Recenze Fénix 5X s vestavěnými mapami: Nejnabušenější sportovní hodinky současnosti (3.)

31.5.2017
Po dvou měsících používání hodinek Fénix 5X konečně finišuji extrémně dlouhou recenzi. Ve třetí části popisuji průběh sportovní aktivity, jízdu na kole, navigaci a jaké všechny fitness ukazatele umí hodinky změřit
Doplněk výkonu

Tento doplněk ukazuje souhrnně vaši tréninkovou zátěž. Musíte si dát pozor, abyste to nepřepískli. Nějaký čas je třeba věnovat i regeneraci


V druhé části recenze jsem se se zabýval vestavěnými snímači včetně optické senzoru a možnostmi nastavení sportovních aktivit. Teď nastal čas vyrazit.

Spuštění a ukončení aktivity

Do seznamu aktivit a aplikací se dostanete stiskem tlačítka Start vpravo nahoře. V seznamu vyberete tu, kterou chcete spustit a opět stisknete Start. V tu chvíli se zobrazí první datové pole a současně se začnou vyhledávat všechny externí senzory, které jste připojili – snímač kadence, rychlosti, hrudní pás, kamera Virb atd. Pokud nemáte hrudní pás a máte povolen optický snímač tepu, zinicializuje se ten. Má-li aktivita zapnutou GPS, začne se také hledat signál ze satelitů.

Jakmile jsou jednotlivé senzory připojené, přestane blikat patřiční ikona a současně se ukáže text, že daný senzor je aktivní – například „kamera Virb připojena“.  A ve chvíli, kdy se chytla GPS, objeví se okolo displeje zelený proužek. Tehdy můžete vyrazit. Obvykle ale na inicializaci GPS nečekám dlouho, jde zpravidla o sekundy, fixace je velmi rychlá a přesná. Ještě se mi nestalo, že by se například špatně chytla výška. 

Během aktivity přepínáte jednotlivé datové obrazovky pomocí tlačítek nahoru a dolů, pokud déle stisknete tlačítko dolů, dostanete se do režimu hodinek a můžete procházet doplňky. Lze si tak prohlédnout třeba notifikace, podívat se, jaké je počasí apod. Pravé dolní tlačítko pak ukončí aktuální okruh a začne nový, přičemž se ukážou statistiky, jak dlouho ukončený okruh trval, jaká byla průměrná rychlost apod.

Pokud chcete aktivitu ukončit nebo pauznout, zmáčknete Start. Zobrazí se informační obrazovka, ke uvidíte délku aktivity, rychlost apod. a současně menu, kde si zvolíte, jak pokračovat dál. Aktivitu lze obnovit, vytvořit nový okruh, nechat se navigovat zpět na start, uložit či zrušit. Pokud nebudete dělat nic, je aktivita pauznutá a vy pak můžete prostým stiskem Start v aktivitě pokračovat. 

Vynikající možností je Obnovit později, kdy se vrátíte do režimu hodinek a můžete je používat jako obvykle. A po čase, když chcete na aktivitu navázat, jen stisknete Start a začnete tam, kde jste minule skončili; už se nebude ukazovat seznam aktivit, z něhož si vybíráte. Jen musíte zase počkat na připojení senzorů a GPS. 

Po finálním ukončení aktivity se zobrazí její rekapitulace a případně získané rekordy – u plavání, běhu a kola. Dozvíte se tak, že jste třeba zaběhli rekordní čas na 1 km. Pokud šlo aktivitu, kde byl jste měli připojen senzor tepu, spočítají hodinky i dobu regenerace a doporučí vám další typ tréninku – například „minimální úsilí“ nebo „trénujte jako obvykle“. 

Po skončení aktivity se aktualizují Minuty intenzivního tréninku a všechny další sportovní ukazatele jako Stav tréninku, VO2 Max, pokud došlo ke zlepšení, Tréninková zátěž apod. Tyto ukazatele najdete v jednotlivých doplňcích jako Výkon nebo Minuty intenzivní aktivity, případně Můj den.

Tip: Jak zobrazit seznam aktivit, rekordy a souhrny jednotlivých aktivit 

Jízda na kole

Vzhledem k tomu, že jízda na kole je mou hlavní aktivitou, není divu, že jsem hodinky používal převáženě na svých cestách za řídítky. Zatímco při běhu, turistice nebo plavání je hodinkám nejlépe na ruce, pokud jedete na kole, je to jiná. Hodinky sice můžete nechat na zápěstí a použít vestavěný snímač tepu, ale není to ono. Hodinky jsou z dosahu vašeho pohledu, díváte se na ně úkosem a o nějakém pohodlném ovládání či dokonce práci s mapou nemůže být ani řeč. Daleko lepším řešením je umístit hodinky na držák na řídítka, gumový držák přímo od Garminu stojí 349 Kč a již jsem o něm podrobně psal.

Nepřehlédněte: Test držáku hodinek na řídítka  

Hodinky na držáku jsou ve vašem zorném poli, jsou dobře dosažitelné a snadno se ovládají. F5X má stejně jako všechny Fénixy nedotykový displej, což je pro jízdu na kole naprosto zásadní. Pokud jste někdy zkusili ovládat dotykový displej při jízdě, víte, že je to naprosté utrpení. A pokud máte rukavice, je to skoro nemožné. (V zimě navíc jinou možnost než dát hodinky na řídítka, nemáte. Pod zimní bundu a tlusté rukavice se jednak nevejdou a jednak byste na ně neviděli.)

F5X nabízí tlačítka, kterými můžete snadno ovládat rolování datových obrazovek a dokonce mapu, což je trošku krkolomné, ale stále lepší než s dotykem. Navíc se to dá dělat po paměti, což je důležité – při jízdě se totiž potřebujete věnovat řízení a ne koukat, kam saháte. Je to stejné jako v autě: dokud se palubní systémy a hudební přehrávač ovládal tlačítky na volantu, bylo to jednak pohodlnější a jednak bezpečnější.

Pokud jde o funkce, Fénix 5X nabídne úplně to samé jako Edge 820. Má i virtuálního partnera, funkce pro měření výkonu, připojí všechny senzory, a navíc i přes Bluetooth, zobrazí stejná data, má barometr, teploměr atd. Oba přístroje mají dokonce stejné mapy, přičemž F5X je zobrazí lépe! Jak už jsem psal v testu Edge 820, zásadním problém této navigace je příliš tmavé zobrazení lesa, kde zanikají skoro všechny lesní stezky. 

Dalšáí čtení:

Jak probíhá navigace

A právě při jízdě na kole se budou nejvíce hodit mapové funkce a hlavně navigace. Díky mapám nejenže víte, kde se právě nacházíte a jakou další cestu zvolit na křižovatce, ale můžete se nechat i navádět k cíli. Fénix 5X podporuje stejně jako Edge 820 či Edge 1000 aktivní routing, takže navádění může probíhat i po lesních cestách či cyklostezkách, nejen po zpevněných komunikacích. A pokud si pořídíte mapu Topo Czech, v lesích se rozhodně neztratíte. 

Hodinky sice nemají přímou podporu pro geocaching, na to jsou určeny turistické modely, ale umí uložit waypointy s přesnou GPS pozicí, které si nachystáte před cestou, a k těm se pak můžete nechat navigovat. Díky elektronickému kompasu ukážou hodinky směr k pokladu, i když stojíte. Zkrátka možnosti navigace jsou velmi široké a podrobně jsem rozebral v třídílném článku, stejně jako funkce pro ovládání map na nedotykovém displeji.

Podrobný test map a navigace v Fénix 5X:

Měření všeho možného

Jako nejvyšší model hodinek od Garminu dokáže Fénix 5X změřit řadu vašich fitness ukazatelů. Jim se postupně věnuji v samostatných článcích, už jsem například popsal, jak funguje měření skóre stresu či jak pracuje určování tréninkové zátěže. Níže tedy jen uvádím výčet toho, co hodinky dokážou změřit s odkazem na patřičný článek. Pokud odkaz chybí, budu s tomu teprve věnovat posléze. Popisy jednotlivých funkcí pocházejí přímo od Garminu (a jsou tedy svým stylem poněkud šroubované…).

Úroveň stresu je výsledkem tříminutového testu, který se provádí v klidovém stoji, kdy zařízení Fénix analyzuje odchylky srdečního tepu a zjišťuje tak úroveň celkového stresu. Trénink, spánek, výživa a celkový životní stres ovlivňují výkon běžce. Škála úrovně stresu je 1 až 100, kdy 1 je stav velmi nízkého stresu a 100 stav velmi vysokého stresu. Znalost vaší úrovně stresu vám pomůže rozhodnout, zda je vaše tělo připraveno na náročný tréninkový běh nebo na cvičení jógy.

Laktátový práh označuje intenzitu cvičení, při které se začne akumulovat laktát (kyselina mléčná) v krevním řečišti. Při běhu se jedná o odhadovanou úroveň námahy nebo tempa. Pokud běžec překročí tento práh, začne se čím dál rychleji zvyšovat jeho únava. U zkušených běžců se tento práh nachází přibližně na 90 % jejich maximální tepové frekvence při běžeckém tempu odpovídajícím závodu o délce mezi 10 kilometry a půlmaratonem. Průměrní běžci se k této hodnotě dostanou již pod 90 % maximální tepové frekvence. Znalost vašeho laktátového prahu vám pomůže určit, jak tvrdě potřebujete trénovat nebo, kdy máte během závodu zabrat.

Tréninková zátěž je hodnota objemu vašeho tréninku za posledních sedm dní. Jedná se o souhrn hodnot EPOC za posledních sedm dní. Graf hodinek ukazuje, zda je vaše aktuální zátěž nízká, vysoká nebo v optimálním rozmezí, kdy si dokážete udržet nebo zlepšovat fyzickou kondici. Optimální rozmezí se určuje na základě vaší individuální fyzické kondice a tréninkové historie. Pokud průměrná délka a intenzita vašich tréninků roste nebo klesá, rozmezí je průběžně upravováno.

Stav tréninku je ukazatel, který se týká především běhu. Ukazuje, zda je váš aktuální trénink dostatečně intenzivní – nebo dostatečně dlouhý – aby vedl ke zlepšení vaší kondice. Zjistíte, zda trénujete dostatečně tvrdě na to, aby to mělo skutečně dlouhodobý význam, nebo zda je intenzita tréninku příliš nízká. Stav tréninku vám také pomůže v rozhodování ohledně budoucích tréninků tím, že automaticky bere v úvahu změnu v úrovni kondice, vaši momentální (sedmidenní) tréninkovou zátěž a případné změny v tréninkové zátěži v porovnání s předchozím tréninkem. 

VO2 max. je hodnota představující maximální objem kyslíku (v milimetrech), který můžete spotřebovat za minutu na kilogram tělesné hmotnosti při maximálním výkonu. Jednoduše řečeno, hodnota VO2 max. je ukazatelem sportovní zdatnosti a se zlepšující se kondicí by se měla zvyšovat. U běhu k tomu postačí hrudní nebo optický snímač tepu, u cyklistiky pak potřebujete ještě měřič výkonu.

FTP je ukazatel funkční limitní hodnoty výkonu v podstatě jde o to, jaký výkon jste schopni vyvinout na kilogram své hmotností. Hodinky jej dokážou měřit při cyklistice, ovšem potřebujete k tomu měřič výkonu v šlapátcích a současně odhad vašeho VO2 max., který u cyklistiky získáte rovněž s připojeným powermeterem. Pokud třeba vážíte 70 kg a vaše FTP je 2,80 W/kg, pak váš průměrný výkon byl 196 W, což je takový průměr. Profesionální cyklisté jsou schopni dosahovat dlouhodobě výkonů nad 400 W. (Toto jsem ovšem bez powermeteru nedokázal otestovat.)

Training effect neboli efekt tréninku měří dopad právě ukončené aktivity na vaši aerobní a anaerobní kondici. Na konci aktivit jako je běh nebo jízda na kole se dozvíte, jakého skóre jste dosáhli v obou oblastech. Jde o dvě čísla, jedno pro aerobní a jedno pro anaerobní trénink, každé v rozmezí 0 až 5; čím je číslo vyšší, tím byl váš trénink v dané oblasti intenzivnější.

Trénujte s hodinkami

Stejně jako Edge 820 má i Fénix 5X řadu tréninkových funkcí. Jednotlivé tréninky najdete u patřičných aktivit - jízda na kole, běh apod. Patří k nim zejména Intervaly, kdy si nastavíte vzdálenost, jakou chcete ujet, než si odpočinete, a kolikrát se tento interval má opakovat. Může to být třeba 4×1 km a mezitím minutový odpočinek. Je také možnost doplnit zahřívání a uklidnění – dle libosti. V deníku Connect si také můžete vytvořit pokročilejší trénink, který si pak z hodinek spustíte.

Zajímavou možností je nastavit si cíl: například chcete ujet nějakou vzdálenost v libovolném čase, nebo vzdálenost za určitý čas či nějakou vzdálenost nastavenou průměrkou. Když pak spustíte trénink, vidíte, jak moc musíte zabrat, abyste si svůj cíl splnili – jde o jakéhosi virtuálního tréninkového partnera, s kterým závodíte. Závodit ale můžete i sami se sebou, resp. s nějakou již uskutečněnou aktivitou. Máte třeba svoje oblíbené kolečko, které chcete příště zajet rychleji. S touto funkcí tak máte na displeji před sebou sebe sama a valíte.

Důležitou možnosti je trénink na segmentech Stravy. O této mopžnosti píšu velmi pdorobně v tomto článku.

V poslední části recenze se věnuji vzhledům hodinek, chytrým funkcím, propojení s mobilem, výdrži a zhodnocení


Diskuse k článku (0)
Tagy: