Recenze Fénix 5X s vestavěnými mapami: Nejnabušenější sportovní hodinky současnosti (2.)
Hlavní záložky
V první části recenze jsem popsal tři modely řady Fénix 5 a mohli jste se seznámit s produktem jako takovým - vzhledem, základními parametry a rozdíly oproti Fénix 5 a Fénix 5S. Probral jsem i mapy, které dostanete v balení, a možnostem připojení externích senzorů. Snímače má F5X ale i vestavěné.
- 1. část: Seznámení s hodinkami, modely F5, F5S a F5X, mapy, připojitelné senzory
- 3. část: Průběh aktivity, jízda na kole, navigace, měření fitness funkcí
- 4. část: Chytré funkce, spojení s mobilem, možnosti deníku Connect, výdrž a celkové zhodnocení
Optický snímač tepu
Tím základním je optický snímač tepu. Oproti minulým generacím byl vylepšen, takže je podle výrobce jednak přesnější, a jednak už tolik nevyčuhuje nad své okolí, takže hodinky lépe sedí na zápěstí a tolik se „neviklají“. Snímání tepu probíhá neustále, pokud jste samozřejmě používání optiky povolili v nastavení. Svou srdeční aktivitu si můžete pohodlně prohlédnout v doplňku, který přehledně zobrazuje graf oscilace tepu za poslední čtyři hodiny.
Měření tepu se hodí jednak při aktivitě, jednak na základě tohoto údaje Garmin počítá tzv. Minuty intenzivní aktivity. Podle různých zdravotnických organizací jako je WHO (World Health Organisation) by člověk měl strávit týdně alespoň 150 minut trošku náročnější fyzickou aktivitou (svižná chůze), případně 75 minut skutečně intenzivním pohybem - takovým, kdy se vaše tepová frekvence dostane do zóny 4 (cca 150–170 tepů za minutu). To je například běh nebo jízda na kole do kopce. Jakmile dosáhnete cíle 150 minut týdně, hodinky vás pochválí.
Více v článku Minuty intenzivní aktivity aneb Jak vás Garmin chce donutit k pohybu
Optický snímač má ale svoje omezení. Jednak není přesný, někdy mu trvá déle, než se chytne a pochopí, že fakt makáte jako blázni, zatímco optika ukazuje jen 80. Vypadá to, že snímač má výpadky, někdy deset sekund, jindy i několik minut. Naopak po ukončení aktivity někdy ukazuje vysoký tep i ve chvíli, kdy jste se už zklidnili. Nejpřesnější je při běhu, kdy tepovka příliš neosciluje, naopak oproti reálu se liší nejvíce na kole či v posilovně, kde se střídají míry nízké a vysoké fyzické námahy. Zkrátka pokud to myslíte s měřením tepu vážně, pořiďte si hruďák.
Čtěte dále: Srovnání optického snímače se snímačem hrudním
Zásadním omezením je navíc nefunkčnost snímače při plavání. Jakmile spustíte aktivitu plavání, snímač se prostě vypne a tep se nezapočítá ani do aktivity, ani do minut intenzivní aktivity. Přitom když plavete jen tak, tep se normálně měří – omezení je čistě softwarové. Jasně, ve vodě to nebude tak přesné, ale pro orientaci by to stačilo. Proto potřebujete pro záznam tepovky při plavání externí hrudní pás – a ne lecjaký, ale HRM-Swim nebo HRM-Tri. Základní pásy Standard a Premium nejsou vodotěsné a neumí tepovku ukládat. Ta se do hodinek přenáší až poté, co plavání ukončíte (pod vodou totiž nefunguje ANT+, stejně jako Bluetooth). Hrudním pásům pro plavání se na blogu budu věnovat také.
Další vestavěné senzory
Optický snímač ale není jediným vestavěným senzorem, který Fénix 5X má. Stejně jako v předchozích modelech je tu barometr, který měří odchylky tlaku a na základě toho dokáže určovat nadmořskou výšku, aniž by bylo nutno pouštět GPS. Nadmořská výška je tak dostupná neustále, může být i součástí vzhledu hodinek. A vzhledem k tomu, že se automaticky kalibruje (pokud je to nastaveno) ve chvíli, kdy pustíte aktivitu s GPS, nemusíte provádět kalibraci ručně. K výrazným odchylkám dochází jen po delší době, kterou strávíte v bazénu – pak je ruční kalibrace zpravidla nutná. Barometr se hodí i predikci bouřek – když prudce klesne tlak, hodinky vás na nebezpeční bouřky upozorní.
Stejně jako všechny hodinky a fitness náramky Garminu má Fénix 5X akcelerometr, který je používán k měření počtu nachozených kroků a také k měření kvality spánku. Zkrátka zaznamenává pohyb hodinek – ať už při aktivitě, nebo během spánku. Měření spánku je ale jen základní, na základě pohybu aplikace Garmin Connect vyhodnotí, zda jste v daný okamžik spali hluboce, lehce nebo zda jste se dokonce během noci hýbali. Pokud máte se spánkem problémy, může toto pomoci jako podklad pro vyšetření u doktora.
Novinkou je gyroskop, který pomáhá měřit směr a rychlost pohybu ve chvíli, kdy není aktivní GPS. Jak jsem už psal, tohoto se využívá v režimu UltraTrac, kdy GPS zaznamenává polohu jen zhruba jednou za minutu a trasa mezi těmito body se vypočítává právě pomocí gyroskopu. UltraTrac šetří baterii a používá se tam, kde není potřeba přesnost, ale polohu stačí zaznamenávat jen orientačně – například na výletech nebo při ultramaratonu.
Čtěte více: K čemu složí UltraTrac?
A konečně je tu snímač teploty, díky kterému si můžete zobrazit pomocí doplňku graf za poslední čtyři hodiny, zobrazit si aktuální teplotu ve vzhledu hodinek či zaznamenat teplotu během aktivity. Slouží také pro lepší určení nadmořské výšky a detekci bouřek – když klesne tlak a současně i teplota, je jasno, že nebude jasno. Snímač teploty je ale ovlivněn vaším zápěstím, takže ukazuje teploty o několik stupňů vyšší. Přesný je jenom tehdy, když hodinky nejsou na zápěstí, ale třeba na řídítkách.
Snadné ovládání
Hodinky mají nedotykový displej, což je pro sportovní náčiní věc naprosto zásadní. Po zkušenostech s hodinkami Vívoactive, které mají dotykový displej a které se špatně ovládají v rukavicích, se zpocenými prsty či ve vodě, je ovládání tlačítky jako balzám na duši. Snadno si tak můžete během plavání přepínat obrazovky a můžete jich mít celou řadu, zatímco u Vívoactive je jednom jedna – Garmin věděl, že více obrazovek při plavání by bylo zbytečných, protože byste si jen nemohli přepínat.
Ovládání zůstalo stejné jako u F3, jsou zde tedy tři tlačítka vlevo a dvě vpravo, přičemž vlevo je horní tlačítko pro zapnutí a vypnutí, vstup do rychlého menu a pro zapnutí podsvícení, střední tlačítko pro pohyb nahoru a vstup do menu (delší podržení) a dolní pro pohyb dolů. Vpravo pak horní tlačítko spouští a zastavuje aktivity, dolní pak slouží pro pohyb zpět v menu a rušení funkcí a v aktivitě ukončí a začne nové kolo.
Vzhled hodinek a doplňky
Základní displej jsou samozřejmě hodinky, jejichž vzhled lze snadno měnit. Můžete využít řadu vzhledů přednastavených, či si vlastní nakonfigurovat - a to jak ručičkové, či digitální. Také lze dohrát nové vzhledy z Connect IQ. Vyzkoušel jsem jich řadu, ale nakonec jsem stejně skončil u volitelných přímo z hodinek; ostatně na obrázku jsou vidět. V dolní části je datové pole, které ukazuje poslední notifikaci, což je velmi praktické.
Tip: Jak snadno změnit vzhled hodinek na modelech Chronos a Fénix
Tlačítky nahoru a dolů pak přepínáte doplňky (widgety) - malé aplikace, které umí zobrazovat data, grafické informace či dokonce spustit jednoduchou aplikaci. Mezi základní patří počasí, ovládání hudby, graf srdečního tepu, výškoměr, barometr, notifikace apod. Doplňkům se věnuji v poslední (čtvrté) části článku.
Jdeme do menu
Organizace hlavního menu se oproti Fénix 3 poněkud změnila, některé položky jako Trénink už najdete přímo u jednotlivých aktivit, menu dostalo hezčí font a je celkově přehlednější. Nové je také rychlé menu, které získáte podržením tlačítka Power – sem si můžete dát rychlé volby stopky, časovač, ovládání hudby, uložení polohy, uzamčení tlačítek apod. Další rychlé funkce lze namapovat na podržení tlačítka Dolů a Zpět.
Asi jediným výrazným omezením nedotykového displeje je zdlouhavé zadávání cíle u navigace či pojmenovaná vytvořených tras. Je to ale jen malá daň za to, že hodinky můžete ovládat za jakéhokoliv počasí, v rukavicích nebo pod vodou. Také na kole se hodinky ovládají pomocí tlačítek podstatně lépe, daleko lépe než třeba dotyková navigace Edge 820.
Sportovní funkce
Je až neuvěřitelné, do jaké míry se rozrostl seznam aktivit, které můžete s hodinkami měřit. Zatímco dříve šlo v podstatě jen o základní jako je běh, kolo, chůze a plavání, dnes už Fénix nabízí řadu indoorových aktivit od jízdy na rotopedu po běh na pásu, outdoorových sportů jako lyžování, běžky, snowboard, SUP, veslování, lezení, jumpmaster, taktické aktivity a dokonce multisport – spojení více sportů v jednu aktivitu, kde sporty na sebe navazují; typicky triatlon.
Každá aktivita má společné možnosti nastavení a typické jen pro danou aktivitu. Například u SUP nastavujete záběry, u běh tempu, u jumpmasteru typ seskoku a výšku, u lyžování sjezdy a výjezdy apod. Možnosti jsou tak široké, že jenom popis jednotlivých aktivit by zabral několik článků. Nejběžnějšími aktivitami bude bezesporu běh, jízda na kole, plavání, chůze a případně lyžování v zimě, u indoor aktivit pak běh na pásu nebo indoor cyklistika na rotopedu či stacionárním kole. U indoor aktivit je nutno spárovat hodinky s ANT+ snímači tempa či kadence, abyste dostali správné údaje o pohybu.
Svou aktivitu si můžete i vytvořit, a to jednak zkopírováním existující nebo vytvořením nové od začátku. U kopírování upravujete vlastnosti aktivity, která již existuje, u nové si ji pak vytváříte zcela znovu. Můžete tak mít vytvořeno několik typů běhů – třeba silniční běh po rovině (kde vás nezajímá nastoupaná výška), běh po lese (kde potřebujete znát nadmořskou výšku a chcete mít aktivní mapu), můžete si vytvořit jízdu na inlajnech, kde máte jiné parametry než u běhu apod. Zkrátka možnosti jsou neuvěřitelně široké a postupně se jim budu v dalších článcích věnovat.
Datové obrazovky a datová pole
Každá z těchto aktivit má vlastní nastavení jak datových obrazovek (co všechno se ukazuje při aktivitě na displeji), tak alarmů, metronomu (v podstatě vibrace a zvuková upozornění v nastaveném rytmu), map, trasování, kol či GPS. Datových obrazovek může být až 12, přičemž oproti Fénix 3 je tu nový font, díky nimž vypadají čísla i texty přehledněji, a současně přibylo i zobrazení velkých čísel bez popisků – ale jen v režimu tří datových polí na jedné obrazovce. Maximem jsou přitom čtyři datová pole.
Kromě datových obrazovek si můžete při aktivitě nechat zobrazit také mapu, virtuálního partnera (tréninková funkce), kompas, graf nadmořské výšky, ukazatel aktuálního tepu a HR zón či ovládání hudby. Automatickou součástí obrazovek při aktivitě jsou hodiny, kde vidíte jednak čas, jednak datum, stav baterie a to, zda ej aktivní GPS či nikoliv. Některé sporty, jako třeba Plavání nebo Jumpmaster mají i specifické datové obrazovky pro daný sport, či vlastní nastavení – u Plavání si volíte délku bazénu, a navíc je tu obrazovka pro odpočinek mezi intervaly, kde vidíte, jak si vedete. U Jumpmaster pak volíte typ seskoku, kdy se má otevřít padák, kurz k cíli atd.
Všechny tyto obrazovky můžete vypínat, zapínat, přehazovat jejich pořadí apod. Můžete si také nastavit, zda je budete při aktivitě přepínat jen manuálně pomocí tlačítek, či zda mají rotovat a v jakém intervalu. Velkou výhodu oproti dotykovému modelu Vívoactive HR představuje nedotykový displej, který umožní přepínat obrazovky při aktivitě i pod vodou nebo v rukavicích.
Tip: Co všechno lze na hodinkách nastavit při jízdě na kole – konkrétně na modelu Vívoactive HR
Kromě datových obrazovek, které si vybíráte z nastavení, se při aktivitě objevují i další – a to v závislosti na tom, jaké máte připojeny externí zařízení, či zda běží navigace. Když je připojena například kamera Virb, za poslední obrazovku (v mém případě hodiny) se objeví další – stejná jako u doplňku Virb, která ukazuje, zda je zařízení připojeno, či ne. Vstupem do menu se pak dostanete k možnostem natáčení či pořízení fotografie.
Nepřehlédněte další podrobnosti o ovládání Virbu z hodinek
A když spustíte navigaci, přidá se hned několik dalších obrazovek: jedna, které ukazuje směr a vzdálenost k další odbočce nebo křižovatce, výškový profil trati či informace o tom, kdy dorazíte do cíle. Zvlášť výškový profil trati je velmi užitečný, ale o tom až dále.
V třetím pokračování se dostávám k průběhu vlastních aktivit a navigaci
Diskuse k článku (0)