Garmin Swim: staré, ale stále velmi dobré hodinky pro nadšené plavce
Hlavní záložky
To, že jsou hodinky opravdu velmi staré (pokud jde o elektroniku, pět let je něco jako století), poznáte podle velikosti a hmotnosti – lze je srovnat třeba s Forerunner 735XT, které jsou ale podstatně lépe vybaveny, mají akumulátor, GPS a lepší displej. A když se na hodinky Swim podíváte, dýchne na vás historie. Znáte staré digitálky a jejich displej, resp. písmo, které se na nich zobrazuje? Hodinky Swim jsou podobné.
Dlouhá, předlouhá výdrž
Displej má nízké rozlišení a ač je kruhový, samotný displej s informacemi je čtvercový a okolo něj se zobrazují jen různé ikony. Ty například signalizují vaši pozici v menu ukazují uplavanou vzdálenost v aktuálním týdnu či pauznutou aktivitu. Na maličký displej se tímto fontem vejde jen málo informací, v klidovém stavu se na hlavní části displeje ukazuje datum, den v týdnu a hodiny. Zapomeňte na notifikace a jakékoliv další funkce. Prostě tu nejsou.
Po chvíli nepoužívání hodinek se displej vypne, ale jakýmkoliv pohybem se zase čas zobrazí – šetří se tak baterie. Proč? Protože hodinky nemají nabíjecí akumulátor, ale běží na obyčejnou knoflíkovou baterii, stejně jako náramky Vívofit. Nabídnou tak výdrž až rok v pohotovostním režimu, což je jedna z největších výhod hodinek. Nemusíte tak celé měsíce hodinky vůbec sundávat a řešit jejich dobíjení.
Absence dobíjení pak má i další důsledek: není zde klasický nabíjecí konektor na spodní části hodinek. Jak je tedy připojit k počítači a stáhnout aktivity do deníku Connect? Jednoduše – pomocí dodávaného USB ANT+ donglu. Ten jednoduše vložíte do počítače, ten ho rozpozná a deník Connect si pak po spárování načte vaše aktivity. Jenže má to háček, mně se spárování nepodařilo ani řadou pokusů a žádnou aktivitu jsem tak nestáhl. Nemohu tak nabídnout žádné skrýnšoty z naměřených aktivit.
Na ruce sedí hodinky velmi příjemně, jsou lehké a celkem malé. Ale oproti Forerunner 935, které jsem testoval souběžně, to zase až takový rozdíl nebyl, hodinky jsou skoro totožné. Vlastně na to, jak jsou hodinky funkčně omezené, mohly být klidně i menší. Kdyby Garmin dělal nový model se stejnými funkcemi nyní, věřím, že by klidně mohl mít velikost náramku Vívofit.
Při plavání vidíte vše
Oproti kulatým modelům Forerunner nebo Fénix je zcela jiné ovládání. Hodinky mají celkem šest tlačítek, na každé straně tři. Na levé straně jsou tlačítka pro podsvícení displeje a návrat do režimu hodinek, modré tlačítko pro spuštěné plavací aktivity a tlačítko pro vstup do menu. Na pravé straně pak tlačítka pro pohyb v menu a uprostřed tlačítko pro spuštění a ukončení, případně pauznutí aktivity.
V nastavení najdete historii aktivit, kde si pak můžete prohlédnout i podrobnosti, nastavíte si délku bazénu či hodiny. Najdete zde i stopky a budík, který může být i opakovaný. Jakmile máte nastavenu délku bazénu, můžete spustit plavání. Standardně se zobrazují tři obrazovky, každá má tři údaje. Jedna ukazuje čas aktivity a uplavané metry, další údaje z poslední délky a konečně poslední průměrné hodnoty. Přidat můžete ještě jednu obrazovku, kam si můžete dát třeba průměry posledního intervalu či SWOLF. Možností je celkem dost. Obrazovky si při plavání přepínáte pomocí modrého tlačítka.
Hodinky nemají GPS, takže lze plavat pouze v bazénu. Jakmile se dotknete zdi, hodinky díky akcelerometru poznají, že jste ukončili délku a započítají další. Akcelerometr také počítá tempa a pozná jejich typ – prsa, kraul, motýlek. To třeba Vívoactive HR neumí (ostatně tam je plavací aktivita velmi omezená a během plavání se ukazuje jen jeden displej s celkovou délkou a délkou posledního intervalu). Když si chcete odpočinout u zdi, aktivitu pauznete tlačítkem Start – zobrazí se obrazovka s odpočinkem. Po doplavání pak aktivitu uložíte.
V historii aktivit si pak zobrazíte podrobnosti a můžete zkoumat, jaký byl průměrný čas na stovku, váš SWOLF – a to jak u celé aktivity, tak jednotlivých intervalů, kolik jste měli průměrně záběrů apod. To vše by mělo být vidět i v deníku Connect. Nutno přiznat, že v údajích trochu hůře orientuje, protože popisky jsou kvůli hrubému displeji zkráceny, ale časem se tomu naučíte.
Poznámka: Pode webu amerického Garminu by pás měl zvládat i připojení HRM-Swim a HRM-Tri, což mi přijde jako chyba. V menu jsem nic takového nenašel a už jen fakt, že poslední firmware je starší o dva roky, než kdy byly tyto pásy uvedeny na trh, mluví proti. Na webu českého Garminu je v kolonce snímač tepu uvedeno "ne".
Jen pro nadšené plavce
V podstatě Swim umí ohledně plavání v bazénu vše, co Fénix 3/5 nebo FR 935, ty ale stojí o mnoho víc. Pokud je plavání vaší prioritou a nechcete řešit neustále dobíjení, nezajímají vás kroky a nepotřebujete mít hodinky neustále připojené k mobilu, může vás Swim uspokojit. Přiznávám ale, že se mi docela líbil design, ale výbava a displej už jsou hodně oldschoolové a hodinky by si zasloužily nějaký velký update. Přece jen vypadají jako digitálky z devadesátek.
Když to ale vezmeme z jiného koncem, Swim v podstatě nemají konkurenci. Koupíte je za 3 990 Kč a za tu cenu udělají stejnou službu jako modely Forerunner nebo Fénix, jejichž cena překračuje deset tisíc. Vívoactive HR, nejlevnější sportovní hodinky Garminu, které plavání podporují, stojí 6 490/6 990 Kč (dle velikosti řemínku) řadu funkcí neumí a jak už jsem psal, při plavání ukazují jen naprosto základní údaje: čas a vzdálenost. A v deníku Connect neukáží plavecký styl. Základní modely Forerunner plavání nepodporují, to umí až FR 735XT a vyšší.
V kostce
- Rozměry: 44×48×13 mm
- Hmotnost: 40 g
- Voděodolnost: 5 ATM
- Displej: 55×31 bodů
- Paměť: 200 aktivit
- Parametry plavání: počet délek, čas na stovku, SWOLF, počet záběrů, kalorie
- Styl plavání: prsa, znak, kraul, motýlek
- Další funkce: hodinky, datum, stopky, budík
- Připojení: ANT+ k počítači
- Snímač tepu: ne
Diskuse k článku (0)