Recenze stylových hodinek Venu 3: Novinky, snímače, spánkový poradce, hudba nahlas a telefonování (2.)
Hlavní záložky
Nejvíce na hodinkách Venu 3 zaujme doslova obří displej, a to zejména v porovnání s velikostí samotných hodinek. Ty mají v průměru jen 45 mm, takže displej zabírá skoro celou jejich plochu. Současně jsou velmi lehké, takže ruce nebudou vadit vůbec nikomu - ani drobnějším uživatelům.
Hodinky se ovládají dotykem, mají tři pomocná tlačítka a patří do kategorie stylových, nebo chcete-li městských hodinek. To všechno najdete v první části recenze, kde jsem se věnoval především displeji AMOLED, ovládání a upravenému uživatelskému prostředí.
Nepřehlédněte další část recenze:
- 1. Vzhled a provedení, displej AMOLED, nové prostředí a zrádná luneta
- 3. Možnosti sportů, datová pole, úsporný režim, výdrž. Stojí za to?
Předchozí generace hodinek Venu 2 a jejich vylepšené provedení Venu 2 Plus měla sama o sobě dostatek funkcí pro běžné používání, a to jak z hlediska možností sledování zdraví, tak fitness metrik. Ale chyběly jim tréninkové metriky, což třetí generace trochu napravuje. A současně přidává řadu novinek pro sledování Body Battery, spánku a další doporučení pro zdravější život.
Přehled novinek
Než se budu věnovat všem novinkám a funkcím hodinek, tady je jejich přehled oproti modelu Venu 2 Plus:
- Dvě velikosti: 41 mm a 45 mm
- Podstatně zvýšena výdrž baterie chytrých hodinek na 14 dní z 11 dní u většího modelu
- Mírně zvýšena výdrž baterie GPS z 24 hodin na 26 hodin u většího modelu
- Zvětšení velikosti displeje z 1,3" na 1,4" u modelu Venu 3 a 1,2" u menšího modelu Venu 3S
- Přechod na nový optický snímač srdečního tepu Garmin Elevate V5
- Přidána funkce Spánkového poradce včetně faktorů doporučujících spánek
- Přidána podpora detekce zdřímnutí (novinka u Garminu obecně)
- Přidána podpora sledování noční VST (super)
- Přidána funkce Ranní report
- Přidána funkce denního souhrnného hlášení (novinka u Garminu obecně)
- Přidán čas na zotavení – doba regenerace (pro sporty)
- Přidána funkce Přínos tréninku (informuje o přínosu daného tréninku)
- Přidáno vytváření intervalových tréninků přímo na hodinkách (plus stávající podpora strukturovaných tréninků ke stažení)
- Přidáno hodnocení/sledování vnímané námahy po tréninku
- Přidána podpora měřiče výkonu (ANT+ a Bluetooth Smart)
- Přidána podpora chytrých trenažérů (ANT+ FE-C)
- Přidána podpora snímačů eBike (ANT+)
- Přidána podpora pro sledování pohybu vozíčkářů (místo kroků), jakož i tréninků specifických pro sport vozíčkářů
- Přidáno funkce Poslední doplňky pro rychlé přepínání mezi doplňky
- Přidána podpora funkce Jetlag Advisor
- Přidány další animované ciferníky hodinek
- Přidána řada nových sportovních profilů (plavání na otevřené vodě, jízda na ručním kole atd.)
- Přidána nová aktivita Meditace s průvodcem
- Rozšířená funkce Zkratky
- Přidána možnost přepínat mezi malým a větším písmem pro text
- Přidána funkce svítilny s rychlým přístupem (pomocí displeje, nikoliv speciální LED svítilny)
- Přepracováno uživatelské rozhraní v několika ohledech
- Snímač multi-GNSS (ale ne vícepásmový)
- Dočasně odstraněna funkce EKG
Hodinky k testu zapůjčil prodejce hodinek a cyklonavigací Pulsmetry.cz
Lepší optika a podpora snímačů
Jak větší, tak menší hodinky jsou vybaveny pátou generací optického snímače, což přináší přesnější snímání tepovky zejména při aktivitě. Hodí se také úsporný čipset s Multi-GNSS, ale ne v režimu multibandu (tedy více pásem). Je tedy možno snímat polohu ze všech systémů současně, nikoliv jen GPS+Glonass a GPS+Galileo jako tomu bylo dříve. Bohužel chybí funkce SatIQ, která by inteligentně přepínala snímače na základě potřeby. Tím by se buď šetřila energie, nebo zvýšila přesnost.
Zajímavé je, že hodinky přišly o podporu EKG – oproti modelu Venu 2 Plus. Nikoliv ale hardwarově, ale funkce je vypnutá softwarově. Stejně jako Fénix 7 Pro a Epix Pro, podpora u páté generace optického snímače nechybí, ale je třeba dokončit schvalovací proces, což může chvíli trvat. A kdo ví, kdy se této funkce dočkáme u nás, když nefunguje ani v domovské Americe. (Tam ji umí zatím jen Venu 2 Plus.)
Nepřehlédněte: Garmin spustil EKG: Podrobné měření srdeční aktivity a případné odhalení problémů. Ale zatím s omezením
Podobné je to u sledování tělesné teploty, hardware, zdá se, přítomen je, ale měření zatím neprobíhá. A nikde není zmíněno, že by se tak do budoucna mělo stát. Snímač teploty by měl nejen lépe sledovat menstruační cykly u žen, ale také odhalit nemoc či přetrénování. Je ale možné, že i ten potřebuje nějakou homologaci.
Tip: Chystá Garmin měření teploty pokožky? K čemu bude sloužit? Objevují se první indicie
Oproti starší generaci Garmin rozšířil seznam podporovaných senzorů a příslušenství obecně. Můžete si tak spárovat Bluetooth sluchátka, hrudní pás (a snímače tepovky obecně), čidlo rychlosti a kadence, elektrokolo, Foot Pod, čidlo teploty Tempe, cyklistická světla (ANT+), snímače výkonu v pedálech (ANT+ i Bluetooth), cyklotrenažéry (ANT+), cyklistické radary (ANT+) a senzory golfových holí. Zajímavá je především podpora wattmeterů v pedálech – ale o tom až dále.
Nově jsou snímače rozdělené na ty vestavěné v hodinkách (barometr, výškoměr, kompas, pulzní oxymetr, snímač tepu) a na ty externí, které se připojují přes ANT+ nebo Bluetooth – ve složce Příslušenství. Je to určitě přehlednější a ocenil bych to i dalších modelech, kde se mi vše plete dohromady.
Metriky zdraví, pohybu a spánku
Za naprostou samozřejmost, které se už v recenzích nijak zvlášť nevěnuji, je sledování zdravotních statistik, které jsou z velké části odvozené od měření tepové frekvence a variability srdečního tepu (VST). Pokud nosíte hodinky neustále na ruce, můžete se dozvědět řadu zajímavých informací – ale to je prostě dnes už standard. Všechny tyto metriky se navíc sdílejí s dalšími hodinkami, pokud jich máte více, a to díky funkci Physio TrueUp.
A co tedy všechno dokážou hodinky změřit během každodenního nošení?
- Kroky
- Nastoupaná patra
- Minuty intenzivní aktivity
- Kalorický výdej (klidové i aktivní)
- Doba spánku a jeho kvalita, a to včetně skóre (0-100)
- Hladina stresu (0-100)
- Body Battery (energie vašeho těla, 100-0)
- Noční průběh VST (v řadě Venu novinka)
- Saturace kyslíku v krvi (na vyžádání, během noci či během celého dne)
- Body Battery podobně jako Spánkový poradce (viz dále) ukazuje faktory, které mají vliv na určení vašeho nabití energií. Najdete je v přehledu na poslední obrazovce
Zajímavou funkcí je Snímek zdravotního stavu, který během dvou minut, kdy jste v klidu, měří tepovku, stres, VST, okysličení krve a frekvenci dýchání. Výsledek si pak můžete poslat do mailu jako PDF. Oproti Forerunnerům a Epixům je tu po dokončení měření i hezčí grafický přehled, nejen textový.
Tip: Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví (tepovka, stres, okysličení krve či VST)
Pořádně vylepšený spánek
Poprvé se u Garminu objevuje funkce pro zaznamenání odpoledního zdřímnutí, a to v rámci nové kompletní metriky spánku vč. aktivního přístupu hodinek ve sledování spánku a následným doporučením. Spánkový poradce analyzuje fáze spánku a nabízí tipy a rady pro zlepšení kvality odpočinku. Jedná se o inovativní přístup, který jsme zatím u Garminu neviděli a který už nabízí konkurence, např. Whoop.
Hodinky vám tak na základě vašeho zatížení a zdravotního stavu sdělí, kolik potřebujete hodin spánku. V úvahu se berou i zdřímnutí a dobu odpočinku (velmi nízký stres), které celkovou potřebu spánku snižují. Poradce také zohledňuje vaše každodenní cvičení, trénink a historii spánku. Stejně jako u noční VST vytvoří jakýsi průměr a na základě toho vám řekne, zda byste daný den měli spát méně, či naopak více než obvykle.
Zdřímnutí je detekováno automaticky, ale můžete jej zapnout také manuálně; automatická detekce jej neodchytí pokaždé. Pokud si jdete zdřímnout záměrně, je proto lepší to hodinkám sdělit. Naopak někdy hodinky mylně zachytí zdřímnutí, i když reálně nespíte. Mně se to stalo při ranní masáži.
Čtěte dále: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí
Se spánkem a jeho novým přístupem souvisí také již výše zmíněné sledování noční VST, je tu stejný doplněk jako na Forerunnerech. Ten vám ukáže průměr a průběh poslední noci, ale také průměr za poslední týden a měsíc. Po čase se stanoví optimum, v rámci nějž byste se měli držet. Pokud budou vaše hodnoty výrazně nižší, může to znamenat zdravotní problémy. A také vyšší potřebu spánku, kterou vám doporučí poradce.
Nepřehlédněte: Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro kombinované fitness metriky
Zavolejte si bez sluchátek
Zatímco na běžných hodinkách můžete jen přijmout nebo odmítnou hovor, ale volat už musíte z mobilního telefonu nebo připojeného handsfree (třeba v autě), u Venu 3 lze volat přímo z hodinek. Mají totiž kromě vestavěného reproduktoru také mikrofon (ten navíc slouží pro hlasové ovládání). Pokud vám někdo volá, hovor přijmete stejně jako obvykle, ale mluvíte přes hodinky.
To lze samozřejmě změnit – když klepnete na ikonu s telefonem, přepne se hovor na mobil. Během hovoru vidíte na displeji dobu hovoru a jméno, komu voláte, nebo kdo volá vám. Pokud chcete zahájit hovor, je třeba jít do seznamu aplikací tlačítkem Start, kde najdete Telefon. Je možno přímo vytočit číslo na displeji, nebo vybrat ze seznamu, do kterého se vejde až 50 kontaktů; ty si přidáte v mobilní aplikaci Connect.
Při testovacích hovorech jsem zjišťoval, jak mě druhá strana slyší, a prý docela v pohodě. Jako když volám přes hlasité handsfree z mobilu. Také já jsem slyšel druhou stranu bez problému, ani jsem nečekal nic jiného. Přece jen současné technologie už jsou tak daleko, že i malé hodinky dokážou nabídnout solidní zvuk. Reproduktor je na levé straně, kde nejsou tlačítka, mikrofon pak pravděpodobně dírka na pravé straně u prostředního tlačítka.
Hudba hezky nahlas
To ale není jediné využití mikrofonu. Můžete pomocí něj používat hlasového asistenta – stačí podržet prostředí tlačítko, hodinky se připojí k mobilu a můžete se ptát či zadávat příkazy, u iPhonu je to Siri. Nemusíte tak vytahovat mobil z kapsy nebo jej hledat po době, prostě se zeptáte a Siri odpoví přes reproduktor. Ten využívají i aplikace a aktivity. Například souhrn kola, který běžně oznamuje mobil nebo sluchátka, nyní sdělí přímo hodinky. Povedená je také aktivita Meditace – přehrává hudbu a instrukce k lepšímu odpočinku.
A když jsme u hudby – to je další zásadní využití hlasitého reproduktoru. Možnost přehrávání hudby z hodinek už tu máme dlouho, ale teprve model Venu 2 Plus nabídl možnost hrát nahlas, nejen přes Bluetooth sluchátka. A Venu 3 to umí také. Možnosti jsou stejné jako u jiných modelů, poslouchat můžete hudbu lokálně nahranou v hodinkách pomocí aplikace Express z počítače, či si vybrat si některého hudebního poskytovatele jako Deezer, Spotify nebo Amazon Music.
Při přehrávání pak místo Bluetooth sluchátek zvolíte reproduktor. Zvuk je celkem hlasitý, na malé hodinky až překvapivě. Samozřejmě nejsou tu žádné nízké středy, o basech ani nemluvě. Zvuk je tak nějak plechový, bez probarvení. Ale nic lepšího jsem ani neočekával. Dobré je to třeba na podcasty nebo jiné mluvené slovo, to zní v pohodě. Jen pozor, hudba hodně žere baterii.
Nepřehlédněte: Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách Garminu
Reproduktor je využit také k přehrávání systémových zvuků. Místo běžného pípnutí se můžou přehrávat rovnou celé samply, a navíc daleko hlasitěji. Týká se to třeba budíčku, zvuku při zastavení v aktivitě a dalších oznámeních. Potenciál do budoucna je hodně velký, protože je možno vytvářet velmi zajímavé aplikace, u kterých je zvuk zásadní – a nebude nutno mít spárovaná sluchátka, což je někdy dost obtěžující.
Podrobný přehled: Venu 3: Hudba nahlas a volání s hlasitým odposlechem aneb Když mají hodinky reproduktor a mikrofon
Zpráva ráno i večer
Potěšil mě rovněž Ranní report, přehled, který se vám ukáže každé ráno po probuzení. Ten zobrazí to, jak jste se vyspali, jak se dobila vaše Body Battery přes noc, průběh noční VST, kalendář na příští den či to, jak se vám daří plnit cíle ohledně kroků. Stejně jako u Forerunnerů si zde můžete volit oslovení, což Fénixy a Epixy neumí. Zajímavé je, že počasí je zde jen součástí hlavní obrazovky, zatímco u Forerunnerů a Fénixů také jako samostatná obrazovka s podrobnějším přehledem.
Tip: Ranní report ke kávě: Každodenní souhrn spánku, nočního VST, počasí či doporučeného tréninku
S Ranním reportem souvisí také Denní souhrn, který se neukáže ráno, ale naopak večer – zhruba dvě hodinky před nastavenou dobou spánku. Jde o textový přehled toho, jak se vám daný den dařilo vyvážit sportovní aktivity a současně odpočinek. Po lehké cykloaktivitě s dětmi mi hodinky napsaly toto:
„Dnes se vám podařilo vyvážit stres s odpočinkem a také jste se věnovali cvičení. Stále ještě máte dost energie a mohli byste se věnovat nějaké lehčí aktivitě, jako je jóga nebo meditace. Nezapomeňte se před spaním zklidnit, abyste se dobře vyspali.“
Na této funkci mi vadí, že je třeba si jí všimnout. Za dobu testu hodinek jsem si jí všiml jen asi třikrát. Není to tak, že visí na displeji tak dlouho, dokud ji neodklepnete, jako třeba ranní report. Což je škoda. Na druhou stranu počítám, že po čase byste vídávali jen ty samé texty a ztratilo by to stejně smysl.
Connect IQ z hodinek
Stejně jako další hodinky i Venu 3 má inovovaný obchod Connect IQ, který umožňuje instalovat aplikace, aktivity či doplňky přímo z hodinek. Dříve byl v zásadě k ničemu, dnes je už ale výrazně použitelnější. Původně tu byly jen doporučené aplikace, kterých bylo jen pár, a žádné další nešlo instalovat. V nové verzi už najdete i kategorie, které můžete procházet – podobně jako na mobilu.
Kromě toho v rámci této aplikace vidíte vše, co máte v hodinkách nainstalováno. A všechny aplikace či datová pole si můžete odsud odstranit, když vám náhodou dojde místo, které zde také vidíte. Já se čtyřmi kousky mám 22 MB volného místa, jedna aplikace se obvykle vejde do půl megabajtu, místa je dostatek. Konkrétně jde o Spotify, Výzvy, Zdraví žen a Hydrataci. Vše od Garminu.
Nepřehlédněte: Obchod Connect IQ v hodinkách: Značně vylepšený o kategorie a konečně použitelný
Myslím, že potenciál hodinek s velkým dotykovým displejem AMOLED a reproduktorem je do budoucna velký. Vývojáři by mohli vytvářet kvalitní aplikace a hry, jen by Garmin musel vyřešit systém placení a správy aplikací. Současný „obchod“ je pouze místo, kde se dají aplikace stahovat, nic víc. A to je škoda. Ostatně věnoval jsem se tomu v samostatném článku.
Čtěte dále: Garmin zaspal dobu. Přichází o příjmy ze služeb a uživatelům neusnadňuje používání aplikací třetích stran
V poslední kapitole se podíváme na tréninkové možnosti, sporty, možnosti datových polí a výdrž hodinek
Diskuse k článku (16)