Recenze hodinek Enduro 3: Rozdíly oproti Fénix 8, design, displej a ovládání, sport a fitness metriky (1.)

11.10.2024
Věřím, že tyto hodinky se budou kupovat jako rohlíky na trhu. V lecčems jsou lepší než Fénix 7X Pro či Endura 2 a oproti Fénixům 8 jsou ochuzené jen o potápění a hlasové funkce. A ta cena!
Enduro 3

Hodinky Enduro 3 jsou sice na ruce dost velké, zvlášť na mém úzkém zápěstí, ale nemám problém je nosit. A pokud by mi něco vadilo, tak je to spíše tloušťka než průměr


Je to asi poprvé, co Garmin uvedl na trh novou generaci hodinek, která je levnější než ta stará. Model Enduro 2 byl na konci léta 2022, kdy se dostal na trh, nabízen za neuvěřitelných 26 990 Kč. A to má starý snímač tepovky Elevate 4 a starší variantu displeje MIP s horším kontrastem. Hodinky Enduro 3 stojí 22 490 Kč, přitom jsou lehčí, mají novější výbavu a nechybí jim titan a safír. Model Fénix 8 Solar 51 mm pak stojí masivních 29 990 Kč.

Nepřehlédněte druhou část recenze hodinek Enduro 3

V nedávném příspěvku jsem se nad tímto docela pozastavil. Levné Fénixy E stojí 19 990 Kč, a přitom mají výbavu jako ze středověku. Endura 3 jsou však jen o 2 500 Kč dražší a mají prostě úplně všechno, co Fénixy 8, jen jsou ochuzené o lepší vodotěsnost, s čímž přichází i o certifikaci pro potápění (ale potápět a plavat s nimi samozřejmě můžete), a o mikrofon s reproduktorem. Zrovna to jsou funkce, které na hodinkách většina lidí oželí, protože je ještě před pár týdny neměla, a tudíž jim nebudou chybět. 

Zápisky bloggera (36): Hodinky Fénix E budou ležákem na skladech. Přitom stačilo málo a byl by to šlágr 

Jen jeden model

Hodinky Enduro 3 jsou dostupné v jediné variantě, stejně jako E2, tedy v titanu se safírovým sklem a v černé barevné kombinaci. Titanová je ale jenom luneta, dýnko už je z polymeru, stejně jako tělo hodinek. Garmin na webu bohužel neuvádí, zda má luneta DLC úpravu, či nikoliv. To ukáže až čas, jak moc se bude škrábat. 

Nepřehlédněte: Povrchová úprava DLC: Chrání titanové lunety a je tvrdá jako diamant. Lze ji poškrábat?

Hodinky mají samozřejmě transreflexní displej MIP, který je důležitý pro maximální výdrž – Endura s AMOLED by asi nedávaly smysl. V pohotovosti a solárem (min. 3 hodiny na slunci) vydrží hodinky až 90 dnů (dříve 46 dnů), při aktivitě s GPS pak neuvěřitelných 320 hodin (dříve 150 hodin). Solární dobíjení je nyní účinnější o 50 % a zvětšila se i jeho plocha díky tenčí lunetě – reálně je tedy 2× účinnější!

Hodinky Enduro 3 zapůjčil k testu obchod Pulsmetry.cz

Velikost pouzdra je stejná jako u všech velkých hodinek Garminu, a tedy 51 mm s tím, že tloušťka je 15,7 mm. Enduro 2 měly 15,6 mm, Fénixy 8 51 mm mají 15,4 mm a konečně Fénix 7X Pro jen 14,9 mm. Ale v porovnání s menšími hodinkami už je rozdíl daleko větší, třeba model Fénix 8 AMOLED 47 mm má tloušťku jen 13,8 mm, a to už je fakt poznat na ruce. A lehké stylovky pak mají dokonce pod 13 milimetrů. 

Zelená to jistí

Stejně jako u Fénixů i nové hodinky Enduro 3 mají lunetu tenčí, čehož bylo využito pro účinnější solární dobíjení (větší plocha kroužku okolo displeje). Co je super, je barevná úprava soláru, už to není červený/měděný proužek, ale černý, takže neruší. Design hodinek je tak čistší a možná i více elegantní. Už jim ale chybí ta „outdoorovitost“ jakou mají Endura 2 nebo Fénixy 7X Pro, a trochu mi připomínají Forerunnery 955. Šroubky jsou nově umístěné přímo v lunetě, nikoliv v packách - resp. na jejich hranici. Tím se design odlišuje jak od Fénix 7, tak Fénix 8.

Tlačítko na boku je klasicky zelenožluté, ale nyní ještě o kousek výraznější. Zelená nechybí ani na okraji displeje – opět znak řady Enduro. Garmin tentokrát nevytvořil Endura jako Fénixy s delší výdrží, ale dal jim svébytný vzhled i tělo. Tlačítka jsou standardní, nenajdete tu indukci jako na Fénix 8 – a to je důvod, proč chybí certifikace pro potápění a tím i potápěcí aktivity. Mají jasný a přesný stisk, perfektní mechaniku (konečně se to Garmin naučil) a celkově se mi líbí víc než indukce na F8. 

Ovšem v přímém srovnání s Fénix 7X Pro mi přijde, že mají kratší chod, což by ani tak nevadilo, ale celkově jsou krapet tužší. Zkoušel jsem je ovládat v prstových rukavicích, zatím jen podzimních, a přišlo mi, že by to v zimních mohlo trochu vadit. Čím mám rukavice měkčí a tlustší, tím více ocením delší a měkčí chod tlačítek. Ale mechanika jako taková je parádní, jen na F7X Pro mi to prostě přijde lepší.

UltraFit pro běh lepší

Už od první generace mají Endura standardně v dodávce řemínek UltraFit, který je velmi lehký a na ruce pohodlný. Má sice pár nevýhod, ale mnohým uživatelům vyhovuje více než standardní silikon – hlavně běžcům. Já mám těchto řemínků několik, ale nepoužívám je – špatně schnou a hodinky se s nimi nedají dát na řídítka kola. Také se hůře nasazují na ruku přes rukavice, když je třeba – např. při lyžování v při dalších zimních sportech. 

 

 

Díky tomuto řemínku jsou hodinky velmi lehké, váží jen 63 gramů vč. řemínku. Tělo hodinek má pak jen 57 gramů, což je parádní hodnota vzhledem k velikosti baterie, Fénixy 8 váží 67 gramů a 95 gramů se silikonovým řemínkem. Hmotností se tak E3 skoro přiblížily Fénixům 6X Pro Solar, které měly tělo o hmotnosti 55 gramů a na ruce mi přišly přijatelné. F7X Pro váží 62 gramů, a to už je na hraně – aspoň pro mě. Pokud budete chtít nosit také silikon, musíte si jej bohužel pořídit zvlášť (já jich naštěstí mám plno).

Nepřehlédněte: Recenze nylonového řemínku UltraFit: Nesnesitelná lehkost bytí a pohodlné nošení

Rozdíly oproti Fénix 8

Zatímco Endura 2 byly hodinky naprosto stejné jako Fénixy 7X, Endura 3 už se liší. A to designem i velikostí pouzdra, ale také dalšími funkcemi, které jsou odvislé od chybějícího hardwaru. A proto mohou být tak levné (a časem jejich cena může spadnout i pod dvacet tisíc).

Co hodinky nemají:

  • indukční tlačítka a certifikaci potápění
  • hlasitý reproduktor a mikrofon – volání, přehrávání hudby a hlasové ovládání
  • kovové dýnko (kvůli úspoře hmotnosti) - a to je imho spíše výhoda

Co naopak hodinkám E3 zůstalo z F8 Solar 51 mm:

  • transreflexní displej MIP o velikosti 1,4"
  • titanová luneta (ale s jiným tvarem) a safírové sklo 
  • optický snímač Elevate 5 (vč. EKG a snímání teploty pokožky)
  • svítilna LED (4 úrovně + červená) 
  • všechny funkce (mimo ty, co jsou spojené s odlišným hardwarem)

Co mají hodinky Enduro 3 navíc:

  • nylonový řemínek UltraFit o hmotnosti 6 g
  • vylepšené solární dobíjení
  • delší výdrž

Za svoje peníze tedy dostanete „téměř“ Fénixy 8, jen bez funkcí, které většina uživatelů (jako třeba já) stejně neocení. Hlasitý reproduktor může reálně chybět jen při navigaci, kdy vám hodinky hlásí, kam odbočit, nebo při tréninku, kdy slyšíte instrukce. Na Endurech 3 k tomu potřebujete telefon nebo sluchátka. A to asi nikomu nevadí, protože reproduktor není moc hlasitý. 

Kompletní přehled novinek Fénix 8 oproti Fénix 7 najdete v rozsáhlé recenzi:

Kontrastnější displej. Ale co to podsvícení?

Velikost displeje je 1,4“, do hodinek by se vešel i větší, ale pak by nezbylo místo na proužek solárního dobíjení. A protože je nyní luneta tenčí než dříve a solární proužek černý a velmi široký, máte pocit, že je displej prostě malý. Na Fénixech 7X Pro to tak nevnímám, protože luneta je širší a solární proužek měděný, takže jakoby ten černý prázdný prostor vyplňuje. Když mám Endura 3 vedle Fénix 8 AMOLED 47 mm, tak mi přijde displej na Fénixech opticky větší. Displej je samozřejmě dotykový, ale hodinky jdou kompletně ovládat i bez něj. Klasika.

Solární dobíjení Garmin zcela přepracoval, čímž přispěl k lepší čitelnosti displeje. Zcela totiž chybí solární vrstva přes displej, která tak nezhoršuje jeho optické vlastnosti. Což je jedině dobře, stejně její účinnost byla jen cca 10 %, zatímco její vliv na čitelnost byl zásadní. Jasně, stále tu máme safír, který trpí odlesky, ale vzhledem k tomu, že Garmin už přestal používat sklo Gorilla Glass DX s parádní antireflexní vrstvou, nejsou odlesky o moc horší než u běžné Gorilly. (Tu mimochodem nenajdete ani na Fénixech 8 Solar, jen na verzích s AMOLED.)

A při přímém srovnání je fakt displej E3 krapet lepší než na F7X Pro – má bělejší bílou a přijde mi i lepší kontrast. To poznáte hlavně na datových obrazovkách, které jsou bílé. Ale v režimu hodinek už nikoliv, tam je černá stejná na obou modelech a kontrast mi přijde totožný. Ovšem oproti modelu Enduro 2 či původním Fénixům 7 došlo ke zlepšení – černá je černější, transreflexní vrstva účinnější a podsvícení silnější; tyto modely totiž mají starší verzi displeje MIP.

Co mě však nemile překvapilo, je nemožnost nastavit podsvícení displeje automaticky, jako to umí řada Fénix 7 Pro. Čidlem jasu tam není žádný senzor, ale solární proužek. Na automatiku jsem si jednak zvykl, jednak je super, že v šeru se displej rozsvítí méně než v lese nebo v místnosti, kam proniká světlo zvenčí. Jenže na E3 je nastavení podsvícení pouze manuální a lze pouze ovlivnit intenzitu pro režim hodinek, aktivitu a režim spánku. Hodně velké zklamání. 

Další detaily: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle 

Posviť si na cestu

Svítilna LED má poněkud odlišnou optiku než u starších modelů. Světlo je krapet bělejší a více fokusované, s ostřejšími hranami, zatímco na F7X Pro je jakoby více rozlité do místnosti. Intenzita je stejná, ale Endura 3 světlo více soustředí do menší plochy, zejména nahoru a dolů. Ale je to jen drobnost, kdybych neměl možnost přímého srovnání, rozdíl bych snad ani nepoznal. Úrovně jsou standardně čtyři plus červená.

Světlo neslouží jen pro usnadnění cesty v noci na záchod, ale zejména při aktivitách. Buď si posvítíte na cestu, když zatmíte – a světlo je fakt silné, stačilo mi i pro jízdu na kole – nebo si nastavíte režim zábleskové světlo, třeba v režimu kadence. Když mávnete při běhu rukou dopředu, svítí bílá, když dozadu, svítí červená. Lze také nastavit rychlost blikání a řadu dalších parametrů. 

Tip: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek

Přepracované menu a nové možnosti

Zatímco Endura 2, Fénixy 7 a Fénixy 6 měly uživatelské prostředí (UI) stejné (u sedmiček nedošlo k žádnému zásadnímu updatu, šlo jen drobnosti), Endura 3 mají UI zcela přepracované. Není tu sice tolik barviček jako Fénixech 8 AMOLED, základní font v menu a doplňcích je stejný jako na F7 nebo Enduro 2, ale došlo k přeskládání určitých položek v menu, aby byly lépe dostupné (ale některé jsou zase lépe utopené). 

Třeba nastavení displeje je přímo v hlavní nabídce, protože sem asi budete chodit celkem často. Zde však nastavíte jen jas pro režim hodinek, pro nastavení aktivity musíte nově do menu Režim zaměření, dále Aktivita a teprve zde najdete jas/gesto pro aktivitu. A třeba položka Zdraví a wellness se skoro vyprázdnila, jsou v ní tři nastavení; část položek se přesunula do Oznámení a upozornění. Zkrátka, pokud hledáte vše na původním místě, budete chvíli tápat. Může to trvat i několik dnů, než si zvyknete na nová umístění různých nastavení a položek. 

 

 

Nově je tu Centrum oznámení, které sdružuje všechny notifikace a do něhož se dostanete tlačítkem nahoru z ciferníku. To je důvod, proč doplňky nejsou standardně cyklické – když dojdete na konec, jste na konci a hotovo. Pro první položku se musíte přerolovat zpět nahoru. Naštěstí je tu možnost používat doplňky postaru, kdy jsou notifikace jejich součástí a doplňky rolují.

Příjemná novinka je sdružení notifikací do složek dle aplikace, což je přehlednější – podobně jako maily v e-mailovém klientu. Ovšem na F8 s AMOLED to vypadá lépe, tam Garmin pro odlišení složek použil jemný podkres. Na displej MIP je to ovšem hromada rámečků, což upozaďuje texty samotné, a hlavně to nevypadá moc dobře. 

Co mě pak hodně potěšilo, je možnost lépe nastavit velikost fontu – už nejen ve dvou úrovních, která se navíc neaplikovala zcela všude, ale v cca dvanácti krocích a má to vliv na všechny texty. Paráda. Protože na Fénixech 7X mám možnost nastavit jen písmo standardní a velké, přičemž už to standardní je celkem velké. Na Epixech je to lepší, tam je základní font menší, a tudíž se toho vejde na displej více. A skvělá je i rychlost a odezva systému, moje F7X Pro už se přece jen tu a tam zadrhávají. 

Ciferníky aneb Co to?

Jednou ze zásadních funkcí hodinek je ukazování času. Nemám vůbec nic proto digitálním ciferníkům, ale já prostě preferuji klasické analogové s ručičkami. Na Fénix E jsem dostal jen jeden, na Fénix 8 jsou tři, ale použitelný je v podstatě jediný; na ostatních jsou buď příliš malá data, nebo horší kontrast datových polí kvůli barevným podkresům. A ten jediný analogový má pouze čtyři datová pole.

No, a na Enduro 3 není situace o moc lepší. Je tu celkem pět ciferníků, z tohoto jeden čistě analogový a jeden kombinovaný. Ten čistě ručičkový (Analog 001 – že by pracovní název?) je fajn, má čtyři datová pole, což mi plus minus stačí – chci vidět baterii, datum, tepovku a počasí. Jenže nechápu proč, ale u žádného datového pole nelze nastavit ani tepovou frekvenci, ani počasí. A také u digitálních tato data lze nastavit jen u některých polí, čili je nedostanu tam, kde bych je chtěl mít.

A pak je to ciferník Portal, který umí přepnout z digitálek na ručičky a je trochu podobný tomu, co používám na F7X Pro. Má šestici dat po okruhu místo indexů a dvě datová pole nad a pod středem. A teprve tady lze nastavit skoro všechna data do všech polí (ale třeba stres jen nahoře a dole). Toto omezení u některých ciferníků prostě nechápu. Nehledě na to, že se mi ty staré na Fénix 7X Pro prostě líbily víc. 

A to ani nezmiňuji, že ciferníkům nelze nastavit (zatím) bílé pozadí, což doteď u MIP modelů šlo vždy. Zkrátka je vidět, že prostředí bylo stavěno primárně pro AMOLED a pro MIP jen upraveno a že to ještě není úplně doladěno (pokud někdy bude). 

Pro ultramaratonce

Pokud jde o sporty, najdete tu fakt všecko – ostatně plnou nálož mají už hodinky Fénix 7 Pro. Oproti Fénix 8 chybí potápění, a to jak s maskou, tak freediving (což je jasné vzhledem k chybějící certifikaci), ale jinak jsou tu všechny sporty, fakt mi nic nechybí. Řada sportů má i různé variace, a to zejména běh a cyklistika, ale také chůze – můžete si vybrat mezi během v terénu, na ovále, či na trailech v lese, možností je celá řada. Nechybí samozřejmě ultramaratony, pro které jsou hodinky především stvořené. 

Co se mi líbí, je oddělení aktivit a aplikací. Už se tak nemíchají jednotlivé sporty mezi aplikace či hry. Zajímavou novinkou, pokud máte aktivní dotyk, je pak možnost gestem do strany přepínat mezi běžící aktivitou a ovládáním hudby. Dotyk navíc můžete mít vypnutý a gestem shora jej na chvíli aktivovat, třeba kvůli ovládání mapy. Taková drobnost, která potěší. Vylepšené bylo rovněž ovládání mapy při aktivitě, kdy si ji můžete klepnutím na ikonu kompasu natočit na sever (a zpět).

Nic se také nezměnilo ohledně zdravotních a fitness funkcí, hodinky měří spánek, tepovku, stres, noční VST, spánkový poradce, Body Battery či změnu noční teplotu oproti baseline. Podobné je to u tréninkových funkcí – Stav tréninku, zaměření zátěže, skóre vytrvalosti, skóre do kopce, cyklistická úroveň, připravenost k tréninku – co k tomu napsat. Vše najdete v samostatných článcích na webu; nenarazil jsem na žádnou novinku. 

Nepřehlédněte velké přehledy funkcí a metrik:

V další kapitole se věnuji datovým obrazovkám, mapám, navigaci, výdrži a nedostatkům, které ještě Garmin nenapravil


Diskuse k článku (5)
Tagy: