Recenze stylových hodinek Venu 3: Vzhled a provedení, displej AMOLED, nové prostředí a zrádná luneta (1.)

18.9.2023
Hlavní novinkou řady Venu 3 je zvětšený displej, a to v obou provedeních. Díky tomu máme displej o velikosti Epix Pro 51 mm v malém a lehkém těle. Stylové hodinky si malý rámeček fakt zaslouží
Venu 3 - velký displej a malé tělo

Hodinky Venu 3 ve větším provedení mají velkou výhodu velkého displeje (stejný jako Epix Pro 51 mm) a současně malého těla - jsou menší než Forerunnery 265


Když jsem psal recenzi na hodinky Venu 2, byly už v prodeji zhruba tři čtvrtě roku. Tehdy jsem si je pořídil čistě ze zájmu o displej AMOLED, chtěl jsem vidět, jaký bude rozdíl oproti klasickému transreflexnímu MIP, co mají Fénixy. Tehdy jsem ještě netušil, že Garmin do modelů s AMOLED šlápne plnou silou a nabídne širokou řadu hodinek – a že do budoucna jich možná bude více než s MIP. 


Nepřehlédněte další části recenze:


Přiznám se, že mě AMOLED displeje zpočátku moc nebraly – ani na Venu 2, ani na Epixech. Aby bylo dosaženo dobré výdrže, na které jsou byl u Garminu zvyklý, musel jsem používat hodinky s vypnutým displejem a zapínat jej pouze v případě potřeby – gestem, dotykem, tlačítkem. Po téměř dvou letech života s AMOLED mi toto už ovšem vůbec nevadí, naopak, AMOLED mám v krvi a až na režim bludička, kdy jsou hodinky na řídítkách kola, jsem s tímto displejem naprosto spokojen. 

Recenze Venu 2:

Garmin navíc postupně prodlužuje výdrž – takové Epixy Pro 51 mm už vydrží stejně jako Fénix 7X, Forerunnery 965 zvládají až tři týdny v režimu hodinek, zkrátka paráda. A hodinky Venu 3 vydrží i přes nepatrně menší rozměry než Venu 2 také vydrží déle. Zkrátka AMOLED je budoucnost hodinek, máme tu Epixy, Forerunnery 265 a 965, celou řadu Venu, MARQ 2, jeden z modelů Quatix. A právě testované hodinky Venu 3 jsou posledním přírůstkem do této rodiny.

Nepřehlédněte: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

Hezké, ale bez nápadu

První model Venu byl uveden v září 2019, následovala druhá generace v dubnu 2021, tedy zhruba po roce a půl. Zatímco první řada měla jen jednu velikost, Venu 2 už přišlo v provedení pro malá a větší zápěstí – Venu 2S a Venu 2 (40 a 45 mm). V lednu 2022 pak byl uveden model Venu 2 Plus (43 mm), a to jen v jedné velikosti, někde mezi malým a větším modelem. Což bylo trošku nepochopitelné, protože hodinky byly příliš malé na mužské zápěstí, ale naopak velké pro některé ženy. 

Tip: Hodinky Venu 2 Plus nabídnou možnost volání přes reproduktor a mikrofon

Řadu Venu 3 představil Garmin přesně čtyři roky po představení té první, a to opět ve dvou velikostech. A to je jedině dobře, jedna univerzální velikost by prostě nemusela sedět všem. Forerunnery i Fénixy jsou také dostupné ve více provedeních, aby si každý mohl vybrat to, co mu vyhovuje lépe. Konkrétně jde o modely Venu 3S s průměrem 41 mm (o milimetr více než Venu 2S) a Venu 3 s průměrem 45 mm (o 0,4 mm méně než Venu 2). Tloušťka i hmotnost plus minus zůstala zachována. 

Design hodinek jako celku je není nikterak nápaditý, ostatně to samé se dá říct i Forerunnerech 265 a 965. A vzhledem k displeji AMOLED, který je standardně vypnutý (pokud chcete mít rozumnou výdrž), vypadají hodinky jako kterékoliv jiné z čínské nebo korejské konkurence. V podstatě není poznat, že máte na ruce hodinky za dvanáct tisíc, jsou si příliš podobné s výrazně levnějšími „číňany“. Ono bez tlačítek a výrazné lunety jako mají třeba Epixy se dá těžko něco vymýšlet… 

Hodinky k testu zapůjčil prodejce hodinek a cyklonavigací Pulsmetry.cz

 

Luneta a zaoblené sklo

Oproti Venu se změnila luneta. Zatímco na starším modelu je displej zapuštěn lehce pod její úroveň, Venu 3 má stejně jako Forerunnery 265 a 965 okraj skla lehce zaoblený a vystupující nad lunetu. Kvůli tomu je sklo náchylnější na poškození – na FR 965 už mám na krajích vlasové škrábance, které jsem posbíral už po 14 dnech používání. A protože Venu 3 má stejně jako FR 265 nebo Venu 2 jen Gorilla Glass 3, je sklo o to citlivější na škrábance. 

Luneta je na testovaných hodinkách stříbrná a má jemné vroubkování – není hladká. Efekt je to hezký, ale luneta je tak tenká kvůli velkém displeji, že tento efekt nemá šanci moc vyniknout. Zajímavé je, že zatímco na Venu 2 Plus bylo dýnko kovové, Venu 3 se vracejí k plastu – polymeru. Dýnko má tak stejnou barvu jako tělo hodinek. 

To je u testovaného modelu bílé, stejně jako řemínek o šířce 22 mm. Ten má standard Quick Release, jde tedy snadno vyměnit. Stěžejka je v tomto případně součástí řemínku, takže pokud chcete použít řemínek Quick Fit, potřebujete i samostatnou stěžejku. Změnou je i provedení řemínku, který je nyní zcela hladký, zatímco na Venu 2 je vroubkovaný. A myslím si, že původní provedení vypadá lépe. 

Větší hodinky Venu 3 jsou nabízeny ve dvou provedeních, v černé/tmavě šedé (Slate) a bílé (Passivated) barvě s 22mm řemínky, menší Venu 3S pak ve čtyřech barvách těla: zlatá (Soft Gold), francouzská zlatá (French Gold), černá/tmavě šedá (Slate) a bílá (Passivated). Francouzská zlatá má k sobě růžový řemínek, zlatá pak buď světle šedý (French Grey) nebo slonovinový (Ivory). Šířka řemínku je u menšího modelu 18 mm. Cena je v obou případech 11 990 Kč, přičemž model s koženým řemínkem stojí 13 190 Kč. 

Ty barvy, to prostě chceš

Zásadní inovací je zvětšení displeje, zatímco dříve měl menší model 1,1" displej a větší 1,3" displej, nyní má Venu 3S displej o velikosti 1,2" a rozlišení 390 px, Venu 3 pak 1,4" displej s rozlišením 454 px. Na obou modelech je tak okolo displeje minimální okraj – dokonce menší, než na FR 965, které mají 1,4“, ale průměr 47 mm. A to jsem si myslel, že lépe už to Garmin neudělá. Udělal. A určitě v reakci na konkurenci, která okraje také co nejvíc minimalizuje. 

Práce s jasem displeje je stejná jako u Venu 2. Je zde automatické čidlo, které jas reguluje – tedy pokud si zapnete automatiku. V takovém případě se pohybujete v rámci nastavení tří úrovní, v jejich rozsahu hodinky jas regulují. Pokud je automatika vypnuta, máte k dispozici celkem deset úrovní, taková klasika. Automatika je každopádně u AMOLED lepší, protože bez ní máte v interiéru displej přepálený a venku naopak tmavý. 

Stejně jako u Forerunnerů i na Venu je senzor jasu vlevo, což je pro praváky nosící hodinky na levé ruce poněkud nepraktické. Když totiž máte rukáv, je čidlo jasu schované pod ním. Jakmile zvednete ruku a displej se rozsvítí gestem, hodinky si myslí, že jste ve tmě a displej nebude mít dostatečný jas. U Epixů je čidlo vpravo, a to je v tomto případě lepší – hodinky vykouknou z rukávu a nastaví optimální jas. 

Tip: Senzor jasu hodinek Epix: Automatika může výrazně ovlivnit spotřebu

Je škoda, že jas nelze nastavit zvlášť pro aktivity a zvlášť pro režim hodinek, Fénixy a Forerunnery to zvládají. Pro aktivity bych si dal maximální, pro režim hodinek naopak minimální. Přitom nastavení dotyku, gest či doby podsvícení lze nastavit pro oba režimy zvlášť. Moc tomu nerozumím. Teoreticky by šlo mít nastavenou střední úroveň jasu, která by byla kompromisem, ale pak hodinky hodně svítí navečer a v noci. 

Ještě mě trochu trápí již zmíněné krycí sklo Gorilla Glass 3. Nejenže je méně pevné a odolné vůči poškrábání než Gorilla Glass DX, co používá řada Fénix, Epix nebo modely Forerunner 955/965, ale také má více odlesků. Není to taková hrůza jako safír, ale když si dáte vedle sebe Gorillu 3 a Gorillu DX, je ten rozdíl hodně znát. A více odlesků rovná se nižší kontrast a horší čitelnost, zejména na slunci či za umělého osvětlení v interiéru. Ale celkově lze říct, že hodinky jsou čitelné v pohodě za všech okolností. 

Index čitelnosti: Jak dobře jsou vidět displeje hodinek v různých situacích. Zásadní parametr při výběru

 

Hlavní je dotyk 

Hodinky se i nadále ovládají primárně pomocí dotyku. Podobně jako u modelu Venu 2 Plus mají tři tlačítka po pravé straně. Horní slouží pro spouštění aktivit a potvrzování, delší podržení pak pro zobrazení Rychlého menu, které je nyní textové, nikoliv grafické v kolečku jako dříve. Spodní slouží pro návrat zpět a vstupem do hlavního menu (delší podržení) a konečně prostřední pro zobrazení posledních doplňků (super!) a delší podržení pak pro hlasové ovládání.

Přiznám se, že jsem hodinkám s dotykem nikdy nepřišel na chuť, ale dá se na to zvyknout. V režimu hodinek je to celkem na pohodu, ale při aktivitě bych ocenil tlačítka. Také musím displej častěji čistit, je prostě více upatlaný od prstů. Proto jsou mi sympatické Epixy či Forerunnery, které umožňují kompletní ovládání bez dotyku. Ale stylové hodinky si dnes žádají primárně dotyk a to Venu 3 splňuje. 

Tip: Opravdu je pro ovládání sportovních hodinek potřeba dotyk? Není, s tlačítky si bohatě vystačím

Potěšila mě lepší citlivost dotykového displeje, a to jak při běžném ovládání, tak při probouzení. Zatímco gesto na Venu 2 fungovalo spolehlivě, probouzení dotykem už nikoliv. Na Forerunnerech či Epixech stačí jednoduché klepnutí a displej ožije, na Venu 2 bylo třeba na displej poklepat – a ani to někdy nestačilo, někdy jsem musel klepnout i vícekrát a silněji, než displej ukázal ciferník. U Venu 3 stačí přitom jeden dotyk, stejně jako na FR nebo Epixech. 

Důležitá poznámka: Dotykem se nedají ovládat hodinky při plavání. Proto mají Venu 3 jen jednu datovou obrazovku jako pro plavání v bazénu, tak otevřené vodě. Na to je dobré pamatovat.

Tip: Dotykové ovládání při plavání: Jednak omezuje možnosti hodinek, jednak zhoršuje uživatelský zážitek

Hezčí fonty, více textu

Inovované bylo také uživatelské prostředí. To se nyní více podobá Forerunnerům s AMOLED, tedy FR 265 a 965. Hodinky používají stejný font, jen bez kurzívy, která se mi na Forerunnerech moc nelíbí. Zatímco na Venu 2 byl font v seznamu doplňků verzálkami (velká písmena), nyní jsou zde minusky – a to je prostě hezčí a lépe čitelné. Vůbec prostředí zaznamenalo oproti Venu 2 posun kupředu, je takové líbivější a více vyladěné pro AMOLED. Je také o poznání rychlejší. 

Trochu mi však vadí nepřítomnost složek pro doplňky, co mají sporttestery. Na Venu tak máte v seznamu doplňků hromadu položek, což znesnadňuje orientaci. Kdyby tu aspoň byly sdružené doplňky Můj den a Statistika zdraví, co měly dříve Fénixy či Forerunnery – ubylo by doplňků v hlavním přehledu. Alespoň že je to možnost si zobrazit poslední doplňky prostředním tlačítkem, takže pokud jich máte hodně, k těm často používaným se dostanete snáze. 

Zajímavá je možnost zmenšit text – ukáže se tak více textu v notifikacích a zmenší se i položky v menu i v doplňcích. Základní písmo je vhodné pro lidi s horším zrakem, ti, kdo vidí dobře, naopak ocení to menší. Už se netýká ale doplňků samotných, ty jsou nadesignové na jednu velikost. Na menších Venu 3S se zase bude hodit ta větší velikost, protože hodinky mají menší displej. Toto by se mi líbilo i na hodinkách řady Fénix a Forerunner. Novinkou, která ale funguje jen s telefony Androidu, je zobrazení obrázků v notifikacích. 

Tip: Gestu zleva doprava lze přiřadit nějakou zkratku, třeba spuštění Peněženky. Já si sem dal aktivaci svítilny. Svítí ale jen displej, dedikované světlo tu není. Často se mi ale stane, že se svítilna aktivuje mimoděk, pozor na to. Displej je fakt citlivý a stačí jen otření o rukáv. A někdy ani to ne, svítilna se zapnei i bez zjevné příčiny.  

A jedno povzdechnutí: Venu 3 mají z velké části přeskládáné položky v menu. Chybí například Souhrn, který je nyní součástí doplňku Historie, nastavení formátu času se ze Systému přesunulo do menu Hodiny, položka Připojení (Telefon/Wi-Fi) už není v hlavním menu, ale v Systému, zkrátka celkem mi trvalo se zorientovat. Pokud jsou to vaše první hodinky Garmin, je to ok, ale pokud jste zvyklí na menu starších modelů, budete chvíli tápat. 

Vzhledy hodinek. Líbivé, barevné, animované 

Docela mě překvapilo, kolik mají hodinky ciferníků – výběr je opravdu široký, a to jak digitálních, tak ručičkových. Pravda, zpravidla tu jsou maximálně čtyři datové položky, ale to mi plus minus stačí – tepovka, datum, baterie a počasí. Jeden digitální vzhled ale ukáže až šest položek, jen škoda, že není ručičkový, digitálky nepoužívám. Zajímavé je, že některé vzhledy mají data dokonce text – např. „Poslední aktivita“ či jméno přehrávané skladby. Ale zase nezbylo místo pro další data.

Všechny vzhledy lze do určité míry upravovat. Některým měnit i pozadí, jiným zase jen data. Stále je tu možnost vytvořit si vzhled vlastní, vyberete si z desítek různých pozadí, ciferníků a datových polí. A to včetně animací, které ale žerou baterii. Layout je ale stejný – data jsou na dvanácti, třech, šesti a devíti hodinách. Trochu mi vadí, že jako datové pole nejde přidat stres, ale jen Body Battery – přitom Forerunnery to umí (ale Epixy zase ne).

Oproti starším Venu 2 funguje na ciferníku možnost zobrazit doplněk podržením prstu na daném datovém poli. Když zvolíte tepovku, zobrazí se průběh tepové frekvence apod. Toto se poprvé objevilo v řadě Epix a Fénix 7, nyní to umí i Forerunner 265 a 965 a nově také Venu 3. Možná i Venu 2 Plus, ale to nemohu ověřit. Každopádně je to fajn, protože se dostanete k požadovanému doplňku rychleji. 


V další části recenze najdete na novinky oproti modelu Venu 2/Venu 2 Plus, fitness metriky, spánkového poradce, ranní a odpolední report, telefonování a přehrávání hudby


Diskuse k článku (2)