Recenze stylových hodinek Venu 3: Možnosti sportů, datová pole, úsporný režim, výdrž. Stojí za to? (3.)

25.9.2023
Ačkoliv jde o stylové, nebo řekněme městské hodinky, možnosti aktivit jsou sice omezené, ale stále velmi široké. Nenajdete tu samozřejmě tolik sportů jako Forerunnerů, ale za mě jde o pokrytí velmi slušné. Navíc s relativně dobrou výdrží na baterii
Omezené možnosti aktivity

Vunu 3 zobrazí maximálně tři datové obrazovky se čtyřmi datovými poli


V řadě Venu 3 uvedl Garmin hned několik fitness metrik, které (zatím) nenabízí žádné jiné hodinky. Jde především o Spánkového poradce, který doporučuje délku spánku následující noci, Zdřímnutí, které konečně zaznamená odpoledního šlofíka, či upravené Body Battery. Podrobně jsem tomu věnoval druhou kapitolu této recenze. 

Předchozí části recenze:


Venu 3 jsou spíše stylové a fitness hodinky pro cvičení v tělocvičně. Pro outdoorové aktivity jsou lepší sporttestery jako Forerunnery či Fénixy, ale Venu 3 má i přesto co nabídnout. Sice s řadou omezení, ale jde to. Tím největším je bezesporu absence tlačítek, což vás omezuje při běhu, plavání i jízdě na kole. Anebo jen omezená nabídka obrazovek, jako absence profilu nadmořské výšky. Při navigaci zase chybí možnost slepé mapy, je tu jen směr k cíli. 

Pro občasné sportování 

Hodinkám přibyly i nové sporty, například plavání v otevřené vodě, které chybělo na Venu 2 mojí dceři. Novinkou v rámci nabídky Garminu jsou sporty pro vozíčkáře, ti navíc mohou měřit ne kroky, ale počty záběrů rukou. Stále ale chybí bruslení, které nedávno dostaly Fénixy, Epixy a Forerunnery. V seznamu aktivit se pak již neukazují sporty a aplikace společně, ale zvlášť – aplikace mají svou vlastní záložku. Takže když si nahrajete třeba hry, kalkulačku či kalendář, nebudou se plést mezi aktivity. Zde najdete i třeba Telefon zmíněný v přechozí části článku. 

Ačkoliv některé sporty přibyly, stále jich je tu výrazně méně než u ryzích sporttesterů. Chybí především „pod-sporty“ jako trailový běh nebo horské kolo. Běh je pouze jeden, cyklistika také. Zato je tu řada různých cvičení, nechybí klasika jako pilates, jóga, síla, přibyla meditace – prostě něco jako odpočinek s pohodovou hudbou a povídáním, a to díky hlasitému handsfree; není třeba mít sluchátka. Novinkou jsou již zmíněné sporty pro vozíčkáře jako jízda na handbajku nebo cyklistika na handbajku uvnitř. 

Podrobně o jednotlivých aktivitách

Datové obrazovky. Málo, málo nás

Velmi omezené jsou hodinky, co se týče datových polí, ty můžete mít maximálně čtyři, a to mi fakt nestačí. Už je to, že se hodinky při aktivitě musí ovládat dotykem, což znamená zejména při běhu poněkud problém; tlačítka jsou při aktivitách lepší. Chybí samozřejmě mapa, není tu ani profil nadmořské výšky, a navigace je jen po čáře (směr), nikoliv po naplánované trase.

To považuji za velmi velké omezení, ale na druhou stranu cílovka těchto hodinek je jiná. Za stejnou cenu jsou v prodeji Forerunnery 265, které jsou v tomto ohledu plně vybavené a ničím neomezené. Datové obrazovky pak můžete mít jen tři, čili maximem je dvanáct datových polí. Na druhou stranu to by mělo stačit, i data v datových polích jsou relativně omezená. Už jen proto, že hodinkách chybí oproti sporttesterům řada metrik.

Například tu není Připravenost k tréninku, Stav tréninku, tréninkový efekt či běžecká a MTB dynamika. Takže pokud máte pokročilý hrudní pás, změříte si při běhu maximální tepovou frekvenci. Ale! Hodinky podporují připojení wattmeterů v pedálech, a tudíž zvládnou změřit cyklistický výkon. Proto mi přijde divné, že běžecký nikoliv. 

Ještě než půjdu dál, jen poznámka k plavání. Během něj nefunguje dotykové ovládání a hodinky nemají tlačítko pro přepínání obrazovek. Tudíž při plavání v otevření vodě i v bazénu máte k dispozici jen jednu datovou obrazovku se čtyřmi poli. Jste tudíž docela omezení v tom, co se zobrazí. Když si dám v bazénu stopky, vzdálenost a tepovku, tak už mi zbude jen jedno místo – kam si můžu dát buď průměrný SWOLF nebo tempo. 

Tip: Dotykové ovládání při plavání: Jednak omezuje možnosti hodinek, jednak zhoršuje uživatelský zážitek

Na FR 965 nebo 7X mám k dispozici jednak více polí, jednak více obrazovek – na druhé mám aktuální interval, na první celkové plavání. Vejde se mi jak SWOLF, tak tempo, a ještě i průměrná tepová frekvence. Zkrátka při plavání jsou Venu 3 docela omezující, přitom všechny plavecké metriky tu jsou. Jen pro ně není dostatek místa. 

Tréninkové metriky s omezením

Venu 3 sice neumí měřit klasické tréninkové metriky jako tréninková zátěž nebo tréninkový efekt aerobní a anaerobní, ale něco jako hodnocení tréninkové zátěže mají – a to pod názvem tréninkový efekt. Nikoliv ovšem v klasickém číselném provedení, jako Fénixy či Forerunnery, ale textové – po aktivitě uvidíte v souhrnu textové hodnocení, něco jako „Vysoká intenzita – Toto byl vysoce efektivní trénink ke zvýšení výkonu vašeho těla. Výborně!“ 

Super také je, že pokud máte jiné hodinky nebo cyklonavigaci Edge se Stavem tréninku, ukáže se tréninkové zatížení v těchto metrikách! Tj. to číslo tam někde skryté je, ale vy ho na Venu 3 neuvidíte – ani se ho nedozvíte z přehledu aktivity v deníku Connect. Je to škoda, protože mi to přijde jako zbytečné omezení. Mimochodem, výrazně levnější Forerunnery 255 všechny tyto metriky mají, tak proč ne Venu 3? Poněkud tomu nerozumím.

Novinkou je pak doba regenerace, kterou mohou hodinky určovat právě na základě sledování vašeho tréninkového zatížení. Ta se navíc standardně synchronizuje s ostatními modely, takže i když budete mít ještě Fénixy a půjde si zaběhat s Venu, doba regenerace (a zátěž) se propíší i do nich. A funguje to dohromady i s Edge (otestováno na Edge 1040). Jako kdyby Stav tréninku tu byl, a současně nebyl. 

Tip: Doba regenerace: Jak dlouho máte odpočívat po aktivitě. Zásadní ukazatel dalších tréninkových metrik

 

Přehled aktivity po ukončení

Po ukončení aktivity se zobrazí velmi povedený grafický přehled, který je posléze přístupný i z historie. Základní údaje o aktivitě jsou vyjádřeny grafem, pokud to jde, případně v hezké grafické formě – jednotlivými obrazovkami s grafy můžete rolovat nahoru a dolů. 

Po základním souhrnu se vzdáleností, rychlostí či tempem a mapou, pokud šlo o outdoor aktivitu, následuje průběh nadmořské výšky, rychlosti/tempa, tepové frekvence, graficky vyjádřené zóny tepu, slovní efekt tréninku efekt a doba regenerace. Na AMOLED displeji to vypadá fakt hezky, grafika grafů je moderní. 

Garmin Pay: Do kšeftu s hodinkami 

Stejně jako (skoro) všechny nové hodinky je zde podporována funkce Garmin Pay, tedy placení, případně vybírání z bankomatu pomocí hodinek. Tuto službu už nabízí řada českých bank a služeb, jejichž přehled najdete v samostatném článku, který tu a tam aktualizuji. Nutno říct, že od té doby, co mám možnost placení v hodinkách, ji používám velmi často, častěji než placení mobilem.

V aplikaci Connect stačí přidat platební kartu zadáním údajů (škoda, že nelze kartu načíst pomocí fotoaparátu, opisování je velmi zdlouhavé), po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což je na dotykovém displeji rychlejší než tlačítky.

Pokud máte aktivní snímač tepu, stačí PIN zadat jen jednou za 24 hodin (ale ne vždy to funguje, někdy je nutno PIN zadat častěji), případně po sundání a nasazení hodinek. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to.

Podrobný návod: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami

Kolik vydrží?

S výdrží těchto hodinek je to poněkud tricky. Stačí, abyste si na chvíli pustili hudbu, používali hlasového asistenta nebo volali přes hlasité handsfree a výdrž dramaticky klesá. V pohotovostním režimu s vypnutým displejem udává Garmin dva týdny, v GPS aktivitě pak 26 hodin se zapnutým displejem. Ale když jsem si pustil hudbu, výdrž hodinky ukazovaly jen jeden den v pohotovostním režimu. Stejně tak se výdrž zkrátí na polovinu v aktivitě, když si pustíte hudbu.

Když si dáte hodinku běhu nebo chůze denně, vydrží hodinky okolo týdne. Při aktivitě o délce 3:35 h si vzaly v režimu always-on 15 %, při další v délce 2:05 h pak 10 % - čili výdrž odpovídá spíš 20 hodinám s GPS než 26 hodinám, co uvádí Garmin. Otázkou je, zda výrobce těch 26 hodin má s aktivním displejem či nikoliv – není to uvedeno, ale podle mých testů to vypadá, že spíše s vypnutým. Stejně tak, pokud budete využívat i dalších možností hodinek jako volání nebo poslech hudby, hodinky vám vydrží ještě méně. 

Když jsem s hodinkami tu a tam volal, někdy pustil na chvíli hudbu nebo aktivitu Meditace, která hudbu přehrává, zvládly s šesti hodinami na GPS pět dnů. A když k tomu občas přidáte hrátky s aplikacemi, případně nějaké hry, pro které je velký dotykový displej AMOLED jako stvořený, pak půjde výdrž dolů ještě rychleji. Zkrátka nejsou to behemoty jako Epix pro 51 mm.

A jaká data tedy uvádí Garmin?

  • Režim chytrých hodinek: až 14 dnů (5 dní stále zapnutý displej)
  • Režim úspory baterie chytrých hodinek: až 26 dní
  • Režim GNSS pouze s GPS: až 26 hodin
  • Režim GNSS pro všechny systémy: až 20 hodin
  • Režim všech systémů GNSS s hudbou: až 11 hodin

Nabíjení hodinek je velmi rychlé, za hodinu není co řešit. Baterie je maličká, hodinky lehounké. Čili by vás nějaká výdrž ani nemusela trápit, když si dáte hodinky před aktivitou na deset minut do nabíječky, mělo by to stačit na hodinový běh bohatě stačit.

A jde se spát

Hodinky mají i Režim spánku, stejně jako Forerunnery či Fénixy. Ten si můžete nastavit na noc na určitou dobu, v každý den navíc může být tato doba jiná. Režim spánku se nastavuje nikoliv menu Systém/Správce baterie jako na FR/Epixech, ale v menu Uživatelský profil – a jmenuje se Plán spánku. Což trochu mate, protože na ostatních modelech jde o Režim spánku. Možná je to tím, že Režim spánku zde zapíná zdřímnutí (z menu Rychlé volby), zatímco Plán spánku upravuje režim nočního spánku. Osobně bych zde Režim spánu pojmenoval jako Zdřímnutí, ať se to neplete.

Úsporný režim je tu rovněž, podobně jako u předchozí generace ho lze ale jen zapnout a vypnout, není možné jej nijak nastavit. Jeho aktivací se provedou následující změny:

  • Vzhled hodinek – nízká spotřeba
  • Prodleva displeje – krátká
  • Jas – Nízký
  • Wi-Fi – vypnuto
  • Hudba – vypnuto 
  • Automatické zahájení aktivity – vypnuto
  • Pulzní oxymetr – vypnuto
  • Režim gesta – vypnuto
  • Telefon – vypnuto
  • Snímač tepu – vypnuto 

Zapnutím se výdrž může prodloužit o více než polovinu. Ale přijdete v podstatě o všechny funkce fitness funkce. Pro mě tudíž nemá smysl mít zapnutý úsporný režim ve spánku, protože by se neměřila tepovka, nefungovala by metrika Body Battery, noční VST, stres apod. Naopak Režim spánku je až příliš málo účinný, v podstatě jen omezuje notifikace a zapne úsporný režim hodinek a vypne gesto, ale dotyk stále funguje (logicky). Někdy se mi tak stalo, že jsem si zapnul gestem svítilnu, aniž bych si toho všiml. 

V Režimu spánku by se mi hodilo také automatické odpojení telefonu – ale to všechno umí až Epixy a Fénixy. Tady si musíte, pokud potřebujete, vypnout připojení k mobilu manuálně a ráno si je zase obnovit. Zkrátka nějaké lepší nastavení Režimu spánku a Úsporného režimu by bylo fajn, ale plnou konfiguraci nabízí jedině Epixy a Fénixy. Ani Forerunnery 955/965 neumí vše. 

 

Parádní fitness hodinky. Nikoliv ale sporttester 

Zatímco u modelu Venu 2 jsem si nedokázal ani představit, že je používám jako hlavní hodinky, Venu 3 se posunuly o hodně velký kus dopředu. Jednak se mi líbí fakt obří displej v porovnání s tělem. Když se podívám na svoje Fénixy 7X Pro, které mají stejně velký displej, ale v provedení megacibule, tak si říkám, jestli někdy přijde doba, kdy i řada Epix a Fénix bude mít výrazně menší okraje okolo displeje. Ideálem by byl pro mě displej 1,4“ v provedení 47mm těla tak, kjako to mají Forerunnery 965.

Čtěte dále: Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)

Ale zpět k Venu 3. Oproti Venu 2 byl vylepšen i AMOLED displej, přijde mi jasnější a lépe reagující na okolné světlo, byl vylepšen dotyk, zrychlily se hodinky jako takové. O malý kousek se prodloužila výdrž a přidaly se další funkce jako Spánkový poradce, noční VST, hodnocení tréninku, do budoucna se aktivuje EKG a možná i měření teploty, proto které jsou hodinky hardwarově vybaveny.

Každopádně hodinky nejsou určeny pro náročné sportování, ale spíše pro příležitostné s tím, že nabídnou další funkce, co sporttestery nemají – hlasitý odposlech, volání z hodinek, hlasového asistenta či přehrávání hudby nahlas. To vše má využití i při sportech a dalších aktivitách, jako Meditace. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se tyto funkce dostaly i do dalších modelů. Otázkou je, jak je to pak s vodotěsností např. u Fénixů a Epixů, které mají certifikaci 10 ATM, zatímco Venu 3 jen 5 ATM (50 metrů).

Cena je stejná jako u modelu Forerunner 265, který má takřka shodnou stejnou velikosti, ale jen 1,3“ displej, a kromě dotyku se dá ovládat i tlačítky. Nabízí výrazně více sportů a ukáže šest datových polí. Každé hodinky mají něco do sebe a jsou určeny pro jinou cílovku. Zatímco ale dříve řada Venu neměla konkurenci, dnes se jí staly právě hodinky Forerunner 265, které nabídnou díky AMOLED stejný uživatelský zážitek, čili rozhodování, co si pořídit, je najednou těžší. Musíte zkrátka dobře zvážit, jaké jsou vaše preference.

Hodinky Venu 3 jsou na každý pád velmi povedené a nedostatky se hledají jen velmi těžko. Za mě je tím hlavním hůře chráněné sklo proti poškození, ale to samé platí i pro FR 265. Také si říkám, že větší provedení mohlo mít více barevných kombinací, přece jen nabídka menšího provedení je o poznání širší. 

Stručné parametry 

  • Rozměry: 45 × 45 × 12 mm 
  • Hmotnost: 46 g 
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,4“ (35,4 mm)
  • Rozlišení displeje: 454 pixelů 
  • Krycí sklo: Gorilla Glass 3
  • Baterie: až 14 dnů s měřením tepu, až 26 hodin s GPS a 11 hodin s GPS a aktivní hudbou
  • Baterie se zapnutým displejem: až 5 dnů s měřením tepu
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, barometr, akcelerometr, teploměr, GPS (Multi-GNSS), Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 5 ATM (max 50 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: 8 GB
  • Cena 11 900 Kč, modelu s koženým páskem pak 13 190 Kč
  • Hodinky k testu zapůjčil prodejce hodinek a cyklonavigací Pulsmetry.cz

Plusy

  • Velký displej s minimálními okraji
  • Lehké a tenké provedení 
  • Dobře čitelný a atraktivní displej AMOLED
  • Spánkový poradce a noční VST
  • Přínos tréninku/tréninkový zátěž (i když jen v omezeném provedení)
  • Hlasitý reproduktor a mikrofon

Minusy

  • Nevhodné pro jízdu na kolo s hodinkami na řídítkách 
  • Nemožnost třídit doplňky do složek
  • Hůře chráněné sklo 
  • Málo barevných kombinací v 45mm provedení

Diskuse k článku (10)
Tagy: