Plavání v moři s hodinkami. Škodí slaná voda? A co potápění?
Hlavní záložky
Všechny sportovní hodinky Garmin jsou určené pro plavání, a to jak v bazénu, tak ve volné vodě. Fitness modely Forerunnery, Vívoactive a Venu mají certifikaci do 5 ATM, tedy 50 metrů, outdoor modely jako Instinct, Epix a Fénix pak do 10 ATM, tedy 100 metrů.
Povrchové plavání, s Fénixy 8 i potápění
To ale neznamená, že všechny hodinky jsou současně určené pro opravdu hluboké potápění - u většiny jde v podstatě jen o povrchové plavání a nějaké ty ponory do pár metrů. Garmin k tomu uvádí:
„Zejména u plaveckých způsobů, jako je kraul nebo motýlek dochází k nárazu ruky na vodní hladinu a tlak vody, který působí při nárazu na hodinky je mnohem větší, než by odpovídalo hloubce vody dosahované během plavání. Během nárazu ruky/hodinek do hladiny nesmí způsobený tlak „protlačit“ vodu do pouzdra hodinek.“
Nepřehlédněte: Plavání ve volné vodě: Jak hodinky měří vzdálenost a co po aktivitě ukáže deník Connect
Protože běžné hodinky nejsou určeny pro potápění, nefunguje zde barometrický výškoměr pro měření hloubky. Ještě nedávno, pokud mezi vaše koníčky patří potápění, jste si museli pořídit specializované modely jako Descent G1 nebo Descent Mk1, Mk2 či Mk3. Ty jsou navíc použitelné i pro běžné sportovní a fitness aktivity.
Garmin však nedávno uvedl novou řadu Fénix 8, která už je pro potápění certifikovaná také, a to do 40 metrů. Je to méně než Descenty, ale pro rekreační využití to bohatě stačí. A tady už omezení na povrchové sporty neplatí, prostě s hodinkami můžete libovolně skákat, jezdit na vodních skůtrech atd.
Nepřehlédněte: Pár postřehů k potápění s Fénix 8: Hodinky sledují dobu na hladině, délku ponoru i největší hloubku
Do moře ano, či ne?
A jak je to s mořskou vodou? Opět cituji Garmin: „Mořská sůl je bohužel agresivní a může poškodit zejména kovové součásti hodinek, jako jsou konektory, lunety, šroubky… Abychom se podobnému poškození vyvarovali, je potřeba po koupání v moři hodinky pečlivě omýt ve sladké vodě. Při oplachování dbejte zejména na kovové součásti, jako jsou napájecí a datové konektory.“
Zkrátka po každém koupání v moři, je kromě sprchy sebe sama nutno věnovat stejnou péči i hodinkám. Garmin mimochodem možnost použití hodinek ve slané vodě přímo zmiňuje na webu: „Profil Open Water Swim využívá GPS a lze jej použít při plavání ve venkovní vodní ploše, například v oceánu, jezeře nebo řece.“
Pozor na mechanická tlačítka
Garmin na svém webu mimo jiné také uvádí, že je dobré se vyvarovat používání tlačítek během doby, co jsou hodinky pod vodou: „Vyvarujte se mačkání tlačítek, když jsou hodinky mokré nebo ponořené. Pokud se hodinky namočí, před pokusem o změnu nastavení nebo režimů je vždy otřete do sucha.“
Opět to ale platí jen pro hodinky, které nejsou ceritifkované pro potápění, a které tudíž mají standardní mechanická tlačítka (nikoliv indukční). Já třeba při plavání v bazénu s běžnými hodinkami (FR 965, F7X Pro...) používám dvě datové obrazovky a sporadicky je přepínám. I když bych to podle Garminu dělat neměl. Nebo při koupání přepínám na doplněk sledující teplotu, abych věděl, jak teplá/studená je voda.
Je pak také otázka, jak je to s případnou reklamací, když hodinky pravidelně používáte ve vodě, ať už je to voda chlorovaná, slaná, říční či jezerní. Opravdu se totiž může stát, že se častým koupání či používáním mechanických tlačítek pod vodou hodinky poškodí.
Diskuse k článku (24)