Hodinky Forerunner 955: Klasika, na kterou budeme jednou vzpomínat. Postřehy, pocity, zkušenosti

25.11.2024
Tyto hodinky doporučuji každému, kdo chce mít na ruce téměř všechny dostupné funkce a možnosti, perfektně čitelný a viditelný displej, nepotřebuje těžké cibule a současně nechce utratit majlant. Jaké jsou po dvou a půl letech?
Hodinky Forerunner 955

Naprosto skvělé hodinky, které lze doporučit v podstatě každému, se doprodávají za bezkonkurenční cenu


Forerunnery 955 jsem si pořídil záhy po jejich uvedení na trh v červnu 2022 společně s Forerunnery 255. Ačkoliv designem se mí více líbí levnější a méně vybavený model, FR 955 mají jednu zásadní výhodu: funkčně jsou srovnané s Fénixy 7 a přitom výrazně lehčí. Na ruce tak nejsou skoro cítit, což se hodí primárně při běhu a uživatelům s menším vzrůstem či hubenějším zápěstím. Ne každý chce mít na ruce cibule.

Když srovnám s hodinkami Enduro 3, které jsou naopak velké a tlusté, tak je to jako postavit vedle sebe Davida a Goliáše. A o tom to je – Forerunnery 955 jsou stejně jako předchůdci FR 945 či 935 prostě plasťáčky. Mají tělo z polymeru, nikde žádný těžký kov. Jsou určeny pro běžce a triatlonisty, což se mimochodem pozná i na řemínku, který není standardu ani QuickFit ani QuickRelease – to aby vám je nikdo při plavání nesrazil z ruky. Prostě drží.

Garmin Forerunnery stále vylepšuje

Po otestování, tedy cca po měsíci jsem hodinky posunul dále – ostatně s tím jsem je kupoval, že jsou určené pro kamaráda. To samé jsem udělal také s Forerunnery 255, které zase dostal švagr. Dnes si už všechny testované modely až na výjimky nechávám, protože vím, že se občas hodí – třeba když je potřebuji srovnat s jinými hodinkami nebo když chci otestovat novinky, co se objevují v nových firmwarech.

Tip: Dva roky poté: Hodinky Forerunner 255. Stále je to pecka. Zkušenosti, postřehy, novinky

A zatímco Forerunnery 255 jsem si někdy před rokem pořídil znovu, abych je přesně z těchto důvodů měl, Forerunnery 955 nikoliv. Na testy mi stačila kombinace FR 255 a FR 965. Jenže kamarádovi, kterému jsem FR 955 před lety prodal, začal při některých aktivitách vynechávat barometr, a tak šly na reklamaci. Já mu půjčil FR 965, aby si je vyzkoušel a nové FR 955 jsem si na chvíli nechal, abych vzpomněl na staré dobré časy.

Nedávno jsem publikoval srovnání Forerunnerů 255 a 955, článek, který jsem napsal někdy před dvěma lety a který jsem už několikrát aktualizoval. Během této doby dostaly oba modely řadu funkcí, přičemž větší nadílku právě Forerunnery 955 – ty neustále srovnávají krok s Fénixy 7 a dnes jsou tyto hodinky stejně vybavené a liší se vlastně jen prostředím, resp. grafikou některých doplňků. Chybí jim snad jen profily napájení pro aktivity, jinak jsem na žádný rozdíl nepřišel. Plus některé vodní sporty, které souvisí s nižší úrovní vodotěsnosti.

Srovnání: Hodinky Forerunner 255 nebo 955? Aktuálně nejlepší hodinky v poměru ceny a výkonu

A do budoucna se může stát, že budou i lépe vybavené. Díky jejich „bratrství“ s Forerunnery 965 je Garmin neustále aktualizuje, zatímco v řadě Fénixy se už soustředí na osmičky a sedmá řada ostrouhá. Z důvodů postupné aktualizace hodinek už je v řadě ohledů trochu zastaralá moje původní recenze, kterou jsem se rozhodl už neaktualizovat – i když dílčí úpravy jsem v mezičase provedl, ale pak už jsem toho nechal, už jen proto, že jsem neměl po ruce hodinky, abych udělal i fotky novinek. 

Čtěte dále: Hodinky Forerunner postupně dotahují Fénixy 7 či Epixy. A může se stát, že budou i lépe vybavené


Původní recenzi jsem napsal v červnu 2022, a můj plán byl ji kompletně aktualizovat. To by ale bylo daleko náročnější než napsat nový text. Takže jsem to udělal stejně jako u FR 255 - nový článek reflektuje především novinky a změny za poslední roky, a původní recenze zůstala v nezměněné podobě. Najdete v ní ale řadu informací, které jsem v aktuálním textu zíměrně minul, takže její přečtení se stále může vyplatit.

Velká recenze z léta 2022:


Velmi konzervativní design 

Protože jsou hodinky už celkem staré, na trh přišly na jaře 2022, mají optický snímač čtvrté generace, čili bez možnosti snímat EKG nebo měřit teplotu pokožky. Tuto funkci mají jen modely s Elevate páté generace. Dalo by se říct, že 4. generace už je s měřením tepovky relativně přesná, co se týče většiny aktivit – ať už je to běh nebo kolo. Stále ale mám problém s aktivitami indoor (síla, kardio), kdy mi někdy hodinky často naměří úplné nesmysly. (Ale to se bohužel týká i Elevate 5.)

Čtěte dále: Hodinky Garminu mají problém s měřením u indoor aktivit Kardio a Síla. Ověřeno na čtyřech modelech

Tělo hodinek je celoplastové, resp. z tvrzeného polymeru, není tu žádná část kovová – to je společné pro celou modelovou řadu. Jen Forerunnery 965 mají titanovou lunetu. Ve srovnání s Forerunnery 255 se mi vyšší model FR 955 líbí méně. Má příliš tenkou lunetu a k tomu velmi široký okraj okolo displeje, kam by se vešlo 1,4“ provedení tak jako na FR 965; pak by tenká luneta dávala smysl. Design FR 255 je v tomto ohledu povedenější, luneta je nepatrně širší, díky čemuž mají hodinky i lepší poměr lunety, displeje a černého okraje. Jenže FR 955 je v prodeji i v solárním provedení a s 1,4“ displejem by nezbyl prostor pro solární kroužek. 

Poznámka: V době, kdy se objevily FR 955 na trhu, neměl Garmin žádný model, který by ve středním těle (46/47 mm) měl 1,4“ displej. To má až nyní – FR 965 a F8 AMOLED 47 mm.

Také tloušťka hodinek je docela velká, hodinky jsou tlustší než všechny ostatní Forerunnery a vynikne to právě v porovnání s FR 255 či FR 965 – ty jsou krásně tenoučké a celkově mají lepší proporce. FR 955 se svými 14,4 mm jsou stejně tlusté jako kovové Fénixy 7 a dokonce tlustší než Fénixy 8 AMOLED 47 mm – a to už je co říct. Zkrátka působí tak trošku jako malé cibulky. Ale jejich hmotnost je parádní, jen 53 gramů vč. řemínku. 

 

Mechanika tlačítek ujde

Tlačítka mají slušnou mechaniku, ne tak dobrou jako Fénix 7X Pro nebo Epix Pro, kde je naprosto bezchybná, ale zase lepší než u původních Epixů či Fénix 7. Všechny modely, které jsem měl, potkal problém se zadrháváním, dvojstiskem či „zapadlým“ tlačítkem, které po stisku prakticky nevyskočilo zpět. Svoje první Epixy jsem kvůli tomu dokonce reklamoval. Na Forerunnerech 255 mám na tlačítku tak výrazné dvě polohy, že tlačítko musím mačkat doslova silou, abych domáčknul.

Tyto FR 955 ale nové, používám je jen několik týdnů, takže problémy zatím žádné nemám. A na FR 965, které mám už rok a půl, je to zatím – musím zaklepat – celkem v pohodě. Takže počítám, že FR 955 ani v budoucnu nebudou mít s nějakými „nedostisky“ či dvojstisky potíže, jako tomu bylo/je u výše zmíněných Epixů. Upřímně ale nechápu, proč má Garmin u starších modelů s kvalitou tlačítek takové problémy…

Tip: Zápisky bloggera (18): Pro ovládání sportovních hodinek nepotřebuji dotyk. Bohatě si vystačím s tlačítky

Hodinkám nechybí dotyk, což se hodí. Například zadávání PIN u Garmin Pay (ale zde jsem s tlačítky skoro stejně rychlý jako s dotykem) či posun grafů se stresem, Body Battery či tepovkou jako FR 965 nebo Venu 3. Tuto možnost ale nepoužívám, na podrobná data se dívám primárně v Connectu. Celkově mi při běžném používání dotyk nechybí – a proč taky, když jsem jej několik let na hodinkách vůbec neměl. Někdy jej ale zapínám pro aplikace Connect IQ, jako je kalkulačka od Garminu či hra 2048.

Tip: Parádní kalkulačka od Garminu: Převod měn, jednotek, základní počty i rozdělení účtu z restaurace

Parádně čitelný displej. Vždy a všude

Naprosto nejlepší je ovšem na FR 955 transreflexní displej MIP v kombinaci s krycím sklem Gorilla Glass DX. To už dnes v nabídce Garminu bohužel neuvidíte. Garmin přešel z GG DX na jiný typ Gorilla Glass, který mají modely Fénix 7 i 7 Pro, Epix i Epix Pro, Fénix 8 AMOLED a Fénixy E. Levnější hodinky pak jsou disponují vybaveny Gorilla Glass 3, Instincty pak nějakým typem minerálního skla. Gorillu DX s antireflexní úpravou mají jen FR 955 a FR 965 – druhé jmenované ovšem s displejem AMOLED.

A právě kombinace MIP a GG DX zaručuje naprosto skvělou čitelnost za všech, opravdu za všech okolností. Jednak mají hodinky parádní kontrast, jednak netrpí odlesky, jsou skvěle čitelné i za šera, přes den v podstatě nepotřebují podsvícení a pokud ano, stačí bohatě 20 %. Je to velký kontrast oproti Fénixům 7 či Fénixům 8 se safírem, které můžete za určitých okolností použít jako parádní zrcátka. Když mám vedle sebe Endura 3 a FR 955 na řídítkách kola, je rozdíl markantní. 

Čtěte dále: Gorilla Glass: Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými generacemi? Která provedení mají nejméně odlesků?

Ale pozor, je třeba mít model BEZ solárního dobíjení. FR 955 totiž mají ještě starší verzi (logicky), která má solární vrstvu přes displej a která tak kazí optické vlastnosti displeje – zhoršuje kontrast, zvyšuje míru odlesků. Pokud můžu radit, bral bych FR 955 pouze ve verzi bez soláru. Za rok či dva to bude naprostá rarita a majitelé si budou mnout ruce, jak parádně čitelný mají displej – a hlavně mapu.

Tip: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání

Kdyby tyto hodinky měly displej o velikosti 1,4“ jako FR 965, tak jsou mým jasným favoritem a nedal bych je z ruky. Právě malý displej je trochu diskvalifikuje, data jsou kvůli použitému fontu docela malá – zvlášť, když použijete šest, sedm nebo dokonce osm datových polí. Na druhou stranu díky skvěle čitelnému displeji se parádně orientuji na mapě, a navíc zde není neduh verzí AMOLED, kdy šipka s pozicí uskakuje příliš dopředu a je tak vidět výrazně menší kus trasy před vámi.

Prostředí: Starší, ale stále plně funkční

Zatímco modely FR 265 a 965 s displejem AMOLED dostaly zcela přepracované prostředí, Forerunnery 255 a 955 si ponechávají to staré, které je v mnohém podobné původním Fénixům. Má stejné fonty v menu i v notifikacích, zásadně jiný je ale font datových polí, který je i přes stejnou střední výšku opticky menší a méně výrazný, což při aktivitě není ideální. Písmo, co mají Fénixy a Epixy v datech se mi líbí více. 

S loňskou aktualizací dostaly hodinky možnost zvětšit systémový font, což se projeví například v seznamu doplňků, v menu a v notifikacích; už ne ale v doplňcích samotných, které mají omezený prostor na zobrazení informací. Zatímco na FR 965 či Fénix 7X vypadá větší font fakt „kravsky“, na menších Forerunnerech se to hodí; ten základní je totiž fakt maličký. Ale u notifikací se pak na obrazovku vejde výrazně méně textu, a to mi vadí. Čili nastavený mám stejně font standardní. 

Ačkoliv je grafika oproti modelům s AMOLED už poněkud zastaralá, je plně funkční a pokud po hodinkách nepožadujete nějaký zázračný umělecký zážitek, budete v pohodě. Snad jen zmíněný font v datových polích a na datových obrazovkách mohl být hezčí. Dobrá je také možnost třídit doplňky do složek, na hlavní stránce toho tak mám minimum a vše je hezky schováno. 

Co bych ale rád zlepšil, jsou standardní vzhledy hodinek. Používám výhradně ručičkové a těch mají Forerunnery obecně pomálu. Tady je použitelný jen jeden jediný, a to ten, který provází Garminy už od nepaměti – bohužel ukáže jen čtyři datová pole a mně by se hodila šestice; tak jako na FR 965, nebo Fénixech. Uživatelské vzhledy nemám rád, špatně se konfigurují a zpravidla hodinky zpomalují.

Stále nové a nové funkce

Vzhledem k tomu, že toto není recenze, tak nebudu podrobně vyjmenovávat, co hodinky umí či neumí. Je ale řada funkcí, které hodinky získaly od doby, co byly uvedeny na trh. Tou hlavní jsou pokročilé běžecké metriky jako běžecká dynamika a výkon ze zápěstí, tedy bez nutností mít hrudní pás HRM Pro/Run. Novinkou je také GAP – tedy běžecké tempo přepočítané na nadmořskou výšku, a to dokonce i pro cyklistku.

V původní recenzi jsem si stěžoval na to, že Forerunnery ukazují v kalendáři jen aktuální a následující den. Stejně tak mi vadilo, že ve výhledu počasí jsou vidět jen dva dny dopředu, zatímco Fénixy umí čtyři dny. To vše ale Garmin „opravil“ a vůči kalendáři a počasí už nemám žádné výhrady. Navíc se výrazně vylepšila grafika kalendáře a notifikací, které mají jednak hezčí a čitelnější font a jednak méně plýtvají místem – a tudíž zobrazí více textu. 

Potěšující také je, že hodinky dostaly po vzoru Fénix 7X možnost zobrazit až osm datových polí, stejně jako další Forerunnery mimo FR 255S, které už jsou příliš maličké. Možnost zobrazit sedm a osm polí byla pro mě tak zásadní funkce, že jsem kvůli tomu preferoval Fénix 6X/7X, případně Epixy. Jakmile se toto ale naučily i Forerunnery, je to pro mě další argument, proč si je pořídit. Např. Forerunnery 965 se tak pro mě stávají takřka bezchybnými. 

Čtete dále: Zkušenosti s hodinkami Forerunner 965: Nejlepší hodinky současnosti? K dokonalosti pár drobností chybí 

Ve srovnání s Fénixy 7 by snad mohly chybět jen profily napájení pro aktivity, ale bez toho se dá celkem snadno vyžít. Ostatně málokdo mění často nastavení aktivit, já si ji nastavím jednou a hotovo. Daleko užitečnější jsou pro funkce jako zálohování a obnova, která přibyla nedávno, či možnost nastavit úsporný režim pro spánek.

Ostatně přehled funkcí, které hodinky dostaly během plus minus posledního roku, je celkem bohatý:

  • V kalendáři se ukazoval jen aktuální a následující den, dnes celý týden
  • Výhled počasí zobrazoval jen dva následující dny, dnes čtyři
  • Maximum bylo šest datových polí, dnes osm
  • Dvojitý stisk tlačítka Power pro zapnutí svítilny (svítí displej)
  • Plná verze doplňku Východ a západ slunce (vč. řady detailů a mapy)
  • Automatická aktivace úspory baterie v režimu spánku
  • Zálohování dat a nastavení
  • Doplněk měsíčních fází

TIp: Zálohování a obnovení dat: Garmin umí přenést nastavení při koupi nových hodinek i obnově původních

 

Týden? To by mohlo jít

Testovat výdrž hodinek v zimním období, resp. v období, kdy je venku i přes den kvůli inverzi kolem nuly, což byl právě případ řady dnů, kdy jsem hodinky používal venku, je dost nefér. Většina mých outdoorových aktivit je cyklistika a tehdy mám hodinky na ruce. Důvodů je celá řada, zmínil jsem je v samostatném článku, a tehdy jsou vystaveny okolním teplotám. A k tomu je třeba přihlédnout, moje zkušenost hovoří o zkrácení výdrže až o 20 %.

Poznámka: Když mám hodinky na ruce, přece jen se aspoň trošku zahřejí o vaše tělo a tolik nevychladnou. A to bude případ běžců, pro které jsou tyto hodinky určené primárně. 

Garmin udává výdrž 15 dnů v režimu hodinek a až 42 dnů s GPS. No, přiznejme si, zimní počasí s tím udělalo svoje. Příkladem budiž aktivita, kdy jsem měl puštěnou navigaci s mapou. Jízda trvala lehce přes tři hodiny a hodinkám ubrala 19 % baterie. To je šest procent za hodinu. A to není málo. Znamenalo by to výdrž okolo 16 hodin. Ale bez mapy a navigace jsem se dostal na tři procenta, což už je přes 33 hodin, a to se údajům výrobce docela blíží. Vždy ale s teplotami lehce nad nulou.

V reálném provozu mi hodinky daly necelých šest dnů. Což není moc, ale moje venkovní aktivity trvají obvykle dvě až tři hodiny. Takže kdybyste s hodinkami běhali tak hoďku denně, tak se na deset dnů celkové výdrže můžete dostat. Ovšem jen tehdy, když používáte GPS a ne všechny systémy. Já mám pro kolo nastaveno čisté GPS a pro chůzi SatIQ, které spotřebu trochu zvyšuje (ale ne tolik jako natvrdo nastavený dual band). 

Hodinky, na které budu vzpomínat

Hodinky, co ve mně navždy zanechaly dojem, jsou jednoznačně Fénixy 6X Pro Solar. První model, který měl 1,4“ displej, parádní čitelnost díky Gorille DX, kterou nepokazila ani solární vrstva (tehdy málo účinná), titanové provedení a celkově parádní design. Používal jsem je tři roky a kdyby nepotřeboval testovat nové metriky a byl běžný uživatel, tak je mám dodnes (pokud by fungovaly).

Forerunnery 955 jsou v mnoha ohledech podobné, rovněž jsou to hodinky, na které budu v budoucnu rád vzpomínat. Řada uživatelů si neuvědomuje, že jejich „averze“ k displeji typu MIP je dána především použitým krycím sklem. Zejména Fénixy 7 v safíru byly (jsou) v tomto ohledu doslova bídné, naprosto nedosahují kvalit šestek s GG DX. A právě FR 955 v kombinaci „nesolár“ a GG DX jsou za všech okolností tak skvěle použitelné, že žádný AMOLED se jim ani nepřibližuje ani na dohled.

Jasně, nejsou tu barvy a je horší rozlišení, ale pro sportovní použití (ne na koukání v kanceláři) jsou pro mě FR 955 (a dříve F6 či FR 945) prostě etalonem. Používal jsem nebo používám snad všechny AMOLED hodinky, co Garmin vydal, a FR 955 je prostě extra třída. Pro moje použití jsou jednoznačně lepší než jakýkoliv model AMOLED v nabídce. Asi nejvíce se jim blíží FR 965, a to opět díky GG DX, ale jakmile je venku aspoň trošku sluníčka, selhávají.

Být tu displej 1,4“ – to by byl ráj

Bohužel, FR 955 mají jen 1,3“ displej. Což není úplně ideální, protože mám celkem malá data při zobrazení sedmi a osmi polí, a také malou mapu. Kdyby - a místa na to hodinky mají dost – tu byl 1,4“ displej jako na FR 965 nebo F8 AMOLED 47 mm, tak je to super. A hned by to byl můj favorit pro běžné nošení i sportovní aktivity. Je škoda, že Endura 3, které vlastně vypadají jako velké Forerunnery 955, mají safír. Protože v přímém srovnání safír prohrávají s GG DX na celé čáře.

A argumenty, že safír má větší odolnost, jsou sice fajn, ale už po 14 dnech mají moje Endura 3 vryp přes celý displej a vůbec netuším, kde jsem k němu přišel. Je naštěstí jen vlásečnicový, ale je tam (cítím ho i nehtem, když přes něj přejedu). Přitom na F6X Pro Solar s GG DX jsem neměl jediný kaz ani po třech letech. Ano, viděl jsem spoustu hodinek s Gorillou, které mají škrábance, ale rozhodně nelze tvrdit, že safír je nezničitelný. A na safírových Epixech mám dokonce kus uštípnutý.

Nepřehlédněte: Safír v hodinkách: Extrémně tvrdý krystal. Nezničitelný ale není. Vlastnosti, výroba, použití

Když to shrnu, Forerunnery 955 jsou pro mě naprosto ideální hodinky s jedinou výhradou (no dobře, ještě svítilna LED), a tou je velikost displeje. Samozřejmě že bych dokázal používat i o tu desetinu palce menší displej, ale když srovnávám s Fénixy 7X Pro nebo Endury 3, tak ten větší displej je prostě parádní – plocha je větší o nějakých 18 % a to je fakt hodně poznat. Bohužel, MIP je u Garminu ohrožený druh a antireflexní Gorilla zrovna tak. Garmin tak vlastně jde přesně proti tomu, co bych chtěl jako uživatel. 

Stručné parametry 

  • Rozměry: 46,5×46,5×14,4 mm 
  • Hmotnost: 53 g včetně řemínku 
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
  • Displej: transreflexní MIP, průměr 1,3“, dotykový, Gorilla Glass DX
  • Rozlišení displeje: 260 pixelů
  • Baterie: až 15/20 dnů s měřením tepu, až 42/49 hodin s GPS, 8,5 hodiny s GPS a hudbou, UltraTrac 80 hodin
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, barometr, teploměr, GPS (duální), Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 5 ATM (max 50 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu a mapy: 32 GB
  • Běžná cena: 9 990 Kč za model bez solárního dobíjení, 12 490 Kč se solárním nabíjením

Plusy

  • Parádně čitelný displej
  • Plná výbava sportovními i fitness funkcemi
  • Skvělý poměr ceny a výkonu

Minusy

  • Jen 1,3“ displej
  • Trochu tlustší provedení 

Diskuse k článku (3)
Tagy: