Srovnání Fénix 7X Pro a Instinct 2X: Podobné, ale přesto hodně rozdílné. Cena, design, displej, řemínky (1.)

30.1.2024
Oboje hodinky jsou velmi odolné, vydrží týdny v provozu, nabídnou solární dobíjení a řadu funkcí. Přesto se ale liší v mnoha ohledech – ať už jde o funkce, displej či provedení. Ospravedlní Fénixy výrazně vyšší cenu?
Fénix 7X Pro a Instinct 2X

Hodinky s podobnou výdrží i velikostí, ale jinou cenou a displejem, jsou každé určené jinému uživateli. Na obrázku s neoriginálními řemínky v barvách, jaké mám rád


Uvedení modelu Instinct 2X pořádně zamávalo nabídkou Garminu. Nyní už nemá v kategorii hodinek s velkou výdrží jen Fénixy 7X Pro, Epixy Pro 51 mm a odvozené modely jako Tactix 7 či Enduro 2 s „hezkými“ displeji, ale také model s displejem, co připomíná digitálky. Ten je založen na velmi úsporném provedení zobrazovací jednotky, která působí na jedné straně zastarale, ale na druhé straně má nízkou spotřebu.

Nepřehlédněte druhou část recenze: Optika a snímače, přesnost GPS, rozdíly ve funkcích a výdrž

Oboje hodinky však mají z velké části společné uživatele – pořídí si je ten, kdo vyžaduje jednak široké portfolio aktivit, pokročilé sportovní a fitness funkce, a hlavně velmi dlouhou výdrž. Tu mají oboje hodinky parádní, v běžném zatížení jsou schopny vydržet až 14 dnů, a to nepočítám přínos solárního dobíjení. Ostatně srovnání výdrže jsem se už na webu věnoval, a ještě se k tomu vrátím v závěru článku v druhé kapitole. 

To, co činí hodinky zásadně jinými, je již zmíněný displej, kde Fénixy poskytují daleko lepší uživatelský zážitek, a také funkce – Fénixy jich mají přece jen o něco více, zejména pokud jde o mapy, hudbu či některé pokročilé (ale z velké části zbytné) sportovní metriky. Jenže ve prospěch Instinctů mluví především cena, která je dvakrát nižší. 

Garmin prodává základní Fénixy 7X Pro Solar za 20 490 Kč, safírové v titanu pak za 22 990 Kč. Instincty 2X Solar pak stojí 10 990 Kč. Oba modely lze ale koupit se slevou, Fénixy 7X Pro v safíru za cca 19 990 Kč a Instincty 2X pak za 9 990 Kč. Mně se podařilo pořídit si Fénixy 7X Pro Sapphire Solar v létě za cca dvacet tisíc, Instincty 2X Solar mě pak stály v předvánoční akci sedm a půl tisíce. Rozdíl je to markantní a jen to dokazuje, jak parádní koupí hodinky I2X jsou.


Podrobná recenze Fénix 7X Pro:

Velká recenze Instinct 2X Solar:


Více designu, více outdooru

Jak F7X Pro, tak I2X mají velikost lunety na samém maximu nositelnosti – 51, resp. 50 mm. Tloušťka je pak podobná, 14,9 mm u F7X vs. 14,5 mm u I2X. Když si položím oboje hodinky na stůl, jsou Fénixy opravdu o fous tlustší. O milimetr menší průměr těla ale poznat není, už jen proto, že oboje hodinky mají odlišný design. 

Tip: Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí

 

 

Instincty jsou vybaveny výrazně tlustší lunetou a více zapuštěným displejem a celkově působí odolněji i přesto, že nemají prémiové materiály jako titanovou lunetu a dýnko (případně ocel u levnějšího provedení F7X Pro). Ostatně tvrzený polymer je fakt „tuhoš matroš“, jednak se nepoškrábe tak snadno jako povrchová úprava testovaného provedení F7X Pro, jednak je reálně odolnější.

Také displej je lépe chráněn proti poškození díky velkému zapuštění, Fénixy 7X Pro v testovaném vyšším titanovém provedení ale mají zase safírové sklo, které jen tak nepoškrábete. U I2X pak Garmin jako materiál krycího skla neuvádí žádnou značku, ale jen obyčejné „minerální“ sklo, což může znamenat cokoliv. Ale vzhledem k ceně hodinek to asi nebude nic až tak zásadně pevného.

Luneta je u Instinctů 2X dělená na čtyři části, v každé z nich jsou šroubky – podobně jako a Fénix 6X. Fénixy 7X pak mají šroubky v nožičkách, takže nepůsobí tak outdoorově. Vůbec jsou celkově uhlazenější, takže bych se nebál si je vzít i k obleku, samozřejmě s patřičným řemínkem. Instincty nejsou úplně společenské hodinky, ale zase vyjadřují určitý sportovní status svého uživatele. 

Na řemínku záleží

Zatímco Fénixy 7X Pro si můžete koupit v podstatě jen v grafitovém nebo světle šedém provedení, I2X mají na výběr více možností – od červených, přes bílé, šedé, taktické hnědé či tmavě zelené. Já si pořídil bíločerné provedení, které se mi hodí k mnoha různým řemínkům, co už mám pro karbonově šedé Fénixy; oba modely mají 26mm šířku a jsou kompatibilní s QuickFitem. 

Základní řemínek Instinctů je ale pevný a na QuickFit se musí předělat. Ostatně tomu jsem se podrobně věnoval v recenzi. Oběma hodinkám můžete nasadit nylonový pásek, což hodinky maximálně odlehčí – místo nějakých 25-28 gramů má nylon jen 6 až 7 gramů, dle výrobce. Jen v takovém případě nemůžete používat hodinky na řídítkách kola, protože je tam prostě nedostanete.

Čtěte dále: Recenze nylonového řemínku UltraFit: Nesnesitelná lehkost bytí a pohodlné nošení

Jedny lehké, druhé těžší

A tady se dostávám k dalšímu zásadnímu rozdílu mezi hodinkami, a tím je hmotnost. Testované Fénixy váží v titanu se silikonovým řemínkem 89 gramů, samotné tělo pak 61 gramů (dle spec. Garminu). A to je na ruce fakt už cítit. A nejdebože, pokud si pořídíte model v oceli – tam se hmotnost dostává na 96 gramů a tělo váží 68 gramů. Kamarád ocelové provedení zkusil a za pár dnů vrátil. Nyní má titan s nylonem a je celkem spokojen.

Instincty 2X oproti tomu váží s dodávaným silikonovým řemínkem 67 gramů s tím, že s neoriginálním QuickFitem, který na hodinkách mám, jsem se dostal o kousek výše – na 70 gramů. Když jsem vážil tělo vč. stěžejek, dostal jsem se u F7X na 62 gramů a u Instinctů 2X pak na 45 gramů. S neoriginálním řemínkem, co na F7X používám (26 gramů) pak na 88 gramů celkových, s originálním na 90 gramů (řemínek 28 gramů).

Důležitý je každopádně rozdíl v hmotnosti těla (17 gramů) – to ukazuje, jak moc budou hodinky na ruce „plandat“ při aktivním pohybu, a to i přes pořádné utažení (které samozřejmě nesmí příliš „těsnit“). A tady Instincty vedou na celé čáře. Faktem ale je, že s nylonem je celkový pocit s Fénixy na ruce o kousek lepší, už jen proto, že nylon umožňuje utažení přesně podle potřeby, není nutno řešit dírky. Ale zase má řadu jiných nevýhod. 

Displej: Barvy vs. digitálky

Zatímco Fénixy 7X mají úplně klasický kulatý transreflexní displej s 64 barvami, a to o velikosti 1,4“, a rozlišení 280 px, Instincty 2X se odlišují svým čtvercovým provedení se seříznutými rohy, čistě černobílým provedením a hlavně nižším rozlišením – 176 px. To v kombinaci s velikostí 1,1“ vytváří velmi hrubé rozlišení. Nicméně si na to lze zvyknout, vadí to v podstatě jen při zobrazené grafů, kde je vidět, že body zkrátka chybí.

Celkový uživatelský zážitek je samozřejmě lepší na Fénixech, a to ze všech výše uvedených důvodů – větší displej, vyšší rozlišení a barvy. V aktivitě je to celkem jedno, tam vám záleží na zobrazení dat a další netřeba řešit, ale při běžném používání, zejména doplňků, vedou Fénixy na celé čáře. Už jen proto, že se lépe vyznáte v grafech, které mají barevná odlišení - stres, spánek, tepovka apod. A samozřejmě na mapě, kterou I2X nemají. 

 

 

V čitelnosti by byly oba displeje srovnatelné, Fénixům ale škodí safírové sklo, které snižuje propustnost světla a tím i kontrast. Zkrátka zatímco u Instinctů se při pokojovém osvětlení obejdu bez podsvícení, u Fénixů jej mám aktivováno neustále. Výhodou je, že F7X mají senzor světla, takže lze nastavit automatické podsvícení – to šetří baterii. Když je světla dost, podsvícení se neaktivuje a naopak.

Další podrobnosti: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle

To u Instinctů je třeba nastavit úroveň jasu manuálně. Na druhou stranu mi však bohatě stačí 10 % (a 5 % v režimu spánku), více netřeba; u Fénixů bych musel mít pro stejnou čitelnost aspoň 20 %. U obou hodinek mám nastavenu prodlevu 4 sekundy (na AMOLED dávám 8 sekund), I2X gesto až po západu slunce, na F7X gesto neustále. 

Lepší sklo, co se ale leskne

Zatímco Instincty 2X jsou kryty minerálním sklem bez bližší specifikace, Fénixy mohou mít buď Gorilla Glass DX nebo safír. Oboje hodinky mají pak solární vrstvu, která trochu zhorší propustnost světla a sama o sobě zvýší míru odlesků. Když jsem testoval Instincty 2 bez soláru a I2X se solárem, byl vliv solární vrstvy na čitelnost a viditelnost dat zásadní.

Čtěte dále: Index čitelnosti: Jak dobře jsou vidět displeje hodinek v různých situacích. Zásadní parametr při výběru

A safír jde ještě dále, v podstatě dělá z F7X Pro jedno velké zrcátko. Nicméně na přímém slunci to ještě jde, v interiéru také, ale jakmile se zatáhne a leskne se na displeji obloha, přijdou hodinky zcela o kontrast. To samé platí v lese, kde se na displeji lesknou stromy a vytváří vlastní „mapy“. Zkrátka F7X se safírem jsou znatelně hůře čitelné než Instincty 2X. 

A pro mě je to celkem problém; zejména tehdy, pokud mám hodinky na řídítkách a nemůžu si měnit úhel rukou tak, aby se displej nelesknul. S I2X to je při jízdě na kole znatelně lepší. 

Datová pole a vůbec zobrazení při aktivitě

K displeji se ale ještě vrátím. Rozdíl ve velikosti a provedení se ukáže také při aktivitě. Zatímco F7X umí ukázat až osm datových polí, přičemž čísla jsou stále ještě dost velká, Instincty zvládnou jen pět polí s tím, že jedno je zobrazeno v sekundárním displeji a jedno malé pole je dole – a to je při běhu nebo jízdě na kolo skoro neviditelné. Pokud vám jde o dobrou čitelnost dat (nikoliv viditelnost displeje), je Fénix lepší volbou. 

Umí totiž navíc zobrazit i grafy – například průběh výkonu, tepové frekvence, tempa a má i grafická datová pole jako tréninkový efekt, zvládají zobrazit hezké ikonky v datových polích apod. Jediné, co je skoro shodné, je průběh nadmořské výšky jako samostatná obrazovka, tam až na grafiku není rozdílu. Celkově je displej Instinctů co se zobrazení týče hodně omezen a poznáte to zejména tehdy, máte-li srovnání.


V další kapitole se venuji optice a snímačům, srovnání funkcí a možností, rozdílům v prostředí, přesnosti GPS a výdrži


Diskuse k článku (5)