Swim: Jednoduché hodinky pro plavání aneb Setkání s minulostí

6.6.2017
Tyto hodinky jsou staré pět let a je to na nich znát. V podstatě jen zobrazují čas a jedinou aktivitu, kterou umí, je plavání. Pokud neběháte a nejezdíte na kole, mohou dobře posloužit
Garmin Swim

Displej hodinek je vzpomínkou na léta devadesátá


Tyto hodinky jsem na test získal společně s Forerunner 935. A jejich srovnání vedle sebe je až groteskní. Jsou zhruba stejně velké a těžké, ale při pohledu na displej se prostě musíte usmát. Jde totiž o nejstarší hodinky v nabídce Garminu - všechny ostatní, které Garmin prodává, jsou modernější a současně podporují více funkcí. Jde o jednoúčelové hodinky pro plavce, a to pouze do krytého bazénu; nemají totiž GPS. 

Už při pohledu na displej je vidět jejich stáří - vypadají jako digitálky z počátku devadesátých let. Nemají ani krokoměr, nezměří kvalitu spánku. V podstatě jen zobrazují datum, čas a uplavené metry. A to je vše. Mají ale jednu velkou výhodu, a tou je výdrž. Jsou totiž napájeny knoflíkovou baterií, kterou vyměníte plus minus jednou za rok. 

Pouze a jen pro plavání

Co tedy umí? Na základě akcelerometru jsou schopné změřit uplavanou vzdálenost, čas tréninku a čas plavání, počet uplavaných bazénů, automatické rozpoznání plaveckého stylu (prsa, znak, kraul, motýlek), počet temp na jednu délku, počet temp na jednu minutu, hodnotu efektivity plavání (SWOLF) pro každou délku a pro celý trénink, dosažené tempo na každou jednotlivou délku, interval a celý trénink, a konečně výpočet spálených kalorií. Hodinky rozpoznají i přestávku v plavání, nemusíte tedy aktivitu ručně pauzovat.

V podstatě tedy umí to, co moderní hodinky jako Fénix nebo Forerunner 735 XT a Forerunner 935, jen s tím rozdílem, že jsou výrazně levnější (jenže neumí nic dalšího). Mimo bazén fungují jako běžné hodinky, ukazují čas, datum a mohou ukazovat na displeji s časem i týdenní součet uplavaných metrů. Do deníku Connect se data přenáší pomocí ANT+, v balení najdete malý adaptér do USB, který přenos umožní.

Bez pásu, ale za čtyři tisíce

Velkým omezením je nemožnost použití hrudního pásu HRM-Swim, který byl uveden až v roce 2015. Při plavání tedy nebudete znát svůj tep. Hrudní pás podporují až modely s cenovkou od desíti tisíc výše. Tento model ovšem stojí jen 3 990 Kč (a sehnat jde i levněji), takže toto omezení lze pochopit. Navíc by si s náročným datovým přenosem z hrudního pásu asi neporadila knoflíková baterie; výrazně by to zkrátilo výdrž hodinek.

Jak se s hodinkami plave a co všechno ukazují při plavání, zjistím o víkendu, kdy se dostanu do bazénu.


Diskuse k článku (0)