Zkušenosti s hodinkami Instinct 2X: Postřehy a dojmy. Displej, tělo, provedení, tlačítka. Co mi chybí? (1.)

3.4.2024
Model, který si našel řadu příznivců, ale současně i odpůrců. Má parádní výdrž, ale jen černobílý a malý displej. Čím mě hodinky zaujaly, a co mi na nich naopak chybí během delšího používání?
Instinct 2X

Odolné hodinky nemusí vůbec vypadat nudně - k základnímu bílošedému provedení si můžu přidat pastelový pásek a voilá, kanárková kombinace je na světě


Hodinkám Instinct 2X jsem na webu věnoval už hodně prostoru. Nejprve v klasické tříkapitolové recenzi, pak ve srovnání s menším modelem Instinct 2 a nakonec s top hodinkami Fénix 7X Pro. Jsou to hodinky, které jsou velmi specifické a mají řadu příznivců – a také odpůrců. Třecí plochou ale nejsou funkce či provedení, ale displej. Někteří ho milují pro jeho jednoduchost, jiní ze stejného důvodu odsuzují.

Mně hodinky zaujaly v podstatě hned, jak jsem si je půjčil na test v květnu loňského roku. A nakonec jsem neodolal a ve vánoční akci si je pořídil domů – nepočítal jsem s tím, že bych je nosil aktivně místo Fénix 7X Pro nebo Forerunner 965, ale chtěl jsem mít pro srovnání s existujícími, ale i budoucími modely. A jakmile jsem kvůli betaverzím nemusel mít výše uvedené hodinky na ruce, už tam putoval Instincty 2X.


Poznámka: Původně jsem chtěl napsat jen krátký text, který to všechno tak nějak stručně shrne, ale jsem holt grafoman a jak jsem přidával další a další myšlenky, tak článek nabobtnal a musel jsem ho rozdělit na dvě části. 


V době dokončení tohoto článku jsem používal I2X jako jediné zhruba dva týdny (předtím jsem měl pouze jako sekundární). Obyčejně mívám na ruce hodinky dvoje, ale tentokrát jsem se nechtěl nechat rozptylovat jiným modelem a soustředit se pouze na to, jak se tyto používají jako hlavní a jediné. První dva byly náročné, to přiznávám, ale postupně jsem si zvykal, až se s nimi cítím „jako doma“.

Nepřehlédněte: Zkušenosti s hodinkami Instinct 2X: Postřehy a dojmy. Rozdíly proti Fénix 7X. Navigace, výdrž, svítilna (2.)

Pokud vás zajímá popis hodinek, funkce, srovnání výdrže apod., odkazuji vás na řadu starších článků. Zde se chci věnovat jen a pouze pocitům, jaké z používání hodinek mám, a současně odpovědět na zásadní otázku: dokážu je používat místo Fénixů či Forerunnerů dlouhodobě? Vždy jsem si myslel, že pro dobrý „pocit“ z hodinek potřebuji velký displej, barvy či mapy. Že Fénixy 6X/7X, Epixy a Forerunnery 965 jsou jediné hodinky, co můžu mít jako hlavní. 

Nepřehlédněte:

Instincty trochu ostrouhaly

Garmin v poslední době uvádí stále nové a nové funkce. Ty se ale týká jen Fénixů a Forerunnerů, případně Venu 3. Příkladem budiž Skóre vytrvalosti, Spánkový poradce, detekce zdřímnutí, Body Battery 2.0 vč. faktorů, vylepšený kalendář, složky pro doplňky, závodní kalendář a řada dalších. Nic z toho se netýká řady Instinct. Ta nabídne jen to gró, co opravdu člověk potřebuje ke sledování zdraví, kondice a sportovních aktivit.

Takže zatímco Fénixy 7, Epixy či Forerunnery 255/265/955/965 dostaly od uvedení na trh milion různých funkcí a doplňků, Instincty 2 poněkud živoří a musí se spokojit se základem. Ale abych nekecal – postupně se i zde objevily některé novinky jako Stav tréninku 2.0, Připravenost k tréninku, Ranní report či Snímek zdravotního stavu. Za mě mají Instincty 2 dobře namíchaný pel mel funkcí a možností, s nimiž jsou bez problému použitelné v každodenním fitness/sportovním životě. 

Tip: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace

 

Displej: Jablko svárů mezi příznivci a odpůrci 

Zásadním omezením pro řadu funkcí je samozřejmě displej, který je podstatou řady Instinct. Je malý a pouze černobílý – dokonce ani nemá odstíny šedi. To přináší problém v přehlednosti grafických dat jako je přehled spánku, stresu či tepovky – tam prostě barvy chybí a různá černobílá textura to fakt nehradí. Když člověk přejde z displeje AMOLED na hrubý černobílý displej, je to fakt nářez a řada uživatelů to nerozchodí.

A právě nízké rozlišení v kombinaci s malým displejem mi asi vadí nejvíce. Jednak proto, že čistě černobílému displeji by větší rozlišení pomohlo, aby se lépe zobrazovaly přechody, plochy a grafy, ale také proto, aby se zlepšila čitelnost textů. Model Instinct 2 má displej o velikosti 0,9“, ale rozlišení stejné jako I2X s displejem 1,1“ – a je jasné, že na větším displeji stejné rozlišení působí hrubě, naopak na Instinctech 2 vyhlazeněji, a tudíž lépe.

Velmi zajímavě působí sekundární displej, který na jedné straně překáží standardnímu zobrazení dat, textům, notifikacím apod., na druhou stranu zde v aktivitách i ve vzhledu hodinek mám svou tepovku – vždy vím, kam se podívat, je stále na stejném místě, a to se mi líbí. Při zobrazení „mapy“ je zde šipka se směrem na server, při navigaci směr k trase, pokud z ní sjedete, v doplňcích ikona apod. 

Ačkoliv je to řešení určitě zajímavé a netradiční, osobně bych na Instinctech ocenil standardní kulatý displej jako mají Fénixy – určitě by to přispělo přehlednosti. Na stranu druhou, seříznuté kousky displeje nabídly více prostoru pro solární dobíjení, z něhož řada Instinct těží daleko více než Fénixy nebo Forerunnery 955. Tato plocha je na I2X fakt obří a solár tu hodinky reálně dobije – cca 2–3 % za hodinu, když dost svítí. 

Toť lesk jako blesk

Právě solár ale snižuje čitelnost displeje, který je na nesolárních Instinctech 2 vidět naprosto parádně. Horší je kontrast, bílá není tak bílá, silné jsou odlesky – stále je to však lepší než safírové Fénixy. Nejsilnější jsou odlesky venku, zejména mraky či stromy vadí, naštěstí mají hodinky silnou transreflexní vrstvu, která dokáže odlesky přerazit. Každopádně kdyby tu místo obyčejného minerálního skla byla Gorilla Glass DX, bylo by na světě o něco veseleji. 

Tip: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání

Je škoda, že solární proužky zde nefungují podobně jako u Fénix 7 Pro jako senzor okolního světla – bylo by pak možno nastavit automatické podsvícení, které si na F7X Pro fakt líbí a je to super zlepšovák. Šetří totiž baterii: Když je světla dost, podsvícení se neaktivuje a naopak. U I2X je nutno nastavit podsvícení manuálně; na druhou stranu mi bohatě stačí 10 % (a 5 % v režimu spánku), více netřeba; u Fénixů bych musel mít pro stejnou čitelnost aspoň 20 %. Navíc podsvícení mám pro gesto aktivní jen po západu slunce, přes den není prakticky potřeba. 

Čtěte dále: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle

Bílá, černá i červená

Mohutná a vysoká luneta (oproti Fénixům) je znakem Instinctů – jejím úkolem je chránit jednak hodinky samotné, jednak displej – sklo není safírové (naštěstí), takže si trošku lepší ochranu zaslouží. Vysoká luneta ale zvětšuje tělo hodinek, které je sice stejně tlusté jako u F7X, ale má méně prostoru pro baterii kvůli zapuštěnému displeji. Kdyby v Instictech byla baterie o stejné kapacitě jako u F7X, vydržely by hodinky vážně nekonečně dlouho.

Poznámka: I přes velmi výraznou lunetu mám na displeji v podstatě neviditelné vlasové škrábanečky, čili je jasné, že použité minerální sklo není úplně nejodolnější. 

Bílošedé provedení, které mám já, naštěstí mohutnou lunetu trošku odlehčuje, stejně jako provedení červené. V nabídce je pak ještě klasické grafitové a zelené/mechové provedení. Taktická verze, která je o tisícovku dražší, pak nabízí pískové (Coyotte Tan) a černé provedení. Mně bílá naprosto sedne, protože se mi k ní hodí jak barevné řemínky, tak černé. Stejně jako šedý UltraFit – z odolných outdoorových „vážných“ hodinek si zkrátka můžu udělat „veselé“. 

Mechanika tlačítek – tak na půli cesty

Oproti Fénixům mají Instincty podlouhlá tlačítka a se zcela odlišnou mechanikou. Jsou spíš tužší a s krátkým chodem. Na středních Instinctech je chod měkčí a hodně krátký, s tišším cvaknutím, na I2X mám chod o kousek delší (ale i tak krátký), tužší a také hlasitější. Po čase se tlačítka trochu vychodila a na levém středním se objevil znatelný „dvojstisk“, který nemám moc v lásce. Navíc se změnil i zvuk – místo příjemného lupnutí teď některá tlačítka spíše cvakají. 

 

 

Tlačítka jsou bohužel dost blízko u kůže (a tedy nízko), což ztěžuje ovládání – ideálně, kdyby byla trošku „odsazená“ a tudíž výše, jako na Fénixech či Epixech. Mačkala by se o poznání lépe a prsty bych si netahal chlupy na rukou – a někdy si skřípnu i kůži. Toto Garmin trošku nedomyslel. Na Fénixech či Forerunnerech s tím naprosto nemám problém. A to, že jsou tlačítka málo vystouplá, zase trochu činí potíž při ovládání v zimních rukavicích.

Nepřehlédněte: Zápisky bloggera (20): Nekvalitní tlačítka dokážou zkazit dobrý dojem z hodinek. Jenže často zlobí

Nejlepší tlačítka z hodinek, co mám aktuálně k dispozici a co jsem testoval, mají jednoznačně Epixy Pro 51 mm a Fénixy 7X Pro. Tam se nejenom mechanika nemění v čase, ale je naprosto bezchybná. Fakt nechápu, proč Garmin za ta léta nedokáže udělat mechaniku, co by chodila dobře a vydržela chodit dobře. 

Nesnesitelná lehkost bytí

Zatímco střední Instincty 2 kvůli jejich malému displeji nemůžu používat, na ta prťavá písmenka už prostě vidím hůř, největší I2X už jsou celkem ok. Jako hlavní hodinky je mám celkem bez problému, spíše než s velikostí písma si úplně neporadím s absencí barev u grafů – přistihl jsem se, že se častěji na data dívám do deníku Connect, zatímco u Fénixů nebo Forerunnerů jsem se na fitness a zdravotní data do Connectu koukal jen výjimečně. 

Na I2X ale především oceňuju jejich nízkou hmotnost. I přes velké tělo, které je stejné jako u Epixů Pro 51 mm nebo Fénix 7X, jsou stejně těžké jako střední safírové Epixy – se silikonovým řemínkem váží 67 gramů, s mými neoriginálními QuickFity pak okolo 70 g (záleží na kousku). Tělo má jen 46 gramů, takže když jsem nasadil UltraFit z Fénixů, měly hodinky jen 53 gramů – tolik, co mají třeba výrazně menší Forerunnery 965. Na ruce tak nejsou vůbec cítit, a přesto máte model s gigantickou výdrží. 

Čtěte dále: Recenze nylonového řemínku UltraFit: Nesnesitelná lehkost bytí a pohodlné nošení

Chybí mi něco? Bohužel ano

Při běžném používání mi na hodinkách asi nejvíce chybí dostatek datových polí v aktivitě – chápu, malý displej, navíc se sekundárním kolečkem, má hodně omezení, ale i tak by se mi líbilo aspoň šest datových polí. Tolik měly Forerunnery než dostaly současnou osmičku. Ale naučil jsem se s tím fungovat – mám dvě datové obrazovky, kde se duplikuje v kolečku aktuální tepovka, přičemž jsem vypustil aktuální rychlost či tempo. 

A když jedu na kole s měřiči výkonu, mám ještě jednu obrazovku, která doplňuje základní údaje jako výkon, průměrný výkon, výkon 30s a normativní výkon. Ale třeba při chůzi či cvičení indoor mi těch pět polí docela stačí, a při plavání mám nastaveny dvě obrazovky, jednu s celkovými daty (SWOLF, tempo, vzdálenost) a druhou s aktuálním intervalem. 

Trošku mě také zamrzelo, že hodinky ani s novým čipsetem, který umožňuje používat všechny systémy současně a dokonce má duální GPS, nepodporují SatIQ a tedy automatický výběr systémů. Když jsem hodinky testoval při chůzi nebo bruslení, základní GPS mělo trochu potíže s přesností určení polohy. A to dokonce v porovnání s Instincty 2, kde je starší čipset. Proto by mi volba automatiky dost pomohla – nemusel bych řešit, co nastavím pro jakou aktivitu, prostě bych zvolil SatIQ a hotovo. 

V druhé části článku se věnuji nedostatkům v ovládání v uživatelském prostředí, srovnání funkcí s Fénix 7X Pro, výdrži a takovému nějakému zhodnocení


Diskuse k článku (14)
Tagy: