Tepová frekvence při kardio cvičení: Podle hodinek Vívoactive 6 bych už asi nebyl mezi živými

13.4.2025
O tom, že hodinky Garminu mají na mé ruce problém se snímám tepovky v kardio aktivitách, jsem psal už několikrát. A nevyhnulo se to ani nejnovějšímu modelu Vívoactive 6
Stejná aktivita: F8 vs. VA6

Je rozhodně s podivem, jak mohou hodinky změřit stejnou aktivitu tak rozdílně


Zatímco při venkovních aktivitách s GPS žádné zásadní potíže při snímáni tepovky nepozoruji, jakmile zapnu aktivitu kardio nebo jiné indoor cvičení, snímání tepovky funguje naprosto náhodně. Zkoušel jsem například pustit na jedněch hodinkách chůzi, na druhých kardio a ty druhé ukázaly nesmyslně vysoké excesy i průměr tepové frekvence. A když jsem měření prohodil, tj. první hodinky měly indoor aktivitu a druhé chůzi, situace se obrátila. 

Další podrobnosti: Hodinky Garminu mají problém s měřením u indoor aktivit Kardio a Síla. Ověřeno na čtyřech modelech

Zkrátka, kdykoliv jdu cvičit - a týká se to často i silového tréninku - nemůžu se na optiku spolehnout. A to ovlivňuje i navazující metriky jako Dobu regenerace, Stav tréninku, Zátěž či Připravenost k tréninku. Proto mám v historii hodně anaerobní zátěže, která ale není reálná. A bohužel, týká se to i modelů s Elevate 5, nejen těch starších. Kdyby to bylo mým zápěstím, tak ok, může být. Ale proč mi tepovka měří špatně jen v aktivitách indoor, tedy s vypnutou GPS?

A hodinky Vívoactive 6, které aktuálně testuji, nejsou výjimkou. Mají starší optiku 4. generace, tedy stejnou jako Forerunnery či Instincty 2/3. Při nedávném cvičení, což byl v tomto případě S&M systém (cvičení na posílení středu těla, rotace apod., žádné opravdové kardio, ale pohodovka) jsem měl na VA6 průměrku 154 tp/m a maximálku 195 tp/m, zatímco na Fénixech 8 jen 104 tp/m a 137 tp/m. Ostatně dobře je to vidět na grafech v záznamu aktivity. VA6 na pravé ruce, F8 na levé.

Nepřehlédněte: Stylové hodinky Vívoactive 6. Opravdu nová generace? Novinky spočítám na prstech jedné ruky

To, že Fénixy 8 ukázaly reálnější měření, je spíše náhoda, někdy mi uskočí úplně stejně, zatímco hodinky na druhé ruce měří přesněji, ať už jde o FR 965, Endura 3 či Epixy. Je to zkrátka často jen změť náhodných čísel. Abych měl jistotu, že mám kardio cvičení a posilku změřenou správně, musel bych mít hruďák. Jenže zatímco na kole mi nevadí, při cvičení, kde pohybuju celým tělem, už ano. Takže úplně nevím, jak z toho ven...

Tip: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu


Diskuse k článku (26)


Přidat komentář



Komentáře k článku

Zpět na článek

165ky úplně stejně..indoor OK ale posilovna a aktivity uvnitř měří úplně mimo - jak kdybych se sotva hýbal.
Vaše jméno, přezdívka: 
Jakub

Všechno okolo chytrých hodinek mi přijde, čím dál víc, jako úplná pitomost. Bohužel. Koupil jsem si po letech běhání bez hodinek Fr 255 a dozvídám se ze vsech možných stran, že to vlastně nic neumí změřit. Tedy kromě rychlosti vzdálenosti a času. Asi jako každý telefon....Doporučuji podcast Longevity. Konkrétně rozhovor se sportovním lékařem Jiří Dostálem
Vaše jméno, přezdívka: 
Jan

No, ale i proto si řada lidí hodinky kupuje... chtějí vědět, kolik uběhli a jak rychle. A komu záleží na tepovce, ten si koupí hruďák, tak to to prostě je.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Tahle diskuse mě baví, jdu si udělat popcorn. Tolik blbosti na jednom místě se jen tak nevidí. Necháte si vymýt hlavu marketingem, vysolíte garminu desetitisíce za pár čínských senzorů a nekvalitní software a pak se strašně divíte, že to nefunguje. Snad vám ty vaše titanosafírové zázraky alespoň dobře změří stres, který samy vyvolají, hahaha.
Vaše jméno, přezdívka: 
Titanus

Popkorn chutnal?
Vaše jméno, přezdívka: 
Majkl


Tohle se mi nikdy nestalo při indoor nestalo. Naopak u mích F7x od verze sw 20.22 bojuju s tepem ze zápěstí u outdoor aktivit. Buď to na začátku, nebo po pauze aktivity, trvá cca 5min, než to začne ukazovat reálný tep, nebo to reaguje s podobným zpožděním na prudký nárůst tepu např. při běhu do kopce. Nejdřív jsem zkusil různé pozice a utažení na ruce, pak i hard reset, ale pořád stejný. Jak pročítám Garmin fórum, tak je nás víc.
Vaše jméno, přezdívka: 
Mila

Co vyzkoušet snímač na paži Polar Verity Sense , Coros HR monitor a jiné. Chápu není to Garmin ale ... Jen jsem zvědavý na případný test , jestli to má smysl utratil peníze, protože mě hrudak vadí i při běhu ...
Vaše jméno, přezdívka: 
XY

Nemas nahodou v blizkosti hrudni pas? Protoze mne se casto stavalo, ze se mi hrudak po chvilce necinnosti nevypnul a jakmile jsem zapl aktivitu, tak se tam hodinky pripojily a pak se mezi sebou mlatila optika s hrudakem a ukazovalo to tep i pres 200. Indoor pouzivam pro jogu, pilates a posilku denne temer 10 let a tohle jsem za normalnich okolnosti nikdy nemel. FR 35, FR 645, Fenix 6 a Fenix 8
Vaše jméno, přezdívka: 
Brad

Nemám, jede to normálně přes optiku. A dělá mi to jen a pouze s indoor aktivitami. Vyzkoušeno na více než deseti modelech od I2X přes Epixy, F6X, F7X, F8, E, I3S, I3A, FR 255, FR 965 atd. Prostě mi to dělá furt a opakovaně.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Já bez hrudaku dělám jediné aktivitu chůze a dýchání :). Od posilovny, přes florbal, kolo, beh až po inline brusle (kde je problém s přenosem, protože ruce jsou za zády). HRM pro plus stojí v Decathlon u 2399 (data při bruslení se stáhnou zpětně), na plavání v bazénu mám HRM swim. Optický snímač je dobrý tak akorát na přibližný odhad kvality spánku, ale na sport určitě ne. Ani když se to bude jmenovat Elevate 84.
Vaše jméno, přezdívka: 
rumpeak

To mě popravdě ani nepřekvapuje. Když probíhaly studie, kde porovnávaly tep z chytrých hodinek s tepem změřeným profesionální holterem, tak hodinky měly prachbídnou přesnost.
Vaše jméno, přezdívka: 
Martin92

To sice ano, ale mě překvapuje, proč při měření outdoor aktivity je to plus minus ok, ale u indoor nikoliv. Můžu mít stejné cvičení, stejné pohyby a když hodinky budou v režimu outdoor, budou měřit ±ok, ale s indoor nikoliv. To mě zaráží.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Zřejmě software Garminu při indoor aktivitách používá pro výpočet tepu jinou rovnici než při outdoor.Já měl popravdě opačný problém. Na mých F7X Pro jsem se mohl při indoor aktivitě rozkrájet, ale tep byl pořád 80-90, a to i kdybych si dal 300 kliků bez pauzy:-D
Vaše jméno, přezdívka: 
Martin92

Já mám při ranním klikovani 85 a když uložím aktivitu ihned 112-115 ...F7 :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
XY

Nedávno se mi stalo něco podobného - po uložení aktivity tepovka vyskočila na dvohnásobek a držela se tam, tak jsem sundal a nasadil hodinky a uklidnilo se to.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Je taky možný, že je to můj konkrétní problém, ale opakuje se s různými hodinkami. A přitom třeba Vívoactive 6 jsou tak lehké, že se prostě na zápěstí hýbat nemůžou, i kdyby chtěly. Fakt nevím, jak si to vysvětlit.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Já má pocit , že to bude možná typem pokožky ( viditelnosti krevního řečiště pro hodinky ) měl jsem elevate 3,4 a teď mám 5 a vždy mi to měřilo plus mínus docela přesně( když nepočítám MTB kolo v terénu) jen teď u elevate5 zaznamenávám u indoor cvičení ( fitness nebo běh na pásu) poměrně zásadně rychlejší reakci na náhlou změnu tepu (jak nahoru tak dolu) což u starších modelů trvalo docela dlouho. Oproti tomu manželka má elevate 5 u Epix Pro a při chůzi venku či na páse jí to ukazuje prvních 15 min nesmyslně vysoký tep i když prokazatelně má nižší a pak se to tak nějak usadí a už to měří poměrně přesně.
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

Je to tak, elevate 5 reaguje velmi rychle na zmenu. Jednou jsem zapomnel hrudak vzit do prace a beh po praci pri stalem tempu byly udaje, rekl bych, realne
Vaše jméno, přezdívka: 
brad

Zkus mrknout na odkaz, co mám hned na začátku článku, tam ten problém popisuju podrobně. U aktivit, kde je aktivní GPS, je to víceméně ok, ale u indoor s vypnutou GPS nikoliv. To je to, co mi přijde podivné.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

jj to jsem četl , ale na manželky Epixech se to na začátku aktivity chová stejně jak u chůze venku čili s GPS tak u běžeckého pásu. A navíc to také není pravidlem že vždy na začátku blbě a po 15 min OK ale někdy to měří OK hned od začátku. Možná se do toho promítá více faktorů jako pot na ruce, okolní teplota atd... ale vysledovat to asi úplně nejde :-)
Vaše jméno, přezdívka: 
Radek

Trochu to znie ako chyba v software, co by u Garminu nebola zrovna ziadna novinka. Napiste niekto na forum Garminu, pri troche stastia to fixnu...
Vaše jméno, přezdívka: 
Hulvat

U mě toto trvá už několik let a vlastně se všemi modely hodinek, co mám k dispozici. Jakmile mám indoor aktivitu, neměří to dobře, když zapnu outdoor, je to ok. Můžu utahovat hodinky na ruce, jak chci, ale nic to neřeší.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem

Instinct 2X a presne tento isty problem aj u mna. Dlhsie som sa bal zakupit hrudak a pouzivat ho aj vo fitku. Zbytocne starosti, mal som to urobit uz davno. Su mozno tri cviky, pri ktorych ho dam dole, no okrem nich si velmi pochvalujem. Takto vidim v realnom case zmenu tepovky. Sranda je sledovat velmi rychle zmeny najma pri velkych partiach, ako su napriklad nohy ci zadok.
Vaše jméno, přezdívka: 
Roman

Které 3 cviky to jsou? Mě tedy nevadí ani při benchpressu, nedovedu si predstavit že by na tom nějaký cvik mohl být hůře. U mě je to o zvyku. Na hrudaku jsem zvyklý a vůbec ho nevnimam. Hodinky mám F7X pro saphire.
Vaše jméno, přezdívka: 
rumpeak

Pritahy na chrbat - bud stroje alebo aj lavicka, kde sa potrebujete hrudou opriet o operadlo. Bench idete vyssie s tyckou ako hrudak, tam nemam ani ja problem.
Vaše jméno, přezdívka: 
Roman

Mně hruďák sjíždí při shybech, ale není problém si ho upravit, jinak celkem ok. Spíš jde o to, že mi tak nějak vadí celkově. Na kole ne, tam se v podstatě nehýbu a ani o něm nevím. Jen od starého HRM-Run2 mám občas otlaky, ale to je spíš tím, že už je fakt hodně voježděný (mám ho tak sedm let). HRM Pro a Pro Plus jsou v pohodě.
Vaše jméno, přezdívka: 
Život s Garminem
Zpět na článek