Plavání v moři s hodinkami. Škodí slaná voda? A co potápění?

28.10.2024
Pokud rádi plavete ve slané vodě, je třeba se o hodinky dobře postarat. Doplněno o další detaily související s uvedením řady Fénix 8
Forerunnery 965 u moře

Po každém vykoupání v moři je nutno hodinky pořádně opláchnout


Všechny sportovní hodinky Garmin jsou určené pro plavání, a to jak v bazénu, tak ve volné vodě. Fitness modely Forerunnery, Vívoactive a Venu mají certifikaci do 5 ATM, tedy 50 metrů, outdoor modely jako Instinct, Epix a Fénix pak do 10 ATM, tedy 100 metrů.

Povrchové plavání, s Fénixy 8 i potápění

To ale neznamená, že všechny hodinky jsou současně určené pro opravdu hluboké potápění - u většiny jde v podstatě jen o povrchové plavání a nějaké ty ponory do pár metrů. Garmin k tomu uvádí:

„Zejména u plaveckých způsobů, jako je kraul nebo motýlek dochází k nárazu ruky na vodní hladinu a tlak vody, který působí při nárazu na hodinky je mnohem větší, než by odpovídalo hloubce vody dosahované během plavání. Během nárazu ruky/hodinek do hladiny nesmí způsobený tlak „protlačit“ vodu do pouzdra hodinek.“

Nepřehlédněte: Plavání ve volné vodě: Jak hodinky měří vzdálenost a co po aktivitě ukáže deník Connect

Protože běžné hodinky nejsou určeny pro potápění, nefunguje zde barometrický výškoměr pro měření hloubky. Ještě nedávno, pokud mezi vaše koníčky patří potápění, jste si museli pořídit specializované modely jako Descent G1 nebo Descent Mk1, Mk2 či Mk3. Ty jsou navíc použitelné i pro běžné sportovní a fitness aktivity. 

Tip: Hodinky odvozené od Fénix 7 a Epix: Čím se liší Quatix 7, Tactix 7, Descent MK3, Enduro 2 a MARQ 2 (přehled)

Garmin však nedávno uvedl novou řadu Fénix 8, která už je pro potápění certifikovaná také, a to do 40 metrů. Je to méně než Descenty, ale pro rekreační využití to bohatě stačí. A tady už omezení na povrchové sporty neplatí, prostě s hodinkami můžete libovolně skákat, jezdit na vodních skůtrech atd. 

Nepřehlédněte: Pár postřehů k potápění s Fénix 8: Hodinky sledují dobu na hladině, délku ponoru i největší hloubku

Do moře ano, či ne?

A jak je to s mořskou vodou? Opět cituji Garmin: „Mořská sůl je bohužel agresivní a může poškodit zejména kovové součásti hodinek, jako jsou konektory, lunety, šroubky… Abychom se podobnému poškození vyvarovali, je potřeba po koupání v moři hodinky pečlivě omýt ve sladké vodě. Při oplachování dbejte zejména na kovové součásti, jako jsou napájecí a datové konektory.“ 

Zkrátka po každém koupání v moři, je kromě sprchy sebe sama nutno věnovat stejnou péči i hodinkám. Garmin mimochodem možnost použití hodinek ve slané vodě přímo zmiňuje na webu: „Profil Open Water Swim využívá GPS a lze jej použít při plavání ve venkovní vodní ploše, například v oceánu, jezeře nebo řece.“ 

Pozor na mechanická tlačítka

Garmin na svém webu mimo jiné také uvádí, že je dobré se vyvarovat používání tlačítek během doby, co jsou hodinky pod vodou: „Vyvarujte se mačkání tlačítek, když jsou hodinky mokré nebo ponořené. Pokud se hodinky namočí, před pokusem o změnu nastavení nebo režimů je vždy otřete do sucha.“

Opět to ale platí jen pro hodinky, které nejsou ceritifkované pro potápění, a které tudíž mají standardní mechanická tlačítka (nikoliv indukční). Já třeba při plavání v bazénu s běžnými hodinkami (FR 965, F7X Pro...) používám dvě datové obrazovky a sporadicky je přepínám. I když bych to podle Garminu dělat neměl. Nebo při koupání přepínám na doplněk sledující teplotu, abych věděl, jak teplá/studená je voda.  

Je pak také otázka, jak je to s případnou reklamací, když hodinky pravidelně používáte ve vodě, ať už je to voda chlorovaná, slaná, říční či jezerní. Opravdu se totiž může stát, že se častým koupání či používáním mechanických tlačítek pod vodou hodinky poškodí.


Diskuse k článku (24)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

Jak jsou na tom Garmin Descent G1, verze Slatě Grey s tlačítky pod vodou, má někdo zkušenost? Nikde jsem nenašel info jestli jde mačkat i pod vodou.
Vaše jméno, přezdívka: 
Patrik

Descenty jsou potápěčské hodinky, čili ano, mačkat pod vodou jdou.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Mně by to nenapadlo jít do vody s hodinkami. I pokud by byli vodotěsné do 100 m.
Vaše jméno, přezdívka: 
Michal

Se všemi sportovními hodinkami Garminu se dá plavat, čili klidně do vody můte, jen to chce zejména v případě slané vody určitou údržbu.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Používám Fenix5s na surfovaní už radu let, a nikdy jsem je speciálně nečistil. Pouze sprcha spolu semnou a pořád fungují, stejně tak bez jakékoliv viditelné ujmy na povrchu. Takže bych řekl že slaná voda nevadí. Jediný poznatek je ze se snižuje kvalita řemínku, původní řemínek vydržel 3roky a nové jsou po roce a půl dost osoupane.
Vaše jméno, přezdívka: 
CzechOne


Me Garmin predloni neuznal reklamaci, protoze jsem hodinky pouzival i v mori. A to i presto, ze jsem je oplachoval po plavani temer vzdy a vecer se s nimi i pak sprchoval, jak je zde uvadeno v doporuceni. Proste doporuceni je krasna vec, ale jakmile dojde na lamani chleba, tak na hodinky pouzivane ve slane vode a tedy v agresivnim prostredi (mimo jine je to v podminkach pouzivani) se nevztahuje zaruka. Jo a mimo jine, pokud si snad myslite, ze omyvanim ve sladke vode zakryjete stopy po te slane, tak se mylite....
Vaše jméno, přezdívka: 
Honza

Já se s hodinkami normálně koupal v moři, pak jsem reklamoval (kvůli problému s dotykem, který se ale začal projevovat ještě předtím) a bez problémů. Ale opláchl jsem je vždy důkladně ve sladké prakticky hned poté, co jsem vylezl z vody. Stejně tak z bazénu, kde je chlorovaná voda.
Vaše jméno, přezdívka: 
Peee

Ona spíše než mořská, škodí chlorovaná voda, a to prý výškoměru, který když se pravidelně koupe v bazénu tak prý ztrácí přesnost. Je to z fóra Garminu. Já tuto zkušenost neučinil.
Vaše jméno, přezdívka: 
Thom@s

Zkoušel jsem hledat, našel jsem https://www.dcrainmaker.com/2021/10/the-fascinating-reason-why-the-garmin-fr945-fenix-6-no-longer-shows-pool-temperature.html Nevím, jak důležité je to opláchnutí pro barometr (ten bude pod dírkou, kterou člověk těžko propláchne – a pokud ano, může nadělat více škody než užitku), to asi bude důležité spíše pro povrch hodinek. Ale zjevně je podstatné, aby barometr a teploměr nebyl ve chlorované vodě aktivní. A v případě plavání ve venkovním bazénu s chlorovanou vodou je asi dobré mít aktivitu plavání v bazénu, nikoli na otevřené vodě…
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Jenže když člověk nezapne aktivitu, tak barometr i teploměr aktivní jsou... Čili to, že hodinky při plavání teplotu nesnímají, je prostě zvláštní, když kdykoliv jindy ano.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Ano, beru si z toho i to, že v chlorovaném bazénu je dobré zapnout aktivitu, i pokud by ji pak měl člověk smazat…
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Nejak mi nedáva význam vypnutie barometru vo vode... Ten tlak vody na neho bude pôsobiť či je vypnutý alebo nie. Taktiež z elektrického hľadiska musí byť dimenzovaný na tlak vo vode pretože to by znamenalo, že ho odpáli prvé ponorenie.
Vaše jméno, přezdívka: 
Laco

Tak tady zjevně jde o vodu s vyšším podílem chlóru (podle Wikipedie tam bývají ještě HCl a HClO), ne úplně obyčejnou vodu. Zjevně současné působení chlóru (nebo některé z jeho sloučenin – HCl nebo HClO) a elektrického proudu bude ten problém. Co přesně se tam děje, jestli nějaká elektrolýza jedné z těch kyselin, to nevím.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Já jsem v bazénu s chlorovanou vodou jen několikrát do roka, takže toto nemusím řešit. Přes zimu plavu minimálně a v létě chodím na biotop nebo do rybníka u chalupy. Ale selský rozum říká, že po plavání v chlorované vodě by se hodinky měly rovněž umýt.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Pravidelně plavu a potápím se s Fenix 7x. Ihned po koupání hodinky neoplachuji, kolikrát to ani nejde… není kde. Večer je opláchnu ve sprše, žádné speciální omývání. Pořád fungují - žádný problém.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jéňas

Tak pokud je člověk u moře jednou za rok, tak to asi nebude problém, já je opláchnu automaticky tím, že po koupání z v moři lezu do sprchy...
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Mam F6 Pro safír 4 roky, v moři pravidelně a jsou OK. Vždy jen hodím ruku pod sprchu, když vylezu z moře.
Vaše jméno, přezdívka: 
Fany

Ja uz hodinky do more netaham po te, co jsem svoje fenix 6ky utopil.
Vaše jméno, přezdívka: 
ares952

To asi bude závislé na řemínku :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Original. Ale je pravda ze jsme se skadlili a nekdo o ne zavadil ne malou silou.
Vaše jméno, přezdívka: 
ares952

Fenix 6 mají osičky, které lze vytáhnout nehtem. Nevím, jak reálné je toto riziko u originálních QuickFit řemínků. Určitě to byl problém s Quick release, do kterých jsem nacpal originální osičky z Fenix 6S. Nicméně u Fenix 7 se ty osičky vytahují hůře (jde to, ale bez návodu bych to nedal), tam by slabé místo mohlo být leda v uchycení řemínku (ale to mi u originálu přijde celkem solidní) nebo v samotném řemínku (kdyby praskl).
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Mámě vypadávaly neorigo řemínky na VA4, ale na Fénixech, FR či jinde jsem s tím zatím nesetkal.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Já jsem originální řemínky moc nepoužíval. Neoriginální jsem nějaký čas používal tak, že jsem originální QuickFit osičku narval do QuickRelease řemínku. To se tak nějak vešlo, většinu času to drželo, ale párkrát to vypadlo. Nakonec jsem si na 3D tiskárně vyrobil malé kroužky, kterým jsem zúžil dírky na osičky. Tím mám Fenix s podporou QuickRelease.
Vaše jméno, přezdívka: 
v6ak

Přesně toto se může stát třeba při triatlonu, kdy se na malém místě pohybuje hromada plavců a není problém se "pomlátit".
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek