Recenze hodinek Instinct 3 Solar: Parádně čitelný, ale jinak stále stejný displej, tělo, provedení a svítilna (1.)
Hlavní záložky
Zatímco hodinky Instinct 3 AMOLED jsou svěžím vánkem v této řadě, model Solar je v podstatě jen drobným vylepšením Instinctů 2X. To jsou totiž hodinky, které oproti původním Instinctům 2 dostaly řadu novinek, ať už jde o svítilnu LED nebo lepší GPS čipset pro přesnější určení polohy.
Nepřehlédněte 2. část recenze: Uživatelské prostředí, nové funkce, sporty, výdrž a závěrečné dojmy
Řada Instinct 3 má aktuálně tedy dva různé displeje, AMOLED a MIP, a nabízí se ve dvou velikostech, 45 a 50 mm. Provedení 40 mm už k dispozici není a pokud byste jej chtěli, musíte sáhnout po Instinctech E, které jsou ale funkčně omezené. Všechny Instincty 3 mají nově svítilnu, která byla dříve vyhrazená jen pro největší model, a Garmin Pay, který je spojen se solárním dobíjením (Instincty E mobilní platby neumožňují).
Ceny jednotlivých modelů jsou následující:
- Instinct E 40/45 mm - 7 490 Kč
- Instinct 3 Solar 45 mm - 9 990 Kč
- Instinct 3 Solar 50 mm - 11 290 Kč
- Instinct 3 AMOLED 45 mm - 11 290 Kč
- Instinct 3 AMOLED 50 mm - 12 490 Kč
Hodinky jsou tedy výrazně dražší než Instincty 2/2X, které Garmin již stáhnul ze svého webu, ale které můžete stále za rozumný peníz koupit u prodejců. Před Vánoci stály Instincty 2 bez soláru okolo 4 500 Kč, Instincty 2X pak 7 500 Kč. Ovšem při uvedení na trh byla cena Instinctů 2 podobná, například I2X měly koncovku 10 990 Kč, takže aktuální cena je prakticky stejná a nemá smysl to nějak řešit. Za rok bude o deset dvacet procent také nižší.
Hodinky k testu zapůjčil obchod Pulsmetry.cz
2× displej: Podivný tvar a sekundární kolečko
Displej MIP zůstal beze změn, tedy alespoň co se týče rozlišení a velikosti. Na 45mm modelu má 0,9“, na větším pak 1,1“, přičemž rozlišení je totožné, tedy 176 × 176 bodů. Není to bohužel tak, že bychom s větším displejem dostali i jemnější rozlišení. Je to velká škoda, protože zejména na větších hodinkách by se lepší rozlišení hodilo, je hodně hrubé.
Displej je stále černobílý a má stejně podivný tvar seřezaného kruhu se sekundárním kolečkem v pravém horním „rohu“. Je zde proto velká disproporce mezi MIP a AMOLED modely. AMOLED provedení má displej standardně kruhový jako u jiných hodinek Garminu a je také větší – vyplňuje víceméně celý prostor vyhrazený prostor. Menší 45mm model má úhlopříčku 1,2“, větší 50mm pak 1,3“. Rozlišení pak činí 390 a 416 pixelů.
Před uvedením trojek jsem tak nějak doufal, že by se Garmin klidně mohl sekundárního kolečka zbavit, je totiž omezující a často jen překáží. Kdyby tu byl, klidně černobílý, displej MIP standardního tvaru, rozhodně by to přispělo k vyšší uživatelské přívětivosti a použitelnosti. A když už máme v Instinctech AMOLED, klidně mohl Garmin dát naprosto standardní displej včetně barev, jako mají třeba Fénixy.
Recenze odolných hodinek Instinct 3 AMOLED:
- 1. Verze a provedení, rozdíly oproti I2X, uživatelské prostředí
- 2. Rozdíly oproti Fénix 8, metriky, sporty, výdrž a pocity
Méně odlesků, lepší kontrast
No, nestalo se. Garmin totiž chce vytěžit maximum ze solárního dobíjení, proto jsou části displeje seříznuté, a proto je menší než u AMOLED – aby zbyl prostor na solární panel. Ten má i přes mohutnou lunetu plus minus stejnou plochu jako Endura 3. Oproti staršímu modelu už není panel měděný, ale krásně černý a tolik neruší. Navíc chybí solární vrstva přes displej, což zlepšilo čitelnost displeje.
Hodinky Instinct 2X totiž mají oproti základním Instinctům 2 bez soláru horší kontrast, nižší jas při stejném venkovním osvětlení a také zabarvení do červena – bílá prostě není bílá. Solární vrstva navíc zhoršuje odlesky a celkově jsou I2X horší než I2 bez soláru. Když srovnávám I2X s I3 Solar, je to rozdíl naprosto zásadní ve prospěch I3.
Nový model tak má jednak méně odlesků, i když je tu jen obyčejné minerální sklo, jednak je displej jasnější při stejném okolním světle, a navíc má i lepší pozorovací úhly. Jediné, co mě trošku zarazilo, že při zobrazení černého pozadí (bílý text) jde černá při pozorování z boku do modré, zatímco na I2X zůstává relativně černá.
Lepší podsvícení
Když ale srovnávám s „obyčejnými“ Instincty 2, které mám rovněž k dispozici, tak je displej na podobné úrovni – kontrast, čitelnost, odrazivá vrstva apod., jediné, kde Instincty 3 opravdu vedou, je pohled ze strany, kde dvojky v některých úhlech čitelné moc nejsou. Naprosto zásadní rozdíl je ale v podsvícení, které mají Instincty 3 v podstatě dokonalé.
Jednak nemá nádech do červena jako u I2X, jednak je naprosto rovnoměrné. A také má extrémní účinnost. Pro běžné používání naprosto dostačuje 5 %, 10 % už je příliš, v tmavé místnosti takový jas skoro až oslňuje. Což je poněkud problém zejména v nočním režimu. Pro srovnání, stejnou úroveň podsvícení mají Instincty 2X při 20 % a u Instinctů 2 ani nemluvě; tam je i 20 % bludička.
Instincty 2X běžně používám při 10 %, 20 % je lepší, ale i těch 10 % jakž takž dostačuje; ideálně by se hodilo něco jako 15 %. Instincty 2 mám nastavené na 20 %, ale ideální je spíše 30 %. Navíc Instincty 2 mají podsvícení nerovnoměrné a při pohledu z boku a z některých úhlů se podsvícený obraz na displeji úplně ztrácí (jako kdyby světlo bylo polarizované). Nic takového vás s Instincty 3 nepotká. Zkrátka, pokud jde o displej, je to jedna velká paráda.
Kde je gesto po západu slunce?
Je tu však jeden nešvar, který mi vadí. A tím je chybějící možnost nastavit gesto na západ slunce. Displej má natolik dobrou odrazivou vrstvu, že podsvícení je třeba až skutečně ve chvíli, kdy je skoro tma. Je krásně vidět i v šeru a během dne máte pocit, jako kdyby bylo podsvícení aktivní. Když srovnávám s Enduro 3 nebo Fénixy 7X Pro, na které při pokojovém osvětlení během dnes skoro nevidím, jsou Instincty 3 skoro jako zázrak.
Poznámka: Je otázkou, zda je chybějící gesto vlastnost, nebo chyba, která bude někdy opravena. To ukáže až čas…
Faktem je, že na Instinctech 2X také mám nastaveno podsvícení na gesto po západu slunce, ale rozdíl mezi I3 a I2X je při běžném osvětlení fakt výrazný. Instincty 2X jsou temnější a mají horší kontrast. Jak moc je to dáno displejem a jak moc solárem přes displej, netuším, ale rozdílu si všimne každý. S klidným svědomím mohu prohlásit, že Instincty 3 mají nejlepší displej MIP, jaký jsem měl od Garminu na ruce.
Pocitově odlehčená luneta
Menší proměnou prošla luneta, která je stále mohutná a kryje zapuštěný displej, ale má trošku odlišný tvar než u předchozí generace. Má nahoře, dole, vlevo a vpravo „výkusy“, takže je celkově odlehčenější a tvarově atraktivnější. V těchto výkusech by mohl být navíc i prostor pro solární panely, ale zevrubnější zkoumání ukázalo, že tomu tak není.
Mezi lunetou a tělem je navíc kovový kroužek, který by měl tělo zpevnit. Ten má v některých provedeních barvu černou (jen AMOLED), v dalších oranžovou (Solar i AMOLED). Stejná barva je i v horním a spodním výkusu v lunetě, což hodinky opět trošku odlehčuje. A z některých úhlů hází až nepříjemná prasátka, zejména oranžová na testovaném provedení.
Každý model má v nabídce dvě provedení, AMOLED černou a zelenou (neotropic), solární pak černou a šedou. Černá má doplňkovou barvu červenou, šedá pak oranžovou s tím, že 45mm se nabízí s šedým řemínkem a 50mm s oranžovým řemínkem (45mm pak s řemínkem barvy lunety - Twilight). Ostatně asi nejlepší bude se podívat na web Garminu, kde jsou jednotlivé barevné varianty dobře vidět a lze je krásně srovnat.
Poznámka: V prodeji bude časem ještě verze Tactical, která je černá a má střibrné doplňky. A to vypadá fakt dobře.
Lehké, opravdu lehké
Celkově na mě působí hodinky menší než I2X, což je možná dáno šedou barvou, bílá na mých I2X je hodně výrazná. Hodinky jsou tenčí než Fénixy 8 Solar (15,2/15,4 mm), ale zase tlustší než Fénixy 8 AMOLED 47 mm, které mají jen 13,8 mm. Model 50 mm má tloušťku 14,4 mm, model 45 mm pak 14,9 mm. Proč je větší model tenčí, netuším, ale je to fajn.
Hodinky tak krásně sedí na ruce, oproti Enduro 3 nebo Fénixům 7X jsou celkově takové subtilnější, i když opticky mají výraznou lunetu. Je to kromě menší tloušťky možná dáno i zapuštěním displeje; v podstatě nemám pocit, že bych nosil velké 50mm hodinky. Oproti I2X provedení I3 50 mm také trošku shodilo na hmotnosti, s řemínkem váží 58 g. Instincty 2X mají hmotnost 67 g. Jednak trojky ubraly trošku na těle (40 g), jednak na řemínku (18 g).
Nepřehlédněte: Recenze hodinek Enduro 3
Když si dám na Instincty 3 50 mm UltraFit řemínek jako mají Endura 3, váží jen 47 gramů (Enduro 3 pak 63 g). A to je prostě pecka. A ani se standardním QuickFitem (27 g) nejsou hodinky těžké, mají jen 67 gramů. Prostě nositelnost Instinctů je na vysoké úrovni, může vadit jen krapet větší tloušťka, zejména v zimním období, když člověk obecně nosí dlouhé rukávy, bundy, rukavice apod.
Pevný, ale vyměnitelný řemínek
Hodinky mají stejně jako dříve pevné uchycení řemínku, díky němuž lépe sedí na ruce. Jsou ale kompatibilní s QuickFit, stačí řemínek sundat, vyndat z něj stěžejky, nasadit do nožiček a je to. Je pak možné použít libovolný řemínek o velikosti 26 mm, resp. 22 u menšího modelu. Standardní řemínek je sice lehčí, ale jeho pevné a mohutné upevnění může jednak překážet pod oblečením, jednak se hodinky nedají položit narovno na stůl; je to stejné jako třeba u Apple Watch (i když tam to jakžtakž jde).
Na druhou stranu dodávaný 26mm řemínek je výrazně užší než standardní 26mm QuickFity, jeho reálná šířka je 22 mm a 26 mm má jen místě uchycení. A pevná montáž zaručuje, že vám fakt z ruky nespadne, ani při mumraji ve vodě, jaký nastává během triatlonu. To samozřejmě platí i pro UltraFit, kdy sice hodinky nedáte na řídítka kola, ale hodinky na ruce sedí jako přibité.
Tlačítka v pohodě, ale s krátkým zdvihem
Hodinky mají historicky stejnou voděodolnost jako Fénixy, tedy 10 ATM (100 metrů), ale pro ryzí potápění jako Fénixy 8 určené nejsou. Tato certifikace je spíše pro povrchové plavání a vysokorychlostní vodní sporty, kdy bych hrozil průnik vody do hodinek, jako skoky do vody nebo jízda na lyžích za člunem. Tlačítka jsou standardní mechanická s těsněním, nikoliv indukční jako u F8.
Mechanika tlačítek zůstala stejná, tvar tlačítek je podlouhlý a možná krapet užší, délka zdvihu je krátká a není tu nepříjemný dvojstisk. V podstatě je to stejné jako u I2X, kde mi mechanika docela sedí, navíc jsou tlačítka tišší; na I2X je slyšitelné kliknutí, i když jen velmi decentní.
Rozhodně nejsou tlačítka tak tuhá jako na Endurech 3, ale současně je mechanika horší než na Fénix 7X Pro, kde je o něco delší a měkčí. Jsou navíc blízko ke kůži zápěstí, takže si při stisku tlačítek často tahám chlupy na ruce. A krátký zdvih zhoršuje ovládání v tlustých zimních rukavicích, v některých skoro až znemožňuje.
Svítilna svítí. Ale méně
Jak 45mm, tak 50mm provedení mají svítilnu LED, která září ve čtyřech úrovních bílé a jedné úrovni červené. Aktivuje se dvojitým stiskem tlačítka Ctrl (Power/Light) a krátce po zapnutí svítilny si můžete tlačítky nahoru a dolů měnit intenzitu jasu nebo přepnout na červené světlo. To u I2X bohužel nejde, tam si intenzitu můžete měnit jen v nastavení, kam se dostanete z menu Rychlé volby. Možnost nastavení intenzity těsně po aktivaci mají také Fénixy 7 či Fénixy 8.
Co mě ale překvapilo, je nižší intenzita maximálního jasu. Když jsem si dal vedle sebe Instincty 2X, Fénixy 8 a Instincty 3, posledně jmenované zářily nejméně. Odstín světla je navíc o něco více do žluté, stejně jako u I2X, zatímco Fénixy jsou bělejší. Nižší intenzita je poněkud zklamání, čekal jsem, že hodinky budou svítit minimálně stejně jako I2X. Fénixy 8 totiž mají maximální svit prakticky totožný jako I2X, liší se jen teplotou světla. Naopak na nejnižší úroveň hodinky svítí více než I2X. Tak nevím, kdo to ladil…
Trošku slabší svítilna ale nevadí, ale to, že Garmin ponechal Instinctům 3 starý snímač tepové frekvence, už ano. Kromě toho, že tu nemáme Elevate 5, je tu staré provedení snímače Elevate 4 s oblými okraji a plastovým krytem místo modernějšího překrytí sklem a ochranným kroužkem, jaký mají Instincty 2X nebo Forerunnery 965. To se hodilo třeba tehdy, když dáváte hodinky na řídítka na gumový držák nebo když položíte hodinky na nějaký hrubý povrch.
V další kapitole najdete rozdíly oproti Instinctům 2/2X, uživatelské prostředí, co hodinky neumí oproti Instinctům 3 AMOLED, výdrž a zhodnocení
Diskuse k článku (6)