 965 vycházejí, zatímco Epixy už jsou v tomto ohledu trochu za zenitem. Fénixy E jsou zkrátka určeny primárně majitelům ještě starších modelů (Fénix 5, Fénix 6). 

A co model Fénix 8? Ocelová verze 47mm stojí 24 990 Kč, což je rozdíl 5 000 Kč. To je na první pohled dost, ale na F8 máte jednak krapet delší výdrž, tenčí provedení (13,8 mm místo 14,5 mm), větší displej, výrazně lepší vodotěsnost díky indukčním tlačítkům a také mikrofon a reproduktor pro hlasité volání či volání hlasem. Plus 32 GB paměti a SatIQ stejně jako na FR 965. 

Když to vezmu kolem a kolem, tak moc nevidím důvod pro existenci Fénix E, alespoň nyní. Situace se může změnit za půl roku, rok, kdy hodinky dostanou nějaké funkce, které už Epixy a Fénixy 7 mít nebudou. Stále je tu ale omezení starého snímače, SatIQ či 16GB paměti. Je ale možné, že si novinka k pár zákazníkům cestu najde, ale moc jich nebude. Jedině, kdyby se cena snížila řekněme na 16–17 tisíc, pak už by to byla jiná písnička. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 47×47×14,5 mm 
  • Hmotnost: 76 g včetně řemínku, 53 g tělo hodinek (ocelové provedení)
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,3“ (33 mm)
  • Rozlišení displeje: 416 pixelů 
  • Baterie (za lomítkem v režimu always-on): až 16/6 dnů s měřením tepu, až 42/30 hodin s GPS a 10 hodin všechny systémy + přehrávání hudby
  • Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5 (ale ne vše se vejde do paměti)
  • Paměť: 16 GB (hudba a mapy)
  • Konektivita: Wi-Fi, NFC, Bluetooth
  • Senzory: optický snímač Elevate 4, akcelerometr, barometr, gyroskop, kompas
  • Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer, Youtube Music)
  • Vodotěsnost: 100 m pro plavání a vodní sporty
  • Cena: 19 990 Kč 

Plusy 

  • Potenciál pro nové funkce do budoucna
  • Všechny zásadní sportovní a fitness funkce

Minusy

  • Malý displej vzhledem k tělu
  • Chybí záloha a obnovení systému
  • Jen 1,3" displej (krásně by se vešel 1,4")
  • Vysoká cena vzhledem k možnostem

Diskuse k článku (17)