Recenze Fénix 5X s vestavěnými mapami: Nejnabušenější sportovní hodinky současnosti (4.)

9.6.2017
Všechny sportovní, mapové a navigační funkce hodinek Fénix 5X jsem popsal v předchozích částech testu. Nyní přichází na řadu chytré funkce, spojení s mobilem, možnosti deníku Connect, výdrž a celkové zhodnocení
Poslední aktivita

Pro běhání, jízdu na kole a plavání můžete mít samostatný doplněk, který ukazuje poslední aktivitu. Hodinky ale nabízí i doplněk, kde se ukáže poslední aktivita jako taková, ze všech aktivit


Ve třetí části recenze jsem popisoval průběh sportovní aktivity, jízdu na kole, navigaci a jaké všechny fitness ukazatele umí hodinky změřit. Toto je konečně poslední část testu, na kterou jste čekali skoro měsíc...

Hromada vzhledů hodinek

Jak vidno, Fénix 5X mají spoustu sportovních a navigačních funkcí. Umí také podstatně přízemnější věci, třeba ukazovat čas. Už v základu máte k dispozici řadu vzhledů hodinek, které si můžete libovolně konfigurovat. Jednak si můžete vybrat z těch předpřipravených, jednak si je můžete sami upravit. V podstatě jsou k dispozici dva základní: digitální a ručičkový. Každý může mít jiný styl, bílou nebo černou barvu pozadí či zobrazovat až čtyři datová pole – výška, počet kroků, stav nabití baterie, čas, poslední notifikace apod. 

Tip: Vytvořte si vlastní vzhled na hodinkách Fénix a Chronos

Další vzhledy si můžete dohrát z webu Connect IQ. Ty už zpravidla nebývají tak graficky vyladěné, ale mají řadu dalších funkcí – například graf tepu, čas do západu či východu slunce, intenzivní minuty a časem i aktuální počasí. Garmin dokonce nabízí nástroj, jak si vytvořit vlastní vzhled s obrázkem na pozadí. 

Tip: Jak si vytvořit vlastní vzhled na hodinkách Garmin 

Důležitou novinkou řady Fénix 5 či modelu Forerunner 935 je s příchodem SDK Connect IQ 2.3 možnost aktualizovat data častěji než dosud, dokonce častěji než jednou za sekundu. To se bude hodit třeba při neustálém zobrazení sekundovky či sekund v digitálním vzhledu, stejně jako zobrazení aktuálního tepu. Dokonce je možné zobrazit i počasí, což dosud šlo jen v doplňku – a to znamenalo od uživatele přepnutí obrazovky.  

Nepřehlédněte: Garmin konečně umí zobrazovat počasí ve vzhledu hodinek 

Doplňky a aplikace 

Stejně jako všechny hodinky Garminu mají i Fénix 5X doplňky, které zobrazují například přehled posledních aktivit, shrnují váš den či ukazují graf tepu. Doplňky jsou samostatné obrazovky, které se přepínají pomocí tlačítek nahoru a dolů. Doplňky mohou i ovládat externí zařízení, například kameru Virb – stačí po přepnutí na doplněk počkat, až bude kamera připojena a poté tlačítkem Start vstoupit do menu ovládání kamery. 

Jednotlivé doplňky lze vypínat a zapínat, necháte si zobrazovat jen ty, co chcete vidět. Můžete si také měnit jejich pořadí tak, aby to, co potřebujete nejvíce, bylo hezky po ruce, a ne utopeno mezi hromadou doplňků dalších. Jednou z novinek oproti Fénix 3 je doplněk zvaný Stav tréninku. Ten vám řekne, jak se zlepšuje nebo zhoršuje vaše kondice, a současně ukazuje, zda roste nebo klesá vaše tréninková zátěž. 

Chcete se dozvědět více o Stavu tréninku? 

Kromě doplňků nabízí hodinky také aplikace. Rozdíl mezi doplňkem a aplikací je prostý – doplněk je zpravidla funkčně omezen a je umístěn mezi obrazovky společně se vzhledem hodinek. Ukazuje počasí, graf tepu, výšku apod. Aplikace už je komplexnější a dokáže třeba měřit vaši aktivitu (všechny aktivity jsou ve své podstatě samostatné aplikace), umožňuje zobrazovat mapy, hrát hry apod. Kromě aktivit mají Fénix 5X aplikace Navigovat, Sledovat mě, Mapy a Zátěž VST (měření skóre stresu). Existuje už ale řada dalších, které si stáhnete z webu Connect IQ. Mezi mé oblíbené patří kalkulačka nebo hra 2048 – obojí se ale lépe ovládá na dotykovém displeji hodinek Vívoactive HR.

Chytré funkce

Zatímco chytré hodinky jsou na funkcích vyplývající ze spojení s mobilem závislé a je to hlavní důvod, proč si je lidé kupují, u sportovních hodinek jde spíše o doplňující funkci. Proto nejsou zdaleka tak pokročilé jako třeba u Samsung Gear nebo Apple Watch, už jen proto, že k dispozici nemáte dotykový displej, který je pro pokročilé aplikace zásadní.

V podstatě tu najdete jen základní notifikace, u iOS jsou to všechny, co ukáže mobil, u Androidu si můžete nastavit filtr. Na zprávy či maily nelze odpovědět, k tomu už potřebujete telefon. Vidíte také, jestli vám někdo volá, a v tomto případě už zareagovat lze – hovor můžete přijmout či odmítnout. Notifikace se mohou ukazovat i během aktivity, takže když běžíte, lze přijmout hovor či si přečíst zprávu, aniž by to mělo vliv na aktivitu.

Jednotlivé doplňky pak ukazují nejbližší události v kalendáři, počasí – včetně předpovědi na nejbližší hodiny a dny (stále mi ale chybí směr a síla větru), další doplněk umí ovládat hudbu na mobilu. Konečně zde je vidět přehrávaná skladba, lze také ovládat hlasitost, a dokonce nastavit opakování skladby či zamíchání aktuálního alba. To je celkem praktické, protože při běhu či jízdě máte telefon někde v kapse nebo batohu, takže ho nemusíte vytahovat.

Praktickou novinkou oproti starším modelům je uchování posledně načtených dat v doplňcích v paměti. Zatímco dříve v případě, že se mobil odpojil od hodinek, nebylo možné zobrazit žádná data z mobilu – notifikace, počasí – nyní se ukáže posledně načtený stav. A hodinky vám oznámí, že pro aktualizaci se musíte dostat do blízkosti mobilu. Můžete se tak podívat na notifikace i počasí či blížící se schůzku v kalendáři.

Týdenní výdrž? Záleží na tom, jak hodinky používáte

Jak uvádí sám Garmin, model F5X je na tom s výdrží o něco hůře než F5 – důvodem je pravděpodobně větší paměť, kterou musí baterie živit, a také mapové funkce – jakmile zapnete mapu či navigaci, výdrž se znatelně zkrátí. Výrobce uvádí u F5X výdrž při zapnuté až 20 hodin, u prostředních Fénix 5 ale až 24 hodin. Rozdíl v UltraTac je ještě vyšší 60 vs. 35 hodin, v režimu hodinek pak 14 vs. 12 hodin.

Bohužel, ověřit tato data v praxi není tak jednoduché, protože kvůli testu, nahrávání map, aktualizacím či ukládání tras, stahování skrýnšotů displejů jsem nedokázal provést ani jediný cyklus od 100 od 0 %. Z toho, co jsem vypozoroval, to vypadá následovně: aktivity s mapou berou 8–9 % za hodinu, záleží na tom, jak moc hodinky používáte, zda je zapnutá mapa apod. Většina mých aktivit byla jízda na kole s mapou, občas s navigací. 

Pro lepší představu: V jednom nabíjecím cyklu první aktivita o délce 2:50 h vzala 24 % baterie, druhá o délce 2:20 h pak 20 % kapacity. V obou případech ANT+ tepák a skoro neustále zapnutá mapa. V dalším nabíjecím cyklu si aktivita o délce 3:15 hodiny vzala 22 %, a to byla zhruba polovinu času zapnutá navigace (ze stavu nabití 100 %). Když jsem do Fénix 5X nahrál mapy Topo Czech, vzala si testovací jízda se zobrazenou mapu od délce 1:23 h ze 100 % rovných 11 %. Půlhodinový běh s nastavený alarmy na tempo pak o den později spotřeboval 5 % procent baterie (z 81 % na 76 %). 

To, že nelze přesně uvést, kolik procent si vezme aktivita s GPS, je celkem jasné – jednou máte připojen tepák, čidlo rychlosti i kadence, jindy máte jen optický senzor tepu, někdy používáte mapu a máte připojenou kameru Virb, jindy zase ne. Když jsem ale přepočítal délky různých aktivit na 100% nabití, vychází mi výdrž s GPS na 13 až 15 hodin. Mimochodem, v recenzi na Wereable.com píšou, že jejich standardní model Fénix 5 vydržel s GPS 14 hodin. To je v podstatě stejný závěr, k jakému jsem došel já.

A celková výdrž? Po čtyřech dnech, kdy hodinky strávily necelých šest hodin v režimu GPS, celou dobu byly připojeny k mobilu a mezitím jsem je různě testoval a hrál si s nimi, zůstalo čtvrtý den večer 12 % baterie. Reálná výdrž tak bude okolo týdne se dvěma až třemi dvouhodinovými aktivitami, možná o nějaký ten den méně. Možná se bude zdát, že to není mnoho, Fénix 3 nabídl výdrž delší, ale na to, že mají hodinky mapu a umí hromadu nových věcí, je to super výsledek. 

Garmin Connect

Všechna data, která hodinky získají a zaznamenají z vašich aktivit, se automaticky ukládají do vašeho deníku Connect. Stačí mít připojený mobil přes Bluetooth a v něm mít nainstalovanou aplikaci Garmin Connect, případně připojit se k internetu přes Wi-Fi a data nahrávat přímo. V deníku pak vidíte přehledně váš den, kolik jste spálili kalorií, nachodili kroků, minuty intenzivní aktivity apod. Na jednotlivých obrazovkách je pak hezky graficky znázorněno, kdy a v jaké délce jste běhali, jezdili na kole či plavali, můžete se podívat na kompletní přehled svých aktivit a zobrazit jejich podrobnosti. 

Tip: Jak si prohlédnout přehled aktivit v deníku Connect v mobilu 

Deník Connect je velmi podrobný a je v něm vidět skoro všechno – a to včetně stavu tréninku nebo VO2 Max. Tato podrobná data už nejsou dostupná ze seznamu aktivit, ale musíte jít do menu (odkaz Více v pravém spodním rohu) a zvolit Statistiky výkonu. Zde uvidíte VO2 max., FTP, stav tréninku, training effect, laktátový práh a zátěž VST za poslední čtyři týdny – hezky přehledně v grafu. Data jsou vidět také ve webové aplikaci, ta už ale tak přehledná není a orientuje se v ní o poznání hůře. 

Connect slouží také k práci s doplňky, aplikacemi a vzhledy hodinek. Ty si jednak můžete do hodinek odsud nainstalovat a jednak je zde spravovat. Zatímco u aktivit si nastavení měníte přímo v hodinkách, u aplikací či doplňků se nastavení ovládání z menu Connectu. Vše si odsud můžete navíc deaktivovat či odinstalovat. Není to úplně ideální či přímočaré, ale postupně se to zlepšuje; když si vzpomenu na Connect před dvěma lety, tak se vývojáři hodně snažili. 

A co říci závěrem?

Hodinky Fénix 5X a další modely této řady jsou naprosto nekompromisním sportesterem a budou vás svými funkcemi překvapovat i po měsících pravidelného a aktivního používání. Jen na seznámení s hodinkami jsem potřeboval dva týdny, a i poté jsem nacházel funkce a možnosti, o kterých jsem neměl ani páru. Musel jsem pročíst kompletní manuál, nechat si poradit od lidí z Garminu, najezdit přes tisíc kilometrů a dalších několik desítek naběhat, něco naplavat a nachodit, abych vůbec mohl otestovat vše, co hodinky nabízí.

Jde sice „jen“ o evoluci Fénix 3/Fénix 3 HR, ale novinek je zde celá řada a spousta z nich je tak nějak skrytá a budete je oceňovat a odhalovat postupně. Model F5X navíc nabízí mapy, což je „killer“ funkce – za příplatek pouhé tisícovky oproti safírovým Fénix 5 (F5X má safír a Wi-Fi v základu) získáte hodinky, s nimiž se neztratíte. Mapy Evropy jsou v základu, navigace je velmi povedená (až na některé kiksy vyplývající z mapových pokladů), výdrž při navigaci excelentní.

K tomu přidejte možnost připojení všech myslitelných senzorů, možnost ovládat inteligentní světla, outdoorové kamery, head-up displej, chytré funkce při spojení mobilem, slušnou výdrž a máte tu špičkové zařízení, které v tuto chvíli prostě nemá konkurenci. Navíc začínají vznikat slušeně vypadající a fungují aplikace, doplňky a vzhledy hodinek a pokud Garmin spustí opravdový obchod s aplikacemi, kde se bude platit přímo vývojářům jako u Applu nebo Googlu, je přísun dalších možností zajištěn.

Upgrade, nebo si nechat staré?

Pokud máte hodinky Fénix 3, spoustu těchto funkcí máte k dispozici, stejné je ovládání a celková logika hodinek. Už ale nebudete mít přístup k nových sportovním a statistickým funkcím, které Fénix 5 nabízí. Model F3 HR je na tom o něco lépe, má optický snímač tepu, takže není nutno používat hrudní pás, ale funkčně jde o hodinky stejné. Garmin už ale pro tyto modely vydává aktualizace firmwaru jen kvůli opravám chyb, nepřidává nové funkce. Přece jde jen o starší modely.

To luxusní hodinky Chronos, který vychází z F3 HR, mají o něco modernější provedení optického snímače a je o něco lehčí, dostaly letos další aktualizace, které je sblížily s F5: nové funkce pro vyhodnocení tréninku, hezčí font apod. Je patrné, že s podejem Chronos výrobce nadále počítá, zatímco F3 a F3 HR budou pomalu mizet z nabídky. Na druhou stranu přes dva roky staré F3, které stále bohatě stačí na téměř cokoliv, co byste chtěli provozovat, lze dnes sehnat za cenu pod deset tisíc, a to je vynikající nabídka. 

Volba je na vás: buď budete mít úplně vše, co Garmin umí, a připlatíte si – základní model F5/F5S stojí 15 990 Kč, nebo ušetříte a budete mít trošku výběhový model bez podpory do budoucna. Mimo pak už stojí F3 HR, které se nevyplatí koupit. Jsou cenově mezi F3 a F5 a kromě snímače tepu nenabízí oproti F3 nic navíc. F5 a F5S jsou navíc menší a lehčí, takže se lépe nosí na zápěstí. F5X jsou pak stejně velké jako F3 HR, ale mají navíc mapy a obří paměť. Právě tento model je jasným kandidátem na případné pořízení nových hodinek, pokud samozřejmě mapy využijete. 

Plusy

  • Obrovská porce funkcí
  • Mapy
  • Displej s detailním rozlišením
  • Připojitelný senzory + Bluetooth
  • Slušná výdrž

Minusy

  • Drahé
  • Mapa Topo Czech není v ceně
  • Nepřesný optický snímač tepu

Diskuse k článku (0)