Zápisky bloggera (51): 10 přešlapů Garminu. Deník Connect, Fénix E, předplatné, podpora či ciferníky

11.4.2025
Za zhruba poslední rok Garmin učinil několik roků, za které ho rozhodně nemůžu pochválit. Ať už jde o řadu hodinek E, nebo o nepovedené ciferníky, předplatné, webový deník Connect či řadu chyb v nových modelech
Přešlapy Garminu

Některé kroky, které Garmin udělal v posledním roce, nejenže nepochopím, ale jdou proti tomu, co si uživatelé přejí


Už delší dobu si lámu hlavu s tím, proč Garmin v poslední době dělá tolik podivných kroků. Nejenže mi nepřijde, že jdou správným směrem, ale považuji je za vyložené přešlapy. A když před pár dny web Garmin Rumours publikoval v podstatě týž článek, který se mi rodil už delší dobu v hlavě, rozhodl jsem se dát na papír svůj pohled. A není bez zajímavosti, že některé body máme společné.

O řadě těchto přešlapů jsem už publikoval separátní články, čili tento přehled je v podstatě jen takovou sumarizací toho, co mi na Garminu ne vyloženě vadí, ale nad čím se podivuji nebo minimálně pozastavuji. V hlavě mám pak ještě jeden blog, kde se chci věnovat věcem, které mi na Garminu opravdu štvou. A těch také není málo...

1. Hodinky Fénix E

Už při představení bylo jasné, že toto tyto hodinky jsou jen přelepenými původními Epixy, do kterých Garmin jen nahrál novější software. Nepoučený uživatel by si pořídil model se starým snímačem, malým displejem oproti stejně velkým Fénixům 8, menší porcí paměti a chybějícím SatIQ. A k tomu nasadil Garmin celkem sebevědomou cena, která byla době uvedení výrazně vyšší než u lépe vybavených Epixů Pro. 

Kdyby hodinky stály stejně jako Forerunnery 965, tak by se to dalo ještě chápat, ale chtít 20 tisíc za model, co je v mnoha ohledech horší než FR 965 nebo zmíněné Epixy Pro levnější o pět tisíc, to chce mít hodně velké sebědomí. A už tehdy bylo jasné, že tento model díru do světa neudělá. Dnes jej lze sehnat za 15-16 tisíc. 

Zápisky bloggera (36): Hodinky Fénix E budou ležákem na skladech. Přitom stačilo málo a byl by to šlágr

2. Řada Instinct E

Úplně stejný scénář se opakoval při představení nových Instinctů 3. Aby Garmin opticky snížil vyšší cenu novinek, přispěchal s hodinkami Instinct E ve velikostech 40 a 45 mm. Ty jsou funkčně oholené a v něčem dokonce horší než Instincty 2. Navíc nemají solární dobíjení a placení. Garmin opět počítá s nepoučeným uživatelem, který se nepodívá, co vlastně kupuje. 

Levné hodinky Instinct E: Další model, o který nebude zájem. Jsou v něčem lepší než Instincty 2?

3. Rozdíly mezi Instincty 3 Solar a AMOLED

Zatímco Fénixy 8, případně Fénixy 7 a Epixy jsou stejné hodinky a liší se jen provedením displeje, u řady Instinct 3 toto neplatí. Zde je model AMOLED tak odlišný oproti černobílém MIP, že by skoro bylo logičtější mít hodinky jako separátní model. Solární provedení má nejen řadu omezení, ale hodinky se liší také hardwarem.

Verze s AMOLED má například více paměti (4 GB oproti 128 MB), větší displej, některé funkce mají více možností (např. Body Battery, doplněk Východ a západ slunce), více datových polí a grafy v nich, animace pro silový trénink či celkově rychlejší prostředí. Zkrátka jakoby to byly úplně jiné hodinky, které navíc budou mít lepší podporu do budoucna díky úplně odlišnému prostředí.

Instinct 3: Řada důvodů, proč je verze AMOLED lepší než Solar s černobílým displejem. Rychlost, prostředí, funkce

 

4. Placené ciferníky místo pořádných vestavěných 

V recenzi jak modelu F8 Solar/Enduro 3, tak F8 AMOLED, jsem si stěžoval na nedostatek použitelných ciferníků. Zatímco Fénixy 7 a Epixy mají dobrých a nastavitelných hned několik, novinky v podstatě žádný. Na AMOLED jsou ciferníky s malými a stěží čitelnými fonty v datových polích, na Solar pak ciferníky, jejichž možnosti zdaleka nenabídnou to, co na Fénixech 7 - nelze třeba měnit styl ruček.

Ciferníky na nových Fénixech 8 a Endurech 3, to je poněkud bída. Přál bych si portaci z Fénixů 7 a Epixů

Navíc jsem si všiml že Garmin přestal aktualizovat svoje ciferníky v obchodě Connect, které tak nelze použít na Fénixech 8. Místo toho začal nabízet řadu ciferníků AllStars, což ale nejsou nějaké originální vzhledy, ale jen převzaté a upravené ciferníky primárně ze starších modelů. A za každý chce 159 Kč. A co je nejhorší, vzal dokonce dva z Fénixů 8 a doplnil všechny funkce, které v nativních vzhledech chybí. U hodinek za 20-30 tisíc. 

Ciferníky Garminu All Stars: Jak vypadají, co umí, možnosti nastavení. V čem jsou lepší než nativní

5. Odstřihnutí Fénixů 7 Pro a Epixů Pro od novinek

Obecně platí, že Garmin přestane zásobovat hodinky a cyklonavigace novými funkce ve chvíli, kdy uvede novou generaci. To tak nějak dává logiku, protože zatím je to hlavní zdroj jeho příjmů a z něčeho programátory a další věci platit musí. V současnosti není hlavním příjmem Garminu předplatné služeb (ale ta doba se blíží). 

Jenže zatímco Fénixy 7 a Epixy byly funkcemi zásobované více než dva a půl roku, „půltá generace“ Fénixy 7 Pro a Epix Pro jen rok a půl. A na zprovoznění EKG v Evropě si počkaly skoro dva roky od uvedení na trh. A teď si to dejme do kontrastu s Forerunnery 255 a 955, které Garmin stáhl z prodeje na podzim 2024 a přitom novinky stále dostávají (passcode, meditace, strength coach atd.). 

Tato nekonzistence přístupu k některým modelům jejich majitele logicky štve. Ostatně, Instincty 2 dopadly podobně, ty dokonce žádnou novinku (ani opravu) nedostaly dokonce už více než půl roku před příchodem nové generace. Možná by Garmin měl udělat nějaký vstřícný krok a transparentně říct, jak to budou mít které modely s podporou do budoucna. 

Zápisky bloggera (48): Uživatelé brojí proti omezené podpoře hodinek Epix a Fénix 7 Pro. Garmin zamyká diskuze

6. Chyby a problémy s novými modely

Snad žádné hodinky neměly při uvedení na trh tolik chyb jako Fénixy 8 (a tedy i Endura 3). Garmin opravoval první týdny stovky chyb, z nichž některé byly natolik fatální, že dokonce za určitých okolností znemožňovaly hodinky používat. Znechucení uživatelé hodinky vraceli; Garmin si nich (z nás) udělal svoje nedobrovolné betatestery. 

Ani teď, po více než půl roce, hodinky nejsou ve stavu, kdy bych mohl jejich chování označit za bezproblémové. Stále se opravují desítky chyb, objevují se sporadické restarty, diskuze na fóru Garminu jsou plné stížností na nesprávné fungování. Já osobně už F8 používám celkem bez problému někdy od prosince, ale i tak narážím na určité věci, co mi vadí...

Hodinky Fénix 8 a Enduro 3: Garmin odstranil řadu problémů, některé nedostatky ale zůstávají. Co chybí?

7. Postupné ukončování hodinek s MIP 

Z nabídky Garminu pomaličku, polehoučku mízí hodinky s transreflexním displejem MIP. Fénixy 8 už nemají solární model v nejmenší velikosti, Forerunnery 255 a 955 zmizely bez nástupce, v řadě Instinct se ukázal AMOLED, potápěčské hodinky Descent G2 už jsou také pouze s AMOLED.

Pokud dnes chcete MIP, musíte se spokojit už jen s pár hodinkami jako jsou Fénixy 8 Solar 47 a 51 mm, Enduro 3, Instincty 3 Solar a stařičké Forerunnery 55. Případně doprodejové Quatixy 7, Fénixy 7 a někde se dají sehnat ještě Forerunnery 255 a 955, ale to už nebude trvat dlouho. Pro řadu uživatelů znamenalo mít hodinky Garminu mít displej dobře viditelný na slunci. A tato doba se pomalu blíží ke konci.

Transreflexní displej MIP: Výhody, nevýhody, technologie v pozadí, solární dobíjení. Přehled hodinek

8. Omezení webového deníku Connect

Společně s novým mobilním Connectem uvedl Garmin také upravenou domovskou stránku na webu. Zjednodušeně řečeno se jedná o kopii mobilní domovské obrazovky - už zde nejsou dlaždice, které bylo možné zcela přizpůsobit svým potřebám, ale štrůdl dat a dlaždic jako v mobilu. Co změníte na webu, změní se i v mobilu. 

To přináší zásadní problém - na webu a na mobilu vidím úplně to samé, navíc na velkém monitoru, jehož plochu nový webový Connect naprosto nevyužívá. V práci mám 27" monitor, doma 24" monitor, jejich plocha zeje prázdnotou a vidím jen úzký sloupeček. Dříve jsem si mohl nadefinovat libovolné množství dlaždic a ty si skládat v libovolném pořadí - hýbat s nimi nahoru, dolů, doleva či doprava.

Kromě aktivit či historie jsem zde měl ještě vlastní dlaždici pro každé svoje kolo, kterých mám šest - a u každého nájezd a aktivity uskutečněné s tímto konktrétním bajkem. Sice jsem si po roce na nové uspořádání jakžtakž zvykl, ale řada funkcí starého Connectu mi chybí i nadále. Webový Connect byl pro mě středobodem, kam jsem chodil kvůli datům z aktivit, ne pro zdravotní a fitness metriky. Ale uživatel míní, Garmin mění...

Jak ovládat a přizpůsobit si nový deník Connect na webu. Funkce, možnosti, nastavení

 

9. Použitelnost obchodu Connect IQ

Od podzimu loňského roku je sice možné platit pomocí Garmin Pay, což je funkce, po které jsem volal léta, samotný obchod je ale stále technicky a uživatelsky velmi špatný. Základní obrazovka ukazuje přehled několika desítek kategorií, kdy vidíte (asi) nejstahovanější nebo nejoblíbenější aplikace, načež po kliknutí se dostanete na kompletní přehled. Jenže v něm už nelze nijak aplikace třídit, ať už podle typu, stahování, podporovaných hodinek apod.

Ani vyhledávání jako takové (přes políčko) není dobré. Oproti kategoriím si sice můžete vybrat typ aplikace (data, ciferník, aplikace), ale pokročilejší možnosti filtrování chybí. Třeba hra, nástroj, aktivita, nebo hledání podle autora, případě řazení výsledků dle nějakých filtrů - typ hodinek, oblíbenost, stažení, zdarma/platba, platba přes GP apod. Najít to, co hledáte, je aktuálně velmi náročné. A někdy se mi to ani nepovede. 

Pokud chcete Garmin nabízet uživatelům moderní služby, za které se nemusí stydět, a současně vydělávat na provizích z prodeje, měl by na zkvalitnění obchodu Connect IQ rozhodně zaměřit svou pozornost.

Obchod Connect IQ: Špatná orientace, absence pokročilého hledání. Velký prostor ke zlepšení

10. Předplatné Connect+

Ve chvíli, kdy jsem dokončil tento text, spustil Polar svou verzi předplatné pluskové služby pro své uživatele. Ale zatímco Polar nabízí jen pokročilé tréninky, Garmin za svůj paywall dává i další funkce jako Live Activity, lepší odznaky a pokročilejší výzvy, pokročilé sdílení aktivit, výkonností panely s umělou inteligencí či pokročilejší sociální funkce v Connectu.

Nejde vlastně o to, že by zpoplatnil něco, co dříve bylo zdarma (resp. v rámci již zaplacené cena za hardware), ale že nabídkou dodatečných služeb za peníze, navíc formou předplatného (když neplatíš, o všecko přijdeš) vytvořil nebezpečný precedens do budoucna. Zkrátka že by v předplatném mohly být časem i esenciální služby. A je celkem logické, že se proti tomu zvedla vlna nevole.

Garmin spustil předplacenou službu Connect+. Pokročilé funkce budou za peníze. Ty stávající zatím zdarma

Na Redditu, kde se proti Garminu poslední dobou zvedla už řada protestů, ať už šlo o pozdní uvedení EKG nebo řada kritických chyb hodinek Fénix 8, se objevila další diskuze, která má přes 10 000 lajků a 750 příspěvků, ve většině případů negativních. V tomto příspěvku mě zaujala především tato myšlenka: „Nakonec to dopadne tak, že si budeme muset koupit nový hardware jen proto, abychom měli nárok na předplatné, které odemkne funkce, které bychom měli mít v ceně, a jako útěchu dostaneme několik kosmetických aktualizací aplikací.“

Oprávněná kritika? Bohužel ano

V poslední době mám na webu více kritických textů než dříve a nedělá mi to radost. Produkty Garminu používám denně a rád a ve většině případů se mi líbí a jsem s nimi spokojen. Jenže mi přijde, že dříve bylo prostoru pro negativní odezvu podstatně méně. Hodinky, které Garmin nabízel, mi zkrátka seděly více (Forerunnery 955, Fénixy 6X Pro) a hlavně mi přišlo, že Garmin neměl tolik chyb a přešlapů.

Možná je to tím, že nabízí stále více a více funkcí, možná tím, že se chce přizpůsobit konkurenci, která je v některých ohledech lepší či levnější. A také chce více vydělat a potěšit svoje akcionáře. Ale to hlavní, na co by měl myslet, je loajalita svých zákazníků. Protože ta není nekonečná...


Diskuse k článku (37)
Tagy: