Nejzajímavější hodinky: Univerzální, s nejlepším poměrem ceny výkonu, s nejdelší výdrží či odolností

14.12.2024
Garmin má řadu hodinek, které jsou buď cenově výhodné nebo zajímavé funkcemi a provedením. Některé jsou dokonce tak výjimečné, že je lze doporučit doslova každému. Aktualizováno, přidány nové modely
Forerunner 955

Hodinky Forerunner 955 jsou aktuálně modelem s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Stojí polovinu Fénixů a přitom mají skoro ty samé funkce vč. map


Poprvé jsem tento článek publikoval někdy loni v létě a za tu dobu posbíral přes 95 tisíc přečtení. Je to zdaleka nejúspěšnější text, co mi kdy na webu vyšel. A není divu - každý chce vědět, co si má pořídit za hodinky a které jsou pro něj ty nejlepší. 

V tomto přehledu tak najdete ty nejzajímavější hodinky Garminu. Ať už vybíráte nějaký jako dárek či prostě jen potřebujete upgradovat starší model. Jde primárně o hodinky, co se dobře nosí, co mají rozumnou čitelnosti displeje či jsou zajímavé výdrží nebo cenou. Případně mají extrémní výdrž.

Nepřehlédněte: 

  • Index čitelnosti: Jak dobře jsou vidět displeje hodinek v různých situacích. Zásadní parametr při výběru
  • Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)
  • Index velikosti displeje: Poměr mezi průměrem hodinek a jejich displejem. Které hodinky jsou na tom nejlépe?
  • Index výdrže a hmotnosti: Kolik dají hodinky v pohotovosti a v aktivitě. A co v poměru ke hmotnosti?

Více než rok jsem na svůj výběr nemusel ani sáhnout. Garmin však svou nabídku na začátku podzimu docela zatřásl: Ukončil prodej modelů Forerunner 255 a 955 a do nabídky přidal hodinky Fénix E, Fénix 8 a Enduro 3. Forerunnery 255 a 955 jsem přesto v přehledu (zatím) ponechal, stále ještě jsou dostupné u prodejců. Hodinky Enduro 2 jsem nahradil za Enduro 3 a současně přidal Fénix 8 AMOLED 47 mm.

Hodinky z tohoto přehledu můžete pořídit v obchodě Pulsmetry.cz

Forerunner 955: Univerzální hodinky pro všechny

Moje dva první žebříčky (indexy), které jsem vytvořil, se týkají toho, jak mají hodinky dobře čitelný displej a jak pohodlné jsou na ruce: index nositelnosti a index čitelnosti displeje. A v obou jsou na čelních místech hodinky Forerunner 955.

Ty mají ve verzi bez soláru jednak skvěle viditelný displej bez odlesků, a to za většiny okolností, zejména na slunci, jednak jsou velmi lehké a jednak mají optimální střední velikost, která sedne většině uživatelů. Navíc jde společně s FR 965 o nejvyšší model v řadě Forerunner a svými funkcemi se mohou bez problému rovnat Fénixům 7. 

A když k tomu přidáte naprosto parádní cenu okolo deseti jedenácti tisíc, tak prostě nemají konkurenci. Aktuálně je považuji za hodinky s nejlepším poměrem ceny a výkonu, které navíc nejsou nikterak funkčně ochuzeny. Jasně, design nic moc, ale tyto hodinky nevolíte srdcem, ale rozumem. Jen je třeba si pospíšit, za chvíli už možná nebudou, oficiální prodej totiž již skončil.

Čtěte dále: Hodinky Forerunner 955: Klasika, na kterou budeme jednou vzpomínat. Postřehy, pocity, zkušenosti

Forerunner 255: Skvělý poměr ceny a výkonu

Když Garmin uvedl tyto hodinky, překvapilo mě, jak skvělou funkční výbavu mají a za jakou cenu je Garmin nabízí. Hodinky mají dobrou výdrž, solidní nálož funkcí, jsou tenké a lehké (tenčí než FR 955) a tudíž skvěle nositelné. Navíc se dají pořídit bez hudby za cca 6 000 Kč - to je naprosto boží cena. 

A výborné na tomto modelu je, že má i menší model pro dámská zápěstí, přičemž nejsou ošizeny funkce. Oproti FR 955 chybí z těch zásadních jen mapy, dále pár fitness metrik jako Připravenost k tréninku či Stamina. Ty však, přiznejme si, reálně moc využitelné nejsou. Jediné, co by snad mohlo vadit, je chybějící dotykové ovládání a design - přece jen nejsou tak stylové jako třeba Venu 3/3S. 

Další podrobnosti:

 

Forerunner 965: Velký displej v kompaktním těle

Tyto hodinky jsou naprosto parádní. V těle středních Epixů či Fénixů 8 totiž nabízí 1,4" displej. Navíc jsou oproti sesterským hodinkám FR 955 o kousek tenčí, a tedy i nositelnější. Hned po FR 255 je považuji za nejnositelnější hodinky, které mají rozumnou velikost - nejsou ani velké, ani malé. Jejich výbava je pak stejně jako u FR 955 maximální, srovnatelná s Epixy a Fénixy. 

Kombinace AMOLED displeje s krycím sklem Gorilla Glass DX je pak parádně čitelná za všech okolností, a to i na přímém slunci (oproti MIP je to trochu horší, ale stále dobré), navíc bez odlesků. Výdrž je slušná, až tři týdny v režimu hodinek. Při aktivitě trochu slabší, ale stále se to dá. Jen si musíte zvyknout na to, že se displej vypíná. V režimu always-on totiž už pohotovostní režim klesá někam k sedmi dnům. 

Čtěte dále:

Epix Pro 42 mm: Všechny funkce pro menší zápěstí

Zatímco modely Forerunner 255 a 265 se nabízí i v menším provedení 41/42 mm pro menší zápěstí, mapové hodinky FR 965 a FR 955 nikoliv. A tak pokud chcete malý model, který bude pokrývat vše, co Garmin umí, a to včetně map, je třeba sáhnout pro Epixech Pro 42 mm. Dají se pořídit za nějakých 15 tisíc korun.

Naprosto stejně vybavené jsou pak Fénixy 7S Pro, které se liší jen displejem a jsou o kousek levnější. Ale AMOLED displej je prostě parádní a pokud člověk nemá hodinky primárně pro ježdění na kole, tak bude vždy lepší než MIP. Jen ne úspornější - výdrž Epixů je někde na úrovni Venu 2, Fénixy jsou v tomto ohledu lepší. 

Tip: Recenze hodinek Fénix 7S Pro Sapphire Solar: Maličké, ale nabité funkcemi

Fénix 7 Standard: Nejlevnější Fénixy 

Po uvedení „osmiček“ se řada Fénix 7 Pro a Epix Pro stala o něco výhodnější. Aktuálně si ji pořizují ti, co nechtějí nejnovější Fénixy 8, a to zejména kvůli ceně.  A ještě výhodnější je základní, původní model Fénix 7/7S Standard. Lze jej sehnat za 11 500 Kč, a to už je cena, která se přibližuje výše uvedeným hodinkám FR 955. 

Vedle Forerunnerů 955 jsou to aktuálně jediné mapové hodinky s MIP displejem, které si můžete koupit bez safíru a bez solárního dobíjení, což zlepšuje optické vlastnosti displeje. Řada Fénix 7 Pro se už bez soláru nenabízí a základní model navíc stojí o dost více (ale také více nabízí). Jen je potřeba si pospíšit, Garmin původní řadu Fénix 7 postupně zařezává.

Tip: Recenze původního modelu Fénix 7 

Fénix 8 AMOLED 47 mm: Velký displej, kompaktní tělo

Z nové řady Fénix 8 bych rád vypíchnul střední model s displejem AMOLED, který má stejně velký displej jako 51mm provedení - 1,4". Hodně se tak podobá Forerunnerům 965, displejem i velikostí těla. Tyto hodinky jsou však těžší, protože mají širší lunetu a kovové dýnko.

Za mě jsou to aktuálně nejhezčí hodinky Garminu, s ideálním poměrem mezi velikostí těla, displeje a tloušťkou lunety. Navíc mají fakt všechno, co dnes Garmin umí, a to včetně certifikace pro potápění a hlasových funkcí. Ty donedávna nabízela jen řada Venu 3. Jen musíte počítat s vysokou cenou, ocelové provedení stojí v doporučené koncovce 24 990 Kč. (Ale samozřejmě už teď jsou celkem výrazné slevy.)

Čtěte dále: Podrobná recenze hodinek Fénix 8 AMOLED 47 mm

Enduro 3: Nekompromisní výdrž

Aktuálně největší sportovní hodinky Garminu (nepočítám potápěčské Descenty MK3). V podstatě jde o trošku tlustší Fénixy 8 Solar 51 mm, ovšem s několika ústupky. Tyto hodinky nemají ani mikrofon ani reproduktor a nejsou certifikované pro plavání. Jinak jsou prakticky stejné. Nabízí se jen v safírovém provedení, vydrží až 36 dnů v pohotovosti a 120 hodin s GPS. 

Tyhle údaje jsou naprosto skvělé, navíc se Endura 3 nabízí s nylonovým páskem, který má jen pár gramů. Hodinky jsou navíc oproti předchozí generaci odlehčené, mají polymerové dýnko, takže s nylonovým řemínkem váží jen 63 gramů. A nejlepší je na nich cena, stojí jen 22 490 Kč, což je o 7 500 Kč méně než Fénix 8 Solar 51 mm. Sehnat jdou za 20 tisíc (vánoční sleva).

Recenze: Hodinky Enduro 3 s ultimátní výdrží a téměř vším, co umí Fénix 8. A to v lehkém těle

 

Instinct 2X: Odolnost, funkce a parádní cena

Tyto hodinky se v nabídce Garminu vymykají snad všemu - mají zcela odlišný displej než běžná řada Venu, Fénix nebo Forerunner. Jsou vytvořeny s ohledem na maximální odolnost, současně jsou však lehké díky absenci kovových prvků. Jsou tedy takovým mixem mezi Forerunnery (lehké) a Fénixy (odolné). Černobílý je velmi úsporný, čili hodinky dokážou vydržet hodně dlouho - největší model 2X až 40 dnů. 

Funkční výbava je podobná Fénixům, většina funkcí tu je, ale v omezené formě - zejména kvůli displeji. A samozřejmě chybí mapy. Pokud vám toto nevadí, pak jsou hodinky ideální, přičemž parádní je cena, okolo 8 tisíc korun v akci. To je polovina Fénixů 7X Pro, s nimiž sdílejí velikost. Navíc mají velmi účinný solár, který dokáže hodinky za jasného počasí dobíjet (cca 2 % za hodinu), i když nejsou v úsporném režimu. 

Nepřehlédněte: Dlouhodobé zkušenosti s hodinkami Instinct 2X

Zajímavé jsou aktuálně také základní hodinky Instinct 2, které sice nemají solární dobíjení a Garmin Pay, jsou však nabízeny za naprosto parádní cenu, a to přímo od Garminu - 4 990 Kč. Takto skvěle vybavené hodinky prostě levněji neženete. 

Tip: Srovnání hodinek Instinct 2 a Instinct 2X Solar: Skvěle vybavené a se super výdrží. Jak se liší?

Venu 3

Dříve by mě ani nenapadlo doporučovat ke koupi jakýkoliv model z řady Venu, nicméně hodinky Venu 3 mě natolik zaujaly, že si prostě nemohu pomoct. Oproti staršímu modelu totiž mají ve stejném těle o velikosti 45 mm displej o velikosti 1,4" - to je stejně jako má třeba Forerunnery 965 nebo Epix Pro 51 mm. A oboje tyto hodinky jsou přitom větší a Epixy i výrazně těžší (a taky tlustší). 

Poznámka: Venu 3S mají tělo o průměru 41 mm a displej 1,2". Taky parádní parametry.

Venu 3 tak mají nejenom skvělý AMOLED displej, který v běžných podmínkách naprosto deklasuje standardní MIP, ale také parádní nositelnost. Garmin navíc vylepšil výdrž, zejména v pohotovosti, a přidal několik funkcí, které se v této řadě objevují poprvé - vylepšené sledování Body Battery, Spánkový poradce, efekt trénink atd. Navíc umí telefonovat a přehrávat hudbu skrze vestavěný reproduktor. 

Čtete dále: Podrobná recenze Venu 3


Pár postřehů na závěr

Člověk ale nevybírá hodinky jen podle toho, zda jsou cenově výhodné nebo mají jeden z parametrů lepší než všechny ostatní. Mně se z nabídky Garminu aktuálně nejvíce líbí hodinky Fénix 8 AMOLED 47 mm. Mají velký AMOLED displej, rozumnou výdrž a parádní design. Jenže jsou už hodně drahé a pokud je nechcete mít v safíru (a tedy s titanem), tak se na ruce trochu pronesou.

Skvěle se mi pak nosí Forerunnery 965, ale tam mi některé detaily nesedí - Fénixy 7/8 a Epixy jsou krapet dotaženější. Nehledě na to, že se Garminu moc nepovedla luneta, co nechrání sklo. Na druhou stranu se mi líbí velký displej a nízká hmotnost, stejně jako solidní výdrž. Rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co si u Garminu můžete pořídit. 

Tip: Hodinky Forerunner 265 a 965: Proč Garmin zvolil řešení, kde luneta nedostatečně chrání krycí sklo?

S displejem MIP bych pak volil jednoznačně Forerunnery 955 bez solárního dobíjení, mají sklo Gorilla Glass DX s minimem odlesků a současně skvělou nositelnost. Nechybí jim ani (téměř) všechny funkce vč. map. Jen už jsou ve výprodeji a za pár měsíců nemusí být k sehnání. 

Zkrátka každý má různé preference a potřeby. A často si člověk vybírá hodinek ne podle toho, co opravdu potřebuje, ale co chce a co se mu líbí. 


Diskuse k článku (45)
Tagy: