Ciferníky Garminu All Stars: Jak vypadají, co umí, možnosti nastavení. V čem jsou lepší než nativní
Hlavní záložky
Na vestavěné ciferníky nové řady Fénix 8/Enduro 3 jsem si už „stěžoval“ několikrát, ať už v recenzích nebo v samostatných článcích. Fénixy 8 AMOLED mají 13 vestavěných, Fénixy 8 Solar 7 nativních a konečně Endura 3 pak 5 základních. Celkem fajn jsou ty digitální, ale ručičkové se moc nepovedly. Buď zobrazují málo dat, nebo naopak hodně dat malým fontem, anebo jsou prostě nepřehledné.
Čtěte dále: Ciferníky na nových Fénixech 8 a Endurech 3, to je poněkud bída. Přál bych si portaci z Fénixů 7 a Epixů
Vestavěné ciferníky na F8 AMOLED mi nesedí
Na solárních modelech je docela použitelný Portal, který vypadá podobně jako na Fénixech 7 a který umí přepínat mezi digitálnem a analogem, ale nemůžete měnit styl ručiček a ty nativní se mi fakt nelíbí, a také není možné přidat více dat do spodní lišty, což Fénixy 7 umí. Raději budu mít data na lince, než okolo displeje, kde jsou hůře čitelná. F8 AMOLED tento ciferník mají také, ale z nějakého důvodu je pouze digitální.
Tip: Hodinky Fénix 8 AMOLED: Jak vypadá devítka nových ciferníků? Čtyři analogové, šest digitálních
Řada ciferníků pak nemá možnost dát do některých polí data, co potřebuji, například stres, ujeté kilometry na kole či počasí. To je případ třeba vzhledu Analog 1, který má jen tři datová pole, ale počasí neukáže ani jedno. Mimochodem, na Instinctech 3 Solar mám týž ciferník, co na Instinctech 2X, ale zatímco na I2X si ujeté km na kole zobrazit můžu, na I3S nikoliv. Proč?
Na E3 tak používám nejčastěji nativní digitální vzhled Vytrvalost nebo ručičkový Portal, na F8 AMOLED jsem si stáhnul z CIQ Summit V2, který se blíží tomu, co chci používat. Umí měnit styly ruček, ukáže třeba i rychlost větru, ale už neumí ukázat východ či západ slunce či ujetou/uběhnutou vzdálenost. Jenže ciferníky z CIQ mají jednu hlavní nevýhodu: nastavení je třeba provádět z mobilního telefonu.
Tip: Moje oblíbené vzhledy hodinek: Preferuji ručičkové ciferníky a spíše přehlednost než hromadu dat
12 kousků, jen dva jsou analogové
Všechny ciferníky All Stars stojí 159 Kč, což je taková standardní cena. Dá se za ně platit pomocí Garmin Pay, což je super - tuto možnost uvedl Garmin na podzim loňského roku a odpadá tak nepohodlné placení přes PayPal plus uchovávání aktivačních kódů. Pokud máte více hodinek, můžete si ciferník snadno nainstalovat do všech. Toto je krok kupředu.
Tip: Konečně! Garmin už umí nakupovat v Connect IQ Store napřímo a evidovat nákupy ve vašem účtu
To, že si nemůžete ciferník, aplikaci či datové pole vyzkoušet, než jej zaplatíte, je poněkud nevýhoda a zmiňoval jsem ji v nedávném článku. Nemáte jistotu, že ciferník nebo datové pole ukáže přesně to, co vy chcete. Na to u cifeníků narážím neustále - mají milion datových polí, ale řada z nich má omezení v tom, co ukážou. Na druhou stranu můžete si do 48 hodin nechat vrátit od Garminu peníze.
Čtěte dále: Obchod Connect IQ: Špatná orientace, absence pokročilého hledání. Velký prostor ke zlepšení
Aktuálně má Garmin v nabídce 12 ciferníku All Stars, přitom ještě nedávno jich bylo deset - a všechny byly digitální. Nově přibyly dva, které kombinují digitální vzhled i ručičky, Iron Grit z Fénix 8 AMOLED a Tactix 8 Alpha. Zajímavé je, že nativní Iron Grit na F8 je pouze digitální, což mně celkem štve, protože by to byl ciferník, co by se dal jakžtakž používat. Ostatní analogové mají totiž příliš malé fonty nebo jiná omezení.
Iron Grit + Tactix 8 Alpha
Koupil jsme tedy jak Iron Grit, tak Taxtix 8 Alpha a naistalovat na Fénix 8 AMOLED, Enduro 3 a Epixy a přepnul do režimu analogového ciferníku, protože ten mě zajímá primárně. Nastavení ciferníků je v režimu analogu i digitálu stejné, jen u analogu můžete měnit styl ruček, u digitálu si pak vybíráte font - v obou případech z dvaceti možností. Nic takového nativní vzhledy nenabídnou; font i ručky jsou pevně dané, což zamrzí.
Oba vzhledy se nastavují z Connectu, což může být pro někoho možná pohodlnější, je to však méně přehledné. Když máte deset datových polí, která nejsou nijak označená, tak se poslepu trefujete - nějaké nastavíte a pak se podíváte, na která tato změna měla vliv. Případně využijete návodu, který je v Connect IQ u popisu, ciferníků v obrázcích, ale v takovém případě je lepší mít po ruce počítač, nebo jiné zařízení, kde si popisky zobrazíte.
Bohužel, ne všechna datová pole dokážou zobrazit všechna data. Například u Iron Gritu si nemůžete zobrazit počasí či tepovku všude, ve většině polí jde jen o Body Battery, datum či Solar Intensity, Intesity Minutes, Steps, Date či Seconds. Čili než přijdete na to, kam lze co dát a co se vám kde hodí, zabere to dost času. Standardně je totiž ve všech polích v nastavení uvedeno Default, takže se ani nemůžete zorientovat podle toho, co hodinky kde ukazují.
Dva layouty, analog i digitál
Oproti vestavěnému ciferníku na F8 má Iron Grit All Stars dva layouty, ten druhý mi přijde lepší pro analog, první pak pro digitál. Mezi MIP a AMOLED je zde rozdíl v grafice, zatímco na MIP jsou jen data a v podstatě žádná grafika či podkresy, AMOLED je o poznání líbivější. Na druhou stranu na solárním provedení by grafika překážela, protože displej E3/F8 Solar v kombinaci se safírem nemá dostatek kontrastu.
Rovněž Tactix 8 Alpha má dva layouty, které se liší rozložením dat, stejně jako možnost nastavit ručky a digitál. Více se líbí layout 1, ale na displeji MIP se mi data lépe čtou v layoutu 2. Zatímco na AMOLED je grafika hezká a ciferníku sluší, na MIP spíše překáží a je zbytečně extenzivní na úkor dat a zhoršuje kontrast ruček u analogu. Je vidět, že tento vzhled se prostě více hodí na displej AMOLED než MIP. Na MIP/Solar se mí více líbí Iron Grit než T8 Alpha.
Tactix 8 navíc ukáže méně datových polí, ale do všech si můžete dát všechno, co tento ciferník nabízí. Ale všechno stále neznamená úplně všechno, co umí Garmin. Nejsou tu třeba týdenní nájezdy na kole nebo uběhnutá vzdálenost. Zajímavé je, že si můžu přidat Sunset/Sunrise Time, zatímco u Iron Grit jedno nebo druhé, ale ne současně. A takových rozdílů je tu hodně.
Osobně mi vyhovuje spíše možnost nastavovat si data v ciferníku přímo na hodinkách, protože vidím, které pole edituju, a rovnou vidím ikonu funkce a hodnotu, takže si dokážu představit, jak to bude vypadat. Navíc není třeba řešit to, že nastavení ciferníků Connect IQ je kompletně anglicky, což by mohlo někomu mohlo vadit.
Garmine, bylo to nutné?
Nemůžu se ale zbavit dojmu, že na nás, uživatele, udělal Garmin trošku podraz. Nativní vzhled Iron Grit na F8 AMOLED má jen jeden layout a neumí nastavit ručičky, je pouze analogový a nezvládá změnit vzhled digitálek. Jako bych měl v hodinkách nějakou omezenou verzi a za tu lepší si musel zaplatit. Jasně, tento ciferník je určený primárně pro majitelé jiných hodinek, ale furt se nemohu zbavit té hořké příchuti.
Zápisky bloggera (41): Garmin chce peníze za něco, co by mělo být zdarma. Jeho vlastní ciferníky
Navíc, vzhledy z Connect IQ jsou o něco pomalejší než ty nativní, což je poznat zejména při listování doplňky, když se vracím na ciferník nebo když z něj odcházím - hodinky se jakoby zaseknou. Na F8 nebo E3 je to ještě v pohodě, ale na starších Fénixech 7X Pro nebo Epixech je to celkem znatelná prodleva. Jenže tam jsou ciferníky použitelné, takže není potřeba instalovat externí.
Celkově hodnotím vzhledy All Stars tak nějak neutrálně. Nejsem z nich nikterak odvázaný, chybí mi některá datová pole, která nativní vzhledy zpravidla umí, ale celkově mají výrazně více možností než ciferníky, které Garmin dal do vínku Fénixům 8 a Endurám 3. Možná to byl záměr, aby byl důvod si další vzhledy koupit. Ostatně, v trend placení se Garmin v poslední době něak odvázal, viz Connect+.
Nepřehlédněte: Garmin spustil předplacenou službu Connect+. Pokročilé funkce budou za peníze. Ty stávající zatím zdarma
Každopádně moc velký zájem o tyto ciferníky není, počty stažení jdou do nižších tisíců a hodnocení jsou spíše vlažná až kritická. Za mě je největší nevýhodou nemožnost nastavit ciferníky z hodinek, při jakékoliv změně musím vzít do ruky mobil a tipovat, které pole mám změnit - nebo si najít legendu na webu Connect IQ.
Diskuse k článku (17)