Hrudní pás HRM-Swim: Konečně budete vědět, jaký srdeční tep máte při plavání
Hlavní záložky
Vždy mne zajímalo, jaký tep mám při plavání. Bylo mi jasné, že to nebude tolik, jako při jízdě na kole nebo při běhu, ale mohl jsem se jenom dohadovat. Při plavání totiž nefunguje optický snímač. Hodinky ve chvíli, kdy spustíte plaveckou aktivitu, vypnou optický snímač a opětovně ho zase zapnou, jakmile doplavete.
Garmin argumentuje tím, že při plavání není snímač přesný. Nicméně jsem vyzkoušel, že když plavete bez spuštěné aktivity a snímač tedy běží, nějaké celkem rozumné hodnoty se naměří. I kdyby se lišily od reality o desítky procent, stále byste nějakou základní představu o tepu měli.
Bohužel ani standardní hrudní pásy nejsou řešením. Jednak nejsou určeny do vody a jednak pod vodou nefunguje bezdrátový přenos dat mezi pásem a hodinkami - ať už jde o Bluetooth nebo ANT+. Na to se muselo jinak. Garmin proto před dvěma lety přišel s dvojicí pásů, které jsou určeny pro práci ve vodě: HRM-Tri a HRM-Swim. První je určen pro triatlon, takže je vhodný jak pro běh, tak pro cyklistu a pro plavání. HRM-Swim je specializovaný pro plavání, a to konkrétně pro plavání v bazénu. Proč k tomuto účelu není vhodný HRM-Tri a pásy musí být dva?
HRM-Swim je specializovaný pro bazén
Je to prosté: HRM-Tri je užší a nemá tudíž takovou styčnou plochu s hrudníkem, jako HRM-Swim. Navíc jeho povrch není uzpůsoben pro maximální přilnavost ve vodě, protože při triatlonu nejvíce času strávíte při běhu a jízdě na kole. V testu na webu DC Rainmaker autor uvádí, že mu HRM-Tri sklouzával z hrudníku téměř pokaždé, když prováděl otočku na konci bazénu. Tento pás také není primárně určen pro vodu plnou chemikálií. Zkrátka HRM-Tri patří do volné vody, v níž se triatlony pořádají.
HRM-Swim je oproti tomu plně přizpůsoben pro bazén - je široký, na hrudníku drží skvěle a při hodinové aktivitě se ani nepohnul z místa. Není tak pružný, jako můj HRM-Premium, takže si jej nemůžete moc utáhnout, jinak by vám nedovolil se pořádně nadechnout, na druhou stranu nemůže být moc volný. Jeho adjustaci budete zkrátka chvíli ladit.
Poznámka: Zkoušel jsem jej HRM-Swim i při jízdě na kole a nebylo to ono - prostě ona nepružnost a přílišná přilepenost na těle vadila, a to o to více, čím déle jsem jel a tedy se i potil.
Funkce ukládání tepu do paměti podporují ale jen dražší modely: Fénix 3/3 HR (a odvozené modely), Fénix 5 (a odvozené modely), Forerunner 920XT a 935, Epix a kamera Virb 360. Například u modelu Vívoactive HR máte smůlu a HRM-Swim zde funguje jako úplně běžný hruďák - tj. mimo vodu.
Tepovka se ukládá do paměti
Jak tedy HRM-Swim funguje, když během plavání nefunguje bezdrátový přenos? Snímač pásu je totiž vybaven pamětí a po celo dobu aktivity ukládá tepovou frekvenci do ní, ať už jde o jakoukoliv aktivitu - jízdu na kole, běh nebo plavání. Současně ale probíhá vysílání přes ANT+, takže když jsem jel na kole, tep jsem normálně viděl a zaznamenával se.
Na Fénix 5X, když je spárován HRM-Swim, se tak mezi datovými obrazovkami sice ukáže displej se srdečními zónami, tep je ale vidět jen do doby, než vlezete do vody. Je tedy dobré plavací aktivitu odstartovat na suchu a počkat, ať se snímač spáruje, protože pod vodou by už k tomu nedošlo a tep by se nemusel uložit (ale tuto možnost jsem empiricky neověřoval).
Jakmile doplavete a aktivitu uložíte, nabídnou vám hodinky stáhnout tep z pásu. To můžete udělat i kdykoliv posléze, když si zobrazíte aktivitu z historie. Jakmile přenos proběhne, spáruje se průběh tepu se začátkem a koncem aktivity v hodinkách a pak si jej můžete zobrazit v historii stejně jako u běhu nebo u jízdy na kole. A následně i v deníku Connect v mobilu i na webu. Rovněž se spočítá training effect či se zobrazí zóny tepu.
Ne vše funguje, jak bych očekával
Co mne ale překvapilo - a musím říct, že nemile - je nezapočítání aktivity, resp. srdečního tepu do minut intenzivní aktivity, stejně jako se nezapočítá do tréninkové zátěže. Když takhle budete plavat několikrát týdně hodinu, přijdete o hodně - a škoda, že je to takto nedomyšleno. Pokud jste si pás pořídili jen kvůli tomu, aby se vaše plavecké aktivity do těchto ukazatelů započítávaly, budete asi zklamáni.
Také to, že nevidíte srdeční tep během plavecké aktivity, je celkem škoda - nemůžete přizpůsobit trénink aktuálnímu stavu tepu. Čili pás je bezva, opravdu funguje, ale se zmíněnými omezeními. Osobně bych se přimlouval za to, aby Garmin zapracoval na zpřesnění optického snímače, aby byl vidět tep během plavání a současně by se díky tomu započítal do tréninkových ukazatelů.
Plusy
- dobře sedí na těle ve vodě
- kromě ukládání tepu do paměti funguje i ANT+
- lze popužít i pro jiné aktivity než plavání
Minusy
- naměřený tep se nezapočítá do minut intenzivní aktivity
- podporovány jsou jen nejdražší hodinky
Diskuse k článku (0)