Zásadní vliv beta-blokátoru: Srovnání dopolední a odpolední aktivity. Zásadně odlišná tepovka i stamina

2.5.2023
Stejná trasa, stejné nasazení, stejná průměrka. A přece výrazně odlišné hodnoty tepové frekvence, staminy, tréninkového efektu i zátěže. Stačilo jednu aktivitu absolvovat dopoledne a druhou odpoledne. Život s beta-blokátorem není jednoduchý...
Dopoledne a odpoledne

Srovnání dopolední a odpolední jízdy. Při podobném úsilí jsou fitness metriky zásadně jiné


Nedívno jsem v článku o betablokátorech psal o tom, jak moc velký vliv mají na moje aktivity. Ráno, když si vezmu svou denní dávku (2,5 mg), okamžitě to poznám na výrazném poklesu stresu a tepové frekvence. Tu mívám ráno okolo 60 tp/m, po aplikaci BB klesá na cca 50 tp/m. Dopolední stres pak klesá k hodnotám kolem nuly. 

Beta-blokátor je účinný cca 24 hodin, jeho vliv ale postupně klesá. Nejsilnější je dopoledne, slabší odopoledne a nejslabší druhý den ráno. To už jeho vlvi prakticky zmizí. Kromě toho, že to poznám na klidové tepovce, stresu a VST, poznám to i na případné aktivitě. Když vyrážím na kolo ráno nebo dopoledne, mám maximálku i průměrku nižší než odpoledne a navečer. 

Tip: Jak fungují beta-blokátory: Snižují stres, tepovou frekvenci i krevní tlak. Jak ovlivňují můj život?

Čili dopoledne si na kole mohu dovolit více než odpoledne, protože dopolední aktivity jsou pro mě lepší na běžném kole, kde do toho mohu víc šlápnout (ale snáze se unavím), odpoledne pak elektrické kolo, u kterého mi tepovka neskočí tak nahoru. Ostatně, o tom jsem se rozepsal v dřívějším článku. Zkrátka je pro mne lepší náročnější aktivity přesunout na dopoledne, případně přes poledne, než je absolvovat večer.

Tip: Elektrokolo: Návrat do sedla po úraze či nemoci, ale i nástroj pro super zábavu

Stejná trasa, stejné úsilí

Ač jsem neplánoval, podařilo mi se pár dnů po sobě absolvoval zcela shodnou trasu na svých oblíbených trailech Singlekras Mariánské údolí u Brna. Jsou zde celkem tři, já jezdím jedničku a dvojku, trojka mi úplně nesedí svým pojetím (samá lavice, na které ještě nemám úplně skill). Ale hlavně dva celkem hutné výšlapy mi s aktuálním omezením docela stačí.

Mezi traily vkládám pohodový průjezd údolím Říčky - tento potok se zařezává do okolních kopců Moravského krasu, které jsou plné jeskyní a skal. Je tu krásně, a to zejména na jaře, když lesy ožívají. V neděli dopoledne jsem údolím proložil druhý a první trail, ve středu odpoledne jsem pak jedničku dal hned po dvojce, protože traily v pět zavírají. A teprve pak jsem vyrazil na projížďku kolem Říčky.

Až na změnu pořadí jsou trasy zcela shodné, a to jak v nastoupaných metrech, tak v délce. Nelišilo se ani úsilí, ani průměrná rychlost, zkrátka srovnatelné aktivity. Ale tím, jaký vliv na mě měl betablokátor, se lišila tepovka, stamina, tréninkový efekt i zátěž. Všechny hodnoty byly odpoledne zásadním způsobem odlišné. Posuďte sami.

Dopoledne vs. odpoledne

Všechna data jsou vidět na přiložených obrázcích, zde jsem vypíchnul to nejdůležitější:

Dopolední aktivita:

  • Stamina: 97 – 67 %, minimum 55 %
  • Průměrná tepovka: 108 tp/min
  • Maximální tepovka: 143 tp/min
  • Aerobní tréninkový efekt: 3,2
  • Anaerobní tréninkový efekt: 2,2
  • Tréninková zátěž: 152 

Odpolední aktivita:

  • Stamina: 99 – 39 %, minimum 20 %
  • Průměrná tepovka: 118 tp/min
  • Maximální tepovka: 143 tp/min
  • Aerobní tréninkový efekt: 4,1
  • Anaerobní tréninkový efekt: 3,1
  • Tréninková zátěž: 310

Jak u staminy, tak tepovky je důležitý průběh, který jsem dal k sobě na jeden obrázek, aby se daly snáze porovnat. U staminy odpolední aktivity jsou patrné celkem výrazné zuby, tepovka se pak drží více u horní hranice, a to především ve stoupání, co je jasné. 

Pravdou je, že při dopolední aktivitě jsem měl více zastávek, protože jsem častěji fotil displeje Edge 540 kvůli testu, což je vidět na celkové délce aktivity: 2:33 h dopo a 2:21 h odpo. Čistý čas pak byl v obou případech okolo 2:12 h. Na průběh tepovky by to ale mít zásadní vliv nemělo. 

Nepřehlédněte: První dojmy: Navigace Edge 540 s novými funkcemi, prostředím, průvodcem stoupání a delší výdrží

Betablokátor ... blokuje a zkresluje metriky

Zkrátka s život s betablokátorem není snadný. Člověk musí více plánovat, jakou aktivitu si dát v jaké denní době, navíc se musím i jinak oblékat dopoledne, kdy se méně zahřeju, a odpoledne, kdy se díky vyšší tepovce zahřeju více. Jenže vyšší tepovka je pro mě zase riziková, čili musím to neustále nějak vyvažovat.

Tip: Skóre stresu: Základní ukazatel zjišťující zatížení vašeho organismu. Faktory, které jej ovlivňují

Důležitým zjištěním v tomto případě je fakt, že dopoledne s nižší tepovkou se snáze unavím než odpoledne, kdy mě srdce zásobuju kyslíkem lépe. Přitom podle metrik Garminu (a u zdravého člověka) by to mělo být přesně naopak - vyšší tepovka by měla znamenat vyšší nasazení a tedy rychlejší únavu. Čili dopolední aktivita má ve výsledku u mě nižší tréninkovou zátěž dle metrik, ale ve skutečnosti vyšší únavu (a tedy zátěž).

Podle mého kardiologa si mám hlidat tepovku okolo 120 tp/m, což se mi v maximu nedaří, ale snažím se v této zóně trávit času co nejméně. Bez BB by to šlo velmi těžko, nad 120 tp/m se dostanete i při běžné chůzi do kopce, o jízdě na kole či běhu nemluvě. Takže zatímco sportovci se snaží jet na maximum, já jedu na minimum.

Ale život nemůže být příliš jednoduchý, že... Takže, sportu zdar!


Diskuse k článku (0)