Recenze odolných hodinek Instinct 3 AMOLED: Verze a provedení, rozdíly oproti I2X, uživatelské prostředí (1.)

1.2.2025
Řada Instinct si zakládala na specifickém černobílém displeji a odolném outdoorovém provedení. Garmin ale rozvířil stojaté vody a přidal do třetí generace displej AMOLED. Jsou to vůbec ještě Instincty? 50×foto
Instinct potřetí: Nově s AMOLED

Čím déle hodinky používám, tím více si říkám, zda se z nich nevytratila původní myšlenka a duch Instinctů


Když Garmin poprvé ukázal hodinky Epix, tedy v podstatě Fénixy s displejem AMOLED, způsobilo to pozdvižení. Jeho sportovní hodinky byly vždy vybavené transreflexním displejem MIP s parádní čitelností na slunci a najedou tu byl displej, který svým zaměřením vyhovoval spíše stylovým hodinkám. I z tohoto důvodu s ním Garmin začínal v řadě Venu, kde si jeho nasazení testoval.

Epixy se ale na trhu uchytily a jistě přinesly Garminu řadu nových zákazníků. Jinak by neuvedl řadu Epix Pro, a to hned ve třech velikostech, a časem by Epixy nesloučil Epixy s Fénixy. Nyní tu máme Fénixy 8, které mají dokonce více velikostí a provedení právě s displejem AMOLED a „starý dobrý“ MIP ostrouhal. Navíc se vytratil také z řad Forerunner a Vívoactive. 

Hodinky Instinct 3 AMOLED poskytl k testu obchod Pulsmetry.cz.

Garmin zbořil svou vlastní kategorii

Tato modelová řada je velmi specifická. Odolné provedení, tzv „rugged design“, polymerové a lehké tělo, černobílý displej schovaný za silnou lunetou, speciální konstrukce řemínku, to vše říkalo „hele, já jsem Instinct a vydržím všechno“. Kdykoliv jsem viděl Instincty na něčí ruce, tak to byli lidé, kteří si buď nechtějí při manuální práci poškodit Fénixy nebo Forerunnery, nebo prostě vyžadují extrémní odolnost, například při lezení po skalách.

Černobílý MIP zajišťuje parádní čitelnost a vysoký kontrast na slunci a ani v horších světelných podmínkách není třeba podsvícení. Specifikem pak je sekundární displej v kolečku, který je v kontrastu se zvláštně tvarovaným displejem hlavním. Ten není kulatý, ale jde o čtverec se seříznutými rožky. A okolo velká plocha solárního dobíjení.


V článku najdete fotosrovnání Instinct 3 AMOLED s Instincty 2X, nikoliv s Instincty 3 Solar. Ty bohužel nedorazily současně, ale s více než týdenním zpožděním. Ale není třeba zoufat, chystám samozřejmě kromě recenze I3 Solar také srovnání s I3 AMOLED a I2X. 

Nepřehlédněte: 33× srovnávací foto Instinct 3 AMOLED a Instinct 2X 


A najedou přišel Garmin a v třetí generaci kromě původního displeje přidává také AMOLED. Stejně jako u Fénixů 8 tak máme teď i v řadě Instinct na výběr – buď extrémní výdrž se solárem, nebo barevný a líbivý displej s barvami. Tělo jako takové je shodné, jen AMOLED nemá solár, tudíž mohl uzmout celou plochu pro sebe a je proto větší. A to výrazně.

Další podrobnosti: Hodinky Instinct 3: Stejně jako Fénix 8 v provedení Solar a AMOLED. Navíc levný model Instinct E

Už jen dvě velikosti

V prodeji jsou dvě velikosti, a sice 45 a 50 mm, čili nejmenší 40mm verze už v nabídce není. Pokud někdo chce malé hodinky, musí si spokojit s ořezanou řadou Instinct E, která je funkcemi někde na úrovni původních Instinctů 2, a v některých ohledech dokonce horší. Na druhou stranu bude dostávat novinky stejně jako Instincty 3 a už nyní má třeba vylepšené Body Battery. Instincty E jsou dostupné pouze s MIP. A zatímco Instincty 3 mají standardně solární dobíjení a Garmin Pay, model Instinct E nikoliv.

Tip: Levné hodinky Instinct E: Další model, o který nebude zájem. Jsou v něčem lepší než Instincty 2?

Celkem tedy šest verzí, Instinct E 40 a 45 mm, Instinct 3 45 a 50 mm, a to v MIP a AMOLED. Kromě toho si u každých trojek můžete zvolit ze dvou barevných variant, jedna tmavá (šedá/černá) usedlejší a jedna barevná laděná do oranžové u MIP či zelené u AMOLED. Já si k testu vybral 50mm AMOLED v černé barvě s šedým (se zeleným nádechem) řemínkem, protože hodlám hodinky nosit s klasickým QuickFitem a k zelené lunetě by se některé kombinace fakt nehodily. 

Kdyby byly k dispozici červené nebo bílé, tak jako u Instinctů 2X, tak bych bral jednu z nich. Ostatně, Instincty 2X jsem si vybral právě s bíločernou lunetou a nosím je s modrým řemínkem, což je pro mě parádní kombinace. Černá je však dobrá a lze ji kombinovat s čímkoliv; barevných silikonových nebo nylonových řemínků mám celou hromadu a různě je střídám (stejně jako hodinky). 

Ceny jednotlivých modelů jsou následující:

  • Instinct E 40/45 mm - 7 490 Kč
  • Instinct 3 Solar 45 mm - 9 990 Kč
  • Instinct 3 Solar 50 mm - 11 290 Kč
  • Instinct 3 AMOLED 45 mm - 11 290 Kč
  • Instinct 3 AMOLED 50 mm - 12 490 Kč
 

 

Hodinky jsou tedy výrazně dražší než Instincty 2/2X, které Garmin již stáhnul ze svého webu, ale které můžete stále za rozumný peníz koupit u prodejců. Před Vánoci stály Instincty 2 bez soláru okolo 4 500 Kč, Instincty 2X pak 7 500 Kč. Ovšem při uvedení na trh byla cena Instinctů 2 podobná, například I2X měly koncovku 10 990 Kč, takže aktuální cena je prakticky stejná a nemá smysl to nějak řešit. Za rok bude o deset dvacet procent také nižší.

Několik vylepšení oproti Instinctům 2

K hlavním novinkám nové generace patří tyto vlastnosti (pozor, nikoliv funkce a metriky, těm se věnuji dále):

  • nový model s displejem AMOLED (bez dotyku);
  • 5× zvýšený výkon solárního dobíjení oproti Instinct 2 Solar (ale ne I2X);
  • svítilna v obou velikostech 45 mm a 50 mm;
  • větší displej u modelů AMOLED (solární má displej totožný);
  • odstraněno sekundární okénko displeje AMOLED, ale ponecháno u verze Solar;
  • 2× zvýšení kontrastu displeje provedení Solar oproti Instinct 2;
  • velikosti displeje AMOLED: 45mm = 1,2", 50mm = 1,3“;
  • rozměry displeje Solar: 45 mm = 0,9", 50mm = 1,1“ displej - tedy stejně jako dříve;
  • do rámečku přidán kovový kroužek jako výztuha;
  • Garmin Pay jako standard všech modelů.

Za mě je naprosto zásadní svítilna, kterou nyní dostal i střední model, a zásadní zvětšení displeje u verze AMOLED. Standardní verze Solar má displej stejný jako dříve, a to je na mě trochu málo, zejména 45mm provedení jej má doslova titěrný. Reálně mohu používat jen 50mm model, který má displej s úhlopříčkou 1,1“, což celkem jde. To AMOLED je na tom lépe, 45mm velikost má displej 1,2“, což je úplně v pohodě, pokud na něm nechcete používat mapy.

A mapy, ty s Instincty fakt nedostanete, i když v provedení AMOLED by se to nabízelo. Ale třeba se někdy objeví něco jako Pro verze, která to za patřičný příplateček bude umět. V AMOLED verzi také nehledejte ani dotyk, který je u všech ostatních hodinek Garminu s tímto displejem standardem. A dnes vlastně u všech, i s displejem MIP. Zkrátka, Instincty jsou taková stará škola a ono je to vlastně dobře. 

Zápisky bloggera (18): Pro ovládání sportovních hodinek nepotřebuji dotyk. Bohatě si vystačím s tlačítky

Odolné, ale lehké. Fakt lehké

Výrazným prvkem designu a funkčnosti Instinctů je od počátku věků mohutná luneta, která má velký přesah přes displej a perfektně ho chrání. Je to přesný opak Forerunnerů 265 nebo 965, kde je naopak displej vystouplý a zaoblený a doslova si říká o škrábance. Stejně jako I2X i zde jsou přímo v lunetě šroubky, zatímco u menších I2/I2S nebyly. A nutno říct, že to vypadá ještě o kus „outdoorovitěji“ a mně se to prostě líbí; takový styl Fénixů 6X. 

Nepřehlédněte: Hodinky Forerunner 265 a 965: Proč Garmin zvolil řešení, kde luneta nedostatečně chrání krycí sklo?

Design lunety je trošku odlišný než u I2X, má výraznější výkusy nahoře a dole, čímž se mohutnost lunety trochu rozbije a za mě to vypadá lépe. A celkově na mě působí hodinky menší než I2X, což je ale možná dáno černou barvou, bílá na mých I2X je hodně výrazná. Hodinky jsou tenčí než Fénixy 8 Solar (15,2/15,4 mm), ale zase tlustší než Fénixy 8 AMOLED 47 mm, které mají jen 13,8 mm. Model 50 mm má tloušťku 14,4 mm, model 45 mm pak 14,9 mm. Proč je větší model tenčí, netuším, ale je to fajn. 

Hodinky tak krásně sedí na ruce, oproti Enduro 3 nebo Fénixům 7X jsou celkově takové subtilnější, i když opticky mají výraznou lunetu. Je to kromě menší tloušťky možná dáno i zapuštěním displeje; v podstatě nemám pocit, že bych nosil velké 50mm hodinky. Oproti I2X provedení I3 50 mm také trošku shodilo na hmotnosti, s řemínkem váží AMOLED jen 59 g a Solar 58 g. Instincty 2X mají hmotnost 67 g. Jednak trojky ubraly trošku na těle (41 g), jednak na řemínku (19 g). 

TIp: Recenze hodinek Enduro 3

Když si dám na Instincty 3 50 mm UltraFit řemínek jako mají Endura 3, váží jen 47 gramů (Enduro 3 pak 63 g). A to je prostě pecka. A ani se standardním QuickFitem (27 g) nejsou hodinky těžké, mají jen 68 gramů. Prostě nositelnost Instinctů je na vysoké úrovni, může vadit jen krapet větší tloušťka, zejména v zimním období, když člověk obecně nosí dlouhé rukávy, bundy, rukavice apod. 

Snadno vyměnitelný řemínek

Hodinky mají stejně jako dříve pevné uchycení řemínku, díky němuž lépe sedí na ruce. Jsou ale kompatibilní s QuickFit, stačí řemínek sundat, vyndat z něj stěžejky, nasadit do nožiček a je to. Je pak možné použít libovolný řemínek o velikosti 22 mm, resp. 26 mm u většího modelu. Standardní řemínek je sice lehčí, ale jeho pevné a mohutné upevnění může jednak překážet pod oblečením, jednak se hodinky nedají položit narovno na stůl; je to stejné jako třeba u Apple Watch (i když tam to jakžtakž jde).

Na druhou stranu dodávaný 26mm řemínek je výrazně tenčí než standardní 26mm řemínky QuickFit, jeho reálná šířka je 22 mm a 26 mm má jen místě uchycení. A pevná montáž zaručuje, že vám fakt z ruky nespadne, ani při mumraji ve vodě, jaký nastává během triatlonu. To samozřejmě platí i pro UltraFit, kdy sice hodinky nedáte na řídítka kola, ale hodinky na ruce sedí jako přibité. 

Nepřehlédněte: Recenze nylonového řemínku UltraFit: Nesnesitelná lehkost bytí a pohodlné nošení

Elevate 5? Ale kdeže, 4. generace musí stačit

Hodně lidí včetně mně překvapilo, že Garmin ponechal Instinctům 3 starý snímač tepové frekvence. Kromě toho, že tu nemáme Elevate 5, je tu staré provedení snímače EV4 s oblými okraji a plastovým krytem místo modernějšího překrytí sklem a ochranným kroužkem, jaký mají Instincty 2X nebo Forerunnery 965. To se hodilo třeba tehdy, když dáváte hodinky na řídítka na gumový držák nebo když položíte hodinky na nějaký hrubý povrch. 

Hodinky mají historicky stejnou voděodolnost jako Fénixy, tedy 10 ATM (100 metrů), ale pro ryzí potápění jako Fénixy 8 určené nejsou. Tato certifikace je spíše pro povrchové plavání a vysokorychlostní vodní sporty, kdy bych hrozil průnik vody do hodinek, jako skoky do vody nebo jízda na lyžích za člunem. Tlačítka jsou standardní mechanická s těsněním, nikoliv indukční jako u F8. 

Mechanika tlačítek zůstala stejná, tvar tlačítek je podlouhlý a možná krapet užší, délka zdvihu je krátká a není tu nepříjemný dvojstisk. V podstatě je to stejné jako u I2X, kde mi mechanika docela sedí. Rozhodně nejsou tlačítka tak tuhá jako na Endurech 3, ale současně je mechanika horší než na Fénix 7X Pro, které je o něco delší a měkčí. Tlačítka jsou blízko ke kůži zápěstí, takže si při stisku tlačítek často tahám chlupy na ruce. A krátký zdvih zhoršuje ovládání v tlustých zimních rukavicích.

Barvičky v řadě Instinct. Vo co de?

Displej AMOLED je asi největší inovací této řady. Dosud jsme měli Instincty pouze s černobílým transreflexním displejem MIP se sekundárním displejem v kolečku, nyní tu máme i klasický AMOLED v kulatém provedení bez tohoto sekundáru. Rozlišení modelu 45mm je 390px, 50mm pak 416 px. Zkrátka klasika, jakou už poznáme z řad Venu 3 či Epix. 

Jas displeje je 1 000 nitů, tady nás opět nečeká překvapení ve formě vyššího jasu. Pro srovnání, Apple Watch umí 2 000 nitů a Apple Watch Ultra až 3 000 nitů. Což je opravdu „záře“. Běžně je displej v režimu nízkého jasu, tedy „bludička“, na vyžádání se aktivuje režim vyššího jasu – gestem či tlačítkem. Jak v aktivitě, tak v režimu hodinek můžete mít displej vypnutý a aktivovat jej pouze na vyžádání, což šetří baterii. 

Displeji chybí dotykové ovládání, Instincty 3 jsou tak jedinými hodinkami Garminu s AMOLED, které tuto možnost nemají. Je to docela zvláštní, nicméně mně to vůbec nechybí. A myslím, že ani případným zájemcům o Instincty. Zejména, když hodinky nemají mapy. Dotyk by se snad hodil i Garmin Pay, ale já si zvyknul kód zadávat tlačítky po paměti. 

Stejně jako předchozí generaci i u té nové kryje displej minerální sklo, které bude odolností počítám o něco slabší než Gorilla Glass, jež mají Fénixy nebo Epixy. Odlesky jsou na podobné úrovni, někdy mi přišlo, že se více lesknou Fénixy 8 s Gorillou, někdy naopak. Asi nejvíce vadí odlesky pod zamračenou oblohou, ale to je vlastnost obecná, nikoliv jen Instinctů 3. Gorilla DX zmizela v propadlišti dějin, takže na antireflexní vrstvu můžeme zapomenout. 

 

Svítí. Ale méně

Jak 45mm, tak 50mm provedení mají svítilnu LED, která září ve čtyřech úrovních bílé a jedné úrovni červené. Aktivuje se dvojitým stiskem tlačítka Power/Light a krátce po zapnutí svítilny si můžete tlačítky nahoru a dolů měnit intenzitu jasu nebo přepnout na červené světlo. To u I2X bohužel nejde, tam si intenzitu můžete měnit jen v nastavení, kam se dostanete z menu Rychlé volby. Stejně to mají i Fénixy 7 či Fénixy 8.

Co mě ale překvapilo, je nižší intenzita maximálního jasu. Když jsem si dal vedle sebe Instincty 2X, Fénixy 8 a Instincty 3, posledně jmenované zářily nejméně. Odstín světla je navíc o něco více do žluté, stejně jako u I2X, zatímco Fénixy jsou bělejší. Nižší intenzita je poněkud zklamání, čekal jsem, že hodinky budou svítit minimálně stejně jako I2X. Fénixy 8 totiž mají maximální svit prakticky totožný jako I2X, liší se jen teplotou světla. Naopak na nejnižší úroveň hodinky svítí více než I2X. Tak nevím, kdo to ladil…

Uživatelské prostředí: Zase jiné? Ale ne, kopie Epixů

Zatímco uživatelské prostředí modelu Solar zůstalo stejné jako u I2 (což je vzhledem k tomu, že se displej, jeho provedení či rozlišení nezměnilo, logické), AMOLED je úplně odlišný. Jednak displej nemá sekundární displej v kolečku, jednak je tu výrazně vyšší rozlišení i barvy. Zkrátka více připomínají prostředí Epixů než Instinctů.

A když jsem provedl srovnání, opravdu to tak je - z 95 % je stejné jako na Epixech. Ať jde o grafiku, rozmístění funkcí a nastavení v menu, doplňky, nastavení aktivit apod. Jediné místo, kde se prostředí liší (kromě jiného fontu čísel), je ikona u přehledu doplňků, menu a seznamu aktivit. Ta totiž není před názvem položky, ale ve virtuálním kolečku. Aby prostředí aspoň trošku připomínalo Instincty s čb. displejem MIP. Dokonce i možnosti třídit doplňky do složek tu je a díky bohu za to. 

Nepřehlédněte srovnání uživatelského prostředí:

Potěšilo mne, že prostředí je velmi rychlé, v podstatě stejně jako na Epixech nebo Fénixech 8. Na Instinctech 2X je totiž zpomalené kvůli snížení spotřeby a často má prodlevy. A nejen to, rychlost zobrazení Ranního reportu, ukládání aktivity či načtení aktivity z historie je na I2X doslova tragická. Rychlejší je také prostředí na Instinctech 3 Solar, opět, díky bohu. 

Jen jedna drobnost: Pokud máte nějaký doplněk stažený z Connect IQ, listování doplňky se na něm zadrhne. Je to stejné jako u Fénixů 7, Epixů či I2X. Naopak Forerunnery tímto netrpí a logicky tak ani Fénixy 8 či Endura 3. Opět je poznat, že toto je dědictví hodinek původní rodiny outdoor. Garmin by zkrátka udělal nejlépe, kdyby vše sjednotil a měl jedno odladěné prostředí pro všechny modely.

Zápisky bloggera (46): Dvě rodiny hodinek fitness a outdoor. Výsledek? Nekonzistentní aktualizace a funkce

AMOLED má lepší ciferníky

Stejně jako na Epixech či Forerunnerech si můžete zvětšit o jednu úroveň velikost písma. V té chvíli jsou však texty už velké přespříliš a zejména doplňky vypadají doslova humpolácky a texty se pořádně nevejdou na obrazovku. Menu je v tomto ohledu přehlednější, protože nepoužívá verzálky a není v něm tolik textů. Co se totiž nepovedlo, jsou odlišné úrovně velikosti – jinou velikost textu má seznam aktivit, jinou menu, podmenu či kontextové menu atd. Zkrátka tohle bude chtít ještě ladit. 

Oproti solárnímu modelu je tu ale řada drobností, které jsou lepší a které můžou chybět majitelům solárního provedení. Protože má AMOLED více možností zobrazení dat – více barev a větší rozlišení – najdete tu například lepší doplněk Východu a západu slunce s dalšími podrobnostmi, lépe zpracované grafy (spánek, stres, zátěž apod.), ale i grafy v datových polích, a samozřejmě ciferníky, které nabídnou kromě digitálních také ručičkové. 

A právě ciferníky jsou pro mě velkým překvapením, našel jsem zde totiž dva analogové z Epixů, které jsou nejen graficky povedené, ale také mají rozumně čitelná data. Proč nejsou také ve Fénixech 8, to fakt nechápu. Na svých F8 tak mám ciferník z Connect IQ, který má jednak dobře čitelná data a jednak nastavitelný režim AOD, když zobrazuje jen ručky. To je nevýhoda vestavěných ciferníků, tam něco takového nastavit nejdete a ciferníky ukazují skoro všechno, což má vliv na výdrž. 

V druhé kapitole se věnuji rozdílům oproti Fénixům 8, metrikám, sportům, výdrži a hodinky zkusím zhodnotit (počítám, že vyjde v pondělí).


Diskuse k článku (0)