Srovnání výdrže AOD: Hodinky Fénix 8 AMOLED vs. Forerunner 965 se stále zapnutým displejem
Hlavní záložky
Záhy po uvedení Fénixů 8 jsem model AMOLED 47 mm srovnal s hodinkami Forerunner 965, které jsou jim nejbližší - velikostí i výbavou. Testoval jsem také jejich výdrž v režimu s vypnutým displejem v režimu hodinek a zapnutým při aktivitě. Z uvedeného článku vybírám patřičný kousek textu, který jsem lehce upravil (text je oddělený linkami).
U modelů AMOLED zůstala oproti Epixům Pro výdrž v pohotovosti, vzrostla jen výdrž v aktivitě – ale ne o moc. U F8 47 mm z 30 hodin na 37 hodin se zapnutým displejem (oproti Epixům 47 mm). Pohotovost zůstala na víceméně stejné hodnotě - 17 dnů (dříve 16 dnů). Forerunnery 965 pak umí 30 hodin v aktivitě s GPS a 23 dnů v pohotovosti.
Když jsem srovnával se starými Epixy (30 hodin/16 dnů), tak opravdu v kombinovaném provozu vydržely FR 965 o den déle. U Fénixů 8 se však výdrž v zásadě srovnala díky menší spotřebě při aktivitě. Oboje hodinky se mi v náročném provozu podařilo „odrovnat“ za šest dnů. Za tu dobu jsem měl každý cca dvě až tři hodiny s GPS, nějaký test navigace a pár aktivit v posilovně.
Forerunnerům tak mizí šťáva rychleji v aktivitě, Fénixům zase v pohotovostním režimu. Celkově je výdrž slušná, ale pro někoho to může být málo. Když si dáte o dovolené celodenní aktivitu, můžete přijít až o polovinu baterie. Se zobrazením mapy a navigace si Fénixy 8 berou 7,5%, což znamená výdrž max. 13 hodin. A to jen s GPS, nikoliv s více systémy.
Celý článek: Srovnání: Hodinky Fénix 8 AMOLED vs. Forerunner 965. Ikonický design vs. skvělá nositelnost
Stále zapnutý displej. Žere, ale je praktický
U hodinek AMOLED - aktuálně mám v „aktivní službě“ Epixy, Fénixy 8 AMOLED a Forerunnery 965 - zásadně nepoužívám AOD, tedy always-on-display. V režimu hodinek nechávám displej vypnutý, protože fakt hodně žere baterku. Ale často se mi stává, že se chci podívat na čas, jen tak úkosem, aniž bych dělal gesto. Už jen proto, že někdy to prostě nejde.
A tehdy mi stále zapnutý displej chybí a proto mírně preferuji MIP, který je vidět neustále - tedy pokud je okolní osvětlení aspoň trošku nějaké. Když je šero nebo tma, také potřebuji gesto, stejně jako u hodinek s AMOLED. A tak mě napadlo, zkusit, snad poprvé za dobu, co používám hodinky s tímto displejem (tj. Epixy od ledna 2022), vyzkoušet AOD v praxi.
A rovnou na dvou modelech, a sice F8 AMOLED 47 mm a Forerunner 965. Ale ne pouze v režimu hodinek, ale v naprosto běžném provozu, tedy s aktivitami. Při zapnutí AOD ukážou oboje hodinky 7 dnů výdrže, zatímco v režimu s vypnutým displejem mají odhad FR 965 výrazně delší (viz výše).
Nepřehlédněte: Hodinky s displejem microLED: Výhody a nevýhody oproti AMOLED a MIP. Technologie a srovnání
Stejný ciferník pro lepší srovnání
Pro test jsem zvolil ciferník Racer od Garminu z Connect IQ, aby hodinky měly stejné podmínky. Je to jeden z mála analogových, který Garmin už stihnul upravit pro Fénix 8. Moc se nelíbí font pro data, jsou hůře čitelná a navíc malá, ale pro test je to celkem jedno. Jak se ciferník chová v úsporném režimu, je dobře vidět na fotkách.
Musím říct, že mi AOD naprosto vyhovuje. Na hodinkách vždy vidím čas tak jako na modelech s MIP, ale navíc i v šeru či tmě nepotřebuji gesto. Je to fakt super... Jen ta spotřeba, ale o tom to celé je. Naopak na sluníčku nevidíte vůbec nic a gesto je stále potřeba; je to zkrátka opak transreflexního MIP.
A jdeme testovat
Hodinky jsem doplna nabil v sobotu ráno a s oběma jsem dělal to samé, tj. zejména venkovní aktivity v teplotách okolo nuly, což samozřejmě na výdrž má velký vliv. V režimu hodinek mám nastaven jas na 1/3, v aktivitě pak na 3/3, na noc úsporný režim (22-6h) a displej vypnutý.
Můj program v jednotlivých dnech vypadal takto:
- Sobota: Kardio 35 min, kolo 2:48 h - 91/91 % (F8/FR965)
- Neděle: 85/85 % ráno, před kolem 83/82 %, kolo 2:05 h, 77/75 %, večer 70/66 %
- Pondělí: 65/64 % ráno, kolo 2 h, 61/53 %, večer 53/46 %
- Úterý: 51/45 % ráno, kardio 33 min, 50/44 %, chůze 25 min, 46/39 %, silový trénink 20 min, 44/37 %
- Středa: 32/28 % ráno, před kolem 31/27 %, kolo 1:55 h, 25/20 %, večer 17/11 %
- Čtvrtek: 16/10 % ráno. Odhad pro kolo 6/3 h => aktivitu jsem už s hodinkami nedával kvůli nízkému stavu baterie
Forerunnery 965 měly ve čtvrtek večer 1 %, Fénixy 8 jsem dobíjel v pátek ráno, když měly 5 %. FR 965 tak vydržely čtyři a půl dne, Fénixy 8 pak pět dnů. Celkově devět a půl hodin aktivit s GPS plus nějaká hodinka a půl indoor cvičení. Není to úplně špatné, když zvážím, že moje cykloaktivity probíhaly v nízkých teplotách a s připojeným hrudním pásem, snímačem rychlosti a dvě jízdy s radarem Varia.
Výdrž s AOD není vůbec špatná
I v režimu AOD tak lze hodinky s AMOLED používat, ale je lepší mít Epixy Pro 51 mm nebo Fénixy 8 AMOLED 51 mm, které mají výdrž dvojnásobnou. U středních hodinek navíc není vhodné zapínat aktivity v době, kdy máte méně než 10 %, už by hodinky nemusely vydržet až do konce. U 51mm toto není problém, zmíněným hodinkám ubývá okolo 1-2 % za hodinu, zatímco na 47mm pak 3-4 %.
Každopádně musím přiznat, že AOD na AMOLED je celkem návykové, už nemám místo hodinek černé kolečko, ale vidím čas pokaždé, když potřebuji. Otázkou je, zda bych obětoval nižší výdrž, přece jen oproti provozu s vypnutým displejem přijdu o nějaké dva, možná tři dny. A dávat hodinky do nabíječky každé čtyři pět dnů, to jsem si už s Garminem odvykl.
Provedl jsem ještě jeden s AOD na Fénix8, a to zcela bez aktivit. Chtěl jsem vědět, zda se dostanu na slíbených 7 dnů. A skutečnost je lepší, než jsem čekal, baterie po pěti dnech klesla na přesně 50 %, takže ubývá 10 % denně. Vliv na to má jistě použitý ciferník, který v úsporném režimu zobrazuje pouze ručičky, digitální čas a datum, ale žádná další data.
Jiné vzhledy hodinek budou mít spotřebu vyšší, ale těch 7 dnů je velmi reálných s jakýmkoliv jiným ciferníkem. A Forerunnery 965 na tom budou podobně, takže já věřím, že AOD nebude na těchto hodinkách většinu uživatelů nijak zvlášť omezovat. Dobíjet nebude dříve jak za pět dnů a navíc se výrazně zvýší uživatelský komfort. O takové výdrži se Applu nebo Samsungu může jen zdát.
Diskuse k článku (14)